Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
6979

I C 848/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim

Data orzeczenia: 2022-03-21

Data publikacji: 2022-07-05

trafność 41%

Zaproponował powodom zawarcie umowy kredytu we frankach szwajcarskich. Twierdził, że kurs franka szwajcarskiego jest stabilny, a ewentualne jego wahania są niewielkie. (...)Bank nie zakładał przy tym skokowego wzrostu kursu franka szwajcarskiego, ani też nie miał wpływu na ten kurs. (...)Przeciwnie pracownik banku wskazywał na stabilność kursu franka szwajcarskiego.
Czytaj więcej»

I C 847/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim

Data orzeczenia: 2022-04-25

Data publikacji: 2022-09-27

trafność 47%

Mówił, że kurs franka szwajcarskiego jest korzystny i nie powinien wzrosnąć, a poza tym sam zaciągnął taki kredyt. (...)Nie przedstawił powodom informacji o historycznym kursie franka szwajcarskiego, ani też symulacji wysokości raty sporządzonej przy założeniu wzrostu kursu franka szwajcarskiego. (...)Bank nie zakładał przy tym skokowego wzrostu kursu franka szwajcarskiego, ani też nie miał wpływu na ten kurs. (...)Przeciwnie powodowie mogli uznać na jej podstawie, że kurs franka szwajcarskiego jest stabilny.
Czytaj więcej»

I C 429/22

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie

Data orzeczenia: 2023-08-31

Data publikacji: 2023-11-21

trafność 44%

Kierownik oddziału poprzednika prawnego pozwanego zaproponował powodowi kredyt hipoteczny denominowany we franku szwajcarskim. (...)Powodowi nie wyjaśniono terminu denominacja ani nie przedstawiono symulacji kursów franka szwajcarskiego, jak też historycznego kursu tej waluty. Powiedziano mu, że będzie spłacał równe raty kapitałowo-odsetkowe, wyrażone we franku szwajcarskim, w złotówkach. Powodowi nie dano wyboru, czy ma spłacać kredyt w złotówkach czy we franku szwajcarskim.
Czytaj więcej»

I C 90/22

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Toruniu

Data orzeczenia: 2022-12-30

Data publikacji: 2023-01-18

trafność 42%

Orzeczenie nieprawomocne

Pracownik banku zaproponował wówczas pozwanym kredyt waloryzowany kursem franka szwajcarskiego, w którym zdolność kredytowa pozwanych znacznie przekraczała 300.000 zł. (...)Aneksem nr 2 mającym zastosowanie do rat płatnych od dnia 10 lipca 2013 r. strony wprowadziły możliwość spłaty rat kredytu bezpośrednio we frankach szwajcarskich. (...)Ryzyko banku ujawnia się przy spadku kursu waluty i w najbardziej skrajnym wypadku zmaterializuje się w momencie spadku kursu franka szwajcarskiego do zera. (...)W tej dacie kurs średni franka szwajcarskiego ogłoszony przez Narodowy Bank Polski wynosił 4,5550 zł.
Czytaj więcej»

I C 1925/20

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Toruniu

Data orzeczenia: 2022-04-19

Data publikacji: 2022-04-28

trafność 36%

Orzeczenie nieprawomocne

Okazało się, że kredyt we frankach jest najkorzystniejszy, a rata była najniższa. (...)Powódce nie przestawiono żadnej symulacji ilustrującego co by było, gdyby kurs franka wzrósł. (...)(...)mechanizm denominacji, które przewidywały przeliczenie kredytu udzielonego we frankach szwajcarskich na złote polskie, w których(...)rat wpłacanych w złotych na franki szwajcarskie według kursu – odpowiednio – kupna i sprzedaży franka szwajcarskiego ustalonego jednostronnie przez bank (§(...)(...)Z braku podstawy prawnej w przepisach dyspozytywnych nie można również usunąć klauzuli indeksacyjnej z zachowaniem oprocentowania według stawek LIBOR właściwych dla zobowiązań wyrażonych we frankach szwajcarskich.
Czytaj więcej»

