Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4195

I ACa 957/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2016-03-10

Data publikacji: 2016-06-23

trafność 6%

Powódce zostały wypłacone wszystkie należności przewidziane przez właściwe przepisy prawa, tj. m.in. odprawa pośmiertna w(...)(...)Jak zaznaczyli, iż w Smoleńsku doszło do tragicznej, ale jednak katastrofy lotniczej, tymczasem w tej sprawie Państwo(...)(...)Sąd drugiej instancji ograniczył uzasadnienie do wyjaśnienia podstawy prawnej wyroku z przytoczeniem przepisów prawa, ponieważ Sąd odwoławczy nie przeprowadził(...)(...)Należy przy tym zauważyć, że każda sprawa cechuje się odmiennymi okolicznościami faktycznymi, natomiast sądowy wymiar sprawiedliwości polega na tym, aby te okoliczności właściwie rozważyć na gruncie norm prawa materialnego.
Czytaj więcej»

I ACa 234/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Białymstoku

Data orzeczenia: 2015-07-07

Data publikacji: 2015-10-12

trafność 6%

Istotność:

Dodatkowo koszt wyjazdu i zabiegu w klinice w P. wyniósł łącznie 6.838,31 euro i składały się na niego koszty biletów lotniczych, koszt pobyt w ośrodku, opłata za operację, leki i opatrunki oraz pomoc tłumacza. (...)Środki te zostały zebrane staraniem rodziców powódki w celu pokrycia kosztów leczenia i rehabilitacji córki i były początkowo przez nich pokrywane, a następnie refundowane przez Fundację, lecz nie były ich, lecz Fundacji, a zatem odrębnego podmiotu prawa. (...)Sąd Okręgowy nie podzielił tego poglądu, uznając, iż jest on sprzeczny z obowiązującym prawem, orzecznictwem i doktryną. (...)Dochodzenie wyrównanego uszczerbku majątkowego, niezależnie od tego za pomocą jakich środków ochrony prawnej następuje, można też oceniać w kontekście nadużycia prawa ( art. 5 k.c. ).
Czytaj więcej»

I C 1344/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim

Data orzeczenia: 2019-04-01

Data publikacji: 2019-07-11

trafność 6%

Istotność:

Zgodnie z zarządzeniem nr (...) z dnia 19 września 2012 roku Dyrektora pozwanego szpitala w sprawie zasad organizacji transportu sanitarnego pacjentów, „bezpłatny przejazd środkami transportu sanitarnego, w tym lotniczego, przysługuje na podstawie zlecenia lekarza(...)(...)Każdy pacjent ma prawo podjęcia innej niż zalecona decyzji, wówczas sam ponosi odpowiedzialność. (...)(...)a więc niezgodne z przepisami prawa lub też - w stosunku do lekarza - naruszenie obowiązujących reguł wynikających z zasad wiedzy medycznej, doświadczenia i deontologii zawodowej lub też zachowania się sprzecznego z powszechnie obowiązującymi zasadami współżycia. (...)Dla uzasadnienia stosowania zasady słuszności wskazuje się również precedensowy charakter sprawy, występujące w sprawie istotne wątpliwości co do wykładni lub stosowania prawa czy też niejednolitą praktykę różnych organów i instytucji stosujących prawo.
Czytaj więcej»

I ACa 1704/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Łodzi

Data orzeczenia: 2017-07-20

Data publikacji: 2017-10-10

trafność 6%

Następnie powód został przetransportowany transportem lotniczym do Kliniki (...) , Intensywnej Terapii, (...) Ratunkowej w Halle. (...)(...)podniósł, że wedle niemieckich przepisów prawa, szef firmy podwykonawczej winien sam poinstruować swoich pracowników oraz powołać brygadzistę, co miało być przez pozwanego przestrzegane, w związku z czym nie powinien on ponosić odpowiedzialności za zaistniały wypadek. (...)(...)niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego. (...)(...)poczuciu sprawiedliwości i równości wobec prawa, albo wykazanego przez stronę skarżącą pominięcia istotnych kryteriów ustalania wysokości zadośćuczynienia.
Czytaj więcej»

I Ca 381/22

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Suwałkach

Data orzeczenia: 2022-12-22

Data publikacji: 2023-03-23

trafność 6%

Istotność:

Ponadto, ubezpieczyciel wskazał, że nie uznaje roszczenia o zwrot kosztów za tłumaczenie dokumentów, bilety lotnicze, za wynajem pokoju w Holandii,(...)(...)Jeszcze w maju 2019 r. tj. 10 miesięcy po wypadku ortopeda po przeprowadzonym badaniu stwierdził duże ograniczenia ruchów kręgosłupa szyjnego (rotacja ruchów w prawo i lewo ograniczona była do(...)(...)Miał prawo wyboru pozostania w Holandii i kontynuowania leczenia, jednakże podjął decyzję o powrocie do Polski i załatwiania bieżących spraw z tego miejsca. (stawiennictwo przed lekarzem pracy) Bezpośrednim skutkiem wypadku nie była więc konieczność powrotu powoda do Polski. (...)Podkreślić należy, iż to powód powinien dowieść wystąpienia faktów tworzących jego prawo podmiotowe będące źródłem roszczeń oraz(...)
Czytaj więcej»

I ACa 338/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2012-09-05

Data publikacji: 2012-11-27

trafność 6%

Sąd Okręgowy dokładnie określił dowody, na których się oparł, wyjaśnił podstawę prawną wyroku i przytoczył w tym zakresie przepisy prawa. (...)Lek markaina spinal heavy jest środkiem o ciężarze właściwym wyższym niż płyn mózgowo-rdzeniowy i zgodnie z prawami fizyki przemieszcza się do niżej położonych odcinków kanału kręgowego. (...)W odniesieniu do zarzutu pozwanego, który powołuje się w tym zakresie jedynie na obowiązujące przepisy prawa, nie można jednak zupełnie abstrahować od istniejących realiów. (...)W ocenie Sądu nie sposób także odmawiać stronie powodowej prawa do wyboru formy opieki.
Czytaj więcej»

VI P 811/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe w Gdańsku

Data orzeczenia: 2015-11-20

Data publikacji: 2015-12-16

trafność 6%

Istotność:

(...)i zajmuje się spedycją morską, lotnicza i transportem kontenerowym. (...)Rozwiązania zastosowane na stronie (...) polegające na podglądzie widoku portu z kamer portowych i funkcja śledzenia promów na mapie to rozwiązania, które są ogólnodostępne i które nie są chronione prawami autorskimi. (...)Po drugie pozwany złożył wypowiedzenie, do czego miał pełne prawo, i powód musiał to respektować, i być przygotowanym na to, że pozwany będzie tylko do marca, a już od kwietnia powodowa spółka musiałaby tak czy inaczej radzić sobie bez pozwanego. (...)Podkreślenia wymaga, iż pozwany miał prawo złożyć wypowiedzenie, i powodowa spółka musiała się liczyć z tym, iż on odejdzie.
Czytaj więcej»

I C 449/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim

Data orzeczenia: 2022-10-04

Data publikacji: 2023-07-07

trafność 6%

Istotność:

Pieszy wchodząc na przejście dla niego przeznaczone ma prawo zakładać i przewidywać, że inni uczestnicy ruchu zareagują na jego obecność na jezdni. (...)Co więcej przy prędkości jaka poruszał się sprawca powód miał prawo przewidywać, że zatrzyma się on przed przejściem dla pieszych. (...)Gdyby nie pewne błędy ludzkie nie dochodziłoby do większości wypadków, katastrof lotniczych czy pożarów. (...)Prawo o adwokaturze (Dz.U. 1982 Nr 16, poz. 124; t.j.
Czytaj więcej»

I ACa 227/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-06-26

Data publikacji: 2019-09-06

trafność 6%

Wskutek uderzenia powód stracił przytomność, po czym śmigłowcem lotniczego pogotowia ratunkowego przetransportowano go do Szpitala Wojewódzkiego w K. . (...)Zaskarżonemu orzeczeniu zarzucił 1. naruszenie przepisów prawa procesowego tj.: a) art. 233(...)w 70%. 2. naruszenie przepisów prawa materialnego tj.: a) art. 362(...)(...)Zaskarżonemu wyrokowi zarzucił naruszenie przepisów prawa materialnego, a mianowicie: a) art.(...)
Czytaj więcej»

I C 1036/11

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Lublinie

Data orzeczenia: 2013-12-20

Data publikacji: 2014-01-21

trafność 6%

Orzeczenie nieprawomocne

Bezpośrednio po zdarzeniu powód został przetransportowany transportem lotniczym na Oddział Chirurgii i Traumatologii (...) Szpitala (...) w L. (karta informacyjna k. 329). (...)Wniosek dowodowy pełnomocnika pozwanego dotyczy faktów wynikających z przepisów prawa, a mianowicie wysokości świadczenia pielęgnacyjnego i okoliczności kto jest uprawniony do jego otrzymywania, stąd też podlega oddaleniu. (...)W doktrynie prawa cywilnego podkreśla się, że zadośćuczynienie(...)(...)Praw.
Czytaj więcej»