Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
6939

I C 1099/20

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-12-12

Data publikacji: 2024-09-18

trafność 37%

Powodowie wskazali, iż w dniu, że w dniu 7 kwietnia 2008 roku zawarli z poprzednikiem prawnym pozwanego umowę kredytu franka szwajcarskiego. (...)Bank udzielił stronie powodowej kredytu w kwocie 309.163, 05 zł, indeksowanego kursem franka szwajcarskiego. (...)Łącząca strony Umowa była tzw. kredytem indeksowanym frankiem szwajcarskim. (...)Spłata kredytu następuje również w złotówkach w odniesieniu do wysokości rat określonych we frankach szwajcarskich, stosownie do kursu tej waluty z dnia zapłaty.
Czytaj więcej»

I C 147/23

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Okręgowy we Włocławku

Data orzeczenia: 2024-09-04

Data publikacji: 2024-09-19

trafność 31%

Orzeczenie nieprawomocne

Nie pamięta, czy była mowa o spreedzie, ale raczej nie, skoro do dziś nic o tym nie wie, czy była mowa o kredycie indeksowanym czy denominowanym, czy proponowano im kredyt złotówkowy i czy mówiono o ryzykach związanych ze wzrostem kursu franka. (...)Wnioskowaną walutą kredytu był frank szwajcarski. (...)Rezultat przeliczeń odnosi również swój skutek względem odsetek od kapitału kredytu, albowiem te naliczane są od kwoty kapitału, wyrażonej we frankach szwajcarskich. (...)Umowy kredytowe indeksowane do franka szwajcarskiego (jak i znajdujące do nich zastosowanie wzorce umów) winny być dla konsumentów (klientów banków) w pełni przejrzyste i zrozumiałe.
Czytaj więcej»

I C 1227/23

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Toruniu

Data orzeczenia: 2024-06-03

Data publikacji: 2024-09-19

trafność 43%

Orzeczenie nieprawomocne

Nie przedstawiono długoterminowych wykresów kursów franka szwajcarskiego ani symulacji na przyszłość, czy symulacji, z której wynikałoby jaka będzie wartość raty w złotych polskich w sytuacji wzrostu kursu franka szwajcarskiego np. o 100%. (...)Jedynie ilość złotówek, stanowiących kwotę kredytu, była ustalana w odniesieniu do wartości innej waluty – franka szwajcarskiego. (...)W tej sytuacji Sąd może oprzeć się jedynie na znanych mu z urzędu zmianach kursu franka szwajcarskiego oraz zasadach życiowego doświadczenia. (...)Powodów zapewniano w toku procedury dojścia do skutku umowy o stabilności kursu franka.
Czytaj więcej»

I C 540/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Gdyni

Data orzeczenia: 2021-04-13

Data publikacji: 2024-09-19

trafność 27%

Istotność:

Wówczas jego koleżanka zatrudniona w (...) Banku S.A. zaproponowała mu zaciągnięcie kredytu hipotecznego indeksowanego w (...) , co pozwoliłoby powodowi spłacać niższe raty w PLN. Koleżanka zapewniała powoda, że frank szwajcarski jest stabilną walutą. (...)Przed podpisaniem umowy pracownik banku nie wyjaśnił powodowi zasad ustalania kursów kupna i sprzedaży (...) przyjętych w Tabeli kursów ani też nie pokazywał mu wykresów historycznych kursów franka szwajcarskiego. (dowód: przesłuchanie powoda T. O.(...)(...)Podkreślić bowiem należy, iż w polskim systemie prawnym wykształcił się odrębny podtyp umowy kredytu tj. umowa o kredyt denominowany lub indeksowany do waluty innej niż waluta polska. (...)W przypadku kredytów waloryzowanych czy denominowanych oprocentowanie kredytu oparte jest o stawkę bazową charakterystyczną dla waluty obcej.
Czytaj więcej»

I ACa 2489/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Łodzi

Data orzeczenia: 2024-05-28

Data publikacji: 2024-09-23

trafność 39%

Dopiero po podpisaniu przez strony porozumienia z 11 października 2011 roku, powódka mogła zacząć spłacać raty kredytu we franku szwajcarskim. (...)Możliwość spłaty we franku szwajcarskim pojawiła się dopiero po podpisaniu przez strony porozumienia z 11 października 2011 roku, jednak nie ma to wpływu na rozstrzygnięcie. (...)Sąd Apelacyjny stoi na stanowisku, że od tej daty, tj. 29 października 2021 roku winny być zasądzone odsetki zarówno od zasądzonego świadczenia w złotówkach, jak i we frankach szwajcarskich. (...)Sąd II instancji nie znalazł podstaw, by różnicować daty orzeczenia odsetek od świadczenia zasądzonego w złotówkach i frankach szwajcarskich.
Czytaj więcej»

