Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
7984

IX Ka 194/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-04-13

Data publikacji: 2016-07-01

trafność 32%

Sąd Rejonowy uznając winę tego oskarżonego, oparł się przede wszystkim na rozpoznaniu jego wizerunku przez pokrzywdzonego na okazanej mu w dniu 10 kwietnia 2001r. tablicy poglądowej, jak też rozpoznaniu M. K. w toku okazania osoby w dniu 21 sierpnia 2001r. (...)Nie mniej na uwzględnienie zasługuje zarzut obrońcy, że ubiór oskarżonego na przedmiotowym wizerunku w sposób oczywisty wyróżnia się spośród pozostałych. (...)Powyższe prowadzić musi do uznania, że rację ma obrońca, iż pokrzywdzony w zakresie rozpoznania M. K. mógł się zasugerować okazanym mu wizerunkiem, zwłaszcza że jeszcze przed procesowym okazaniem wizerunku, miejsce miało okazanie materiału poglądowego (k. 191v). (...)Reasumując stwierdzić należy, że jedynym dowodem wskazującym na sprawstwo M. K. jest rozpoznanie jego wizerunku.
Czytaj więcej»

II C 2105/13

uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-10-16

Data publikacji: 2020-09-11

trafność 32%

Orzeczenie nieprawomocne

Po zgłoszeniu roszczeń przez powódkę, pozwana usunęła reklamę z wizerunkiem powódki z portalu evertiq.pl (zeznania świadka R. K. k. 306-307). (...)Powódka w niniejszej sprawie wskazywała, że pozwana bez jej zgody użyła w banerze reklamowym zamieszczonym na stronie internetowej fotografii z jej wizerunkiem czy naruszyła jej dobra osobiste w postaci wizerunku i prywatności. (...)Słuszność ma powódka, że użycie jej fotografii przez pozwaną dla celów reklamowych stanowi naruszenie dobra osobistego w postaci wizerunku. (...)Z kolei pozwana nie wykazała, aby do wykorzystaniu wizerunku powódki doszło za jej zgodą.
Czytaj więcej»

V Ka 315/13

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2014-08-20

Data publikacji: 2014-09-17

trafność 32%

Istotność:

Wprawdzie art. 173 § 1 k.p.k. przewiduje przeprowadzenie okazania przesłuchiwanemu zarówno innej osoby, jak też samego tylko wizerunku innej osoby. Jednak w ocenie Sądu Okręgowego okazanie osoby jest czynnością, którą należy w miarę możliwości preferować przed okazaniem samego tylko wizerunku. (...)Sam Sąd I instancji stwierdził zresztą, że wizerunki osób okazywanych świadkowi K. na tablicy poglądowej nie odbiegały w sposób „diametralny” od wizerunku oskarżonego. A dostrzeżona przez ten Sąd zbieżność ograniczała się do zbliżonego wieku prezentowanych na wizerunkach osób oraz ich czarnych i krótkich włosów (uzasadnienie wyroku – k. 205).
Czytaj więcej»

VI ACa 528/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-09-19

Data publikacji: 2019-02-07

trafność 33%

Istotność:

Powódka oraz jej najbliższa rodzina – mąż, matka, babcia i siostra czuli się upokorzeni w związku z tak przedstawionym przez pozwaną wizerunkiem powódki. (...)Wizerunek w sensie prawnym nie jest więc tożsamy z wyglądem fizycznym człowieka, stanowi przedstawienie i konkretyzację tego wyglądu. (...)W szczególności, zgodnie z art. 81 ust. 2 pkt 1 Prawa autorskiego, nie jest bezprawne rozpowszechnianie wizerunku osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych. (...)Kreowany wizerunek artystyczny i komercyjny stanowi dobro prawne o charakterze wprawdzie niematerialnym, ale zarazem majątkowym.
Czytaj więcej»

III Ca 121/16

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2016-05-11

Data publikacji: 2016-08-18

trafność 33%

Istotność:

Udostępniła ona pozwanym swój wizerunek dla realizacji projektu R. . (...)W uzasadnieniu pozwu powódka wymieniła, jako naruszone dobro: wizerunek. (...)Wizerunek należy do dóbr osobistych wyraźnie wymienionych w art. 23 k.c. (...)Rozpowszechnianie wizerunku polega na publicznym (a więc przeznaczone dla niezamkniętego kręgu osób) udostępnieniu wizerunku za pomocą dowolnego medium (w tym Internetu).
Czytaj więcej»

