Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4207

X P 35/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2013-06-07

Data publikacji: 2015-10-13

trafność 6%

Dla niniejszej sprawy ma to doniosłe znaczenie, gdyż w ocenie Sądu oznacza, że strona pozwana miała prawo oczekiwać od powodów – jako koordynujących pracę zespołu wydającego animację japońską – inicjatywy i kreatywności w realizowaniu obowiązków. W szczególności miała prawo oczekiwać od nich pełnej współpracy z tymi działami, które były kluczowe dla produkcji i promocji tytułów wydawanych w ramach działu anime . (...)Pracodawca ma prawo zmieniać zasady kontrolowania pracy podwładnych, jeśli uzna, że pozostawiana im wcześniej swoboda została nadużyta i doprowadziła do niewłaściwego wykonywania pracy. (...)Do zwolnienia A. B. i likwidacji działu anime w dotychczasowym kształcie doszło dopiero w 2011 r., a więc prawie dwa lata po zwolnieniu powodów.
Czytaj więcej»

I C 543/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Kaliszu

Data orzeczenia: 2024-03-21

Data publikacji: 2024-07-17

trafność 6%

Istotność:

Kierujący pojazdem V. w wyniku naruszenia przepisów prawa drogowego uderzył w samochód F. (...) . (...)Na miejsce zdarzenia drogowego przybyło pogotowie ratunkowe oraz lotnicze pogotowie ratunkowe, które udzieliło pomocy osobom poszkodowanym, których przetransportowano do pobliskich szpitali. (...)Dobrem osobistym, którego naruszenie wymaga kompensaty, jest zatem prawo do życia w rodzinie wspólnie z dzieckiem, także dorosłym. (...)Rodzina jako związek najbliższych osób, które łączy szczególna więź wynikająca najczęściej z pokrewieństwa podlega ochronie prawa.
Czytaj więcej»

V GC 525/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Kaliszu

Data orzeczenia: 2019-07-11

Data publikacji: 2022-01-28

trafność 6%

M. D. podpisała protokół nie zgłaszając do niego żadnych zastrzeżeń mimo, że została pouczona o prawie odmowy jego podpisania i złożenia w ciągu 7 dni od jego otrzymania pisemnych wyjaśnień co do przyczyny tej odmowy. (...)Również dnia 31 marca 2015 r. powodowie wezwali Burmistrza J. do uchylenia wystąpienia pokontrolnego z dnia 16 marca 2015 r. jako sprzecznego z prawem. (...)Podkreślić w tym miejscu należy, iż reprezentująca konsorcjum (...) podpisała protokół kontroli, nie zgłaszając do niego żadnych zastrzeżeń mimo, iż została pouczona o prawie odmowy jego podpisania i złożenia w ciągu 7 dni od jego otrzymania pisemnych wyjaśnień co do przyczyny tej odmowy. (...)Tym samym nawet gdyby przyjąć, iż strony w łączących je umowach nie uzgodniły, że konsorcjum jest obowiązane do posiadania historii monitorowania pojazdów wykorzystywanych do wykonywania umówionych usług, to obowiązek ten wynikał wprost z powołanych wyżej przepisów prawa.
Czytaj więcej»

I ACa 1704/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Łodzi

Data orzeczenia: 2017-07-20

Data publikacji: 2017-10-10

trafność 6%

Następnie powód został przetransportowany transportem lotniczym do Kliniki (...) , Intensywnej Terapii, (...) Ratunkowej w Halle. (...)(...)podniósł, że wedle niemieckich przepisów prawa, szef firmy podwykonawczej winien sam poinstruować swoich pracowników oraz powołać brygadzistę, co miało być przez pozwanego przestrzegane, w związku z czym nie powinien on ponosić odpowiedzialności za zaistniały wypadek. (...)(...)niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego. (...)(...)poczuciu sprawiedliwości i równości wobec prawa, albo wykazanego przez stronę skarżącą pominięcia istotnych kryteriów ustalania wysokości zadośćuczynienia.
Czytaj więcej»

I C 1344/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim

Data orzeczenia: 2019-04-01

Data publikacji: 2019-07-11

trafność 6%

Istotność:

Zgodnie z zarządzeniem nr (...) z dnia 19 września 2012 roku Dyrektora pozwanego szpitala w sprawie zasad organizacji transportu sanitarnego pacjentów, „bezpłatny przejazd środkami transportu sanitarnego, w tym lotniczego, przysługuje na podstawie zlecenia lekarza(...)(...)Każdy pacjent ma prawo podjęcia innej niż zalecona decyzji, wówczas sam ponosi odpowiedzialność. (...)(...)a więc niezgodne z przepisami prawa lub też - w stosunku do lekarza - naruszenie obowiązujących reguł wynikających z zasad wiedzy medycznej, doświadczenia i deontologii zawodowej lub też zachowania się sprzecznego z powszechnie obowiązującymi zasadami współżycia. (...)Dla uzasadnienia stosowania zasady słuszności wskazuje się również precedensowy charakter sprawy, występujące w sprawie istotne wątpliwości co do wykładni lub stosowania prawa czy też niejednolitą praktykę różnych organów i instytucji stosujących prawo.
Czytaj więcej»

