Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

I Ca 402/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2023-09-08

Data publikacji: 2024-03-11

trafność 21%

Istotność:

Na nieruchomości dochodzi do przekroczeń dopuszczalnego poziomu hałasu lotniczego w środowisku. Przed utworzeniem obszaru ograniczonego użytkowania dla lotniska wojskowego Ł. budynek był dostatecznie wyciszony zgodnie z normami prawa budowlanego , stosującymi się na terenach, na których obowiązują i są spełnione przepisy dotyczące ochrony przed hałasem lotniczym. (...)Prawo ochrony środowiska (Dz. (...)Prawo ochrony środowiska .
Czytaj więcej»

I C 275/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2023-09-08

Data publikacji: 2023-11-20

trafność 14%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teren jest nieogrodzony, uprawiany rolniczo. (opinia biegłej z zakresu szacunku nieruchomości L. B. - k.97-141) Na nieruchomościach powoda na skutek działania lotniska wojskowego w Ł. dochodzi do przekroczenia dopuszczalnego poziomu hałasu lotniczego w środowisku w porze nocy. Budynek powoda przed utworzeniem obszaru ograniczonego użytkowania dla lotniska wojskowego Ł. był dostatecznie wyciszony zgodnie z normami prawa budowalnego, stosującymi się na terenach, na których obowiązują i są spełnione przepisy dotyczące ochrony przed hałasem lotniczym. (...)Sąd Okręgowy zważył, co następuje: Zgodnie z art. 129 ust. 2 ustawy Prawo ochrony środowiska z dnia 27 kwietnia 2001 r. (tekst jedn. (...)Samo już zatem utworzenie obszaru ograniczonego użytkowania wskazuje na negatywne oddziaływanie lotniska na środowisko w stopniu wymagającym wprowadzenia ograniczeń w wykonywaniu prawa własności.
Czytaj więcej»

III K 208/22

wyrok

Sąd Okręgowy we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2023-09-13

Data publikacji: 2023-11-14

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Po powrocie, w dniu 25 lipca 2021 roku w okolicach portu lotniczego we W. , M. Ł. (1) użyczył użytkowany przez niego pojazd marki B. P. Z. , aby ten wrócił nim do B. , a nadto mężczyźni ustalili, że odbiór marihuany nastąpi w B. w dniu 28 lipca 2021 roku. (...)M. Ł. (1) do przewozu narkotyków wynajął w dniu 27 lipca 2021 w wypożyczalni we W. , samochód marki F. (...) , a przy wynajmie pojazdu posłużył się prawem jazdy na dane P. K. . (...) przekazał P. T. . (...)W celu uzyskania fałszywego dowodu osobistego oraz prawa jazdy, w maju 2021 roku M. Ł. (1) nieustalonej (w niniejszym postepowaniu) osobie udostępnił swoje zdjęcie. (...)Dowód osobisty i prawo jazdy zostały wystawione na dane P. K. .
Czytaj więcej»

II Ca 667/23

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim

Data orzeczenia: 2023-09-13

Data publikacji: 2023-12-14

trafność 9%

Istotność:

Istota zasiedzenia polega na nabyciu prawa przez nieuprawnionego posiadacza wskutek faktycznego wykonywania tego prawa w ciągu oznaczonego w ustawie czasu. Zasiedzenie prowadzi do nabycia przez posiadacza prawa należącego do innej osoby na skutek wykonywania tego prawa przez czas w ustawie określony. (...)Zasiedzenie - jak to stanowi art. 172 k.c. - jest sposobem nabycia własności rzeczy cudzej i polega na nabyciu prawa przez nieuprawnionego posiadacza wskutek faktycznego wykonywania tego prawa w okresie oznaczonego w ustawie czasu i biegnie przeciwko właścicielowi. (...)Obowiązujące przepisy prawa nie zawierają ogólnego określenia pojęcia dobrej lub złej wiary.
Czytaj więcej»

XVII AmE 37/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2023-09-13

Data publikacji: 2025-03-11

trafność 11%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)benzynami silnikowymi innymi niż benzyny lotnicze, - olejami napędowymi, - gazem płynnym, na stacji paliw zlokalizowanej w miejscowości W. (...) , gmina (...) , powiat (...) , woj. (...) . (...)(...)benzynami silnikowymi innymi niż benzyny lotnicze, - olejami napędowymi, - gazem płynnym, na stacji paliw zlokalizowanej w miejscowości W. (...) , gmina (...) , powiat (...) , woj. (...) . (...)W sposób świadomy, kierując się pobudkami ekonomicznymi, naruszyli obowiązujące prawo. (...)Co więcej prewencja szczególna służy także zapobieżeniu łamania prawa na przyszłość.
Czytaj więcej»

