Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4224

VII U 4189/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-06-13

Data publikacji: 2022-08-29

trafność 10%

Natomiast w art. 1 Karty Praw Podstawowych (KPP) wprost określa prawo do godności jako prawo nienaruszalne, podlegające ochronie i poszanowaniu. (...)Według tej zasady każdy podmiot prawa, w tym ustawodawca jest związany prawem. (...)W świetle art. 14 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka wszyscy są wobec prawa równi. (...)Sama idea rządów prawa polega nie tylko na przestrzeganiu prawa, ale także na byciu ograniczonym przez prawo.
Czytaj więcej»

XVIII K 22/21

wyrok

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-06-15

Data publikacji: 2023-03-02

trafność 11%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)granicy państwowej na terenie portu lotniczego (...) , po czym polecił(...)M. , którymi nie miał prawa wyłącznie rozporządzać, to jest o(...)granicy państwowej na terenie portu lotniczego (...) , to jest o(...)
Czytaj więcej»

III Ca 968/21

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2022-06-15

Data publikacji: 2022-10-17

trafność 25%

Istotność:

Zgodnie z art. 5 c) rozporządzenia 261/2004 w przypadku odwołania lotu, pasażerowie, których to odwołanie dotyczy mają prawo do odszkodowania od obsługującego przewoźnika lotniczego, zgodnie z art. 7, chyba że zostali poinformowani o odwołaniu lotu w warunkach wskazanych w rozporządzeniu. (...)Jednak awaria ta, dotycząca braku paliwa lotniczego spowodowanego awarią pompy paliwowej, powstała na zupełnie innej trasie. (...)Skarżący dopiero w apelacji powołał się na to, że w prawie irlandzkim znaczenie cesji może być inne niż w prawie polskim. (...)W konsekwencji wyboru prawa dla przedawnienia dokonuje się pośrednio przez wybór prawa dla roszczenia.
Czytaj więcej»

XXVII Ca 2780/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-06-21

Data publikacji: 2022-10-07

trafność 23%

Apelację od powyższego wyroku wniósł pozwany, zaskarżając go w całości oraz zarzucając przedmiotowemu rozstrzygnięciu: 1 naruszenie prawa materialnego, tj. art. 7 ust.(...)euro tytułem odszkodowania; 2 naruszenie prawa procesowego, tj. 233 § 1(...)(...)Wskazać bowiem należy, że opóźnienie (odwołanie) lotu nie rodzi po stronie pasażerów prawa do odszkodowania, jeżeli przewoźnik lotniczy jest w stanie dowieść, że(...)poza zakresem skutecznej kontroli przewoźnika lotniczego (zob. (...)Przewoźnik lotniczy jest zatem zwolniony z obowiązku(...)(...)Pozwana powinna stawiać na pierwszym miejscu bezpieczeństwo lotu, w sytuacji gdy przewoźnik nie wiedział z jakiego typu usterką ma do czynienia, należało przyjąć, iż miał on prawo wyłączyć z tego powodu samolot z eksploatacji.
Czytaj więcej»

XIV C 581/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2022-06-22

Data publikacji: 2022-07-25

trafność 33%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Pozwany uznał zwrot kosztów transportu taksówką na lotnisko oraz równowartość ceny biletu lotniczego klasy ekonomicznej. (...)Koszty transportu rozumiane są jako: koszty biletu kolejowego, autobusowego, biletu lotniczego klasy ekonomicznej (OWU klauzula nr 1 par.2). (...)Prawo do reprezentowania spółki w zakresie wszystkich spraw oraz wszelkich czynności sądowych i pozasądowych wspólnicy przyznają wyłącznie T. U. i M. U. (1) . (...)Wspólnicy M. U. (2) , A. G. i P. u. byli pozbawieni prawa reprezentowania spółki.
Czytaj więcej»

II Ca 1285/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2022-06-23

Data publikacji: 2022-11-23

trafność 10%

Istotność:

Jako zarzuty apelacyjne wskazała : I naruszenie przepisów prawa materialnego tj.: I.1 art. 129 ust. 2 ustawy z 27 kwietnia 2001r. (...)Zatem Sąd Okręgowy podzielił ustalenia faktyczne Sądu Rejonowego i przyjął je za własne oraz miarodajne do rozważenia zarzutów naruszenia prawa materialnego. (...)Istotnym czynnikiem jest tu samo utworzenie OOU. W odbiorze potencjalnych nabywców, akt prawa miejscowego o utworzeniu OOU, otwierający, przynajmniej potencjalnie, legalną drogę do zwiększenia operacji lotniczych, wpływa na zmniejszenie wartości nieruchomości. (...)Podkreślić przy tym należy, że utrata wartości nie jest szkodą jedynie ewentualną, hipotetyczną, aktualizującą się dopiero w chwili rozporządzenia prawem.
Czytaj więcej»

