Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

V K 1272/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2014-10-17

Data publikacji: 2014-12-11

trafność 10%

Prawo Budowlane w zw. z art. 12 k.k. (...)P. D. (2) kupił bilet lotniczy do T. dopiero 2 sierpnia 2012 r. (...)Wtedy przedstawił w (...) wydruk biletów lotniczych, które miałem już wcześniej zakupione, ale wydrukował je dopiero 2 sierpnia 2012 r. (...)Oskarżony na rozprawie twierdził, że miał od dawna wykupiony bilet lotniczy, który wydrukował jednak dopiero 2 sierpnia 2012 r.
Czytaj więcej»

X P 386/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2018-07-09

Data publikacji: 2018-08-31

trafność 13%

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej strona pozwana zajmuje się przede wszystkim wynajmem środków transportu lotniczego oraz rozkładowym i pozarozkładowym transportem lotniczym. (...)W obu przypadkach powódka zachowywała prawo do wynagrodzenia. (...)Błędne pouczenie powódki o prawie odwołania się do sądu pracy uzasadniało zatem jedynie prawo do przywrócenia terminu określonego w art. 265 k.p. (...)Konstrukcja nadużycia prawa włącza do procesu stosowania norm prawa reguły pozaprawne.
Czytaj więcej»

II K 1871/21

wyrok

Sąd Rejonowy w Toruniu

Data orzeczenia: 2022-12-20

Data publikacji: 2023-04-04

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Z opinii biegłego wynika, że ww. istotne części broni poddano czynnościom zmierzającym do pozbawienia ich cech użytkowych w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami prawa i tym samym nie gwarantujący braku możliwości ponownego wykorzystania w broni palnej strzeleckiej. (...)Sąd nie znalazł podstaw do ich kwestionowania. opinia biegłego M. W. Sąd podzielił dowód z opinii biegłego z zakresu broni i amunicji albowiem jest ona jasna, spójna i logiczna, sporządzona przez osobę dysponującą wysoką wiedzą fachową oraz w przewidzianej przez prawo formie. (...)Nie umknęło uwadze Sądu, iż M. C. (1) jest pasjonatem swojej działalności, nie naruszał dotychczas przepisów prawa, a w obszarze jego zainteresowań pozostawała właśnie broń. (...)(...)dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania(...)
Czytaj więcej»

X P 1059/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2013-11-12

Data publikacji: 2014-03-31

trafność 13%

Powód mając nadzieję, że dolegliwości szybko ustaną a leczenie nie będzie trwać długo zarezerwował bilet lotniczy powrotny do N. na dzień 30 września, o czym poinformował kierownika do spraw kadr drogą mailową. (...)Dowód: wniosek o urlop, tygodniowe karty pracy - akta osobowe zeznania powoda k. 41, 161 W dniu 19.09.2012r. powód dokonał zakupu powrotnego biletu lotniczego do N. na dzień 30.09. 2012 r. (...)Podstawę prawną roszczenia powoda o odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie z nim umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia stanowił przepis art. 56 §1 k.p. w zw. z art. 58 k.p. (...)O kosztach procesu Sąd orzekł mając na względzie art. 98 k.p.c. który stanowi, iż strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony.
Czytaj więcej»

X P 1156/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2015-01-30

Data publikacji: 2015-03-19

trafność 6%

Powód nie wnikał, że wynagrodzenia różnią się kolosalnie, ale chciał mieć wypłacane wynagrodzenie zgodnie z przepisami prawa pracy. (...)Pierwsza grupa przyczyn nie budzi wątpliwości, obejmując takie zdarzenia jak powódź, pożar, trzęsienie ziemi, katastrofy ekologiczne, drogowe, kolejowe lub lotnicze, a także wszelkiego rodzaju awarie maszyn i urządzeń. (...)Z ustalonego stanu faktycznego wynika, iż strona pozwana nie zapewniła powodowi wymaganych przepisami prawa pracy zarówno tygodniowego jak i dobowego nieprzerwanego odpoczynku. (...)Natomiast prawo do nieprzerwanego odpoczynku dobowego i tygodniowego stanowi element prawa do ochrony zdrowia pracownika.
Czytaj więcej»

