Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

V W 181/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-07-27

Data publikacji: 2017-08-25

trafność 17%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

W stosunku do I. P. został skierowany wniosek o ukaranie za wykroczenie z art. 98 k.w. w związku z art. 45 ust. 1 pkt 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym . (...)Sąd zważył, co następuje: Obwiniony swoim zachowaniem wypełnił znamiona ustawowe wykroczenia z art. 98 k.w. w związku z art. 45 ust. 1 pkt 3 Prawa o ruchu drogowym . (...)Zgodnie z art. 45 ust. pkt 3 Prawa o ruchu drogowym , zabrania się otwierania drzwi pojazdu, pozostawiania otwartych drzwi lub wysiadania bez upewnienia się, że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia. (...)W związku z powyższym, Sąd uznał, że obwiniony wypełnił znamiona ustawowe wykroczenia z art. 98 k.w. w zw. z art. 45 ust. 1 pkt 3 Prawa o ruchu drogowym .
Czytaj więcej»

X GC 228/15

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2016-09-06

Data publikacji: 2016-11-10

trafność 13%

Istotność:

Dalej pozwana zarzuciła, że nie była informowana o jakichkolwiek nieprawidłowościach związanych z wykonaniem umowy; pozwana nie miała wglądu do umowy o dofinansowanie, a więc nie znała m.in. praw i obowiązków powódki z niej(...)(...)Rozbudowa portu lotniczego… (umowa, k. 76 i n.) . (...)Rozbudowa portu lotniczego… W tej informacji z 22 listopada 2011 r. w zakresie postępowań o udzielenie zamówień publicznych które w imieniu powódki prowadziła pozwana jako inwestor zastępczy, wskazano szereg naruszeń przepisów PZP (pismo, k. 42; informacja, k. 43 i n.) .
Czytaj więcej»

VIII U 78/23

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2024-02-26

Data publikacji: 2024-09-18

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

O uznaniu stosunku łączącego strony za stosunek pracy rozstrzygają przepisy prawa pracy. (...)Nie wyklucza to rozważenia, czy w konkretnym przypadku zawarcie umowy zmierzało do obejścia prawa ( art. 58 § 1 k.c. w związku z art. 300 k.p. ). (...)Nie jest natomiast obejściem prawa dokonanie czynności prawnej w celu osiągnięcia skutków, jakie ustawa wiąże z tą czynnością prawną. (...)(...)nieważne wobec istnienia zamiaru obejścia prawa albo przez swą sprzeczność z zasadami współżycia społecznego, wyrażającą się np. niegodziwością celu albo zderzeniem się z prawem innych ubezpieczonych.
Czytaj więcej»

IV RC 6/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe w Gdańsku

Data orzeczenia: 2016-11-25

Data publikacji: 2017-01-11

trafność 7%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: częściowo uwzględniono powództwo
Jest to leczenie prywatne – małoletnia ma prawo do przyznania sanatorium w ramach NFZ, jednakże nienormowany czas pracy matki powódki utrudnia korzystanie z takiego sanatorium, jako że NFZ narzuca termin leczenia. (...)Czasami pozwany sam kupuje bilety lotnicze, a następnie otrzymuje zwrot poniesionych kosztów. (dowód: - przesłuchanie F. K. : k. 400-406) Pozwany aktualnie nie posiada majątku. (...)Należy podkreślić, że dziecko ma prawo do zaspokajania nie tylko podstawowych potrzeb bytowych, ale także rozwijania jego talentów i edukacji oraz zajęć ruchowych zgodnie z predyspozycjami bądź zaleceniami lekarskimi. (...)(...)sądowym dochodzeniem alimentów zrzekła się prawa majątkowego lub w inny sposób dopuściła się jego utraty, Sąd nie uwzględnia tej zmiany przy ustalaniu zakresu świadczeń alimentacyjnych.
Czytaj więcej»

II K 576/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe w Gdańsku

Data orzeczenia: 2015-10-05

Data publikacji: 2015-11-16

trafność 11%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Na mocy umowy darowizny z dnia 18 marca 2003 roku małżonkowie przenieśli prawo do tego lokalu na ojca R. J. . (...)Koszty jego podróży, tj. koszty biletów lotniczych, ponosił każdorazowo R. K. (1) . (...)On przyjeżdżał 2 razy do roku - w wakacje i ferie prawie zawsze. (...)Syn przyjeżdżał na prawie całe ferie zimowe - 10 dni.
Czytaj więcej»

I C 228/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Słupsku

Data orzeczenia: 2020-01-07

Data publikacji: 2020-05-29

trafność 10%

Istotność:

(...), gdzie została przetransportowana transportem lotniczym. (...)Apelację od powyższego wyroku wnieśli powodowie zaskarżając wyrok w całości i zarzucając naruszenie prawa materialnego, naruszenie prawa procesowego, które miały istotny wpływ na rozstrzygnięcie przedmiotowej sprawy. (...)Następnie podano powódce leki i podjęto decyzję o przetransportowaniu do Kliniki w G. transportem Lotniczego Pogotowia (...) . (...)Strona przegrywająca jest bowiem obowiązana zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do dochodzenia praw i celowej obrony (koszty procesu).
Czytaj więcej»

IX GC 4730/15

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-05-18

Data publikacji: 2018-01-31

trafność 39%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: strajk pilotów jest nadzwyczajną okolicznością, której nie można było uniknąć.
Zgodnie z jego treścią obsługujący przewoźnik lotniczy nie jest zobowiązany do wypłaty rekompensaty przewidzianej w art. 7, jeżeli może dowieść, że odwołanie jest spowodowane zaistnieniem nadzwyczajnych okoliczności, których nie można było uniknąć pomimo podjęcia wszelkich racjonalnych środków. (...)(...)nr 1486631 ma gruncie przewozów lotniczych pojęcie "nadzwyczajnych okoliczności" oznacza zdarzenie, które nie dotyczy normalnej działalności wykonywanej przez przewoźnika lotniczego i nie poddaje się jego skutecznej kontroli, ze względu na swój charakter lub źródło. Jako nadzwyczajne okoliczności mogą być traktowane tylko takie okoliczności, które nie znajdują się pod kontrolą przewoźnika lotniczego, bez względu na ich charakter i wagę. (...)Oczywiście szeroko ujęte prawo do strajku jako fundament praw pracowniczych podlega tylko niewielkim ograniczeniom na gruncie ustawodawstw europejskich.
Czytaj więcej»

II Ca 282/16

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim

Data orzeczenia: 2016-06-06

Data publikacji: 2018-02-23

trafność 19%

Istotność:

Zasiedzenie polega na nabyciu prawa przez nieuprawnionego - posiadacza wskutek faktycznego wykonywania tego prawa w ciągu ustalonego w ustawie czasu. (...)Za posiadanie uważa się faktyczne władztwo nad rzeczą w zakresie prawa własności lub innego prawa, z którym łączy się władztwo ( art. 336 k.c. ). (...)(...)o dopuszczenie dowodu ze zdjęć lotniczych na okoliczność istnienia zabudowań na(...)do twierdzenia, że istnieją zdjęcia lotnicze potwierdzające jego stanowisko o faktycznym(...)rzeczywistości nie ma takich zdjęć lotniczych z lat 1970 – ych(...)(...)Powyższe prowadzi do wniosku, iż nie może być uznany za trafny także zarzut obrazy wskazanych w apelacji przepisów prawa materialnego.
Czytaj więcej»

III Ca 1087/18

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2018-10-19

Data publikacji: 2019-01-07

trafność 19%

Istotność:

J. A. dokonał wcześniejszej spłaty kredytu w kwocie 1.090,00 zł (operacja z dnia 6 listopada 2015 r.), zakupił bilet lotniczy linii (...) za kwotę 314,16 zł oraz poczynił drobne wydatki związane z bieżącym utrzymaniem (w szczególności w aptece i w sklepie (...) ). (...)(...)tych środków, tj. rzeczy lub prawa majątkowe nabyte w zamian za wskazaną wyżej kwotę. (...)Z uwagi na fakt, iż powód sformułował w apelacji zarzuty dotyczące naruszenia zarówno norm prawa materialnego, jak i norm prawa procesowego, w pierwszej kolejności wypada(...)(...)Zamierzony przez skarżącego skutek wywarł natomiast zarzut naruszenia przed Sąd I instancji prawa materialnego w postaci art. 409 k.c. poprzez jego błędną wykładnię.
Czytaj więcej»

I Ca 341/16

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Ostrołęce

Data orzeczenia: 2016-11-16

Data publikacji: 2017-01-05

trafność 18%

Istotność:

Następnie, w 1971 roku opracowano mapę ewidencji gruntów, także na podstawie zdjęć lotniczych, na której przedstawiono granice władania gruntami. (...)W oparciu o wydaną w sprawie opinię biegłego geodety Sąd Rejonowy wskazał, że założenie ewidencji gruntów wsi M. nastąpiło przy użyciu powszechnie stosowanej w latach 60 i 70 metody uczytelniania zdjęć lotniczych. (...)Uzupełnieniem zdjęć lotniczych były pomiary na gruncie, sprowadzające się do wytyczenia i opisania pewnych linii pomiarowych oraz pomierzenia, w odniesieniu do tych linii, miar czołowych okolicznych działek. (...)Sąd nie naruszył przepisów prawa procesowego w zarzucanym aspekcie, polegającym zdaniem skarżącego na błędnej ocenie poczynionych ustaleń.
Czytaj więcej»