Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
6992

XXV C 2751/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2023-04-25

Data publikacji: 2023-10-06

trafność 26%

Orzeczenie nieprawomocne

W przypadku kredytu denominowanego nawet eliminacja kwestionowanych przez powodów postanowień nie prowadzi do upadku umowy, gdyż wypłata oraz spłata mogły następować w walucie obcej. (...)W wykonaniu umowy o kredyt denominowany nie dochodzi do faktycznego zakupu przez bank waluty i jej sprzedaży klientowi dokonującemu spłaty raty. (...)Wyeliminowanie odniesienia do tabel kursowych banku czyni niemożliwym dokonanie przeliczenia kwoty wypłacanego kredytu i rat kredytowych z franków szwajcarskich na złote polskie. (...)Jeśli zaś nieznany jest kurs po jakim kwota kredytu udzielonego we frankach miała zostać wypłacona, to nie można ustalić jaką kwotę kredytu należy wypłacić kredytobiorcy.
Czytaj więcej»

I C 94/23

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Suwałkach

Data orzeczenia: 2023-04-25

Data publikacji: 2023-06-21

trafność 22%

Orzeczenie nieprawomocne

Przed zawarciem umowy kredytu strona pozwana nie przedstawiła kredytobiorcom symulacji kształtowania się kursu franka szwajcarskiego przy założeniu wzrostu tego kursu,(...)(...)Na pełną ocenę uczciwości wspomnianego produktu (kredytu indeksowanego) nie pozwalał też, w przekonaniu Sądu, fakt, że powodom nie przedstawiono ani symulacji kształtowania się kursu franka szwajcarskiego za okres wstecz przed zawarciem(...)(...)Na pełną ocenę uczciwości wspomnianego produktu (kredytu indeksowanego) nie pozwalał też, w przekonaniu Sądu, fakt, że stronie powodowej nie przedstawiono ani symulacji kształtowania się kursu franka szwajcarskiego, ani też związanych z tym(...)(...)Czytamy tam bowiem „Należy zauważyć, że kredyt w walucie polskiej „denominowany lub indeksowany” w innej walucie niż polska jest kredytem w złotych.
Czytaj więcej»

III C 448/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie

Data orzeczenia: 2023-04-25

Data publikacji: 2023-08-03

trafność 42%

Orzeczenie nieprawomocne

Zaproponowano jej natomiast zawarcie umowy kredytu w walucie obcej – frankach szwajcarskich. (...)Wypłacona kwota kredytu stanowiła równowartość 239.509,01 franków szwajcarskich, wg kursu w kwocie 2,0041 złotych. (...)(...)prawny pozwanego Banku udzielił powódce kredytu w wysokości 480.000 złotych, „denominowanego” kursem franka szwajcarskiego, przy czym kwota kredytu była wypłacona w walucie polskiej, a w chwili wypłaty uległa przeliczeniu na walutę obcą – franka szwajcarskiego. (...)(...)2008 r. była zatem umową kredytu indeksowanego do franka szwajcarskiego, o czym świadczy fakt, że(...)
Czytaj więcej»

III Ca 462/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Gliwicach

Data orzeczenia: 2023-04-25

Data publikacji: 2023-05-29

trafność 32%

Powodowie nie byli zachęcani do zaciągnięcia kredytu we frankach szwajcarskich. (...)Nigdy nie zgłaszali chęci spłaty kredytu we frankach szwajcarskich. (...)(...)podstawę ustalenia kwoty wyrażonej we frankach szwajcarskich będącej równowartością kwot wypłaconych w(...)następuje z datą wpływu środków do banku według kursu sprzedaży waluty do którego jest indeksowany kredyt, podanego w Tabeli kursów kupna/sprzedaży dla kredytów hipotecznych. (...)Z jednej strony wskazuje się bowiem, że w takiej sytuacji nie jest możliwe utrzymanie w mocy kredytu indeksowanego kursem franka szwajcarskiego jako kredytu złotowego oprocentowanego według stawki LIBOR (por. np. wyrok z 10 maja 2022 roku, (...) 285/22, OSNC – ZD 2022/4/45).
Czytaj więcej»

XXV C 2403/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2023-04-25

Data publikacji: 2023-06-22

trafność 42%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)dnia 23 maja 2020 r. do dnia zapłaty oraz kwotę 77.115,70(...)tysięcy sto piętnaście i 70/100 franków szwajcarskich) z ustawowymi odsetkami od kwoty(...)pięćset dwadzieścia pięć i 29/100 franków szwajcarskich) od dnia 19 listopada 2020 r. do dnia zapłaty. 3 . (...)Ofertę kredytu indeksowanego do franka szwajcarskiego przedstawiono powódce jako korzystną i jedyną ofertę. (...)Powódka na tej podstawie spłacałą kredyt bezpośrednio we frankach szwajcarskich. (d: Porozumienie na – k. 198, zaświadczenie bankowe na k. 25-40 a.s.). (...) Bank (...) S.A. jest następcą prawnym (...) Bank (...) S.A. (bezsporne). (...)Wyeliminowanie odniesienia do tabel kursowych banku postanowień dotyczących zasad ustalania zmiennej stopy procentowej czyni niemożliwym dokonanie przeliczenia kwot kredytu i rat kredytowych z franków szwajcarskich na złote polskie.
Czytaj więcej»

