Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
7704

V ACa 310/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-04-10

Data publikacji: 2018-06-18

trafność 21%

Istotność:

Zgoda na publikacje prasowe ujawniające wizerunek oraz okoliczności życia prywatnego powinna zostać wyrażona wprost, w sposób niewątpliwy. (...)Sąd Okręgowy odnosząc się do kwestii naruszenia prawa do wizerunku, wskazał, że przepis art. 81 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 24, po. 83 z późn. zm.) nie wymaga zezwolenia na rozpowszechnianie wizerunku osoby powszechnie znanej, gdy wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych. (...)Jeśli chodzi o publikacje wizerunku powódki, w zaskarżonym wyroku nie ma zakazu publikowania wizerunku powódki, zatem wywody jakoby wyrok ten naruszał ustawowe upoważnienie pozwanego do publikacji tego wizerunku w przepisanych prawem sytuacjach, nie(...)
Czytaj więcej»

V ACa 459/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-07-04

Data publikacji: 2019-08-08

trafność 21%

Wizerunek A. B. (1) został opublikowany w sposób umożliwiający ustalenie jego tożsamości. Wizerunek ten został rozpoznany przez osoby bliskie zmarłego, w tym jego znajomych oraz rodzinę. (...)Powódki miały prawo do wspominania wizerunku zmarłego w oderwaniu od makabrycznych obrazów z miejsca wypadku. (...)Twórcy artykułów nie poprosili o zgodę na opublikowanie wizerunku zmarłego.
Czytaj więcej»

IV K 1142/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-12-03

Data publikacji: 2015-04-29

trafność 21%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: oskarżonego uznaje za winnego popełnienia zarzuconego mu czynu
Znalazło to w rezultacie odzwierciedlenie w protokole okazania wizerunku gdzie T. T. bezsprzecznie wskazała D. S. jako sprawcę kradzieży na jej szkodę. Na podkreślenie zasługuje również fakt, że okazanie wizerunku T. T. nastąpiło w dniu(...)jeszcze w swej pamięci świeży wizerunek sprawcy kradzieży, stąd tym bardziej jej zeznania w tym zakresie zasługują na wiarę. (...)(...)w szczególności z protokołem okazania wizerunku, z jej zeznaniami złożonymi w postępowaniu przygotowawczym, czy zeznaniami świadka Z. S. funkcjonariusza przybranego do czynności okazania wizerunku, który potwierdził swoimi zeznaniami prawidłowość przeprowadzonej czynności. (...)Są one szczegółowe, zbieżne z innymi dowodami zebranymi w sprawie, zwłaszcza z protokołem okazania wizerunku i bezstronne.
Czytaj więcej»

I ACa 1508/21

wyrok

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2022-11-03

Data publikacji: 2023-02-27

trafność 21%

Istotność:

Stanowisko to jest uprawnione przy obiektywnym ujęciu dóbr osobistych. - przepisy prawa autorskiego wymagają zgody danej osoby na rozpowszechnianie jej wizerunku. (...)Prawo autorskie nie wymagało zatem jego zgody do rozpowszechniania jego wizerunku. (...)(...)odniesieniu do przepisów o ochronie wizerunku i odnosi się jedynie do przypadków, w których spełniona jest przesłanka udzielania informacji przedstawicielom prasy. (...)Publikacja samego wizerunku nie była przedmiotem zarzutów apelacji, a Sąd Apelacyjny w całości podziela wywody Sądu Okręgowego w zakresie zarzucanej bezprawności publikacji wizerunku powoda i wykładni art. 81 ust.
Czytaj więcej»

II AKa 172/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Lublinie

Data orzeczenia: 2017-10-03

Data publikacji: 2017-11-16

trafność 21%

(...)treści graficzne i słowne przedstawiające wizerunek T. P. i S. P.(...)WIESZAĆ! WYSTERYLIZOWAĆ!, a także z wizerunkiem m. in. redaktor naczelnej Gazety(...)o. w L. plakaty zawierające wizerunek Prezydenta Miasta L. – K.(...)(...)(...)graficzne i słowne przedstawiające zniekształcony wizerunek T. P. , budynek Bramy(...)treści graficzne i słowne przedstawiające wizerunek T. P. i S. P.(...)WIESZAĆ! WYSTERYLIZOWAĆ!, a także z wizerunkiem m. in. redaktor naczelnej Gazety(...)(...)treści graficzne i słowne przedstawiające wizerunki 6 osób z symbolami gwiazdy(...)treści graficzne i słowne przedstawiające wizerunek T. P. i S. P.(...)WIESZAĆ! WYSTERYLIZOWAĆ!, a także z wizerunkiem m. in. redaktor naczelnej Gazety(...)L. , na którym zawarł wizerunek Prezydenta Miasta L. – K.(...)(...)(...)i wykonali plakaty przedstawiające zniekształcony wizerunek T. P. i umieścili na(...)zaprojektowali i wykonali plakaty przedstawiające wizerunki T. P. i S. P.(...)różnic narodowościowych i wyznaniowych: z wizerunkiem redaktor naczelnej Gazety (...) oznaczonej(...)
Czytaj więcej»

XVII Ka 467/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2015-09-16

Data publikacji: 2015-11-10

trafność 21%

Istotność:

