Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
6389

I ACa 66/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2022-09-13

Data publikacji: 2023-04-17

trafność 29%

Istotność:

Kredyt udzielony powodom opiewał na kwotę 69.929,21 franków szwajcarskich (CHF). (...)Powodowie nie zostali właściwie poinformowani przed zawarciem umowy kredytowej o ryzyku walutowym związanym z zaciąganiem zobowiązania w walucie frank szwajcarski. (...)Przyjął, że jej przedmiotem był kredyt walutowy, denominowany. (...)Jest przy tym oczywiste, że powodowie nie mogli mieć na kurs franka szwajcarskiego żadnego realnego wpływu, a nadto postanowienia umowne w zakresie mechanizmu indeksacji nie zostały uzgodnione indywidualnie z powodami i nie były przedmiotem negocjacji.
Czytaj więcej»

I ACa 150/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Białymstoku

Data orzeczenia: 2021-10-07

Data publikacji: 2022-03-07

trafność 35%

Istotność:

Sąd Okręgowy w Olsztynie ustalił, że umowa kredytu hipotecznego nr (...) z dnia 20.07.2005 r. jest nieważna – punkt I, zasądził od pozwanego na rzecz powodów kwotę 40 528,69 franków szwajcarskich z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia 8.07.2020 r. do dnia zapłaty i oddalił powództwo(...)(...)W dniu 20 lipca 2007 r. powodowie podpisali umowę o kredyt hipoteczny denominowany nr (...) , w którym Bank zobowiązał się postawić do dyspozycji powodów kredyt denominowany udzielony w złotych w kwocie(...)(...)Odnosząc się do aneksu nr (...) z 2.03.2012 r., który umożliwił powodom dokonywanie spłaty kredytu bezpośrednio w walucie szwajcarskiej, Sąd stwierdził, że został on(...)samodzielne i tańsze pozyskiwanie waluty szwajcarskiej (poza Bankiem) oraz wpłacanie jej na poczet kredytu. (...)(...)że Bank zobowiązuje się postawić do dyspozycji kredytobiorcy równowartość określonej kwoty franków szwajcarskich w złotych polskich (nie więcej niż do pewnej granicy), lecz nie wiadomo, jak ma być ustalona ta równowartość (według jakiego miernika).
Czytaj więcej»

I ACa 1087/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Lublinie

Data orzeczenia: 2023-11-06

Data publikacji: 2023-12-19

trafność 30%

Istotność:

Teza orzeczenia: W sprawie o roszczenia na tle tzw. "kredytów frankowych" brak jest podstaw do uwzględnienia zmian potrącenia podnoszonego przez pozwany bank o ile jest on oparty na denominowanej wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za korzystanie z kapitału.
(...)1 pr. bank. (w odniesieniu do kredytów denominowanych bezpośrednią płaszczyzną kontroli jest ustalenie,(...)się banków przed zmianami kursu franka szwajcarskiego poprzez operacje na rynku międzybankowym,(...)(...)(...)pkt 1 lit. a wprowadziła do art. 69 ust. 2 pr.(...)w szczególności wyliczana jest kwota kredytu, jego transz i rat kapitałowo-odsetkowych(...)na walutę wypłaty albo spłaty kredytu muszą być zawarte w umowie kredytu. (...)(...)krajach, w których zaczęto udzielać kredytów walutowych (Włochy, Australia, Austria, Wielka(...)stałej (od kilkudziesięciu lat) aprecjacji franka szwajcarskiego do innych walut światowych i związanych(...)(...)C-186/16 w odniesieniu do kredytu denominowanego).
Czytaj więcej»

I ACa 296/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Białymstoku

Data orzeczenia: 2022-01-21

Data publikacji: 2022-03-08

trafność 30%

Istotność:

Podczas zawierania umowy kredytu, byli przekonani, że frank szwajcarski jest walutą stabilną. (...)Wskazał, że jak wynika z treści zawartej pomiędzy stronami umowy, stosownie do jej postanowień, strony umówiły się, że kwota kapitału kredytu w wysokości 214.823,67 zł początkowo(...)drodze indeksacji przeliczona na walutę franka szwajcarskiego i oprocentowana w sposób właściwy dla tej waluty. (...)W konsekwencji było niewątpliwym, że w rozpatrywanej sprawie pozwany przyznał sobie prawo do jednostronnego regulowania - na gruncie zawartej umowy - wysokości rat kredytu waloryzowanego kursem franka. (...)W przypadku takiego kredytu nie dochodzi bowiem do żadnych realnych transakcji walutowych związanych bezpośrednio z udzieleniem kredytu, a jedynie do szeregu obliczeń matematycznych, których celem jest określenie wartości kredytu udzielonego w PLN oraz wartości(...)
Czytaj więcej»

I ACa 125/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2022-08-10

Data publikacji: 2024-08-05

trafność 36%

Istotność:

W (...) Bank S.A. zaproponowano jej skorzystanie z oferty kredytu indeksowanego kursem franka szwajcarskiego. (...)Pracownik banku poinformował ją, że kurs franka szwajcarskiego może wzrosnąć, ale nieznacznie. (...)Zapewniał, że waluta jest stabilna i bezpieczna, a kredyt we frankach szwajcarskich korzystny. (...)Z przekazu banku wynikało, że kurs franka szwajcarskiego jest stabilny, a oferowany kredyt bezpieczny.
Czytaj więcej»

