Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
8707

II AKa 152/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-12-11

Data publikacji: 2019-02-22

trafność 17%

Istotność:

(...)przez co ujawniła informacje objęte tajemnicą skarbową, będąc obowiązana do zachowania tej tajemnicy, działając tym samym na szkodę Skarbu Państwa reprezentowanego przez ten Urząd Skarbowy, tj. o przestępstwo z art. 231 § 2 k.k. w zw. z art. 306 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. (...)Ordynacja Podatkowa oraz wyeliminowanie z opisu czynu działania oskarżonej polegającego na ujawnieniu tajemnicy skarbowej poprzez przekazanie dokumentów spółki objętych tą tajemnicą, oraz przekroczenie uprawnień poprzez spowodowanie(...)(...)Wynika z nich jednoznacznie, iż indywidualne dane zawarte w deklaracji oraz innych dokumentach składanych przez podatników, płatników i inkasentów objęte są tajemnicą skarbową, do przestrzegania której zobowiązana była oskarżona M. O. (2) , jako pracownik izby administracji skarbowej. Przekazując informacje i dokumenty objęte tajemnicą skarbową osobom nieupoważnionym oskarżona niewątpliwie ujawniła informację skarbową, która wcześniej była w posiadaniu jedynie pracowników obowiązanych do przestrzegania tej tajemnicy, a więc nie były jawne.
Czytaj więcej»

II Ca 500/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2022-06-02

Data publikacji: 2022-11-25

trafność 17%

Istotność:

Powód nie chce jej ujawnić, co wynika prawdopodobnie z chęci zachowania ceny transakcji w tajemnicy. Można to zrozumieć, mając na masowość obrotu wierzytelnościami i pozbawione sensu nabywanie każdej z wierzytelności z osobna za osobno ustalaną cenę, nadto tajemnicę przedsiębiorstwa co do ceny za portfel wierzytelności. (...)(...)powoda w postaci zachowania w tajemnicy kwoty zapłaconej ceny, zważywszy, że dotyczy ona całego portfela wierzytelności, a nie tylko wierzytelności wobec pozwanej w tej prawie, ale mając na uwadze także słuszny interes pozwanej i jej procesowe prawa.
Czytaj więcej»

IV P 108/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Człuchowie

Data orzeczenia: 2024-03-26

Data publikacji: 2024-05-20

trafność 17%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

(...)jego mienia oraz zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie naraziło pracodawcę na szkodę w rozumieniu art. 100 § 2 pkt 2 i 4 k.p. (...)Na umyślnym naruszeniu podstawowego obowiązku pracownika przestrzegania regulaminu pracy, dbałości o dobro zakładu pracy, ochrony jego mienia oraz zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie naraziło pracodawcę na szkodę w rozumieniu art. 100 § 2 pkt 2 i 4 k.p. (...)(...)jego mienia oraz zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie naraziło pracodawcę na szkodę w rozumieniu art. 100 § 2 pkt 2 i 4 k.p.
Czytaj więcej»

XXIII Ga 269/14

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-04-09

Data publikacji: 2016-11-28

trafność 17%

Zarząd uczestnika odmówił odpowiedzi na to pytanie, ponieważ jego zdaniem dotyczyło ono innego podmiotu, nie było związane z porządkiem obrad, a nadto udzielona informacja mogłoby stanowić naruszenie tajemnicy handlowej (...) Park sp. z o.o. (...)(...), w szczególności poprzez ujawnienie tajemnic technicznych, handlowych lub organizacyjnych przedsiębiorstwa,(...)zaś nie stanowiłoby to ujawnienia tajemnic technicznych, handlowych lub organizacyjnych przedsiębiorstwa.
Czytaj więcej»

I C 1406/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim

Data orzeczenia: 2017-11-30

Data publikacji: 2018-01-25

trafność 17%

Orzeczenie nieprawomocne

W okresie od 13 stycznia 2014 roku do 25 lutego 2014 roku przebywał w Areszcie Śledczym w jednej celi z G. K. . /dowód: historia rozmieszczenia – k. 146-163/ G. K. był nosicielem wirusa HCV – C żółtaczki typu C. Nie trzymała w tajemnicy przed współwięźniami tego faktu. (...)Pacjenci zakażeni w/w wirusami nie wymagają izolacji, nie mogą być również dyskryminowani z racji nosicielstwa wirusa oraz mają prawo do tajemnicy lekarskiej. (...)Pacjenci zakażeni w/w wirusami nie wymagają izolacji, nie mogą być również dyskryminowani z racji nosicielstwa wirusa oraz mają prawo do tajemnicy lekarskiej.
Czytaj więcej»