Kodeks postępowania karnego w art. 173 § 1 stanowi, że osobie przesłuchiwanej można okazać inną osobę, jej wizerunek lub rzecz w celu jej rozpoznania. (...)(...)rozpoznaje którąś z osób, których wizerunki zostały jej okazane, wskazanie zdjęcia zawierającego wizerunek rozpoznanej osoby, ewentualnie podanie jej imienia i nazwiska (tak: wyrok SN z dnia 10 lipca 2008 r., II KK 26/08, Lex nr 449027). (...)Co istotne jednak, analiza okazanych świadkom tablic poglądowych pozwala stwierdzić, że okazania przeprowadzono w sposób wykluczający sugestię, umieszczając wizerunek oskarżonego pośród wizerunków innych osób, które były w zbliżonym wieku i wykazywały z nim pewne podobieństwo. (...)Wątpliwości w tym zakresie nie usunęło okazanie dowodu tożsamości M. G. i jego wizerunku, utrwalonego w dniu 17 lipca 2009 roku.
Czytaj więcej»

IV Ka 683/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2018-10-18

Data publikacji: 2018-11-07

trafność 21%

Istotność:

A. P. (2) twierdziła, że dokonując rozpoznania, porównywała okazany wizerunek ze zdjęciem oskarżonej, jakie pokazały jej ekspedientki bezpośrednio po odzyskaniu przez nią portfela. (...)Można porównać to do sytuacji, w której jakiś sprawca dokonuje przestępstwa mając na sobie kominiarkę, a następnie pokrzywdzonemu ukazane są wizerunki osób w kominiarkach i pokrzywdzony typuje jakąś osobę właśnie dlatego, że osoba ta ma kominiarkę podobną, czy nawet identyczną jak sprawca. (...)Dla wyklarowania tego wywodu wskazać należy na następującą okoliczność: jeśli ktoś do popełnienia przestępstwa użyje charakterystycznego, jedynego w swoim rodzaju przebrania, to nie będzie można zidentyfikować go, porównując jego wizerunek w przebraniu z „ naturalnym ” wizerunkiem (bez stroju). Jeśli jednak osoba taka zostanie złapana „ na gorącym uczynku ”, podczas dokonywania kolejnego przestępstwa i będzie mieć na sobie ten sam, jedyny w swoim rodzaju strój, to porównując jej wizerunek w tym stroju z wizerunkiem, jaki wykreowała przy poprzednim przestępstwie,(...)
Czytaj więcej»

II K 580/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Goleniowie

Data orzeczenia: 2018-07-13

Data publikacji: 2019-10-25

trafność 21%

Wizerunek ten przedstawia zaś P. K. . (...)W ocenie Sądu zważywszy jednak na kategoryczność wypowiedzi M. S. dotyczącą nie tylko numeru, ale i umiejscowienia wizerunku, który rozpoznał, należało przyjąć, że najprawdopodobniej doszło do błędnego zapisu w protokole okazania numeru wizerunku wskazanego przez świadka. (...)Pokrzywdzony i jego kuzyn nie mieli też żadnych wątpliwości ani w rozpoznaniu wizerunku oskarżonego podczas czynności okazania, ani na rozprawie przed Sądem. (...)(...)tylko numeru, ale i umiejscowienia wizerunku, który rozpoznał, należało przyjąć, że najprawdopodobniej doszło do błędnego zapisu w protokole okazania numeru wizerunku wskazanego przez M. S. , a tym samym należało odmówić uznania tego dowodu za wiarygodny.
Czytaj więcej»

III Ca 73/16

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2016-02-11

Data publikacji: 2016-05-13

trafność 21%

Istotność:

Wprawdzie umowa upoważniała sponsora do wykorzystania wizerunku zawodniczki w celach związanych z promocją lub reklamą sponsora, lecz nie to było bezpośrednim celem umowy. (...)Zdaniem Sądu więcej w omawianej umowie cech umowy darowizny niż odpłatnego zlecenia, pomimo nawiązania do możliwości wykorzystania wizerunku w reklamie pozwanego. (...)Do nich należało: używanie na wniosek sponsora dostarczonych koszulek, czapek, spodenek z logo sponsora, dbanie o wizerunek i dobre imię sponsora, promowanie sponsora podczas wydarzeń sportowych. Ponadto sponsorowany wyraził zgodę na podanie przez sponsora do wiadomości publicznej treści punktu 1. przedmiotu umowy oraz wykorzystanie wizerunku oraz wykorzystanie danych osobowych i wizerunku zawodnika w celach związanych z promocją i reklamą sponsora.
Czytaj więcej»

I ACa 703/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Data orzeczenia: 2019-03-06

Data publikacji: 2021-01-11

trafność 21%

Istotność:

Zaznaczyła, że naruszone zostały jej dobra osobiste takie jak: wizerunek, cześć, nazwisko, dobre imię, wiarygodność, reputacja, godność oraz prawo do prywatności, co ma uzasadniać żądanie udzielenia jej stosowanej ochrony. (...)Naruszenie wizerunku polega zaś na przedstawieniu całości lub części sylwetki osoby w sposób pozwalający na jej identyfikację, ale w sposób dla niej niekorzystny. (...)Odnośnie do zarzutu naruszenia dóbr osobistych w postaci nazwiska, wizerunku i prawa do prywatności Sąd pierwszej instancji wskazał, że nie sposób przyjąć, aby zostały one naruszone. (...)W szczególności nie doszło do naruszenia wizerunku powódki przez wykorzystanie, opublikowanie jej zdjęcia bądź naszkicowania jej portretu bez jej zgody.
Czytaj więcej»