IV P 1713/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2022-08-26

Data publikacji: 2022-11-18

trafność 7%

Orzeczenie nieprawomocne

Uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, pozwany pracodawca wskazał, iż polecenie Ministra Zdrowia nie stanowi źródła prawa pracy i powódka nie mogła na jego podstawie skutecznie nabyć prawa do wypłaty dodatku. (...)(...)zespołach ratownictwa medycznego, w tym lotniczych zespołach ratownictwa; - wykonywały czynności diagnostyki laboratoryjnej w laboratoriach przy szpitalach I, II i III poziomu zabezpieczenia, z którymi NFZ podpisał umowę na wykonywanie testów na Covid-19. (...)Jak bowiem wynika z przepisów art. 18 3c k.p. : §1 Pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową(...)(...)Zaś zgodnie z art. 18 3d k.p. , „Osoba, wobec której pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, ma prawo do odszkodowania w wysokości nie(...)
Czytaj więcej»

V K 218/11

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2013-04-05

Data publikacji: 2013-04-11

trafność 5%

M. W. (1) rozkazem personalnym Komendanta Wojewódzkiego Policji we W. z dnia 20.07.2005r. została mianowana na stopień starszego posterunkowego i pełniła służbę w komisariacie Lotniczym KWP we W. . (...)Prawem każdego z oskarżonych było złożenie wyjaśnień najbardziej korzystnych z punktu widzenia jego obrony. (...)Źródłem obowiązku może być nie tylko przepis prawa, lecz także pragmatyka służbowa. (...)Prawo policjanta do uposażenia powstaje z dniem mianowania na stanowisko służbowe (art. 99 ust. 1), a wygasa z ostatnim dniem miesiąca, w którym nastąpiło zwolnienie ze służby lub wystąpiły okoliczności uzasadniające wygaśnięcie tego prawa (art. 106 ust. 3).
Czytaj więcej»

X P 698/11

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2013-01-28

Data publikacji: 2013-02-26

trafność 5%

W uzasadnieniu swojego stanowiska strona pozwana zarzuciła, że wypowiedzenie umowy o pracę, było zasadne i zgodne z przepisami prawa oraz z zasadami współżycia społecznego. (...)Przenieśliśmy wtedy do W. kilkanaście osób z całej Polski, z W. było 5 osób, czyli prawie połowa. (...)Zgodnie z zasadami ogólnymi prawa cywilnego ( art. 481 § 1 k.c. w zw. z art. 300 k.p. ) odsetki należne są za okres opóźnienia. (...)Na rozprawie w dniu 24.01.2013 r. (k.790v) nie potrafił w sposób dokładny określić kosztów dojazdu na te posiedzenia, ale wskazał, że koszt biletu lotniczego w jedną stronę to 99 zł, a kolejowego 144 zł.
Czytaj więcej»

X P 646/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2018-06-18

Data publikacji: 2018-07-20

trafność 8%

Dane zawarte w systemie L. (...) służyły także do ustalenia tzw. dni fakturowych pracy przy projekcie, co pozwalało na ustalenie prawa do premii ilościowej i jej wartości. (...)W orzecznictwie i doktrynie prawa pracy przepisy o czasie pracy uważa się za bezwzględnie obowiązujące. (...)Pierwsza grupa przyczyn, obejmując takie zdarzenia jak powódź, pożar, trzęsienie ziemi, katastrofy ekologiczne, drogowe, kolejowe lub lotnicze, a także wszelkiego rodzaju awarie maszyn i urządzeń, nie budzi wątpliwości. (...)Na marginesie wskazać należy, że zgłoszony przez stronę pozwaną zarzut nadużycia przez powoda prawa podmiotowego wydaje się słuszny.
Czytaj więcej»

X P 792/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2018-12-17

Data publikacji: 2019-02-25

trafność 5%

Pierwsza grupa przyczyn nie budzi wątpliwości, obejmując takie zdarzenia jak powódź, pożar, trzęsienie ziemi, katastrofy ekologiczne, drogowe, kolejowe lub lotnicze, a także wszelkiego rodzaju awarie maszyn i urządzeń. (...)Zgodnie z w/w art. 203 § 4 kpc Sąd może uznać za niedopuszczalne cofnięcie pozwu, zrzeczenie się lub ograniczenie roszczenia tylko wtedy, gdy okoliczności sprawy wskazują, że wymienione czynności są sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierzają do obejścia prawa. (...)Zgodnie z art. 98 kpc , strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony (koszty procesu). (...)Należy wskazać, że powódka pomimo, iż nie jest z wykształcenia prawnikiem, to posiada ponadprzeciętną, w stosunku do osoby nie posiadającej wykształcenia prawniczego, orientację prawną i doskonale orientuje się w przepisach prawa.
Czytaj więcej»