Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
6979

I C 1234/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Toruniu

Data orzeczenia: 2023-05-31

Data publikacji: 2024-01-24

trafność 42%

Orzeczenie nieprawomocne

W kredycie nawiązującym do franka szwajcarskiego raty były najniższe. (...)Powodom nie wyjaśniono roli franka szwajcarskiego w umowie. (...)Powodowie otrzymywali harmonogramy spłaty, w których wysokość raty była wyrażona we frankach szwajcarskich. (...)Ryzyko banku ujawnia się przy spadku kursu waluty i w najbardziej skrajnym wypadku zmaterializuje się w momencie spadku kursu franka szwajcarskiego do zera.
Czytaj więcej»

II Ca 1960/22

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2023-05-31

Data publikacji: 2023-12-14

trafność 21%

(...)jedynie informacji ogólnych oraz zachęcających do zawarcia umowy kredytu indeksowanego, łatwym dostępnie takiego kredytu (gdy kredyt złotówkowych był dla niej niedostępny), niższym koszcie takiego kredytu i stabilności kursu franka, którego możliwe wahania powinny być niewielkie. (...)Przyznanie sobie przez pozwany bank prawa do jednostronnego regulowania wysokości udzielonego kredytu oraz spłacanych rat - poprzez wyznaczanie w tabelach kursowych - kursu kupna oraz sprzedaży franka szwajcarskiego oraz wysokości tzw. spreadu (różnica(...)(...)Przepis ten w żaden sposób nie może być potraktowany jako przepis dyspozytywny, który mógłby zastąpić postanowienia umowne kredytów indeksowanych lub denominowanych do kursów walut obcych i zastąpić postanowienia umowne uznane za abuzywne. (...)W odniesieniu do powyższego Sąd Okręgowy zwraca uwagę, że strona pozwana nie przedstawiła żadnego dowodu celem wykazania, że przed podniesieniem zarzutu potrącenia wzywała kiedykolwiek powódkę do rozliczenia kwoty kredytu, do zapłaty kwoty kredytu czy wynagrodzenia z tytułu korzystania z kapitału.
Czytaj więcej»

I ACa 281/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2023-05-31

Data publikacji: 2023-07-21

trafność 33%

Pracownik Banku przedstawił wówczas powodom ofertę kredytu we franku szwajcarskim jako najkorzystniejszą ofertę. (...)Z ustaleń Sądu wynika jednoznacznie, że w dniu 14 lutego 2007r. powodowie i pozwany zawarli umowę kredytu hipotecznego indeksowanego (waloryzowanego) do franka szwajcarskiego. (...)Przede wszystkim postanowienia przedmiotowej umowy nie przewidywały, by aktualny kurs franka szwajcarskiego ustalony przez Bank pozostawał w określonej relacji do aktualnego kursu tej waluty ukształtowanego przez rynek walutowy. (...)Poprzez taką konstrukcję postanowienia pozwany przyznał sobie uprawnienie do jednostronnego kształtowania salda kredytu w chwili przewalutowania, wysokości transz kredytu waloryzowanego kursem franka szwajcarskiego, jak i wysokości rat kredytowych.
Czytaj więcej»

I ACa 695/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2023-05-31

Data publikacji: 2024-09-30

trafność 36%

Istotność:

Pracownica pozwanego banku zaproponowała powódce kredyt powiązany z walutą franka szwajcarskiego, gdyż powiedziano jej, że nie ma zdolności kredytowej do otrzymania kredytu w PLN w takiej kwocie jaką była zainteresowana. (...)Pracownica banku przekonywała, aby nie martwić się ewentualnymi wahaniami kursu, gdyż wszyscy pracownicy banku posiadają kredyt we frankach szwajcarskich. (...)Ponadto nie wyjaśniono rzetelnie powódce, jakie skutki dla wysokości jej zobowiązania wystąpią w sytuacji, gdy dojdzie do zmiany kursu franka szwajcarskiego. (...)Sprawy dotyczące oceny abuzywności klauzul umów kredytu denominowanego do franka szwajcarskiego mają co do zasady charakter schematyczny i powtarzalny.
Czytaj więcej»

XXVIII C 6355/21

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2023-05-31

Data publikacji: 2024-03-14

trafność 31%

Orzeczenie nieprawomocne

Tymczasem umowa kredytowa w sprawie niniejszej poprzez mechanizm denominacji odnosi wysokość spłacanej kwoty do kursu franka szwajcarskiego (CHF). (...)Naliczanie odsetek według korzystniejszej stopy procentowej (dzięki finansowaniu kredytu we frankach) było możliwe (z punktu widzenia banku) jedynie w przypadku przeliczenia wierzytelności kredytu na franki. (...)Nie można również stawiać pozwanemu bankowi zarzutu nieprzewidzenia zdarzeń przyszłych, np. uwolnienia kursu franka przez szwajcarski bank centralny na początku 2015 r. i wywołaną wówczas gwałtowną zwyżką kursu. (...)Przykładowo: Bank (...) przedstawiał klientom informacje o wysokości raty i salda zadłużenia w zależności od rosnącego kursu franka.
Czytaj więcej»