XXV C 1727/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-01-19

Data publikacji: 2022-03-08

trafność 33%

Orzeczenie nieprawomocne

Opublikowanie wizerunku powoda w materiale prasowym nastąpiło na skutek dalszego udostępniania informacji i wizerunku poszukiwanej osoby, zamieszczonego na stronie(...)(...)Poniżej tej informacji umieszczono wizerunek twarzy powoda, pozyskany z komunikatu policji o poszukiwaniu niezidentyfikowanego mężczyzny. (...)Reżim ochronny prawa do wizerunku określa art. 81 ust. 1 prawa autorskiego, zgodnie z którym rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. (...)W przypadku prawa do wizerunku dobrem chronionym jest autonomia każdej osoby w zakresie swobodnego rozstrzygania, czy i w jakich okolicznościach jej wizerunek może być rozpowszechniony" (wyrok SA w Krakowie z dnia 19 grudnia 2002 r., I ACa 957/01, Lex nr 82415) .
Czytaj więcej»

IV Ka 102/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2014-03-13

Data publikacji: 2014-05-26

trafność 33%

W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd Rejonowy wyraźnie przyznał, że wizerunek A. J. , utrwalony na znajdujących się w aktach zdjęciach, istotnie przypomina wizerunek oskarżonego, a w konsekwencji okazanie(...)Niezrozumiałe pozostawało przy tym oparcie się przez Sąd I instancji na zdjęciach A. J. , ukazujących jego wizerunek z 2002 r. i 2004 r. (...)Jeśli więc w związku z zatrzymaniem A. J. utrwalano jego wizerunek, to niewątpliwie jego uzyskanie mogłoby dawać o wiele dokładniejszą podstawę do ustalenia, czy w maju 2011 r. mężczyzna ten był rzeczywiście podobny do oskarżonego Ł. S. . (...)Jednocześnie w razie uzyskania wizerunku A. J. , Sąd Rejonowy winien ponownie przesłuchać świadka S. , okazując mu otrzymane zdjęcia.
Czytaj więcej»

II K 10/23

wyrok

Sąd Rejonowy w Giżycku

Data orzeczenia: 2024-04-18

Data publikacji: 2024-07-25

trafność 33%

Orzeczenie nieprawomocne

H. F. J. O. I. M. I. W dniu 01 czerwca 2022 r. w G. , działając wspólnie i w porozumieniu rozwieszały na słupach ogłoszeniowych i tablicy z nekrologami w G. plakaty zawierające wizerunek oskarżycielki prywatnej i nieprawdziwe informacje(...)(...)H. F. J. O. I. M. I. W dniu 01 czerwca 2022 r. w G. , działając wspólnie i w porozumieniu rozwieszały na słupach ogłoszeniowych i tablicy z nekrologami w G. plakaty zawierające wizerunek oskarżycielki prywatnej i nieprawdziwe informacje(...)W dniu 01 czerwca 2022 r. w G. , oskarżone działając wspólnie i w porozumieniu rozwieszały na tablicy z nekrologami w G. plakaty zawierające wizerunek oskarżycielki prywatnej i nieprawdziwe informacje(...)(...)Wizerunek pokrzywdzonej z racji powyższego był dostępny w mediach ( prasie, internecie).
Czytaj więcej»

II C 447/19

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-03-15

Data publikacji: 2022-07-06

trafność 33%

Powód nie dostarczył Sądowi nagrania, na którym utrwalony został jego wizerunek, a które zostało wykorzystane w programie telewizyjnym. Sąd na podstawie przeprowadzonych dowodów przyjął, iż emisja programu miała miejsce oraz, że wizerunek powoda został na nim utrwalony i rozpowszechniony. Jednak powód nie wykazał, iż jego wizerunek był możliwy do rozpoznania przez szerszy krąg osób. (...)Niemożliwe było więc ustalenie, czy doszło do naruszenia dobra osobistego w postaci wizerunku powoda czy dobrego imienia.
Czytaj więcej»

XVII GW 36/23

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Gdańsku

Data orzeczenia: 2023-04-05

Data publikacji: 2023-09-26

trafność 33%

Orzeczenie nieprawomocne

Powódka wskazała, iż samodzielnie przygotowywała i stworzyła wskazane materiały oraz udostępniła w nich swój wizerunek. (...)Wskazał również, iż powódka wykonywała czynności związane z ujawnieniem wizerunku i rozpowszechnieniem utworów odpłatnie. (...)Pozwana ad. 1. zgodziła się z twierdzeniem powódki, iż zgodna na publikację wizerunku nie może być dorozumiana. (...)Wskazane samodzielne i dobrowolne działania powódki nie pozwalają na przyjęcie wniosku, iż nie wyrażała ona zgody na publikację swojego wizerunku.
Czytaj więcej»