Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

VII Pa 253/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2014-09-04

Data publikacji: 2014-10-24

trafność 12%

Zakres ochrony został określony w Załączniku nr 1 do umowy i obejmował ośrodek kontroli ruchu lotniczego z wieżą położonej na północnej stronie pasa startowego. (...)(...)dowodowego ocenionego zgodnie z wymogami prawa procesowego, doświadczenia życiowego i zasadami logicznego rozumowania wyciągnął prawidłowe wnioski dotyczące sytuacji faktycznej i prawnej powoda w związku z wytoczonym powództwem. (...)Sąd Okręgowy rozpoznając apelację zważył, że zarzut apelacji dotyczący dokonanej przez Sąd dowolnej a nie swobodnej oceny dowodów jest uzasadniony co wskazuje, że wyrok Sądu Rejonowego którym oddalono powództwo powoda jest wadliwy i narusza przepisy prawa. (...)W świetle tego rozważenia Sądu wymagało czy w rzeczywistości powoda łączył ze stroną pozwaną stosunek pracy w wymiarze całego a zawarta dodatkowo umowa zlecenia była pozorna i stanowiła próbę obejścia przepisów prawa o czasie pracy wysokości za pracę.
Czytaj więcej»

I C 593/10

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Siedlcach

Data orzeczenia: 2014-09-26

Data publikacji: 2014-10-24

trafność 9%

Istotność:

W związku z tym pas gruntu o szerokości 12 m oznaczony, jako działka nr (...) stał się z mocy prawa własnością Gminy. (...)Ewidencja gruntów dla wsi H. została założona w latach 1963-1966 metodą uczytelniania zdjęć lotniczych. (...)Prawo geodezyjne i kartograficzne (t.j. (...)Okoliczność, iż nieruchomość była użytkowana do danego miejsca nie oznacza, iż dotąd sięga prawo własności powoda.
Czytaj więcej»

II AKa 135/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2014-09-11

Data publikacji: 2014-10-23

trafność 12%

Istotność:

(...)na przerwanie podróży przez służby lotnicze, tj. o czyn z art.(...)na przerwanie podróży przez służby lotnicze, tj. o czyn z art.13(...)(...)(...)w Grecji, a następnie drogą lotniczą do N. we Włoszech, znacznej(...)w Turcji, przerwaną przez służby lotnicze z uwagi na jego stan(...)lotniska w S. P. drogą lotniczą powrócił do Włoch, a następnie(...)(...)Oskarżyciel publiczny zaskarżył powyższy wyrok w części na korzyść oskarżonych G. J. i P. P. (1) , zarzucając obrazę przepisów prawa materialnego, a mianowicie art. 11 § 1, 2 i 3 kk , poprzez przyjęcie, że czyny opisane w pkt. (...)W rezultacie należało stwierdzić, iż Sąd orzekający dopuścił się obrazy prawa materialnego, tj. art. 55 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, poprzez przywołanie go w kwalifikacji prawnej.
Czytaj więcej»

I C 1708/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Toruniu

Data orzeczenia: 2014-06-30

Data publikacji: 2014-10-23

trafność 7%

Zachowanie małoletniej powódki stanowiło naruszenie przepisów prawo o ruchu drogowym . (...)W chwili obecnej prawa ręka powódki jest w znacznym stopniu upośledzona. (...)W tej sytuacji zasadnym jest przyznanie prawa do naliczenia odsetek od zasądzonej kwoty od dnia następnego. (...)Interes prawny jest to interes dotyczący szeroko rozumianych praw i stosunków prawnych i występuje z reguły wówczas, gdy istnieje niepewność tego prawa lub stosunku prawnego zarówno z przyczyn faktycznych, jak i prawnych.
Czytaj więcej»

IV K 3/10

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2014-08-18

Data publikacji: 2014-10-20

trafność 2%

Istotność:

J. F. (1) zabrano telefon komórkowy, złoty łańcuszek o wartości 500 złotych, portfel o wartości 20 złotych z paszportem, dowodem osobistym i prawem jazdy w którym znajdowało się także 500 złotych w gotówce. (...)A. K. (1) w dniu 1 lipca 2000 roku poddany został kontroli granicznej w lotniczym przejściu granicznym W. – O. . (...)W złożonych wyjaśnieniach opisał okoliczności w jakich doszło do podjęcia przez niego działalności niezgodnej z prawem. (...)Zważyć należy bowiem, iż naczepa została tam przyprowadzona przez G. B. (1) , współwłaściciela firmy, mającego takie samo prawo decydowania o jej działalności jak J. W. (1) .
Czytaj więcej»

