Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

XXIII GCo 84/15

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-09-17

Data publikacji: 2018-08-09

trafność 30%

Orzeczenie nieprawomocne

W przypadku zaproponowania przez wykonawcę dwóch biletów, wykonawca w kol. 3 Formularza cenowego biletów lotniczych według zamówienia Zamawiającego poda cenę łączną za dwa bilety.” /k. 43/. (...)Prawo zamówień publicznych (t. j. (...)Ustawa - Prawo zamówień publicznych zezwala zamawiającemu na zwarcie umowy po wydaniu wyroku przez KIO. Postępowanie skargowe przed sądem nie tamuje więc zawarcia umowy. (...)Za takie wyjątkowe przypadki nie można jednak w ocenie Sądu uznać uprawnień zamawiającego wynikających wprost z przepisów prawa zamówień publicznych , tj art. 183.1 .
Czytaj więcej»

XXIII Ga 1675/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-03-08

Data publikacji: 2017-05-19

trafność 31%

Teza orzeczenia: Prawo ochrony środowiska: kolejność doręczania pozwu przed wpływem terminu zawiłego określonego w art. 129 ust. 2 Prawo ochrony środowiska obowiązującego, dla dochodzenia tego terminu, jeśli pozew jest pierwszym pismem, którym uprawniony występuje z roszczeniem określonym w art. 129 ust. 1-3 prawa ochrony środowiska do zobowiązującego.
Powodowie wytoczyli bowiem powództwo opierając swe żądanie na treści art. 129 Prawo ochrony środowiska, które w istocie(...)ograniczonego użytkowania, nie zaś hałasu lotniczego aktualnie odnotowywanego. (...)W związku z powyższym, nie można hałasu lotniczego utożsamiać z ograniczeniami wprowadzonymi na podstawie aktów prawnych ustanawiających strefy ograniczonego użytkowania. (...)Ograniczenia prawa własności nieruchomości mieszczących się w obszarze ograniczonego użytkowania wprowadzone tą uchwałą nie naruszają istoty tego prawa. (...)Utworzenie obszaru ograniczonego użytkowania nie jest zatem rozwiązaniem naruszającym prawo własności powodów ponieważ mieli oni prawo do uzyskania odszkodowania za poniesioną szkodę.
Czytaj więcej»

XXIII Ga 582/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2020-01-08

Data publikacji: 2021-04-28

trafność 24%

Prawo ochrony środowiska (Dz. (...)Prawo ochrony środowiska (Dz. (...)Pozwany jako port lotniczy nie funkcjonuje bowiem bez korzystających z jego usług przewoźników lotniczych, a tym samym bez odbywającego się na nim ruchu lotniczego. Skoro zatem ruch lotniczy nierozerwalnie związany jest z działalnością każdego portu lotniczego, sama czynność przyjmowania i umożliwiania startu samolotom jest elementem działalności przedsiębiorstwa, powodując, że port lotniczy stanowi zakład wprowadzany w ruch siłami przyrody.
Czytaj więcej»

XII Ga 928/18

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Gdańsku

Data orzeczenia: 2019-01-02

Data publikacji: 2022-02-28

trafność 8%

Odnośnie drugiego projektu świadek zeznał, że prace polegały na budowie wież lotniczych a następnie wyposażeniu ich w urządzenia radiokomunikacyjne i podłączeniu do istniejących sieci telekomunikacyjnych (...) . (...)Z przedstawionych wyżej względów Sąd Okręgowy uznał, że zaskarżone orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej odpowiada przepisom prawa i brak jest podstaw do jego zmiany. Dlatego też, na podstawie art. 198 f ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych skarga, jako bezzasadna podlegała oddaleniu. (...)Wydatkiem uzasadnionym jest przy tym jedynie kwota 17 zł- do obrony praw przystępującego wystarczające było, bowiem, ustanowienie jednego pełnomocnika.
Czytaj więcej»

XXIII Ga 728/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-07-04

Data publikacji: 2020-03-09

trafność 15%

Oznaczało to, że rynek lotniczy zweryfikował wymagania zamawiającego w zakresie wyposażenia i osiągów samolotów, proponując tylko jeden typ samolotu. (...)KIO nie podzieliło stanowiska zamawiającego, że prawo własności jest takim prawem wyłącznym, które uniemożliwia dostawę innym wykonawcom, jest to prawo zbywalne, współdzielne (współwłasność) jak i(...)(...)Zdaniem KIO ochrona praw wyłącznych dotyczy raczej niemajątkowych praw autorskich, czy koncesji wyłącznych lub licencji wyłącznych, co jednak w przedmiotowej sprawie nie zostało wykazane. (...)Należy podkreślić, że bezsporne jest między stronami, iż firma ta działa na rynku lotniczym.
Czytaj więcej»

