Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4194

IV Ca 494/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Słupsku

Data orzeczenia: 2013-10-25

Data publikacji: 2014-01-10

trafność 8%

P. G. posiadał udziały w (...) Sp. z o.o. , która miała zajmować się sprzedażą biletów lotniczych, ale de facto nigdy nie rozpoczęła działalności gospodarczej. (...)W ocenie Sądu Okręgowego, który w niniejszej sprawie działa również jako sąd meriti, zaskarżony wyrok wymaga zmiany z uwagi na naruszenie, przy jego wydaniu prawa materialnego tj. art. 527 § 1 kc. (...)Mając zatem na uwadze naruszenie prawa materialnego, Sąd Okręgowy na podstawie art. 386 § 1 kpc , uwzględnił apelację i oddalił powództwo w całości. (...)Powyższe wypływa z tego, że po upływie pewnego czasu sytuacja osoby nabywającej prawo musi być ustabilizowana.
Czytaj więcej»

I C 1746/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Radomiu

Data orzeczenia: 2013-10-29

Data publikacji: 2014-10-02

trafność 25%

Istotność:

A. R. , J. R. w Ś. u pozwanego jako organizatora imprezę turystyczną na podstawie której był obligowany do zapewnienia powodom wylotu z lotniska we W. w dniu 2011-03-25 o godz. 22:15 Nr rejsu (...) liniami lotniczymi A. (...) i przylot do(...)(...)U. 04.223.2268 j. t. z p.zm.) mieli prawo do odstąpienia od umowy wobec uzasadnionych powodów ( art. 16 a ust.2 cyt. ust). (...)A. R. J. R. w Ś. u pozwanego Biura (...) , jako organizatora , imprezę turystyczną na podstawie której był on obligowany do zapewnienia powodom wylotu z lotniska W. w dniu 25 marca 2011 o godz. 22:15 Nr rejsu (...) liniami lotniczymi A. (...) i przylot do(...)
Czytaj więcej»

I Ca 376/13

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Ostrołęce

Data orzeczenia: 2013-10-30

Data publikacji: 2014-01-13

trafność 9%

Mapa obrębu B. dla założenia ewidencji (obowiązującej do dzisiaj) została opracowana na podstawie przeprowadzonego w 1964 r. odczytania i aktualizacji zdjęć lotniczych. (...)Nie podaje, aby ogrodzenie dobiegało prawie aż do mostku. (...)Akt własności ziemi, stanowiący decyzję administracyjną, stwierdza tylko, że nastąpiło nabycie własności z mocy prawa, a zatem decyzja ta ma charakter jedynie deklaratoryjny. (...)Sąd nie dopuścił się obrazy prawa procesowego, art. 328 § 2 kpc , dokonując prawidłowej oceny dowodów zebranych w sprawie, nie pomijając i nie bagatelizując dowodów korzystnych dla wnioskodawcy.
Czytaj więcej»

I ACa 471/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2013-10-30

Data publikacji: 2014-03-31

trafność 10%

Ponadto pozwana, na prośbę N. P. , zorganizowała dla kadetów tańsze bilety lotnicze do N. za pośrednictwem firmy (...) z G. , ale marynarze sami dokonywali zakupu biletów. (...)Pozwana korzysta ze standardowych formularzy umowy, w których wskazywany jest pracodawca zagraniczny, warunki wynagrodzenia, okres zatrudnienia, stanowisko i charakter pracy, oświadczenie o zapoznaniu się z warunkami ubezpieczenia oraz prawa i obowiązki stron. (...)Ponadto pozwana jako profesjonalista z pewnością musiała mieć wiedzę, że przepisy prawa nakładają na nią obowiązek zawarcia z pracownikami kierowanymi do pracy za granicą umowy na piśmie. (...)W takiej sytuacji członkowie grupy nie musieli orientować się, czy pozwana zawarła wymaganą prawem umowę o pośrednictwo z przedstawicielem zagranicznego armatora oraz czy dokonała jego weryfikacji.
Czytaj więcej»

III Ca 704/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2013-10-31

Data publikacji: 2013-11-28

trafność 10%

W trakcie procesu budowy domu a także stawiania ogrodzenia, pomiędzy stronami nigdy nie było nieporozumień na tle granic i prawa własności. (...)Wskazał Sąd jednocześnie, że dla takiego nabycia przez pozwanych prawa własności spornego gruntu bez znaczenia pozostaje to, że dla dz.ew. (...) i (...) zostały wydane akty własności ziemi. (...)Nie kwestionując, że z opinii tej nie wynika w sposób jednoznaczny czy wydzielony na zdjęciu lotniczym z 1974 r. fragment pgr(...)(...)Autor apelacji formułując ten zarzut pomija treść art. 64 ust. 3 Konstytucji RP , który przewiduje możliwość ograniczenia prawa własności w drodze uregulowań ustawowych(...)związane z tą instytucją ograniczenie prawa własności przewidziane w art. 172 kc - z ustawy wynika.
Czytaj więcej»

