Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4194

I C 876/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2016-03-21

Data publikacji: 2019-08-12

trafność 7%

Istotność:

Ta ostania Spółka wniosła o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, co ostatecznie uzyskała. (...)Wywłaszczenie stanowi najgłębszą ingerencję państwa w prawo własności. (...)Nie przysługują jej również ograniczone prawa rzeczowe w stosunku do tej nieruchomości. (...)Świadkowie na przedłożonych przez pozwaną zdjęciach lotniczych właściwie identyfikowali położenie składu opału.
Czytaj więcej»

II Ca 759/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy

Data orzeczenia: 2021-09-02

Data publikacji: 2021-11-30

trafność 29%

Istotność:

Sąd Okręgowy nie podziela przedstawionej przez skarżącą argumentacji naruszenia przez Sąd Rejonowy przywołanych przepisów prawa materialnego jak i procesowego . (...)Powtórzyć należy, iż w myśl art. 5 ust. 1 lit. c Rozporządzenia w przypadku odwołania lotu pasażerowie, których to odwołanie dotyczy, mają m.in. prawo do odszkodowania od obsługującego ich przewoźnika lotniczego. Zgodnie z rozporządzeniem, prawo do wypłaty odszkodowania przysługuje w konkretnej kwocie każdemu pasażerowi, bez względu na fakt poniesienia szkody. (...)W tym bowiem przypadku układ został rozwiązany już latem 2018 r. (mimo że miał obowiązywać od 2020 r.) to negocjacje do zawarcie układ rozpoczęły się już w marca 2019 r. i trwały prawie 2 miesiące.
Czytaj więcej»

III Ca 697/18

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2019-02-21

Data publikacji: 2019-03-25

trafność 18%

Istotność:

Wojewoda (...) stwierdził nabicie przez Gminę S. z mocy prawa z dniem 1 stycznia 1999 r. prawa własności działki ewidencyjnej nr (...) położonej w S. . (...)Niezasadne okazały się zarzuty naruszenia prawa materialnego. (...)Wiedzieli oni bowiem, że prawo własności działki im nie przysługuje, a opiera się jedynie na faktycznym władztwie. (...)Z tej strony oceniając uczestniczka skutecznie udowodniła (zeznaniami świadków i zdjęciami lotniczymi ) jaki był stan władania na gruncie począwszy co najmniej od 1977 r.
Czytaj więcej»

III Ca 1742/21

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2023-03-24

Data publikacji: 2024-04-12

trafność 10%

Istotność:

Strona nie przedstawiała żadnych sensownych argumentów że dotychczas przeprowadzona opinia jest nieprawidłowa lub przeprowadzona z naruszeniem prawa. (...)Biegły zaznaczył, że w wyniku analizy dokumentacji geodezyjnej w oparciu o odszukane i obliczone fotopunkty, wykonał wpasowanie zdjęcia lotniczego z błędem ± ok. 1,5m. (...)Fotopunktów nie odnalazł, w wyniku czego do dalszych obliczeń wykorzystał współrzędne fotopunktów pozyskane z digitalizacji zdjęcia lotniczego oraz obliczeń własnych. (...)W konsekwencji Sad Okręgowy podzielił stanowisko Sądu pierwszej instancji, że wnioskodawcy, również w zakresie podniesionego zarzutu apelacyjnego, nie przedstawili żadnych argumentów wskazujących, że wydana opinia jest nieprawidłowa lub przeprowadzona została z naruszeniem prawa.
Czytaj więcej»

II K 592/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Lwówku Śląskim

Data orzeczenia: 2016-06-28

Data publikacji: 2016-08-31

trafność 9%

Istotność:

Teza orzeczenia: Istotnie na poparcie wyjaśnień przedłożona została dokumentacja sporządzona w języku niemieckim z chwili zawierania transakcji kupna- sprzedaży wraz z tłumaczeniem, a nadto przedłożone zostało zaświadczenie o przeprowadzonym już na terenie kraju badaniu technicznym pojazdu oraz polisa. Z treści dokumentów wynika, że chodzić miało o pojazd (...)
Z zawodu mechanik osprzętu lotniczego, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług pensjonatowych i budowlanych pod nawą „ PHU (...) , forma, zieleń M. B. ”, uzyskując miesięcznie dochód w wysokości około 4000 zł. (...)Przekazał więc Bankowi prawo własności pojazdu uzyskując auto w zamian w leasing na 3 lata. (...) zbył jako pojazd ciężarowy i (...) S.A. dokonał pierwszej rejestracji pojazdu na terenie kraju, on zaś po użytkowaniu samochodu przez 2, 5 roku sprzedał go dalej. (...)Kara grzywny w takim wymiarze w zupełności wystarczy do realizacji celów sankcji karnych: wdrażania oskarżonego do przestrzegania porządku prawnego w przyszłości, uzmysłowienia nieopłacalności wchodzenia w konflikt z prawem i odpowiednio represyjnie.
Czytaj więcej»

IV P 243/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Elblągu

Data orzeczenia: 2016-09-30

Data publikacji: 2016-12-21

trafność 10%

Istotność:

