Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4207

V K 218/11

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2013-04-05

Data publikacji: 2013-04-11

trafność 5%

M. W. (1) rozkazem personalnym Komendanta Wojewódzkiego Policji we W. z dnia 20.07.2005r. została mianowana na stopień starszego posterunkowego i pełniła służbę w komisariacie Lotniczym KWP we W. . (...)Prawem każdego z oskarżonych było złożenie wyjaśnień najbardziej korzystnych z punktu widzenia jego obrony. (...)Źródłem obowiązku może być nie tylko przepis prawa, lecz także pragmatyka służbowa. (...)Prawo policjanta do uposażenia powstaje z dniem mianowania na stanowisko służbowe (art. 99 ust. 1), a wygasa z ostatnim dniem miesiąca, w którym nastąpiło zwolnienie ze służby lub wystąpiły okoliczności uzasadniające wygaśnięcie tego prawa (art. 106 ust. 3).
Czytaj więcej»

X P 1058/11

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2013-06-10

Data publikacji: 2022-10-04

trafność 5%

Opis stanowiska zawierający zakres pracy, prawa i obowiązki w hierarchii organizacyjnej i w ramach pełnionych funkcji miał być, zgodnie z umową, określony odrębnie przez pracodawcę, ale nigdy nie sporządzono go w formie pisemnej. (...)S. L. nie miał wiedzy z zakresu rachunkowości ani prawa podatkowego i nie były mu znane konsekwencje podatkowe nieprawidłowego przypisania kosztów jako wydatków inwestycyjnych. (...)Zasady etyki biznesowej (...) nakazują przestrzegać lokalnego prawa oraz wytycznych i procedur wewnętrznych spółki. (...)Powód jest inżynierem i nie dysponuje specjalistyczną wiedzą z zakresu prawa podatkowego, księgowości i finansów.
Czytaj więcej»

X P 592/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2018-04-18

Data publikacji: 2018-05-18

trafność 5%

Przedmiotem prowadzonej przez pozwaną spółkę działalności gospodarczej jest m.in. transport towarów i transport pasażerski (w tym transport drogowy, morski, wodny śródlądowy, lotniczy, kolejowy) oraz działalność usługowa wspomagająca transport. (...)Strona pozwana pouczyła powoda o przysługującym mu prawie odwołania do sądu pracy. (...)Pełnomocnik powoda poprosił o wskazanie miejsca i formy przekazania ww. przedmiotów lub informację, iż spółka nie rości do nich praw, pozostawiając je na własność powoda. (...)Sąd zważył w pierwszej kolejności, że strona pozwana dochowała wszystkie przewidziane prawem wymogi formalne, dotyczące rozwiązywania umów o pracę w trybie art. 52 § 1 k.p.
Czytaj więcej»

III C 1674/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-01-03

Data publikacji: 2022-11-07

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

W wyniku potrącenia M. S. (1) doznała urazu wielonarządowego, na skutek którego poniosła śmierć tuż po przewiezieniu jej z miejsca zdarzenia przez pogotowie lotnicze do (...) Instytutu Medycznego w W. . (...)Prowadzącemu pojazd fakultatywnie zatrzymano prawo jazdy, a miejsce zdarzenia zabezpieczono do czasu przybycia grupy dochodzeniowo – śledczej. (...)Zgodnie z art.14 ust.1 pkt.4 prawa o ruchu drogowym , zabrania się przebiegania przez jezdnię. (...)Zaniechanie zmniejszenia prędkości jazdy było naruszeniem wymogu jazdy z bezpieczną prędkością ( art.19 ust.1 prawa o ruchu drogowym ).
Czytaj więcej»

XVII AmA 73/05

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2007-07-12

Data publikacji: 2015-06-11

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

W ocenie powoda, wymierzając karę Prezes UOKiK działał z oczywistym naruszeniem prawa. (...)Karno-administracyjny charakter sankcji pieniężnych w prawie konkurencji oznacza konieczność stosowania do nich w drodze analogii zasad ogólnych obowiązujących w prawie karnym. (...)Prezes UOKiK nie uwzględnił zasady prawa karnego wyrażającej obowiązek stosowania kary obowiązującej w chwili popełnienia czynu zabronionego. (...)Postępowanie Prezesa UOKiK przeczy powszechnie przyjętej zasadzie jednolitości postępowania, podważa też zasadę państwa prawa, narusza ponadto zasadę zaufania podmiotów do prawa, którego są bezpośrednimi adresatami.
Czytaj więcej»

