Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
6378

XXV C 2440/19

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2020-12-07

Data publikacji: 2021-09-20

trafność 34%

Orzeczenie nieprawomocne

Również w decyzji kredytowej kwota kredytu jest określana w złotych a nie we frankach szwajcarskich. (...)Właściwy wniosek z faktu związania stopy LIBOR z frankiem szwajcarskim jest taki, że po wyeliminowaniu(...)jedną z podstawowych cech umowy kredytu jest jego odpłatność. (...)(...)powódki kwotę, którą świadczyła we frankach szwajcarskich (19 839,68 CHF), gdyż spłacone we frankach kwoty nie mogą być zaliczone(...)(...)(...)oraz żądania zasądzenia kwot we frankach szwajcarskich w relacji do wartości wszystkich roszczeń.
Czytaj więcej»

XXV C 3853/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-11-08

Data publikacji: 2021-12-28

trafność 29%

Orzeczenie nieprawomocne

Pozwany podkreślił, że zamiar i wola stron przy zawarciu przedmiotowej umowy były jednoznaczne – powodowie chcieli zawrzeć umowę kredytu indeksowanego kursem CHF, a saldem kredytu, który podlega spłacie miała być suma franków szwajcarskich. (...)Przyznanie sobie przez pozwanego prawa do jednostronnego regulowania wysokości rat kredytu poprzez wyznaczanie w tabelach kursowych kursu kupna oraz sprzedaży franka szwajcarskiego oraz wysokości tzw. spreadu (różnica(...)(...)Natomiast wartość franka szwajcarskiego przyjęta jest jedynie jako wskaźnik waloryzacji poszczególnych rat podlegających spłacie. (...)Ryzyka Systemowego z dnia 21 września 2011 r. dotyczących kredytów walutowych wskazano, że nawet najbardziej staranny konsument nie był w stanie przewidzieć konsekwencji ekonomicznych kredytu hipotecznego we frankach szwajcarskich, który był proponowany przez banki,(...)
Czytaj więcej»

XXV C 3882/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-03-21

Data publikacji: 2022-05-25

trafność 30%

Orzeczenie nieprawomocne

Zauważył, że rzeczywistą przyczyną powództwa nie są rzekome wady prawne umowy, ale obiektywny i niezależny od banku wzrost kursu franka szwajcarskiego. (...)Zgodnie natomiast z § 6 ust. 2 i 14 - CHF oznaczał frank szwajcarski i był walutą indeksacyjną. (...)(...)CHF LIBOR zastępuje wszystkie odniesienia do tego wskaźnika referencyjnego w umowach, w tym w umowach kredytu indeksowanych/denominowanych do franka szwajcarskiego. (...)Natomiast wartość franka szwajcarskiego przyjęta jest jedynie jako wskaźnik waloryzacji poszczególnych rat podlegających spłacie.
Czytaj więcej»

XXV C 3948/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-11-07

Data publikacji: 2023-02-06

trafność 26%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)CHF LIBOR zastępuje wszystkie odniesienia do tego wskaźnika referencyjnego w umowach, w tym w umowach kredytu indeksowanych/denominowanych do franka szwajcarskiego. (...)Przyznanie sobie przez pozwanego prawa do jednostronnego regulowania wysokości rat kredytu poprzez wyznaczanie w tabelach kursowych kursu kupna oraz sprzedaży franka szwajcarskiego oraz wysokości tzw. spreadu (różnica(...)(...)Natomiast wartość franka szwajcarskiego przyjęta jest jedynie jako wskaźnik waloryzacji poszczególnych rat podlegających spłacie. (...)Ryzyka Systemowego z dnia 21 września 2011 r. dotyczących kredytów walutowych wskazano, że nawet najbardziej staranny konsument nie był w stanie przewidzieć konsekwencji ekonomicznych kredytu hipotecznego we frankach szwajcarskich, który był proponowany przez banki,(...)
Czytaj więcej»

XXV C 3966/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2023-05-24

Data publikacji: 2024-03-11

trafność 48%

Orzeczenie nieprawomocne

Podejmując decyzję o zaciągnięciu kredytu indeksowanego powód zdawał sobie sprawę z uzależnienia wysokości raty od kursu franka szwajcarskiego, nie miał jednak świadomości, że od kursu frank szwajcarskiego będzie zależała również wysokość całego zobowiązania z tytułu kredytu. (...)Dotyczy to przede wszystkim kredytów w euro i we frankach szwajcarskich, a wynika ze znacznej różnicy w wysokości stawek referencyjnych, które są podstawą do ustalenia oprocentowania kredytu (…). (...)(...)że w okresie tym kurs franka szwajcarskiego do złote wahał się w przedziale od około 2,20 do około 3,10 (CHF/PLN). ( wniosek(...)procentowej” wraz z wykresem kursu franka szwajcarskiego do złotego – k. 389-392, przesłuchanie(...)(...)Zamieszczony w tym dokumencie wykres kursu franka szwajcarskiego do złotego wskazywał, że w okresie około 5,5 roku przed zawarciem kredytu kurs franka szwajcarskiego wahał się w przedziale od około 2,20 zł do 3,10 zł.
Czytaj więcej»