I C 1227/23

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Toruniu

Data orzeczenia: 2024-06-03

Data publikacji: 2024-09-19

trafność 44%

Orzeczenie nieprawomocne

Nie przedstawiono długoterminowych wykresów kursów franka szwajcarskiego ani symulacji na przyszłość, czy symulacji, z której wynikałoby jaka będzie wartość raty w złotych polskich w sytuacji wzrostu kursu franka szwajcarskiego np. o 100%. (...)Jedynie ilość złotówek, stanowiących kwotę kredytu, była ustalana w odniesieniu do wartości innej waluty – franka szwajcarskiego. (...)W tej sytuacji Sąd może oprzeć się jedynie na znanych mu z urzędu zmianach kursu franka szwajcarskiego oraz zasadach życiowego doświadczenia. (...)Powodów zapewniano w toku procedury dojścia do skutku umowy o stabilności kursu franka.
Czytaj więcej»

I C 2556/23

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Toruniu

Data orzeczenia: 2024-03-22

Data publikacji: 2024-04-09

trafność 41%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)mechanizm indeksacji, które przewidywały przeliczenie kredytu wypłaconego w złotych na franki szwajcarskie oraz przeliczanie rat wpłacanych w złotych na franki szwajcarskie według kursu – odpowiednio – kupna i sprzedaży franka szwajcarskiego ustalonego jednostronnie przez bank oraz(...)(...)Z podanych względów postanowienia przedmiotowej umowy kredytu wprowadzające mechanizm indeksacji świadczeń stron do franka szwajcarskiego według kursów waluty ustalanych jednostronnie i uznaniowo przez bank stanowią niedozwolone postanowienia umowne. (...)Przy obecnym kursie franka szwajcarskiego wzrost ten oscyluje wokół 100%, natomiast umowa w żaden sposób nie zabezpiecza interesów konsumenta przed dalej idącym wzrostem – o 200% czy 400%. (...)Ryzyko banku ujawnia się przy spadku kursu waluty i w najbardziej skrajnym wypadku zmaterializuje się w momencie spadku kursu franka szwajcarskiego do zera.
Czytaj więcej»

I C 2336/20

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Toruniu

Data orzeczenia: 2022-05-16

Data publikacji: 2022-07-27

trafność 48%

Orzeczenie nieprawomocne

W (...) Banku zaoferowano powodowi „kredyt we frankach”. Nie mówiono o kredycie w innych walutach , lecz tylko we frankach. (...)(...)mechanizm denominacji, które przewidywały przeliczenie kredytu udzielonego we frankach szwajcarskich na złote polskie, w których(...)rat wpłacanych w złotych na franki szwajcarskie według kursu – odpowiednio – kupna i sprzedaży franka szwajcarskiego ustalonego jednostronnie przez bank. (...)Jej istotą było bowiem udzielenie kredytu denominowanego do franka szwajcarskiego.
Czytaj więcej»

I C 2841/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Toruniu

Data orzeczenia: 2023-03-30

Data publikacji: 2024-07-12

trafność 39%

Orzeczenie nieprawomocne

Powodowie mieli świadomość związku wysokości rat z kursem franka szwajcarskiej. (...)Nie wyjaśniono im w jaki sposób ustalany będzie kurs franka szwajcarskiego w toku wykonywania umowy. (...)(...)mechanizm denominacji, które przewidywały przeliczenie kredytu udzielonego we frankach szwajcarskich na złote polskie, w których(...)rat wpłacanych w złotych na franki szwajcarskie według kursu – odpowiednio – kupna i sprzedaży franka szwajcarskiego ustalonego jednostronnie przez bank (§(...)(...)Ryzyko banku ujawnia się przy spadku kursu waluty i w najbardziej skrajnym wypadku zmaterializuje się w momencie spadku kursu franka szwajcarskiego do zera.
Czytaj więcej»

I C 2845/21

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Toruniu

Data orzeczenia: 2023-11-28

Data publikacji: 2023-12-14

trafność 36%

Orzeczenie nieprawomocne

Nie mieli zdolności kredytowej w złotówkach i w GE Banku (...) , do którego się zwrócili , zaproponowano im kredyt we frankach szwajcarskich. (...)Powodom nie przedstawiono informacji o kursie franka we wcześniejszym okresie . (...)Z podanych względów postanowienia przedmiotowej umowy kredytu wprowadzające mechanizm indeksacji świadczeń stron do franka szwajcarskiego według kursów waluty ustalanych jednostronnie i uznaniowo przez bank stanowią niedozwolone postanowienia umowne. (...)Ryzyko banku ujawnia się przy spadku kursu waluty i w najbardziej skrajnym wypadku zmaterializuje się w momencie spadku kursu franka szwajcarskiego do zera.
Czytaj więcej»