I ACa 133/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2022-06-14

Data publikacji: 2024-08-05

trafność 29%

Istotność:

Pozwana nie wytłumaczyła powodom na czym polega ryzyko kursowe i w jaki sposób zmiany kursu franka wpłyną na wysokość zobowiązania powodów. (...)Z powyższego można wyprowadzić logiczny wniosek, że skoro powodowie, mając świadomość nieważności umowy kredytu, złożyli reklamację co do tego produktu bankowego, to również(...)w przedmiocie nieważności umowy o kredyt denominowany we franku szwajcarskim. (...)Z powyższych postanowień umowy wynika, że walutą zobowiązania był frank szwajcarski, natomiast walutą świadczenia co do zasady był frank szwajcarski, choć wypłata kredytu mogła nastąpić także w walucie polskiej w zależności od dyspozycji kredytobiorcy. (...)Z samego faktu wcześniejszego zawarcia umowy powiązanego z kursem waluty obcej nie można zaś wyprowadzić wniosku, że powodowie mieli wiedzę o ryzyku walutowym – tym bardziej, że okres wykonywania tej umowy był krótki i w tym czasie kurs franka szwajcarskiego był rzeczywiście stabilny.
Czytaj więcej»

I ACa 389/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2022-03-15

Data publikacji: 2023-02-23

trafność 33%

Istotność:

W okresie spłaty zobowiązania kurs franka szwajcarskiego wzrósł w stosunku do złotego prawie dwukrotnie. (...)Wzrost ceny franka szwajcarskiego w stosunku do złotego spowodował, że wzrosła wysokość rat kredytowych i saldo kredytu do spłaty. (...)Przeliczenie następuje według kursu franka szwajcarskiego określanego przez Bank. Ustalona we frankach szwajcarskich kwota podlegająca zwrotowi stanowi punkt wyjścia dla określenia harmonogramu rat kredytu w walucie indeksacji (franku szwajcarskim).
Czytaj więcej»

I ACa 274/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2021-07-29

Data publikacji: 2021-10-01

trafność 31%

Istotność:

(...)przedstawiono jak kształtował się kurs franka szwajcarskiego we wcześniejszych latach, nie wytłumaczono, jaki wpływ ma kurs franka szwajcarskiego na wartość kapitału kredytu, nie przedstawiono, jak są tworzone przez bank kursy franka szwajcarskiego. (...)(...)na tym, że wysokość raty kredytu powiązana jest z kursem franka – co jest oczywiste w przypadku stosowania klauzuli waloryzacyjnej do waluty obcej – ale dowolnego ustalania kursu franka, a tym samym wysokości raty kredytu przez bank. (...)Być może gdyby nie doszło do wzrostu kursu franka, problem w ogóle by się nie pojawił. (...)W orzecznictwie brak jest jednolitości co do tego, którą z teorii – salda czy dwóch kondykcji – należy zastosować do rozliczenia stron po stwierdzeniu nieważności umowy kredytu indeksowanego bądź denominowanego do franka szwajcarskiego.
Czytaj więcej»

I ACa 294/22

uzasadnienie

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2022-06-29

Data publikacji: 2024-08-05

trafność 32%

Istotność:

Ponadto, że waluta franka szwajcarskiego jest stabilna, a jej wahania są niewielkie i nie maja wpływu na saldo oraz ratę kredytu. (...)Nigdy nie było negocjacji kursu franka szwajcarskiego (k. 803v, pytanie 33). (...)Klientom zawierającym umowę kredytu indeksowanego do CHF nie okazywano wykresów z archiwalnymi kursami franka szwajcarskiego (k. 804, pytanie 13). (...)Nigdy nie było negocjacji kursu franka szwajcarskiego (k. 803v, pytanie 33).
Czytaj więcej»

I ACa 459/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2022-11-25

Data publikacji: 2023-11-22

trafność 24%

Istotność:

Zobowiązanie kredytobiorcy wobec banku może być wyrażone w sposób kwotowy albo też poprzez zastosowanie obiektywnie weryfikowalnego mechanizmu waloryzacji, w tym indeksacji walutą obcą, także kursem franka szwajcarskiego. (...)W istocie nie stanowił on kredytu walutowego, waluta obca (CHF) w rzeczywistości pełniła w umowie jedynie rolę miernika wartości, postanowienia umowne dotyczące przeliczenia świadczeń według kursu franka szwajcarskiego miały zaś charakter klauzul waloryzacyjnych. (...)W wyniku tej zmiany do prawa bankowego został wprowadzony art.(...)w szczególności wyliczana jest kwota kredytu, jego transz i rat kapitałowo-odsetkowych(...)na walutę wypłaty albo spłaty kredytu. (...)Nie sposób także przyjąć do rozliczeń stron kursu średniego NBP na podstawie zwyczaju w rozumieniu art. 354 k.c. , ponieważ kurs taki nie był zwyczajowo przyjmowany w praktyce bankowej w umowach kredytu indeksowanego albo denominowanego do waluty obcej.
Czytaj więcej»