I ACa 383/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2022-06-27

Data publikacji: 2024-01-26

trafność 7%

Pozwany sprzeciwił się przystąpieniu syndyka do postępowania argumentując , że okoliczności przez niego powołane nie wypełniają hipotezy normy art. 133 ust. 1 ustawy prawo upadłościowe. (...)Z jej usług korzystał także pozwany , kupując za jego pośrednictwem m. in bilety lotnicze i wycieczki. (...)Nie zaoferował też zwrotnego przeniesienia prawa do tej realności M. K. (1) mimo , iż nadal , mimo upływu wielu lat nie jest przez J. S. wykorzystywana , wbrew jego deklaracjom na temat celu gospodarczego jakiemu miała posłużyć . (...)Stad też nie ma dostatecznych racji prawnych aby syndyk nie mógł skorzystać z tego przepisu prawa upadłościowego także wówczas, jeżeli przedmiotem roszczenia jest czynność pomiędzy osoba trzecią a osobą czwartą.
Czytaj więcej»

III K 1161/16

uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-06-27

Data publikacji: 2023-02-16

trafność 12%

Orzeczenie nieprawomocne

K. D. niezwłocznie rozpoczęła rozporządzać należącą do niej sumą, m.in. zapłaciła cenę mebli oraz zakupiła bilety lotnicze do Grecji dla niej i D. Z. . (...)Kolejno, oskarżona podnosiła, że P. Ł. zdobył numer konta D. Z. w sposób niezgodny z prawem. (...)Owym celem jest włączenie cudzej rzeczy ruchomej lub cudzego prawa majątkowego do majątku sprawcy bądź postępowanie z tą rzeczą albo prawem majątkowym jak z własnym w inny sposób. (...)Oskarżona wiedziała, że tego rodzaju zachowanie jest sprzeczne z prawem.
Czytaj więcej»

III K 70/19

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Kaliszu

Data orzeczenia: 2022-06-29

Data publikacji: 2023-06-09

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

M. O. (1) ( ps.(...) ) np. po naprawie samochodu V. (...) odwoził je A. C. do Holandii a A. C. opłacił mu lotniczy bilet powrotny. (...)Obowiązujące przepisy prawa nie określają co należy rozumieć przez „znaczną ilość środków odurzających”. (...)Z powyższego wynika, że „wprowadzenie do obrotu” dotyczy pierwszej czynności polegającej na niezgodnym z prawem przekazaniu innej osobie (odpłatnie lub nieodpłatnie) określonej porcji środków odurzających, substancji psychotropowych lub słomy makowej (np. pierwszej umowy kupna-sprzedaży). (...)Obowiązujące przepisy prawa nie określają co należy rozumieć przez „znaczną ilość środków odurzających”.
Czytaj więcej»

XXVII Ca 964/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-06-30

Data publikacji: 2022-10-12

trafność 17%

Sąd Okręgowy ograniczył uzasadnienie wyroku do wyjaśnienia jego podstawy prawnej z przytoczeniem przepisów prawa. (...)Skarżący w apelacji podnieśli zarzut naruszenia przepisu prawa procesowego, tj. art. 228 § 2 k.p.c. , błąd w ustaleniach faktycznych oraz naruszenie prawa materialnego, tj. art. 5 ust. 1 lit c Rozporządzenia (WE) nr 261/2004. (...)Odnosząc się w pierwszej kolejności do zarzutów dotyczących naruszenia przepisów prawa procesowego, oraz błędu w ustaleniach faktycznych wskazać należy, że zarzuty te stanowią jedynie bezpodstawną polemikę z prawidłowym rozstrzygnięciem Sądu I instancji. (...)Sąd I instancji nie naruszył także przepisu prawa materialnego, tj. art. 5 ust.(...)których to odwołanie dotyczy mają prawo do odszkodowania od obsługującego przewoźnika lotniczego, chyba że: i) zostali poinformowani(...)
Czytaj więcej»