IV Ka 347/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2014-07-25

Data publikacji: 2014-10-20

trafność 14%

Prawo o adwokaturze (tekst jedn. (...)Faktem jest, iż oskarżycielka posiłkowa w zawiadomieniu o popełnieniu przestępstwa nie wskazała na fakt wyłudzenia od niej kwoty 380 zł tytułem zakupu biletu lotniczego, nie świadczy to jednakże, zdaniem Sądu Odwoławczego, o braku wiarygodności jej zeznań. (...)Nie można również skutecznie wywodzić, by oddalenie tego wniosku dowodowego pozbawiło oskarżonego prawa do obrony. (...)Pokrzywdzona zapłaciła za swój bilet lotniczy z własnych pieniędzy, gdyż została przez oskarżonego zapewniona, że te pieniądze zostaną jej zwrócone.
Czytaj więcej»

III AUa 270/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Rzeszowie

Data orzeczenia: 2014-09-23

Data publikacji: 2014-10-16

trafność 21%

Istotność:

Teza orzeczenia: pracownikiem wykonujacym pracę o szczególnym charakterze (art. 3 ust. 5 ustawy o emeryturach pomostowych) jest także pracownik, który wykonując tak określone prace, wykonuje także jeszcze inne czynności zlecone przez pracodacę w ramach świadczenia pracy
(...)jednoczesnym odniesieniu się do uregulowań prawa lotniczego w zakresie pojęcia personelu lotniczego – podkreślał ,że w całym(...)loty instruktażowe i prowadził szkolenie lotnicze studentów, co uzasadnia zaliczenie tych prac do prac w warunkach szczególnych . (...)U. Nr 237 poz. 1656 ze zm.) przesłanki nabycia prawa do dochodzonej emerytury pomostowej. (...)Zarzucając w apelacji tak naruszenie prawa materialnego tj. art. 4 ustawy z dnia 19 grudnia 1998 r. o emeryturach pomostowych (Dz. (...)Czas ten nie obejmował czynności lotniczych związanych z przygotowaniem do lotu , wstępnym instruktażem szkolonego, czy czynności wykonywanych już po locie , które jednak zajmowały jedynie około 30 minut.
Czytaj więcej»

II C 1058/13

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2014-10-13

Data publikacji: 2014-10-15

trafność 6%

Istotność:

Z miejsca wypadku, transportem lotniczym, w stanie skrajnie ciężkim, została zabrana do Szpitala (...) Akademii Medycznej im. prof. (...)Ochronie podlegają wszelkie – także nie wymienione tamże – dobra osobiste rozumiane jako wartości niematerialne związane z istnieniem i funkcjonowaniem podmiotów prawa cywilnego, które w życiu społecznym uznaje się za doniosłe i zasługujące w związku z tym na ochronę. (...)W każdym zaś przypadku wskazać należy, że M. W. (1) nie posiadała prawa do samodzielnego rozporządzania całym lokalem, ponieważ jego współwłaścicielami, z racji dziedziczenia po ojcu (a mężu M. W. (1) ) byli jej synowie : K. W. i J. W. (1) . (...)Z kolei rozporządzenia całością prawa do lokalu, musiałoby zostać poprzedzone(...)istocie żadne konkretne plany rozporządzenia prawem do przedmiotowego lokalu mieszkalnego, za życia M. W. (1) , nie istniały.
Czytaj więcej»

I ACa 1027/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2013-11-07

Data publikacji: 2014-10-14

trafność 13%

Wówczas przed każdą podróżą lotniczą miał zwyczaj sporządzania testamentu, a następnie niszczenia go po szczęśliwym powrocie. Jeden z takich testamentów spadkodawca sporządził w 2002 r. na lotnisku przed podróżą lotniczą z B. B. (1) dookoła świata. (...)Terminy z art. 929 k.c. mają bowiem charakter terminów zawitych z zakresu prawa materialnego, stąd też do ich biegu nie można stosować, nawet w drodze ostrożnej analogii, przepisów o terminach przedawnienia (wyr. (...)Okoliczność, że zeznania te złożone zostały pod przyrzeczeniem nie jest doniosła, skoro i zapewnienie pozwanej w sprawie spadkowej, posiada w świetle prawa podobny charakter.
Czytaj więcej»

XVI GCo 82/12

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2012-04-27

Data publikacji: 2014-10-14

trafność 13%

Orzeczenie nieprawomocne

Wnioskodawca podniósł również zarzut nadużycia prawa przez uczestnika, gdyż oświadczenia o wypowiedzeniu były bezskuteczne wobec treści art. 5 k.c. (...)budowlane związane z modernizacją terminalu lotniczego, podczas których nie ulegnie zmianie wyłącznie konstrukcja żelbetowa obiektu. (...)Natomiast zgodnie z punktem 13 ust. 1 lit. c) OWN, stanowiącymi załącznik nr 5 do umów najmu, wynajmujący miał prawo do rozwiązania umów w trybie natychmiastowym w przypadku m.in. nieuzupełnienia gwarancji bankowej na warunkach określonych w umowie. (...)Natomiast nie znajduje zastosowania art. 477 k.c. albowiem czym innym skorzystanie z prawa wypowiedzenia umowy, a czym innym odmowa przyjęcia świadczenia.
Czytaj więcej»