I ACa 957/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2016-03-10

Data publikacji: 2016-06-23

trafność 6%

Powódce zostały wypłacone wszystkie należności przewidziane przez właściwe przepisy prawa, tj. m.in. odprawa pośmiertna w(...)(...)Jak zaznaczyli, iż w Smoleńsku doszło do tragicznej, ale jednak katastrofy lotniczej, tymczasem w tej sprawie Państwo(...)(...)Sąd drugiej instancji ograniczył uzasadnienie do wyjaśnienia podstawy prawnej wyroku z przytoczeniem przepisów prawa, ponieważ Sąd odwoławczy nie przeprowadził(...)(...)Należy przy tym zauważyć, że każda sprawa cechuje się odmiennymi okolicznościami faktycznymi, natomiast sądowy wymiar sprawiedliwości polega na tym, aby te okoliczności właściwie rozważyć na gruncie norm prawa materialnego.
Czytaj więcej»

I ACa 234/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Białymstoku

Data orzeczenia: 2015-07-07

Data publikacji: 2015-10-12

trafność 6%

Istotność:

Dodatkowo koszt wyjazdu i zabiegu w klinice w P. wyniósł łącznie 6.838,31 euro i składały się na niego koszty biletów lotniczych, koszt pobyt w ośrodku, opłata za operację, leki i opatrunki oraz pomoc tłumacza. (...)Środki te zostały zebrane staraniem rodziców powódki w celu pokrycia kosztów leczenia i rehabilitacji córki i były początkowo przez nich pokrywane, a następnie refundowane przez Fundację, lecz nie były ich, lecz Fundacji, a zatem odrębnego podmiotu prawa. (...)Sąd Okręgowy nie podzielił tego poglądu, uznając, iż jest on sprzeczny z obowiązującym prawem, orzecznictwem i doktryną. (...)Dochodzenie wyrównanego uszczerbku majątkowego, niezależnie od tego za pomocą jakich środków ochrony prawnej następuje, można też oceniać w kontekście nadużycia prawa ( art. 5 k.c. ).
Czytaj więcej»

II K 209/20

uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Bartoszycach

Data orzeczenia: 2022-05-19

Data publikacji: 2022-05-26

trafność 6%

Orzeczenie nieprawomocne

Mając w perspektywie odbiór auta w dniu 05.07.2019 r. pokrzywdzony dokonał zakupu biletów lotniczych z K. do G. . (...)Dalej nie zostały dostarczone dokumenty, z których by wynikało, że firma (...) Sp. z o.o. ma prawo dysponować pojazdem. (...)Z uwagi na osiągniecie wymaganego przez prawo karne wieku i umiejętności przyswajania sobie reguł moralnych, którymi kieruje się społeczeństwo, oskarżony był zdolny do zawinienia. (...)Prawo o adwokaturze (Dz.U. z 2018 r., poz. 1184 z późn. zm.) oraz § 17 ust. 2 pkt 3 i § 20 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 03.10.2016 r. w sprawie ponoszenie przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu (Dz.U. z 2019 r. poz. 18).
Czytaj więcej»

I C 139/11

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2014-02-26

Data publikacji: 2014-03-20

trafność 6%

Istotność:

Powód J. M. bezpośrednio po wypadku w stanie krytycznym został przewieziony na Oddział (...) w W. , gdzie po stwierdzeniu urazu śródczaszkowego i licznych złamań kończyn wykonano kraniotomię i transportem lotniczym przetransportowano go do Centrum (...) w Ł. . (...)Zgodnie z dominującym poglądem, wykładni art. 362 k.c. nie można dokonywać w oderwaniu od innych przepisów obowiązującego prawa. (...)Okoliczność zaś, że opiekę nad niedołężnym poszkodowanym sprawowali jego domownicy (żona lub córka) nie pozbawia go prawa żądania zwiększonej z tego tytułu renty uzupełniającej opartej na przepisie art. 161 § 2 k.z. - podobnie jak nie powoduje utraty prawa do renty uzupełniającej za okres(...)(...)Jako całkowicie niezasadne w zakresie ustalania prawa do renty i miarkowania jej(...)
Czytaj więcej»

I C 1270/15

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2018-12-20

Data publikacji: 2021-01-15

trafność 6%

Istotność:

Tylko zmarły posiadał prawo jazdy, co ułatwiało np. robienie zakupów. (...)Jeszcze w listopadzie 2013 roku zrobiła prawo jazdy. (...)Zgodnie z art. 3 ust 1 ustawy prawo o ruchu drogowym był zobligowany zachować ostrożność i unikać wszelkiego działania mogącego spowodować zagrożenie dla bezpieczeństwa lub porządku drogowego. (...)Dzięki temu, że posiadał prawo jazdy, powódka mogła w łatwiejszy sposób robić zakupy.
Czytaj więcej»