XXV C 3863/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2023-04-26

Data publikacji: 2023-12-14

trafność 47%

Orzeczenie nieprawomocne

W celu uzyskania kredytu na ten cel powodowie zgłosili się do placówki (...) Banku (...) S.A. Doradca kredytowy w banku zaoferował powodom kredyt waloryzowany kursem franka szwajcarskiego. (...)W treści dokumentu „Informacji” zamieszczony został m.in. wykres kursu franka szwajcarskiego do złotego za okres od stycznia 2000 r. do czerwca 2006 r., z którego wynikało, że w okresie tym kurs franka szwajcarskiego do złote wahał się w przedziale od około 2,20 do około 3,10 (CHF/PLN). (...)Powodowie spłacają przedmiotowy kredyt od 1 lipca 2007 r., z tym że do lutego 2012 r. spłacali raty kredytowe w złotych polskich, a od marca 2012 r. spłacają raty kredytowe we frankach szwajcarskich. (...)Treść tego wzorca miała bowiem zastosowanie do większej ilości umów kredytów hipotecznych denominowanych we franku szwajcarskim, zawieranych wówczas przez bank.
Czytaj więcej»

XXV C 4005/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-11-08

Data publikacji: 2021-12-28

trafność 27%

Orzeczenie nieprawomocne

Przyznanie sobie przez pozwanego prawa do jednostronnego regulowania wysokości rat kredytu poprzez wyznaczanie w tabelach kursowych kursu kupna oraz sprzedaży franka szwajcarskiego oraz wysokości tzw. spreadu (różnica(...)(...)Natomiast wartość franka szwajcarskiego przyjęta jest jedynie jako wskaźnik waloryzacji poszczególnych rat podlegających spłacie. (...)Ryzyka Systemowego z dnia 21 września 2011 r. dotyczących kredytów walutowych wskazano, że nawet najbardziej staranny konsument nie był w stanie przewidzieć konsekwencji ekonomicznych kredytu hipotecznego we frankach szwajcarskich, który był proponowany przez banki,(...)(...)(...)kursowych kursów kupna i sprzedaży franka szwajcarskiego, przy pozbawieniu kredytobiorcy jakiegokolwiek wpływu(...)którejkolwiek z nich władczych kompetencji do kształtowania wysokości świadczeń.
Czytaj więcej»

XXV C 4167/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2023-06-14

Data publikacji: 2024-01-05

trafność 42%

Orzeczenie nieprawomocne

Na uzasadnienie powyższych żądań powódka podała, że w dniu 6 lipca 2007 r. zawarła z (...) S.A., którego następcą prawnym jest pozwany bank, umowę kredytu nr (...) , indeksowanego do franka szwajcarskiego. (...)W celu uzyskania oferty kredytu na ten cel powódka zgłosiła się do (...) Sp. z o.o. , gdzie doradca kredytowy zaoferował jej kredyt indeksowany kursem franka szwajcarskiego. Doradca kredytowy przedstawiał walutę szwajcarską jako stabilną, nie przedstawiał powódce wykresów historycznych kursów franka szwajcarskiego ani prognoz dotyczących kursu franka szwajcarskiego na przyszłość. (...)Zawierając umowę kredytu powódka nie miała świadomości, że kurs franka szwajcarskiego może rosnąć bez ograniczeń.
Czytaj więcej»

XXV C 4248/20

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-08-02

Data publikacji: 2021-10-21

trafność 31%

Orzeczenie nieprawomocne

Wprowadzenie „klauzuli waloryzacyjnej” miało na celu zastosowanie oprocentowania ustalonego w oparciu o wskaźniki rynkowe odnoszące się do franka szwajcarskiego, a nie do waluty krajowej. (...)wysokości świadczenia kredytobiorcy w odniesieniu do wartości franka szwajcarskiego było skutkiem a nie przyczyną(...)odmienny był cel ich wprowadzenia do umowy (stronom nie chodziło o(...)temu służyło zastrzeżenie oprocentowania adekwatnego do waluty, w której określono wysokość(...)(...)W przypadku umów kredytu denominowanego czy indeksowanego miała miejsce właśnie modyfikacja istniejącej umowy nazwanej – umowy kredytu, która doprowadziła do wykształcenia się w obrocie pewnego rodzaju tych umów, cechujących się określonymi zasadami ustalania świadczeń stron. (...)Właściwy wniosek z faktu związania stopy LIBOR z frankiem szwajcarskim jest taki, że po wyeliminowaniu(...)jedną z podstawowych cech umowy kredytu jest jego odpłatność.
Czytaj więcej»

XXV C 4204/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-12-06

Data publikacji: 2022-03-03

trafność 38%

Orzeczenie nieprawomocne

Nie jest nią wartość określona w umowie we franku szwajcarskim, gdyż zgodnie z umową powodowie nie mieli otrzymać (i nie otrzymali) do dyspozycji kwoty określonej w tej walucie. (...)(...)zaprzeczyła, by strony zawarły umowę kredytu w walucie polskiej oprocentowaną z(...)także, by umowa uprawniała bank do dowolnego kształtowania kursu franka szwajcarskiego przy przeliczaniu kwoty kredytu na złote przy uruchomieniu kredytu oraz złotych na franki szwajcarskie przy jego spłacie. (...)Natomiast wartość franka szwajcarskiego przyjęta jest jedynie jako wskaźnik waloryzacji poszczególnych rat podlegających spłacie. (...)Ryzyka Systemowego z dnia 21 września 2011 r. dotyczących kredytów walutowych wskazano, że nawet najbardziej staranny konsument nie był w stanie przewidzieć konsekwencji ekonomicznych kredytu hipotecznego we frankach szwajcarskich, który był proponowany przez banki,(...)
Czytaj więcej»