Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4437

III W 1404/24

uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie

Data orzeczenia: 2025-03-04

Data publikacji: 2025-04-09

trafność 10%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

W toku rozprawy obwinieni wyjaśnili, że podejmując decyzję o proteście wykonywali przysługujące im obywatelskie prawo; przedmiotem manifestacji był sprzeciw wobec(...)społeczeństwa korzystających nieodpowiedzialnie z transportu lotniczego. (...)Prawo do protestu i wolność wyrażania opinii stanowią uprawnienia jednostki, jednakże w żadnym razie nie stanowią one wartości absolutnych i bezwzględnie chronionych. Lekceważenie poleceń funkcjonariuszy wydawanych na podstawie prawa wobec osób popełniających wykroczenie, stanowiło działanie szkodliwe i niegodne naśladowania. (...)Wobec braku podstaw do przeciwnego wniosku Sąd uznał, że prowadziła nienaganne życie przed popełnieniem wykroczenia i nie wchodziła w konflikt z prawem (art. 33 § 3 punkt 4 k.w.).
Czytaj więcej»

I Ns 1113/22

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Radomiu

Data orzeczenia: 2023-12-12

Data publikacji: 2025-04-09

trafność 9%

Istotność:

Teza orzeczenia: bez tezy
(...)września 1997 roku o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności i orzekł o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego ustanowionego na rzecz(...)w kw nr (...) w prawo własności (d: decyzja k. 92). (...)W prawie rzeczowym użytkowanie oznacza ograniczone prawo rzeczowe określone w art. 252 k.c. , instytucję odrębną od użytkowania wieczystego, uregulowanego w tytule II drugiej księgi kodeksu cywilnego . (...)Podobieństwo to spowodowało dopuszczenie możliwości nabycia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości, na której takie prawo zostało wcześniej ustanowione, przez zasiedzenie biegnące przeciwko jej użytkownikowi wieczystemu, który nie wykonywał związanego z tym posiadania. (...)Nie jest zatem dopuszczalne powstanie prawa użytkowania wieczystego przez zasiedzenie.
Czytaj więcej»

I C 455/20

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim

Data orzeczenia: 2024-10-31

Data publikacji: 2025-04-14

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Może to wyjaśniać fakt, że osoby mieszkające na wsi oczekują, że poziom hałasu będzie tam niższy od dopuszczalnego na podstawie przepisów prawa i wydanych na ich podstawie przepisów administracyjnych. (...)Poziom tego zapylenia można bardzo wyraźnie dostrzec na zdjęciach lotniczych wykonanych zimą. (...)Co więcej załączone do akt sprawy zdjęcia dotyczą przypadkowych okresów i nie zostały wykonane na potrzeby niniejszej sprawy, ale są zdjęciami lotniczymi dostępnymi na komercjalnych platformach obrazujących zmiany krajobrazu na przestrzeni lat. (...)Takie ograniczenie prawa własności nie narusza praw właściciela bowiem zmierza jedynie do zmniejszenia szkodliwości oddziaływania tej działalności na nieruchomości sąsiednie.
Czytaj więcej»

I C 744/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Olsztynie

Data orzeczenia: 2024-07-12

Data publikacji: 2025-04-23

trafność 6%

Orzeczenie nieprawomocne

Rozedma śródmięśniowa okolicy okołokręgosłupowej w odcinku szyjnym oraz odcinku piersiowym na prawo od linii pośrodkowej. (...)W dniu 23.08.2018r. powódka została przetransportowana drogą lotniczą do oddziału Ortopedyczno-Urazowego w B. celem dalszego leczenia.
Czytaj więcej»

XXV C 1641/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2025-02-11

Data publikacji: 2025-04-24

trafność 6%

Orzeczenie nieprawomocne

Zgodnie z art. 2 ustawy – Prawo przedsiębiorców podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest wolne dla każdego na równych prawach. (...)Każdy ma prawo do wynagrodzenia szkody, jaka została mu wyrządzona przez niezgodne z prawem działanie organu władzy publicznej (art. 77 ust. 1 Konstytucji). (...)Realizacja powyższych obowiązków musi się bowiem odbywać na podstawie przepisów prawa i w graniach prawa. (...)U. z 2025 r. poz. 112), dopuszczająca daleką ingerencję w prawa i wolności jednostki na podstawie przepisów prawa i w granicach prawa.
Czytaj więcej»

I ACa 698/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2021-10-28

Data publikacji: 2025-04-28

trafność 17%

Prawo ochrony środowiska . (...)Prawo ochrony środowiska (tj. (...)Prawo ochrony środowiska . (...)W odbiorze potencjalnych nabywców, akt prawa miejscowego tworzący ten stan i otwierający, przynajmniej potencjalnie, legalną drogę do zwiększenia operacji lotniczych, wpływa na zmniejszenie wartości nieruchomości.
Czytaj więcej»

III AUa 290/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2024-05-17

Data publikacji: 2025-05-09

trafność 7%

Istotność:

Tydzień później Sejm uchwalił rygorystyczną ustawę „O zmianie niektórych przepisów z zakresu prawa karnego i prawa o wykroczeniach ”, a także mającą na celu ograniczenie wolności nowelizację ustawy „O kontroli publikacji i widowisk”. (...)Zdaniem Trybunału zasada ochrony praw nabytych zakazuje arbitralnego znoszenia lub ograniczenia praw podmiotowych przysługujących jednostce lub innym podmiotom prywatnym występującym w obrocie prawnym. Ochrona praw nabytych nie oznacza przy tym nienaruszalności tych praw i nie wyklucza stanowienia regulacji mniej korzystnych, jeżeli przemawiają za tym inne zasady, normy lub wartości konstytucyjne. Zgodnie ze stanowiskiem Trybunału Konstytucyjnego zasada ochrony praw nabytych nie ma zastosowania do praw nabytych niesłusznie lub niegodziwie, a także praw nie mających oparcia w założeniach obowiązującego w dacie orzekania porządku konstytucyjnego.
Czytaj więcej»