Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
8706

I ACa 654/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Data orzeczenia: 2017-12-06

Data publikacji: 2021-01-29

trafność 14%

Istotność:

Dodatkowo pozwany uzasadnił swój wniosek okolicznością, iż powód nie złożył Radzie Nadzorczej sprawozdania z działalności Komisji (...) , lecz dokument ten przygotowywał w tajemnicy a następnie ujawniła go (odczytała) dopiero na Walnym Zgromadzeniu B. W. . (...)(...)Nadzorcza” i „sporządził w wielkiej tajemnicy sprawozdanie z działalności Komisji (...) . (...)Zgodnie z art. 23 kc dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa,(...)(...)Jeśli chodzi o zwrot, że powód „sporządził w wielkiej tajemnicy sprawozdanie z działalności Komisji (...) , to może określenie „w wielkiej tajemnicy” jest dość mocne, jednakże prawdą(...)sprawozdanie to zostało sporządzone w tajemnicy.
Czytaj więcej»

I ACa 864/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Łodzi

Data orzeczenia: 2015-12-17

Data publikacji: 2016-02-16

trafność 14%

(...)służbowych oraz ujawnienia informacji stanowiących tajemnicę państwową, tj. o czyn z art. 231 § 3 k.k. i art. 265 § 3 k.k. (...)Również tajemnicę korespondencji ustawodawca włączył do katalogu dóbr osobistych zawartego w treści art. 23 k.c. (...)Powódka kwestionowała także zasadność wszczęcia postępowania przygotowawczego w sprawie ujawnienia tajemnicy państwowej, które zostało ostatecznie umorzone wobec wystąpienia negatywnej przesłanki procesowej, braku zgody wyższego sądu dyscyplinarnego na uchylenie immunitetu powódce. (...)Co się tyczy kwestii tajemnicy korespondencji powódki, to w ocenie Sądu Okręgowego doszło do naruszenia tego dobra osobistego w dniu 13 lipca 2009 roku, gdy do Prokuratury Rejonowej Ł. wpłynęło pismo z Sądu Dyscyplinarnego dla Prokuratorów adresowane imiennie do D. K. .
Czytaj więcej»

I C 47/22

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Zielonej Górze

Data orzeczenia: 2023-04-18

Data publikacji: 2023-05-23

trafność 14%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Waga sporów , które maja miejsce pomiędzy stronami, w ocenie Sądu, nie uzasadniała utrwalenia przez pozwaną treści rozmów powodów bez ich wiedzy zwłaszcza, że w nich nie uczestniczyła. Tak rozumiana przesłanka wyłączająca bezprawność, na którą powołuje się pozwana powodowałaby zbyt daleko idące ograniczenie tajemnicy komunikowania się (...)
Obawy powódki był tym większe, że pracuje ona w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej i z tego powodu jest obowiązaną zachować w tajemnicy dane, do których ma dostęp w związku z pracą. (...)Zgodnie z art. 49 Konstytucji , zapewnia się wolność i ochronę tajemnicy komunikowania się, ich ograniczenie może nastąpić jedynie w przypadkach określonych w ustawie i w sposób w niej określony. (...)Co istotne, tak rozumiana przesłanka wyłączająca bezprawność, na którą powołuje się pozwana powodowałaby zbyt daleko idące ograniczenie tajemnicy komunikowania się. (...)(...)postaci prawa do prywatności i tajemnicy komunikowania się.
Czytaj więcej»

XV C 70/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Gdańsku

Data orzeczenia: 2017-10-31

Data publikacji: 2018-05-04

trafność 14%

Orzeczenie nieprawomocne

Powódka w punkcie pierwszym pozwu domagała się nakazania pozwanym K. B. (1) i M. B. solidarnie zaniechania naruszeń jej dóbr osobistych, a w szczególności zdrowia, wizerunku i tajemnicy korespondencji, stosownie do art. 24§1 zdanie pierwsze k.c. (...)Powódka zażądała w punkcie pierwszym pozwu nakazania pozwanym K. B. (1) i M. B. solidarnie zaniechania naruszeń jej dóbr osobistych, a w szczególności zdrowia, wizerunku i tajemnicy korespondencji. (...)Sąd zważył też, że zaniechanie naruszeń dóbr osobistych, a w szczególności zdrowia, wizerunku i tajemnicy korespondencji nie nadaje się do(...)(...)Mając powyższe na uwadze wskazać należy, że powódka powoływała się przede wszystkim na naruszenie jej dóbr osobistych w postaci zdrowia, wizerunku i tajemnicy korespondencji.
Czytaj więcej»

XVII AmT 171/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-11-06

Data publikacji: 2022-09-29

trafność 14%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)akt adm., płyta CD zawierająca tajemnicę przedsiębiorstwa – w nieponumerowanej kopercie zatytułowanej „tajemnica przedsiębiorstwa” znajdującej się na początku akt administracyjnych/ W dniach 8 marca 2018 r. - 7 kwietnia 2018 r. (...)Prezes UKE ograniczył stronom wgląd do materiału dowodowego, w zakresie informacji objętych klauzulą tajemnica przedsiębiorstwa ./k. 56-59 akt adm./ Pismem z dnia 25 kwietnia 2018 r. (...)(...)akt adm., płyta CD zawierająca tajemnicę przedsiębiorstwa – w nieponumerowanej kopercie zatytułowanej „tajemnica przedsiębiorstwa” znajdującej się na początku akt administracyjnych/ Postanowieniem z dnia 5 lipca 2018 r. Prezes UKE ograniczył stronom wgląd do materiału dowodowego, w zakresie informacji objętych klauzulą tajemnica przedsiębiorstwa ./k. 281-283 akt adm./ Pismem z dnia 9 sierpnia 2018 r.
Czytaj więcej»

