Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
6642

I C 629/21

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2022-05-09

Data publikacji: 2022-07-27

trafność 46%

Orzeczenie nieprawomocne

Kwota kredytu została określona umowie na 248 388,18 franków szwajcarskich. (...)(...)wyłącznie bankowi jako stronie umowy kredytu uprawnienia do jednostronnego kształtowania wysokości zobowiązania kredytobiorcy (zarówno wysokości kredytu przeliczonego na franki szwajcarskie, jak i rat kredytu waloryzowanych kursem franka szwajcarskiego). (...)Analiza wykresu historycznego kursu franka szwajcarskiego pozwala na niewątpliwe stwierdzenie dwóch okoliczności. Po pierwsze w lutym 2004 r. kurs franka szwajcarskiego osiągał najwyższy dotychczasowy poziom w historii (ok. 3,11 zł).
Czytaj więcej»

I ACa 824/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Białymstoku

Data orzeczenia: 2021-09-10

Data publikacji: 2023-08-28

trafność 46%

Istotność:

(...)treść zawartej przez strony umowy kredytu z dnia 31 sierpnia 2006 r. wskazuje, że stanowi ona kredyt denominowany we franku szwajcarskim, gdyż kwota kredytu została określona w umowie w(...)(...)Zarówno wysokość podlegającej wypłacie kwoty kredytu wyrażonej w PLN, jak i wysokość świadczenia kredytobiorcy (rat kredytu spłacanych w PLN), zależy od pozwanego, skoro ustala on we własnych tabelach kurs kupna i sprzedaży franka szwajcarskiego według kryteriów nieokreślonych w postanowieniach(...)W ten sposób kredytodawca bezpośrednio kształtuje wysokość kwoty oddanej kredytobiorcy do korzystania, a także kwota raty kredytu wyrażona we frankach podlega waloryzacji według kursu sprzedaży franka szwajcarskiego z tabeli kursowej banku, co(...)(...)Z materiału dowodowego sprawy nie wynika też, aby powodowie byli informowani o niestabilności waluty polskiej w stosunku do franka szwajcarskiego, a to w walucie polskiej osiągali dochody i w niej realizować mieli przez wiele lat zobowiązania wobec pozwanego.
Czytaj więcej»

I C 862/21

wyrok

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy

Data orzeczenia: 2022-03-11

Data publikacji: 2023-06-28

trafność 46%

Istotność:

Podano, że skoro wskazana w umowie kwota kredytu we frankach szwajcarskich nie odpowiadała kwocie udostępnionej kredytobiorcom, to zostali oni obowiązani do zwrotu sumy oderwanej o rzeczywiście uruchomionego kredytu, co uniemożliwia uznanie umowy za ważny kredyt. (...)Powodowie nie zostali w odpowiedni sposób poinformowani jak w pozwanym Banku był ustalany kurs wymiany waluty franka szwajcarskiego, a także na czym polega mechanizm indeksacji kredytu. (...)Jako konsumenci, a zatem słabsza strona obrotu gospodarczego polegali na zaufaniu pracowników banku, którzy zapewniali ich o korzystności wyboru kredytu waloryzowanego do waluty obcej (...) , jak również o stabilności kursu franka szwajcarskiego. (...)Za wystarczające pouczenie w tym zakresie nie sposób także traktować informacji, że kurs franka szwajcarskiego jest stabilny i może wzrosnąć nieznacznie.
Czytaj więcej»

I C 2021/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2021-10-28

Data publikacji: 2021-12-13

trafność 46%

Orzeczenie nieprawomocne

Nie informowano do jakich wartości kurs franka szwajcarskiego może wzrosnąć. (...)Saldo kredytu wyrażone jest bowiem we frankach , co oznacza ,że jest ono zmienne - w przeliczeniu na złotówki bowiem zależy zawsze od aktualnego kursu franka. (...)Co bowiem będzie jak kurs franka wzrośnie do wysokości np. 6 zł lub wyżej . (...)W niniejszej sprawie strona pozwana nie wykazała by doszło w przypadku powodów do indywidualnego wynegocjowania kursu franka szwajcarskiego po którym Bank zobowiązany był do dokonania wypłaty.
Czytaj więcej»

III C 559/17

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-01-24

Data publikacji: 2022-06-30

trafność 46%

Orzeczenie nieprawomocne

Powodowie wskazali, że nie są związani tymi postanowieniami umownymi, z których wynikała konieczność waloryzacji waluty kredytu za pośrednictwem franka szwajcarskiego. (...)Zdaniem pozwanego powodowie zostali poinformowani o istotnych ryzykach związanych z zawarciem umowy o kredyt denominowany do waluty frank szwajcarski. (...)Wprowadzone do umowy klauzule określające zasady denominacji do franka szwajcarskiego wprowadzone zostały do umowy na podstawie zgodnej woli stron. (...)Wskazać należy, że pomimo odwołania się do waluty frank szwajcarski, umowa ta nie przewidywała oddania do dyspozycji kredytobiorcy kwoty we frankach szwajcarskich ani zwrotu kredytu w tej walucie, zaś kredyt był wypłacony i spłacany w złotych polskich.
Czytaj więcej»