I C 417/21

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Człuchowie

Data orzeczenia: 2022-05-31

Data publikacji: 2022-07-07

trafność 17%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Powód podkreślił, że jako instytucja bankowa zobowiązana jest do przestrzegania tajemnicy bankowej, zatem nie może pozwolić sobie na dokonywanie ustaleń faktycznych zmierzających do m.in. rozpytania sąsiadów lub innych mieszkańców o dane zamieszkania swoich klientów czy też dłużników. Podkreślił, iż w ten sposób mogłoby dojść do naruszenia tajemnicy bankowej, a w konsekwencji do odpowiedzialności odszkodowawczej po stronie powoda. (...)(...)też sąsiadów powoływał się na tajemnicę bankową.
Czytaj więcej»

IX Ka 528/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Toruniu

Data orzeczenia: 2017-08-09

Data publikacji: 2017-09-07

trafność 17%

Trzeba podkreślić, iż w sprawach o wykroczenia niedopuszczalne jest dopuszczenie dowodu z billingu, co wiąże się z tajemnicą komunikowania, która może być ograniczona jedynie w przypadkach i w sposób określony w ustawie. (...)Wykroczenia, czyli czyny społecznie szkodliwe i częstokroć uciążliwe nie niosą ze sobą tak znacznego ładunku zagrożenia społecznego, aby usprawiedliwiły poświęcenie istotnych wartości konstytucyjnych, czym byłoby odstąpienie od ochrony tajemnicy komunikowania się. Brak jest regulacji dopuszczającej przetwarzanie danych osobowych objętych tajemnicą telekomunikacyjną w toku postępowania w(...)
Czytaj więcej»

VI P 17/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Północ w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-08-23

Data publikacji: 2017-11-07

trafność 17%

Orzeczenie nieprawomocne

W zamian za odszkodowanie pracownik zobowiązuje się dotrzymać tajemnicy, którą nabył w czasie zatrudnienia u pracodawcy, a której ujawnienie mogłoby zaszkodzić pracodawcy. (...)Trudno więc znaleźć argumenty, dla których zwolnienie pracownika z obowiązku zachowania w tajemnicy informacji miałoby stanowić podstawę do wypłacania mu odszkodowania. (...)W art. 101 2 § 2 k.p. nie podano kiedy pracodawca mógłby zwolnić pracownika z obowiązku zachowania w tajemnicy informacji objętych umową o zakazie konkurencji.
Czytaj więcej»

XI Ka 120/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Lublinie

Data orzeczenia: 2017-04-13

Data publikacji: 2017-05-10

trafność 17%

Nie wydaje się przy tym, by wzajemna relacja z jednej strony tajemnicy komunikacji telefonicznej oskarżonego, z drugiej(...)(...)(...)pierwszym zdaniu gwarancję wolności i tajemnicy komunikowania się, a w drugim stanowiącego, że ich „ograniczenie może nastąpić jedynie w przypadkach określonych w ustawie i w sposób w niej określony” wydaje się iluzoryczna. (...)Co więcej, choć wymienione przepisy K.p.k. określają sposób owego ograniczenia tajemnicy komunikacji, to jednak przyjęcie, iż(...)
Czytaj więcej»

I ACa 485/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Data orzeczenia: 2015-10-16

Data publikacji: 2015-11-30

trafność 17%

Istotność:

Po pierwsze, banki obowiązuje tajemnica bankowa, której nie uchyla prowadzenie sprawy ze skargi paulińskiej (tak, jak to ma miejsce w niektórych kategoriach spraw, np. w sprawach spadkowych, w sprawach alimentacyjnych). (...)W takim też okresie 5 lat, liczonym od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku przedawniają się zobowiązania podatkowe, a informacje o dochodach podatników są objęte tajemnicą skarbową, której nie uchyla wniesienie powództwa ze skargi paulińskiej. (...)Zatem trafnie oddalone zostały przez Sąd Okręgowy także wnioski powoda, obejmujące zwrócenie się o informacje, których banki i Urząd Skarbowy z uwagi na okres archiwizacji i obowiązującą je tajemnicę nie mogły udzielić.
Czytaj więcej»