I ACa 273/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2013-06-26

Data publikacji: 2014-01-31

trafność 5%

(...)wprost wpływały władczo na sferę praw i obowiązków powoda, obligując go(...)rygorom służby i korzystania z praw obywatelskich, w tym prawa do ochrony zdrowia wyłącznie w ramach służb dostępnych na terenie pobytu. (...)Brak jest jednak ku temu podstaw w obowiązujących przepisach prawa. (...)Podkreślić należy, że przepis art. 417 2 k.c. określa obowiązek naprawienia szkody wyrządzonej zgodnym z prawem wykonywaniem władzy publicznej. (...)Na wysokość należnego powodowi świadczenia nie mogą mieć wpływu również kwoty zadośćuczynień przyznanych osobom bliskim ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku, czy odszkodowań zasądzanych z tytułu niesłusznego tymczasowego aresztowania, na co powołuje się apelujący powód.
Czytaj więcej»

I ACa 522/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2015-12-22

Data publikacji: 2016-05-11

trafność 5%

Istotność:

Na mapę zasadniczą dokumentów geodezyjnych został on naniesiony na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych w 1976 roku. (...)Istotne, że budynek wybudowano na działce znajdującej się w trudnym hydrologicznie obszarze, gdzie ingerencja ludzka w prawa przyrody okazała się zgubna w skutkach, skoro efekt nie jest zadowalający, bo najniższe kondygnacje budynku narażone są przeciekanie. (...)(...)dnia 18 lipca 2001 roku Prawo wodne (Dz. (...)Jedną z nich ma być art. 29 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2001 roku Prawo wodne (Dz.
Czytaj więcej»

I ACa 886/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2022-02-15

Data publikacji: 2022-09-27

trafność 5%

W związku z tym trzeba rozróżniać roszczenie o samo prawo do renty od roszczenia o zapłatę poszczególnych jej rat. (...)Przesłanką powstania prawa do renty jest to, aby następstwa uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia miały charakter trwały, co nie oznacza, że nieodwracalny. (...)Nie doszło także do naruszenia innych powoływanych w apelacji przepisów prawa materialnego. (...)Co prawda sąd I instancji oddalił ten zarzut wskazując na nadużycie przez pozwanego prawa ( art. 5 kc ), jednak odwoływanie się do tej instytucji nie było w realiach sprawy konieczne.
Czytaj więcej»

III K 153/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze

Data orzeczenia: 2019-09-02

Data publikacji: 2019-10-28

trafność 5%

Istotność:

D. S. posiadał w zajmowanym mieszkaniu w L. polski dowód osobisty serii (...) stwierdzający tożsamość R. R. , jak i polskie prawo jazdy serii (...) wydane temu samemu mężczyźnie. (...)Z tych samych powodów również zeznania osób zajmujących się sprzedaż biletów autobusowych, czy lotniczych, jak i świadczących usługi hotelowe, a to M. R. , P. O. , J. N. , C. R. , A. Ś. , S. K. , R. S. , D. L. , J. K. , D. P. , W. P. , R. T. i T. P. , nie były istotne dla rozstrzygnięcia sprawy. (...)Jako że tę poboczną działalność oskarżeni realizowali w tym samym czasookresie i ze z góry powziętą motywacją, toteż przy subsumowaniu pod przepisy prawa karnego materialnego zachowań przypisanych im w pkt. (...)Wymierzone oskarżonym kary powinny im uzmysłowić nieopłacalność łamania prawa i stanowić dla nich przestrogę na przyszłość.
Czytaj więcej»

X GC 231/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie

Data orzeczenia: 2017-10-09

Data publikacji: 2017-12-04

trafność 5%

Zgodnie z przepisem art. 189 kpc , stanowiącym podstawę prawną żądania pozwu, powód może żądać ustalenia przez sąd istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, gdy ma w tym interes prawny. (...)Interes prawny nie występuje natomiast w przypadku jeżeli powód może na innej drodze osiągnąć w pełni ochronę swoich praw (por. wyrok Sądu Okręgowego w Toruniu z dnia 14 marca 2014 roku, sygn. akt I C 591/13). (...)(...)beneficjentowi nie posiada wobec niego prawa żądania kary umownej, gdyż prawo do naliczania kar umownych wiąże(...)nie może mieć wpływu na prawa i obowiązki stron stosunku gwarancji bankowej (zob. wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 3 marca 2015 roku, sygn. akt I ACa 1278/14). (...)Warto dodać, że było to pomieszczenie niedostępne dla osób zewnątrz, albowiem toaleta ta co do zasady była przeznaczona dla załogi Lotniczego Pogotowia (...) .
Czytaj więcej»