Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
6376

I C 308/22

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Suwałkach

Data orzeczenia: 2022-12-12

Data publikacji: 2022-12-27

trafność 30%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

(...)umowie mechanizm denominacji, kiedy kurs franka szwajcarskiego pozostawał niski i przysparzał im korzyści, zaś pomimo umocnienia się kursu (...) nie zdecydowali się oni chociażby na przewalutowanie kredytu i bez uzasadnionego powodu czekali(...)(...)Przed zawarciem umowy kredytu, o której mowa powyżej, pracownicy poprzednika prawnego pozwanego Banku nie przedstawili małżonkom D. N. i J. K. symulacji kształtowania się kursu franka szwajcarskiego za okres wstecz przed zawarciem(...)(...)Świadek nadto w szczególności wskazywała na ogólne procedury, jakie panowały w pozwanym Banku przy udzielaniu kredytów waloryzowanych walutą franka szwajcarskiego, jednakże przede wszystkim nie pamiętała,(...)(...)Na pełną ocenę uczciwości wspomnianego produktu (kredytu denominowanego) nie pozwalał też, w przekonaniu Sądu, fakt, że powodom nie przedstawiono ani symulacji kształtowania się kursu franka szwajcarskiego za okres wstecz przed zawarciem(...)
Czytaj więcej»

I C 383/22

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Suwałkach

Data orzeczenia: 2022-10-12

Data publikacji: 2022-11-07

trafność 26%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Stanowiła ona bowiem kredyt walutowy (denominowany do kursu CHF), który był dopuszczalny w świetle prawa. (...)Wobec tego strony umówiły się na zawarcie umowy kredytu złotowego, w których frank szwajcarski stanowił miernik wartości i służył do określenia wysokości kwot, do których wypłaty bądź spłaty były zobowiązane strony umowy. (...)Czytamy tam bowiem: „Należy zauważyć, że kredyt w walucie polskiej „denominowany lub indeksowany” w innej walucie niż polska jest kredytem w złotych. (...)Poza sporem w sprawie niniejszej ponadto pozostawało, iż strony postępowania zawarły umowę kredytu denominowanego walutą CHF. Formuła umowy kredytu bankowego denominowanego jest dopuszczalna i mieści się w konstrukcji ogólnej umowy kredytu bankowego stanowiąc jej możliwy wariant.
Czytaj więcej»

I C 436/22

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Suwałkach

Data orzeczenia: 2022-12-21

Data publikacji: 2022-12-27

trafność 26%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Ostatecznie M. J. i K. J. otrzymali ofertę kredytową z (...) Banku S.A. z siedzibą w W. (zwanym dalej poprzednikiem prawnym pozwanego Banku) w walucie frank szwajcarski. (...)Przed zawarciem umowy kredytu, o której mowa powyżej, pracownik(...)przedstawił symulacji kształtowania się kursu franka szwajcarskiego za okres wstecz przed zawarciem umowy, ani symulacji spłaty rat kredytowych przy założeniu wzrostu kursu (...) . (...)Nie informowano ich natomiast po jakim kursie (...) zostanie ustalona wysokość kredytu, wskazując przy tym, że kwota kursu franka szwajcarskiego jest orientacyjna i jest to wewnętrzny przelicznik Banku. (...)Wobec tego strony umówiły się na zawarcie umowy kredytu złotowego, w których frank szwajcarski stanowił miernik wartości i służył do określenia wysokości kwot, do których wypłaty bądź spłaty były zobowiązane strony umowy.
Czytaj więcej»

I C 442/22

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Suwałkach

Data orzeczenia: 2022-11-15

Data publikacji: 2022-12-27

trafność 28%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Stanowiła ona bowiem kredyt walutowy (denominowany do kursu (...) ), który był dopuszczalny w świetle prawa. (...)Postanowienia zawarte w umowie kredytowej z dnia 18 listopada 2005 r. nie były przedmiotem negocjacji ani indywidualnych uzgodnień pomiędzy kredytobiorcą L. K. a pozwanym Bankiem (w tym wysokość kursu waluty franka szwajcarskiego również nie była negocjowana). (...)Przed zawarciem umowy kredytu pracownik Banku nie przedstawił kredytobiorcy symulacji kształtowania się kursu franka szwajcarskiego przy założeniu jego wzrostu, ani(...)(...)Na pełną ocenę uczciwości wspomnianego produktu (kredytu denominowanego) nie pozwalał też, w przekonaniu Sądu, fakt, że stronie powodowej nie przedstawiono ani symulacji kształtowania się kursu franka szwajcarskiego, ani też związanych z tym(...)
Czytaj więcej»

I C 231/22

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Suwałkach

Data orzeczenia: 2022-07-15

Data publikacji: 2022-09-15

trafność 30%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Przy zawarciu umowy kredytu nadto nie tłumaczono kredytobiorcom jak Bank ustala kurs franka szwajcarskiego, ani też jak są tworzone tabele kursów (tj. powodowie zakładali, że kurs franka szwajcarskiego ustalany jest w oparciu o kurs NBP). (...)(...)w okresie od 20.06.2007 r. do 19.01.2022 r., uiścił łącznie 47(...)oraz 11 575,35 CHF tytułem kredytu i 918,58 CHF tytułem odsetek(...)k. 40 i 42, historia kredytu k. 43-46). (...)Na pełną ocenę uczciwości wspomnianego produktu (kredytu indeksowanego) nie pozwalał też, w przekonaniu Sądu, fakt, że stronie powodowej nie przedstawiono ani symulacji kształtowania się kursu franka szwajcarskiego, ani też związanych z tym(...)(...)Czytamy tam bowiem „Należy zauważyć, że kredyt w walucie polskiej „denominowany lub indeksowany” w innej walucie niż polska jest kredytem w złotych.
Czytaj więcej»