XXV C 681/18

wyrok

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2020-10-21

Data publikacji: 2021-07-21

trafność 46%

Orzeczenie nieprawomocne

Na uzasadnienie powyższych żądań powodowie wskazali, że w dniu 22 listopada 2004 r. strony zawarły umowę kredytu hipotecznego denominowanego we franku szwajcarskim. (...)Pozwany wskazał, że umowa wprost określała kwotę kredytu we frankach szwajcarskich, a umowa kredytu denominowanego do waluty obcej była dopuszczalna. (...)(...)faktycznie umowa nie przewidywała oddania do dyspozycji kredytobiorcy kwoty we frankach szwajcarskich ani zwrotu kredytu w tej walucie. (...)Treść tego wzorca miała zatem zastosowanie do większej ilości umów kredytów hipotecznych denominowanych we franku szwajcarskim, zawieranych wówczas przez pozwany bank.
Czytaj więcej»

I ACa 626/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Białymstoku

Data orzeczenia: 2022-06-24

Data publikacji: 2022-10-25

trafność 46%

Nie negocjowali też jej poszczególnych zapisów i nie przedstawiano im żadnych symulacji możliwości zmian kursu franka szwajcarskiego. (...)Umowa stron nie precyzowała nawet zasad przeliczania złotówek na franki szwajcarskie, a jedynie odsyłała do obowiązującej w Banku (...) . (...)tabelach, przyznał sobie zatem prawo do jednostronnego regulowania wysokości rat kredytu waloryzowanego kursem (...) i wysokości całej wierzytelności poprzez wyznaczanie w tabelach kursowych kursu sprzedaży franka szwajcarskiego oraz wartości spreadu walutowego. (...)W umowie określono kwotę udzielonego kredytu we frankach szwajcarskich (111.475 CHF), natomiast jego wypłata miała nastąpić w złotych polskich.
Czytaj więcej»

I C 385/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2023-10-23

Data publikacji: 2023-11-27

trafność 46%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

W § 4 ust. 1 umowy uregulowano, że uruchomienie kredytu nastąpi jednorazowo, w formie przelewu(...)wskazany w akcie notarialnym. (umowa kredytu k. 9-12; ogólne warunki kredytowania k. 13-18) Po zawarciu urnowy dochodziło do znaczących zmian kursu franka szwajcarskiego w relacji do złotego polskiego. (...)(...)pozwanym banku w dniu wykorzystania kredytu lub transzy kredytu; § 4 ust 1a, zgodnie z którym kredyt wykorzystywany jest w złotych przy(...)według kursu kupna dewiz dla franka szwajcarskiego zgodnie z tabelą kursów obowiązującą w banku w dniu kredytu; § 9 ust 2, według(...)(...)Ponadto naruszyły one dobre obyczaje, ponieważ doszło do wykorzystania przewagi kontraktowej banku, który(...)którą informowano jedynie o stabilności franka szwajcarskiego i korzystniejszych warunkach oprocentowania w porównaniu do kredytu nieindeksowanego do waluty obcej. (...)Wskazano w nich, że nawet najbardziej staranny konsument nie był w stanie przewidzieć konsekwencji ekonomicznych kredytu hipotecznego we frankach szwajcarskich, który był proponowany przez banki, jako bezpieczny, bo oferowany „w najbardziej stabilnej walucie świata”.
Czytaj więcej»

II C 1175/20

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2022-04-11

Data publikacji: 2022-08-04

trafność 46%

Istotność:

W uzasadnieniu powód wskazał, iż w dniu 14 kwietnia 2008 roku wspólnie z A. W. zawarł z pozwanym umowę o kredyt hipoteczny, waloryzowany kursem franka szwajcarskiego. (...)Pośrednik doradził im kredyt waloryzowany kursem franka szwajcarskiego informując, iż osiągane przez nich dochody nie pozwalają na uzyskanie kredytu w walucie polskiej. (...)(...)przeliczanie zobowiązania stron, wg kursu franka szwajcarskiego, ustalanego przez stronę pozwaną: kwota kredytu wyrażona w złotych polskich ma być przeliczona (określona) na podstawie kursu kupna franka szwajcarskiego, ustalonego przez Bank z daty uruchomienia kredytu (§ 1 ust. 3A). (...)Nie są bowiem abuzywne te postanowienia, które wskazują na mechanizm polegający na przeliczeniu kwoty kredytu w złotych na franki szwajcarskie, a potem poszczególnych rat wyrażonych we frankach na złote.
Czytaj więcej»

I ACa 412/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Łodzi

Data orzeczenia: 2023-04-25

Data publikacji: 2023-08-21

trafność 46%

Powodowie nie uzyskali również informacji kto ustala kurs franka szwajcarskiego i jakie czynniki mogą wpływać na kurs franka. (...)Jak zeznała powódka, w rozmowie z powodami pracownik banku mówiąc o stabilności waluty franka szwajcarskie nawiązał do renomy zegarków szwajcarskich. (...)Korzyści stanowiące źródło przychodów banku nie sprowadzały się do prostej różnicy między stosowanym kursami kupna i sprzedaży franka szwajcarskiego. (...)Sytuacja ta tworzy po stronie pozwanej dowolność w zakresie wyboru kryteriów ustalania kursu franka szwajcarskiego w tabelach kursowych, a przez to kształtowania wysokości rzeczywistego zobowiązania konsumentów, których kredyty były indeksowane kursem franka szwajcarskiego.
Czytaj więcej»