I C 542/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2023-09-15

Data publikacji: 2024-02-22

trafność 14%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

(...)dostatecznie wyciszony zgodnie z normami prawa budowlanego , stosującymi się na terenach, na których obowiązują i są spełnione przepisy dotyczące ochrony przed hałasem lotniczym. (...)Sąd Okręgowy zważył, co następuje: Zgodnie z art. 129 ust. 2 ustawy Prawo ochrony środowiska z dnia 27 kwietnia 2001 r. (tekst jedn. (...)(...)w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego powodującego ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości, szkoda poniesiona przez właściciela nieruchomości, jej użytkownika wieczystego lub osobę, której przysługuje prawo rzeczowe do nieruchomości i związek(...)(...)Samo już zatem utworzenie obszaru ograniczonego użytkowania wskazuje na negatywne oddziaływanie lotniska na środowisko w stopniu wymagającym wprowadzenia ograniczeń w wykonywaniu prawa własności.
Czytaj więcej»

I C 130/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2023-09-19

Data publikacji: 2023-10-26

trafność 16%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Budynek powoda przed utworzeniem obszaru ograniczonego użytkowania dla lotniska wojskowego Ł. był dostatecznie wyciszony zgodnie z normami prawa budowalnego, stosującymi się na terenach, na których obowiązują i są spełnione przepisy dotyczące ochrony przed hałasem lotniczym. (...)Sąd Okręgowy zważył, co następuje: Zgodnie z art. 129 ust. 2 ustawy Prawo ochrony środowiska z dnia 27 kwietnia 2001 r. (tekst jedn. (...)(...)w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego powodującego ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości, szkoda poniesiona przez właściciela nieruchomości, jej użytkownika wieczystego lub osobę, której przysługuje prawo rzeczowe do nieruchomości i związek(...)(...)Samo już zatem utworzenie obszaru ograniczonego użytkowania wskazuje na negatywne oddziaływanie lotniska na środowisko w stopniu wymagającym wprowadzenia ograniczeń w wykonywaniu prawa własności.
Czytaj więcej»

II Ca 913/19

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2023-09-21

Data publikacji: 2023-11-06

trafność 27%

Prawo ochrony środowiska (t.j. (...)Prawo ochrony środowiska (t.j. (...)Prawo ochrony środowiska (t.j. (...)Prawo ochrony środowiska (t.j.
Czytaj więcej»

I C 25/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2023-09-22

Data publikacji: 2024-09-27

trafność 19%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Niewpuszczenie na pokład pasażera, co do którego stanu trzeźwości są uzasadnione podejrzenia, jest „racjonalnie uzasadnione” w rozumieniu art. 4 ust. 3 rozporządzenia nr 261/2004 i nie uprawnia pasażera do żądania zryczałtowanego odszkodowania.
Pasażer, który chce lecieć samolotem, musi stawić się w stanie psychofizycznym adekwatnym do odbycia podróży lotniczej. (...)Co więcej, pkt ' (...) .GEN. (...) .105 Obowiązki dowódcy' załącznika IV, zatytułowanego 'Operacje zarobkowego transportu lotniczego', do rozporządzenia Komisji (UE)(...)administracyjne odnoszące się do operacji lotniczych zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego(...)W świetle wiążącego prawa unijnego nie jest zatem wymagana nawet 100% pewność co do stanu nietrzeźwości, priorytetem jest bowiem bezpieczeństwo lotu, tak że już w razie uzasadnionego podejrzenia poważnej nietrzeźwości kapitan zobligowany jest do wycofania pasażera.
Czytaj więcej»

III AUa 732/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2023-09-25

Data publikacji: 2024-01-03

trafność 7%

Ze zgromadzonego w aktach sprawy materiału dowodowego nie wynika by odwołujący się podczas służby w (...) naruszał podstawowe prawa i wolności obywateli. (...)Wskazano również na zasadę praw nabytych, którą - w ocenie Trybunału Konstytucyjnego – należy oceniać przez pryzmat prawa nabytych słusznie, w kontrze do praw nabytych niesłusznie. (...)(...)reżimu komunistycznego uprzywilejowania w sferze praw emerytalnych wypowiedział się Europejski Trybunał Praw Człowieka, który w decyzji nr(...)i art. 14 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz art. 1 Protokołu nr 1 do tej Konwencji. (...)Równocześnie, władze krajowe, ze względu na bezpośrednią wiedzę o swoim kraju, były uprawnione do potępienia w wybranym przez siebie czasie i formie, instytucji lub działań z przeszłości, które zgodnie z historycznym doświadczeniem kraju odrzucały zasady demokracji, rządów prawa i praw człowieka.
Czytaj więcej»