Teza orzeczenia: Oświadczenie woli to zasadnicza treść czynności prawnej, czyli zachowanie się osoby, które w sposób dostateczny ujawnia jej wolę wywołania skutku prawnego ( art. 56 i 60 kc w zw z art. 300 kp)
W trakcie spotkania, tematem przewodnim była sprzedaż udziałów przez Pana Z. B. spółce prawa duńskiego PipeCon A/S - Panu J. L. . (...)Pełnomocnik pozwanego na rozprawie wskazywał na związane z nadciśnieniem prezesa zarządu przeciwskazania lekarskie dot. podróży lotniczych, jednakże nie przedstawił stosownego zaświadczenia wymaganego przez art. 214(1)§1 kpc . (...)(...)się pod uwagę, że poza lotniczą powszechnie dostępne są inne sposoby dotarcia do sądu, nadto, że Pan A. L. prowadzi na terenie Polski działalność gospodarczą, w związku z czym do Polski przyjeżdżał niejednokrotnie, w tym także na jedną z rozpraw, jaka odbyła się w sprawie. (...)W uzasadnieniu wyroku z dnia 18 grudnia 2003 r., I PK 100/03 Sąd Najwyższy stwierdził z kolei, że jeśli oświadczenie woli o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia zostało złożone ustnie (bez pouczenia o prawie pracownika do wniesienia powództwa do(...)
Czytaj więcej»

II K 507/18

uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Skierniewicach

Data orzeczenia: 2020-10-15

Data publikacji: 2021-05-14

trafność 5%

Istotność:

Nawet przy możliwości transportu lotniczego, który skracałby jego czas o około 30 minut, nie zwiększałoby to szans i nie gwarantowało przeżycia dziecka. opinia sądowo-lekarska k.726- 33. (...)W tym zakresie sąd cywilny opiera się na odpowiedzialności właściciela budowli i jedynie okoliczności egzoneracyjne ją uchylają, co jest sytuacją zupełnie inną niż kwestie winy, tj. zaprzeczalności niezgodnego z prawem zachowania w rozumieniu przepisów prawa karnego materialnego. Odrębną natomiast kwestią jest odpowiedzialność z art. 91 a prawo budowlane . (...)Oskarżonemu można postawić zarzut winy, tj. niezgodnego z prawem zachowania.
Czytaj więcej»

IV Ka 206/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Świdnicy

Data orzeczenia: 2014-05-16

Data publikacji: 2014-07-15

trafność 7%

Istotność:

Chodzi tu zatem o taki podmiot, który na mocy ściśle określonej, szczególnej delegacji wynikającej z przepisów prawa, wystawia na rzecz innej osoby(...)(...)szczególnej delegacji wynikającej z przepisów prawa, do wystawiania na rzecz innej osoby dokumentu odnośnie okoliczności mających znaczenie prawne. (...)Straż Graniczna realizuje zadania wynikające z przepisów prawa Unii Europejskiej oraz umów i porozumień międzynarodowych na zasadach i w zakresie w nich określonych. 3. (...)Tak więc skoro w niniejszej sprawie doszło do ewidentnej obrazy prawa materialnego art. 231§ 1 i(...)
Czytaj więcej»

VII P 94/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-10-15

Data publikacji: 2016-10-20

trafność 10%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Nie można mówić o mobbingu w przypadku krytycznej oceny pracy pracownika przez przełożonych, jeżeli pracodawca nie ma na celu poniżenia pracownika, a jedynie zapewnienie realizacji planu, czy prawidłowej organizacji czasu pracy. Pracodawca ma prawo korzystać z uprawnień, jakie wynikają z umownego podporządkowania w szczególności z prawa (...)
W dniu 14 lipca 2010 roku pozwana przejęła ze spółki (...) S.A. ponad 800 pracowników tzw. bazy technicznej, w większości mechaników lotniczych, którym przysługuje odzież robocza ( bezsporne). (...)Pracodawca, w ocenie Sądu, nie miał też podstaw, aby odmówić udzielenia urlopu, gdyż prawo do wypoczynku jest jednym z podstawowych praw pracowniczych, a pracownik przemęczony jest mniej wydajny i bardziej skłonny do popełnienia pomyłek. (...)III APa 29/12), iż: „ Pojęcie mobbingu nie obejmuje zachowań pracodawcy dozwolonych prawem. W konsekwencji pracodawca ma prawo korzystać z uprawnień, jakie wynikają z umownego podporządkowania w szczególności z prawa stosowania kontroli i nadzoru nad wykonywaniem pracy przez pracowników.
Czytaj więcej»

I C 1554/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Nowym Dworze Mazowieckim

Data orzeczenia: 2020-05-01

Data publikacji: 2020-08-20

trafność 48%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Zderzenie z ptakiem jako okoliczność wyłączająca odpowiedzialność przewoźnika.
W uzasadnieniu powód wskazał, że zawarł z pozwanym umowę, na podstawie której pozwany zobowiązał się do przewozu lotniczego powoda w dniu 26 lipca 2019 r. na trasie z B. do W. M. . (...)Bezsporne jest ( art. 229 i 230 k.p.c. ), że strony zawarły umowę, na podstawie której pozwany zobowiązał się do przewozu lotniczego powoda z B. do W. M. 26 lipca 2019 r. i że lot został opóźniony ponad 3 godziny. (...)Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej („TSUE”) w wyroku z 19 listopada 2009 r. w połączonych sprawach C-402/07 i C-432/07 wyjaśnił, że prawo do odszkodowania przysługuje również pasażerom w razie opóźnienia lotu, które przekroczyło 3 godziny. (...)Przyjmuje się bowiem, że jako dowód przewoźnik lotniczy może przedstawić wewnętrzne wyciągi z dzienników pokładowych lub sprawozdań dotyczących zaistniałych nadzwyczajnych okoliczności oraz ich konsekwencji. (tak Komentarz do art. 5 Rozp.
Czytaj więcej»