I C 100/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Olsztynie

Data orzeczenia: 2023-06-01

Data publikacji: 2023-11-10

trafność 45%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Przesłanki ważności i skuteczności umowy kredytu bankowego.
Zgodnie z umową strona powodowa miała spłacać kredyt w złotych według ceny sprzedaży franka szwajcarskiego obowiązującej w banku w dniu wpłacenia konkretnej raty. (...)W omawianej sprawie wartość kredytu wyrażona została we franku szwajcarskim, natomiast wypłata kredytu i ustalenie wysokości raty odnosiły się do złotych polskich. (...)Status konsumenta i badanie jego zamiarów określa się na moment zawarcia umowy kredytu ( J. Z. , Status prawny konsumenta jako strony umowy o kredyt indeksowany / denominowany do franka szwajcarskiego , Studia (...) – Nr 2). (...)(...)o ile umowy indeksowane (waloryzowane) frankiem szwajcarskim nadają się niekiedy do utrzymania w mocy po eliminacji(...)złotowe – choć z kwotą kredytu wskazaną w walucie obcej, to(...)
Czytaj więcej»

XIV C 1215/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2023-06-01

Data publikacji: 2023-10-26

trafność 37%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

(...)roszczenia o ustalenie nieważności umowy kredytu hipotecznego wnieśli o zasądzenie od(...)kwoty 46.964, 58 CHF ( franków szwajcarskich) wraz z ustawowymi odsetkami za(...)(...)(...)spowodować zmianę wysokości rat spłaty kredytu nie wskazano zmiany kursu franka szwajcarskiego. / dowód: Regulamin (k. 148-153)/ Po zawarciu związku małżeńskiego, powodowie udali się do notariusza gdzie zawali umowę wspólności majątkowej małżeńskiej. (...)Ponadto postanowienia te pozwalają osiągnąć podstawowy cel umowy: obniżyć oprocentowanie kredytu (a więc jego podstawowy koszt) i uczynić go bardziej dostępnym i (pozornie) bardziej atrakcyjnym w zamian za przyjęcie przez kredytobiorcę na siebie całego ryzyka zmiany kursu franka szwajcarskiego. (...)Konieczność pozbawienia elementu indeksacji umowy zawartej przez strony w niniejszej sprawie wynika z tego, że w wyniku indeksacji kredytu do franka szwajcarskiego powodowie zostali w całości obciążeni ryzykiem wzrostu kursu tej waluty do złotówki.
Czytaj więcej»

XXVIII C 1032/21

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2023-06-01

Data publikacji: 2024-03-06

trafność 34%

Orzeczenie nieprawomocne

Powodom zaproponowano kredyt we frankach szwajcarskich, jako korzystniejszy. (...)Bank może zatem w zasadzie dowolnie określić kursy walut w Tabeli kursów, a następnie przy ich wykorzystaniu jednostronnie określić kwotę (we frankach), którą kredytobiorca ma zwrócić. (...)Tymczasem umowa kredytowa w sprawie niniejszej poprzez indeksację odnosi wysokość spłacanej kwoty do kursu franka szwajcarskiego (CHF). (...)Naliczanie odsetek według korzystniejszej stopy procentowej (dzięki finansowaniu kredytu we frankach) było możliwe (z punktu widzenia banku) jedynie w przypadku przeliczenia wierzytelności kredytu na franki.
Czytaj więcej»

XXV C 1369/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2023-06-01

Data publikacji: 2023-11-29

trafność 34%

Orzeczenie nieprawomocne

Ofertę kredytu indeksowanego do franka szwajcarskiego przedstawiono powodom jako korzystniejszą od ofert kredytów złotowych. (...)Zapewniono powodów, że kurs franka jest stabilny i nie ma powodów do obaw. Powodom zaprezentowano symulację dotyczącą zmian kursu franka do euro, który był stabilny. (...)Powodowie spłacali początkowo kredyt w złotych polskich następnie bezpośrednio we frankach szwajcarskich.
Czytaj więcej»

XXV C 1384/19

wyrok

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2023-06-01

Data publikacji: 2024-02-07

trafność 38%

Orzeczenie nieprawomocne

W tym celu udała się do (...) , gdzie doradca kredytowy K. S. przedstawiła jej ofertę kredytu indeksowanego kursem franka szwajcarskiego, ponieważ powódka nie miła zdolności do kredytu w PLN do kwoty 340.000 zł. . To był pierwszy w życiu kredyt powódki. (...)J. S. dokonywała spłaty rat kredytowych wynikających z przedmiotowej umowy kredytu począwszy od 11 lipca 2008 r., początkowo w złotych polskich, a od 11 marca 2013 r. we frankach szwajcarskich. W okresie od 11 lipca 2008 r. do 11 stycznia 2019 r. powódka uiściła na rzecz pozwanego tytułem spłaty kredytu (kapitał i odsetki) kwotę 96.048,95 złotych polskich oraz 88.779,04 franków szwajcarskich (po przeliczeniu CHF na PLN łącznie powódka uiściła 396.870,42 złotych polskich). (...)Wyeliminowanie odniesienia do tabel kursowych banku postanowień dotyczących zasad ustalania zmiennej stopy procentowej czyni niemożliwym dokonanie przeliczenia kwot kredytu i rat kredytowych z franków szwajcarskich na złote polskie.
Czytaj więcej»