XXIII Ga 830/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-11-17

Data publikacji: 2016-10-21

trafność 16%

Sąd ustalił, że powódka 20 marca 2008 r. nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nr (...) , położonego w W. przy ul. (...) , na działce o nr (...) , dla której Sąd Rejonowy (...) XIII Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (...) . Powyższe prawo na mocy umowy z 13 grudnia 2010 r. zostało przekształcone w prawo własności. (...)Prawo ochrony środowiska (POŚ), w związku z ograniczeniem sposobu korzystania z nieruchomości jej właściciel może żądać odszkodowania za poniesioną szkodę; szkoda obejmuje również zmniejszenie wartości nieruchomości. (...)Oczywiście powyższe jest ściśle związane z ewentualnym przekroczeniem norm, jednak należy podkreślić, że z samej istoty OOU wynika, że wprowadzenie go na określonym terenie wywołuje ograniczenie prawa własności.
Czytaj więcej»

XXI Pz 3/16

zarządzenie, postanowienie, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-06-28

Data publikacji: 2016-10-24

trafność 10%

Ostatnia z wymienionych spółek prowadzi tożsamą działalność na rynku lotniczym co (...) sp. z o.o. , wykorzystując jej mienie. (...)Prawo upadłościowe i naprawcze . (...)Z tą chwilą staje się ona podmiotem praw i obowiązków spółki w organizacji. (...)Tymczasem ani przepisy krajowego prawa pracy, ani przepisy prawa upadłościowego nie przewidują odpowiedzialności nabywcy przedsiębiorstwa upadłego za zobowiązania ze stosunku pracy.
Czytaj więcej»

XXIII Ga 1634/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-05-26

Data publikacji: 2021-06-21

trafność 9%

Zaskarżonemu wyrokowi pozwany zarzucił: 1) Brak pozytywnego rozpatrzenia jego wniosku dotyczącego odroczenia rozprawy wyterminowanej na 21 stycznia 2020 r. pomimo dostarczonego uzasadnienia wraz z kopią biletu lotniczego. 2) Naruszenie przepisów postępowania, a(...)(...)Wykreślenie spółki przejmowanej z Rejestru powoduje, że traci ona byt prawny i co oczywiste zdolność sądową, ponieważ przestaje być podmiotem praw i obowiązków. (...)Można także rozważać, czy nieważność postępowania nie wynika z pozbawienia możności obrony swych praw ( art. 379 pkt 5(...)
Czytaj więcej»

XIV K 285/14

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Gdańsku

Data orzeczenia: 2015-07-20

Data publikacji: 2017-09-06

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień. (...)Ostatecznie Sąd podzielił prawie wszystkie oceny poczynione przez autora aktu oskarżenia, co doprowadziło do nieznacznej jedynie modyfikacji opisu czynu zaproponowanego w treści oskarżenia, jak i pewnej korekty kwalifikacji prawnej tego czynu. (...)Opisali oni przebieg swojej interwencji, a także stan zdrowia pokrzywdzonej, którą ostatecznie przetransportowali do karetki, a następnie przekazali do transportu lotniczego. (...)O kosztach procesu Sąd orzekł na podstawie obowiązujących w tej materii przepisów prawa, uwzględniając sytuację materialną i możliwości zarobkowe oskarżonego – pozostającego obecnie bez stałego źródła dochodu i nie posiadającego majątku o znaczącej wartości.
Czytaj więcej»

XXIII Ga 1493/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-05-24

Data publikacji: 2021-11-15

trafność 28%

Spadek wartości nieruchomości następuje w przypadku natężenia hałasu lotniczego LDWN powyżej izofony 44 decybeli (dB), o ok. 1,22 % na każdy dodatkowy decybel hałasu lotniczego ponad izofonę 44 decybeli. (...)Wartość tej nieruchomości wynosi 991 000 zł (z występującym hałasem lotniczym) i 1 028 000 zł (bez występowania hałasu lotniczego). (...)Apelujący podniósł ponadto zarzut przedawnienia roszczeń związanych z hałasem lotniczym. (...)Oznacza to, że Sąd II instancji ma prawo dokonać własnych ustaleń faktycznych poddając je ocenie pod kątem zastosowania prawa materialnego.
Czytaj więcej»