IV Pa 48/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Toruniu

Data orzeczenia: 2015-09-25

Data publikacji: 2015-10-30

trafność 14%

Zgodnie z art. 11. 1. czynem nieuczciwej konkurencji jest przekazanie, ujawnienie lub wykorzystanie cudzych informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa albo ich nabycie od osoby nieuprawnionej, jeżeli zagraża lub narusza interes przedsiębiorcy. 2. Przepis ust. 1 stosuje się również do osoby, która świadczyła pracę na podstawie stosunku pracy lub innego stosunku prawnego - przez okres trzech lat od jego ustania, chyba że umowa stanowi inaczej albo ustał stan tajemnicy. (...)Adekwatnymi w tym wypadku są zwłaszcza przepisy dotyczące przekazania, ujawnienia lub wykorzystania informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa (art. 11 ustawy) oraz(...)(...)To na nim spoczywa bowiem, w razie sporu, ciężar wykazania, że określone dane stanowiły tajemnicę przedsiębiorcy.
Czytaj więcej»

XX GC 775/16

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-06-06

Data publikacji: 2023-08-07

trafność 14%

Orzeczenie nieprawomocne

W tym miejscu należy odnieść się do stanowiska pozwanego, iż przedstawienie żądanych dokumentów wiązałoby się z ujawnieniem tajemnicy zawodowej przez pozwanego. (...)Sąd podziela pogląd powoda, że poza zakresem tajemnicy radcy prawnego czy adwokata pozostają dokumenty finansowe (faktury, rachunki) związane ze świadczeniem pomocy prawnej. (...)Całkowicie chybiony był zatem zarzut pozwanego, iż przedstawienie faktur VAT i zestawień wykonanych czynności (stanowiących załącznik do faktury VAT) stanowiło naruszenie tajemnicy zawodowej. Naruszeniem tajemnicy zawodowej radcy prawnego nie było by przedstawiane przez pozwanego dokumentów o jakie wnosi powód.
Czytaj więcej»

XVII AmA 49/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-10-22

Data publikacji: 2021-09-14

trafność 14%

(...)dane wrażliwe, chronione prawem, stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa i kluczowe z punktu widzenia handlowego. (...)(...), lokalizację, posiadanie rzeczy, ekspektatywy, tajemnice produkcji, system organizacyjny, informacje dotyczące rynku, doświadczenie produkcyjne i handlowe, dostęp do kredytu, stopień ściągalności wierzytelności (tak: Komentarz do art. 55 1 k.c., red. (...)Po drugie - przekazanie Spółce (...) dokumentów Spółki (...) , z których znaczna część zawierała informacje stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa - w tym dokumentów(...)(...)Nadto, należy mieć na uwadze, że pierwotnie w toku postępowania wyjaśniającego strona powodowa w ogóle zaprzeczała temu, iż uzyskała od Spółki (...) dane stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa.
Czytaj więcej»

XII C 706/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2018-05-28

Data publikacji: 2019-01-07

trafność 14%

Wskazał, że zgodnie z art. 104 prawa bankowego Bank zobowiązany jest do zachowania tajemnicy bankowej, poza przypadkami wyraźnie wskazanymi w art. 104 i 105 ustawy. (...)Natomiast należy zwrócić uwagę, iż całkowicie chybione jest stanowisko pozwanego Banku dotyczące tajemnicy bankowej i rzekomo wadliwego pełnomocnictwa. (...)Można zresztą dodać, że adwokaci i radcowie prawni sami zobowiązani są do zachowania tajemnicy zawodowej. Udzielenie pełnomocnictwa takiej osobie może być poczytywane za dopuszczenie do tajemnicy innego rodzaju chronionej ze względu na interes mocodawcy.
Czytaj więcej»

I ACa 2242/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-04-07

Data publikacji: 2018-07-23

trafność 14%

Pozwana zaprzeczała więc, aby podejmowała w tym okresie działania konkurencyjne, ukierunkowane na przejęcie klienteli od powódki, oraz by w ramach własnej działalności wykorzystywała informacje, które mogłyby stanowić tajemnicę przedsiębiorstwa powódki. (...)Ochroną własnej tajemnicy firmowej tłumaczyła również swoje stanowisko,(...)(...)(...)związanych z wykorzystaniem informacji stanowiących tajemnicę danego przedsiębiorstwa, nastawionego na pozyskiwanie klientów, niejednokrotnie na kilak lat nauki języka obcego. (...)Co więcej, nie sposób odmówić racji argumentacji pozwanej, która powoływała się na tajemnicę własnego przedsiębiorstwa, obejmującą też dane uczniów pozyskanych przez pozwaną, którzy w okresie wcześniejszym nie korzystali z usług świadczonych przez powódkę.
Czytaj więcej»