I ACa 1300/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Łodzi

Data orzeczenia: 2024-05-24

Data publikacji: 2024-09-23

trafność 24%

W chwili zawierania umowy powodowie nie mieli świadomości, że są obciążeni nieograniczonym ryzkiem kursowym, a kurs franka szwajcarskiego może istotnie wzrosnąć, co przełoży się także na wysokość ich zobowiązania. (...)(...)bowiem pozwany zastrzegł sobie prawo do jednostronnego regulowania wysokości rat kredytu waloryzowanego kursem franka szwajcarskiego poprzez wyznaczanie w tabeli kursowej kursu sprzedaży franka szwajcarskiego, nie wskazując w umowie kryteriów czy przesłanek ustalania kursu. (...)Abuzywność umów kredytów indeksowanych i denominowanych w walucie obcej (frankach szwajcarskich) nie wyczerpuje się w klauzulach(...)(...)(...)abuzywnych klauzul przeliczeniowych nie prowadzi do utrzymania w mocy kredytu indeksowanego kursem waluty obcej (franków szwajcarskich) jako kredytu Złotowego oprocentowanego według stawki LIBOR(...)(...) 285/22); to samo dotyczy kredytu denominowanego kursem (...) (wyrok Sądu Najwyższego(...)
Czytaj więcej»

I ACa 1083/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Łodzi

Data orzeczenia: 2024-05-08

Data publikacji: 2024-09-23

trafność 25%

(...)tabelach, przyznał sobie bowiem prawo do jednostronnego regulowania wysokości rat kredytu i wysokości całej wierzytelności poprzez wyznaczanie w tabelach kursowych kursu sprzedaży franka szwajcarskiego oraz wartości spreadu walutowego, czym zachwiał równorzędność stron umowy. (...)Przede wszystkim umożliwienie kredytobiorcy spłacania należności, od pewnego momentu wykonywania umowy, bezpośrednio we frankach szwajcarskich, nie usuwa źródła abuzywności jakim jest nierównomierne rozłożenie ryzyka. (...)A. umów kredytów indeksowanych i denominowanych w walucie obcej (frankach szwajcarskich) nie wyczerpuje się w klauzulach(...)(...)(...)abuzywnych klauzul przeliczeniowych nie prowadzi do utrzymania w mocy kredytu indeksowanego kursem waluty obcej (franków szwajcarskich) jako kredytu Złotowego oprocentowanego według stawki LIBOR(...)(...) 285/22); to samo dotyczy kredytu denominowanego kursem (...) (wyrok Sądu Najwyższego(...)
Czytaj więcej»

I ACa 1475/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Łodzi

Data orzeczenia: 2023-08-29

Data publikacji: 2024-09-23

trafność 19%

Chodziło zatem o przedstawienie powódce relacji między złotym a frankiem szwajcarskim w przeszłości oraz prognoz co do ich kursów na przyszłość w szerokiej perspektywie czasowej. (...)Powódka nie wiedziała, że gdyby natychmiast po wzięciu kredytu miała go spłacić, to kwota do spłaty byłaby wyższa. (...)W orzecznictwie Sądu Najwyższego obecnie dominuje pogląd, zgodnie z którym „zastrzeżone w umowie kredytu złotowego indeksowanego (denominowanego) do waluty obcej klauzule, a zatem(...)(...)Odwoływanie się przez apelującego do braku chęci kredytobiorcy do zgłębiania prezentowanego mu opisu działania kredytu w sytuacji gdy wiadomym jest, że opis ów był niepełny i nierzetelny, wydaje się być nieporozumieniem.
Czytaj więcej»

I ACa 1305/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Łodzi

Data orzeczenia: 2023-08-11

Data publikacji: 2024-09-23

trafność 35%

(...)tabelach, przyznał sobie bowiem prawo do jednostronnego regulowania wysokości rat kredytu i wysokości całej wierzytelności poprzez wyznaczanie w tabelach kursowych kursu sprzedaży franka szwajcarskiego oraz wartości spreadu walutowego (rozumianego(...)(...)Chodziło zatem o przedstawienie powodom relacji między złotym a frankiem szwajcarskim w przeszłości oraz prognoz co do ich kursów na przyszłość w szerokiej perspektywie czasowej. (...)Powyższy pogląd należy odnieść także do kredytu denominowanego będącego przedmiotem sporu. (...)(...)bank nie jest też uprawniony do tego, by umowę tę przekształcić(...)
Czytaj więcej»

V C 1204/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu

Data orzeczenia: 2023-10-04

Data publikacji: 2024-09-23

trafność 28%

Istotność:

Teza orzeczenia: Na marginesie zważyć jeszcze trzeba było, że na powyższe rozstrzygnięcia nie miał wpływu bezsporny fakt, że pomiędzy tożsamymi stronami zawisła przed Sądem Okręgowym w Poznaniu również odrębna sprawa z późniejszego pozwu powódki o stwierdzenie nieważności w/w umowy kredytu hipotecznego, jak również o zapłatę, ponieważ nie dotyczyła ona kwoty (...)
W uzasadnieniu powództwa podkreślono, że powódka (...) r. zawarła z pozwanym umowę o kredyt hipoteczny indeksowany do franka szwajcarskiego o nrze (...) / (...) . (...)Pracownicy (...) nie wyjaśnili powódce, jaka jest rola franka szwajcarskiego w tej umowie, ani w jaki sposób wyliczono kwotę kredytu we frankach w umowie. (...) nie wyjaśnił jej również, jak będzie to przeliczane. (...)Umowy kredytowe denominowane do franka szwajcarskiego (jak i znajdujące do nich zastosowanie regulaminy) winny być dla konsumentów (klientów banków) w pełni przejrzyste i zrozumiałe. (...)Powódka nie miała możliwości ustalenia, jak będzie się kształtował kurs sprzedaży franka szwajcarskiego, w tym w szczególności, w jakiej wysokości będzie marża (...) w tym zakresie, która wpływała na uwzględnianą przez (...) wysokość kursu franka szwajcarskiego.
Czytaj więcej»