V U 1330/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Białymstoku

Data orzeczenia: 2013-10-31

Data publikacji: 2013-12-18

trafność 12%

A. G. wniósł odwołanie od powyższej decyzji argumentując, że spełnia wszystkie niezbędne przesłanki do nabycia prawa do emerytury. (...)A. G. domagał się zaliczenia mu do stażu pracy w warunkach szczególnych okresu służby w jednostce lotniczej nr (...) w S. w Batalionie Samochodowo-Transportowym jako kierowca samochodu ciężarowego o dopuszczalnym ciężarze całkowitym powyżej 3,5 tony. (...)Pomiędzy 1970, a 1971 rokiem zrobił prawo jazdy na wszystkie kategorie pojazdów. (...)Pojęcia „pracownik”, ”stosunek pracy” czy „zatrudnienie” nie mogą być interpretowane na użytek prawa ubezpieczeń społecznych inaczej niż interpretuje je akt prawny określający prawa i obowiązku pracowników i pracodawców, czyli wspomniany kodeks.
Czytaj więcej»

I ACa 625/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Data orzeczenia: 2013-10-31

Data publikacji: 2013-12-19

trafność 9%

(...)jaką powódka otrzymała od portu lotniczego b pominięcie zdjęć wykonanych przez(...)(...)Z tych samych względów nie można uznać za zasadny zarzut naruszenia przepisów prawa materialnego przez uchybienie przez pozwaną przepisom Rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (...)Niezbędne jest wykazanie, że istnieje związek przyczynowy między zaniechaniem określonych wymogów wynikających z obowiązujących przepisów prawa, a zdarzeniem z którego powódka wywodzi roszczenie skierowane w stosunku do pozwanej. (...)Dlatego Sąd Apelacyjny nie podziela zarzutu apelacji jakoby doszło do naruszenia przytoczonych w apelacji przepisów prawa materialnego.
Czytaj więcej»

VII P 754/11

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2013-11-05

Data publikacji: 2014-12-09

trafność 24%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: obowiązek informowania przez związek zawodowy pracodawcy o pracownikach korzystających z jego obrony aktualizuje się dopiero wtedy gdy pracodawca zamierza dokonać indywidualnej czynności z zakresu prawa pracy wobec określonego pracownika czy też grupy pracowników
Powód R. R. był pracownikiem pozwanego oraz jego poprzedników prawnych od dnia 1 kwietnia 2003 r. świadcząc pracę w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku mechanika lotniczego, mechanika lotniczego płatowcowego kl. I, mechanika lotniczego obsługi I ( świadectwo pracy – akta osobowe powoda R. R. załączone do akt niniejszej sprawy). (...)W trakcie przeszukania pojazdu ujawniono w nim szereg przedmiotów pochodzących z kradzieży min. paliwo lotnicze oraz alkohol. (...)Jak stanowi art. 8 k.p. nie można czynić ze swego prawa użytku, który byłby sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub zasadami współżycia społecznego.
Czytaj więcej»

I ACa 930/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2013-11-05

Data publikacji: 2014-09-30

trafność 7%

Powódka przed zdarzeniem z dnia 18 stycznia 2007 r. była osobą zdrową i aktywną zawodowo – prowadziła sklep odzieżowy oraz zajmowała się sprzedażą biletów lotniczych i autokarowych. (...)Sąd stwierdził, że nie uwzględnił przedłożonych dokumentów prywatnych, które nie zostały uwierzytelnione w sposób prawem przewidziany, w tym umowy zlecenia z kwietnia 2010 r. ze S. Z. ani umowy z E. Z. . (...)Lakoniczne uzasadnienie w tym zakresie Sądu pierwszej instancji nie odpowiada zasadzie, iż konstrukcja nadużycia prawa jest dopuszczalna wyjątkowo i musi być, zgodnie z poglądem wyrażonym przez Sąd Najwyższy, dokładnie uzasadniona. Nie sposób bowiem doszukać się nadużycia prawa w wytoczeniu powództwa o zapłatę odszkodowania i zadośćuczynienia przeciwko sprawcy szkody przez osobę, która na skutek wypadku doznała poważnego uszczerbku na zdrowiu, który z dużym prawdopodobieństwem będzie powodował pogłębienie się dolegliwości.
Czytaj więcej»

V Ka 696/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Koszalinie

Data orzeczenia: 2013-11-06

Data publikacji: 2013-11-26

trafność 19%

(...)premia uznaniowa, zakwaterowanie, wyżywienie, bilety lotnicze oraz ekwiwalent za pranie w kwocie 66,00 zł; - naruszenie prawa materialnego tj. art. 120 ust.(...)(...)Wbrew twierdzeniom Sądu Rejonowego, nie sposób przyjąć, że premie uznaniowe, zapewnianie zakwaterowania, wyżywienia i pokrywania kosztów biletów lotniczych, nie stanowi składników wynagrodzenia, tylko dlatego, że nie zostały one określone w umowie o pracę. (...)Na uwzględnienie zasługują również zarzuty apelacji naruszenia prawa materialnego, bowiem o odpowiedzialności za(...)(...)Jednocześnie obwiniony miał pełne prawo uznać, że zatrudnia cudzoziemców w sposób legalny i swoim zachowaniem nie wyczerpuje znamion wykroczenia.
Czytaj więcej»