I Ca 8/22

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Suwałkach

Data orzeczenia: 2022-08-20

Data publikacji: 2022-12-14

trafność 35%

Istotność:

Powodom została przedstawiona symulacja, która była skonstruowana w taki sposób, że nie wywołała obaw przed zaciągnięciem kredytu indeksowanego do franka szwajcarskiego. (...)O kredytach w walucie obcej, w tym frankach szwajcarskich nie mieli żadnej wiedzy. (...)Nie otrzymali oni żadnej informacji o ryzyku kursów, symulacji franka szwajcarskiego. (...)Indeksacja do franka szwajcarskiego stanowi jedynie dodatkowe postanowienia umowne, nie zmieniające charakteru kredytu.
Czytaj więcej»

I C 480/20

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Suwałkach

Data orzeczenia: 2022-04-11

Data publikacji: 2022-05-26

trafność 30%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

(...)budowy tego domu zaciągnęli wcześniej kredyt hipoteczny waloryzowany kursem EURO w(...)(...)Przed zawarciem umowy kredytu, o której mowa powyżej, pracownicy pozwanego Banku nie przedstawili kredytobiorcom symulacji kształtowania się kursu franka szwajcarskiego za okres wstecz przed zawarciem(...)(...)Wobec tego strony umówiły się na zawarcie umowy kredytu złotowego, w których frank szwajcarski stanowił miernik wartości i służył do określenia wysokości kwot, do których wypłaty bądź spłaty były zobowiązane strony umowy. (...)Na pełną ocenę uczciwości wspomnianego produktu (kredytu denominowanego) nie pozwalał też, w przekonaniu Sądu, fakt, że powodom nie przedstawiono ani symulacji kształtowania się kursu franka szwajcarskiego za okres wstecz przed zawarciem(...)
Czytaj więcej»

I C 836/22

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Suwałkach

Data orzeczenia: 2022-12-30

Data publikacji: 2023-03-23

trafność 35%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

(...)umowie mechanizm denominacji, kiedy kurs franka szwajcarskiego pozostawał niski i przysparzał im korzyści, zaś pomimo umocnienia się kursu (...) nie zdecydowali się oni chociażby na przewalutowanie kredytu i bez uzasadnionego powodu czekali(...)(...)Przed zawarciem umowy kredytu, o której mowa powyżej, pracownicy poprzednika prawnego pozwanego Banku nie przedstawili małżonkom M. i A. H. symulacji kształtowania się kursu franka szwajcarskiego za okres wstecz przed zawarciem(...)(...)Wobec tego strony umówiły się na zawarcie umowy kredytu złotowego, w których frank szwajcarski stanowił miernik wartości i służył do określenia wysokości kwot, do których wypłaty bądź spłaty były zobowiązane strony umowy. (...)Na pełną ocenę uczciwości wspomnianego produktu (kredytu denominowanego) nie pozwalał też, w przekonaniu Sądu, fakt, że powodom nie przedstawiono ani symulacji kształtowania się kursu franka szwajcarskiego za okres wstecz przed zawarciem(...)
Czytaj więcej»

III Ca 733/20

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2021-09-10

Data publikacji: 2022-03-11

trafność 44%

Istotność:

Spośród dostępnych opcji waluty kredytu (PLN, (...) , USD, EURO i (...) ) wnioskujący wskazali franka szwajcarskiego. (...)Pomimo poszukiwania kredytu złotowego wybrali opcję produktu indeksowanego kursem franka szwajcarskiego. (...)Zdawali sobie sprawę, że kurs franka szwajcarskiego może wzrosnąć. (...)(...)dnia 28 sierpnia 2004 roku do dnia 28 sierpnia 2007 r.;(...)średnią różnicę pomiędzy kursami sprzedaży franka szwajcarskiego według Narodowego Banku Polskiego i(...)
Czytaj więcej»

XIV C 636/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Bydgoszczy

Data orzeczenia: 2022-08-08

Data publikacji: 2023-09-25

trafność 43%

Istotność:

W uzasadnieniu pozwu powód twierdził, że jako konsument zawarł w dniu 09 marca 2010 r. z pozwanym umowę kredytu hipotecznego dla osób fizycznych (...) waloryzowanego frankiem szwajcarskim. (...)Poza tym już od początku spłaty kredytu powód mógł dokonywać wpłat bezpośrednio we franku szwajcarskim na co się nie zdecydował. (...)Powód potrzebował kredytu na zakup nieruchomości, orientował się w ofercie banków odnośnie kredytów w złotówkach i waloryzowanych frankiem szwajcarskim. (...)Gdyby kredyt spłacany był we frankach szwajcarskich, to przyjmując średnie kursy tej waluty w dniach zapłaty poszczególnych rat, powód potrzebowałby do całkowitej spłaty kredytu w dniu 13 marca 2013 r. kwoty o 2 217,06 CHF niższej co odpowiadało 7 463,30 zł.
Czytaj więcej»