I ACa 67/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2023-04-26

Data publikacji: 2024-02-22

trafność 35%

Istotność:

W omawianej sprawie wartość kredytu wyrażona została we franku szwajcarskim, natomiast wypłata kredytu i ustalenie wysokości raty odnosiły się do złotych polskich. (...)Dowolnie bowiem ustalał kurs waluty, od którego zależała wysokość każdej raty kredytu, która wynikała z przemnożenia pewnej sumy wyrażonej we frankach szwajcarskich przez ustalony kurs waluty wskazany w tabeli. (...)Odnośnie kwestii dokonania rozliczeń związanych z nieważnością umowy kredytu, wskazać należy, iż w orzecznictwie wykształciły się dwie teorie dotyczące rozliczenia nieważnej umowy kredytowej indeksowanej do franka szwajcarskiego tj. teoria salda i teoria dwóch kondykcji. (...)F Kurs franka nie wpływ a na wysokość salda kredytu.
Czytaj więcej»

I ACa 209/22

wyrok

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2023-04-26

Data publikacji: 2024-02-22

trafność 35%

Istotność:

(...)ustalenia kursu złotego w stosunku do walut obcych; 13) naruszenie art.(...)– poprzez przyjęcie, że Umowa Kredytu po ustaleniu bezskuteczności klauzuli denominacyjnej(...)spór dotyczy prawidłowości wykonania Umowy Kredytu; 14) naruszenie art. 65 §(...)(...)Nietrafiony jest zarzut, jakoby pozwany oddał do dyspozycji kwotę kredytu we frankach szwajcarskich, wobec czego powinna zostać zwrócona bankowi w ten sam sposób. (...)Pogląd powyższy należy przyjąć również w przypadku kredytu denominowanego, gdyż pozostawienie zobowiązania kredytobiorcy we franku szwajcarskim w istocie w sposób sprzeczny(...)(...)Treść zawartej umowy oraz sposób jej wykonania nie pozostawia żadnych wątpliwości co do tego, że zgodnym zamiarem stron i celem umowy kredytu było zawarcie umowy kredytu denominowanego, a nie „czysto” walutowego, w którym zarówno wypłata środków, jak i spłata rat następowałaby w walucie obcej.
Czytaj więcej»

I ACa 1085/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2023-04-26

Data publikacji: 2024-02-07

trafność 27%

Istotność:

(...)złotych polskich zależała od kursu franka szwajcarskiego. (...)Wskazał sąd I instancji, że postanowienia umowy pozostawiały bankowi możliwość jednostronnego kształtowania wysokości zobowiązania powoda, albowiem kurs franka szwajcarskiego ustalany był przez bank w oparciu o ustalone przez niego kryteria. (...)(...)za korzystanie przez powoda z kredytu, wynikające z różnic kursu sprzedaży i kupna franka, albowiem kwestionowane postanowienia umowy były tak ukształtowane, aby korzyści z różnicy kursu kupna i sprzedaży podczas spłaty kredytu czerpał bank. (...)Należy wskazać, że w świetle dotychczasowego orzecznictwa należy uznać, że wyeliminowanie abuzywnych klauzul przeliczeniowych nie prowadzi do utrzymania w mocy kredytu indeksowanego kursem waluty obcej (franków szwajcarskich) jako kredytu Złotowego oprocentowanego według stawki np.
Czytaj więcej»

I ACa 906/21

wyrok

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2023-04-26

Data publikacji: 2024-03-12

trafność 43%

Istotność:

W ocenie Sądu odwoławczego strony chciały i zawarły umowę kredytu denominowanego, o czym przekonuje treść umowy i wniosku. (...)Omawiany zarzut nie mógł jednak odnieść zamierzonego skutku, albowiem uwagi dotyczące abuzywności postanowień łączącej strony umowy pozostały w pełni aktualne w odniesieniu do kredytu denominowanego. (...)Ponadto zauważyć wypada, że kredyt denominowany obok indeksowanego, stanowi rodzaj kredytu waloryzowanego. (...)Pogląd powyższy należy zastosować również w przypadku kredytu denominowanego, gdyż pozostawienie zobowiązania kredytobiorcy we franku szwajcarskim w istocie w sposób sprzeczny(...)
Czytaj więcej»

XXV C 3284/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2023-04-26

Data publikacji: 2023-06-16

trafność 43%

Orzeczenie nieprawomocne

W celu uzyskania kredytu na ten cel powodowie zgłosili się do doradcy kredytowego, który zaoferował im kredyt waloryzowany kursem franka szwajcarskiego, jako najkorzystniejszy dla powodów. Doradca kredytowy informował powodów, że frank szwajcarski jest stabilną walutą, przedstawiał powodom informacje o historycznych kursach franka szwajcarskiego za kilka miesięcy wstecz, z których wynikało, że wahania kursowe franka szwajcarskiego w stosunku do złotego wynosiły 0,10-0,20 zł. (...)Zawierając umowę kredytu powodowie zdawali sobie sprawę, że wysokość raty kredytu będzie zależała od kurs franka szwajcarskiego i że kurs franka może się zmieniać, ale nie mieli świadomości co do możliwości ekstremalnych wzrostów kursów franka szwajcarskiego. (...)Powodowie dowiedzieli się z mediów dowiedzieli, że umowy kredytów waloryzowanych kursem franka szwajcarskiego mogą być niezgodne z prawem.
Czytaj więcej»