Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4207

I Ns 626/14

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Brzesku

Data orzeczenia: 2017-06-12

Data publikacji: 2018-06-18

trafność 6%

Istotność:

(...)dożywotnią służebność osobistą polegającą na prawie korzystania z jednego pokoju we wschodniej części budynku położonego na działce nr (...) oraz bezpłatne dożywotnie prawo użytkowania 3000 m 2 południowej części działki nr (...) . (...)W KW nr (...) prowadzonej dla tej nieruchomości ujawnione jest prawo własności na rzecz S. P. (1) i B. P. (1) na prawach małżeńskiej wspólności ustawowej. (...)Każdemu z małżonków przysługuje w takim wypadku prawo żądania podziału majątku wspólnego, o czym stanowi art. 210 kc w zw. z art. 42 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w brzmieniu sprzed nowelizacji. (...)(...)§ 1 k.r.o. regułą nabywania praw do tego majątku ( tak przywołana powyżej uchwała SN ).
Czytaj więcej»

VI Nsm 1987/20

uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-02-24

Data publikacji: 2022-03-02

trafność 6%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: 1) pozbawić K.K. władzy rodzicielskiej na jego małoletnimi dziećmi : -synem M.M.K. ur. (...) r., i -córką Ł.M.K. ur. (...)r., 2) orzec zakaz osobistej styczności K.K. z jego małoletnimi dziećmi : M.M.K i Ł.M.K., 3) ustalić, że miejscem pobytu małoletnich M.M.K. i Ł.M.K. jest miejsce zamieszkania ich matki E.M., 4) przyznać (...)
W dniu 21.09.2020r K. K. (1) upoważnił adwokat A. S. do jednorazowego przeglądania akt tej sprawy, z prawem do udzielenia substytucji (k.94). (...)Aktualnie uczestnik nie jest już członkiem personelu lotniczego w P. bowiem w czerwcu 2019 r. zmienił kraj administracji swojej licencji pilota samolotowego na I. (k.597 pismo z Urzędu Lotnictwa Cywilnego). (...)Jako akt prawa wspólnotowego stosuje je się bezpośrednio i ma ono pierwszeństwo przed prawem polskim. (...)Władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw ( art. 95 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ).
Czytaj więcej»

XI W 4296/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-03-18

Data publikacji: 2014-06-18

trafność 6%

Orzeczenie nieprawomocne

Teza orzeczenia: obowiązek zachowania należytej ostrożności w czasie postoju pojazdu
M. K. (1) w chwili popełnienia czynu miał 59 lat, żonaty, ma dwoje dorosłych dzieci, które nie pozostają już na jego utrzymaniu, z zawodu inżynier, specjalność lotnicza; jest przedsiębiorcą- właściciel firmy (...)(...)(...)Prawo o ruchu drogowym (Dz. (...)Jednym z przepisów przewidujących taki obowiązek jest art. 46 ust. 1 pkt 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym , zgodnie(...)(...)W przekonaniu Sądu orzeczona kara w swojej dolegliwości nie przekracza stopnia winy obwinionego, jest adekwatna do stopnia wymagalności zachowania zgodnego z prawem w odniesieniu do okoliczności tej konkretnej sprawy.
Czytaj więcej»

V GC 525/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Kaliszu

Data orzeczenia: 2019-07-11

Data publikacji: 2022-01-28

trafność 6%

M. D. podpisała protokół nie zgłaszając do niego żadnych zastrzeżeń mimo, że została pouczona o prawie odmowy jego podpisania i złożenia w ciągu 7 dni od jego otrzymania pisemnych wyjaśnień co do przyczyny tej odmowy. (...)Również dnia 31 marca 2015 r. powodowie wezwali Burmistrza J. do uchylenia wystąpienia pokontrolnego z dnia 16 marca 2015 r. jako sprzecznego z prawem. (...)Podkreślić w tym miejscu należy, iż reprezentująca konsorcjum (...) podpisała protokół kontroli, nie zgłaszając do niego żadnych zastrzeżeń mimo, iż została pouczona o prawie odmowy jego podpisania i złożenia w ciągu 7 dni od jego otrzymania pisemnych wyjaśnień co do przyczyny tej odmowy. (...)Tym samym nawet gdyby przyjąć, iż strony w łączących je umowach nie uzgodniły, że konsorcjum jest obowiązane do posiadania historii monitorowania pojazdów wykorzystywanych do wykonywania umówionych usług, to obowiązek ten wynikał wprost z powołanych wyżej przepisów prawa.
Czytaj więcej»

X P 35/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2013-06-07

Data publikacji: 2015-10-13

trafność 6%

Dla niniejszej sprawy ma to doniosłe znaczenie, gdyż w ocenie Sądu oznacza, że strona pozwana miała prawo oczekiwać od powodów – jako koordynujących pracę zespołu wydającego animację japońską – inicjatywy i kreatywności w realizowaniu obowiązków. W szczególności miała prawo oczekiwać od nich pełnej współpracy z tymi działami, które były kluczowe dla produkcji i promocji tytułów wydawanych w ramach działu anime . (...)Pracodawca ma prawo zmieniać zasady kontrolowania pracy podwładnych, jeśli uzna, że pozostawiana im wcześniej swoboda została nadużyta i doprowadziła do niewłaściwego wykonywania pracy. (...)Do zwolnienia A. B. i likwidacji działu anime w dotychczasowym kształcie doszło dopiero w 2011 r., a więc prawie dwa lata po zwolnieniu powodów.
Czytaj więcej»

I C 543/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Kaliszu

Data orzeczenia: 2024-03-21

Data publikacji: 2024-07-17

trafność 6%

Istotność:

Kierujący pojazdem V. w wyniku naruszenia przepisów prawa drogowego uderzył w samochód F. (...) . (...)Na miejsce zdarzenia drogowego przybyło pogotowie ratunkowe oraz lotnicze pogotowie ratunkowe, które udzieliło pomocy osobom poszkodowanym, których przetransportowano do pobliskich szpitali. (...)Dobrem osobistym, którego naruszenie wymaga kompensaty, jest zatem prawo do życia w rodzinie wspólnie z dzieckiem, także dorosłym. (...)Rodzina jako związek najbliższych osób, które łączy szczególna więź wynikająca najczęściej z pokrewieństwa podlega ochronie prawa.
Czytaj więcej»

I ACa 1451/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-04-24

Data publikacji: 2014-06-12

trafność 6%

Zaprzeczyła naruszaniu praw wyłącznych i dopuszczeniu się czynów nieuczciwej konkurencji. (...)Swe rozstrzygnięcie Sąd Okręgowy oparł na następujących ustaleniach faktycznych i następujących ocenach prawnych: (...) z siedzibą w F. w USA należy do grupy (...) – amerykańskiego producenta wyrobów dla przemysłu lotniczego, energetycznego i budowlanego. (...)Zdaniem Sądu Okręgowegożądania z pkt 3 i 5 znajdują uzasadnienie w przepisach prawa krajowego - art. 286 i art. 287 ust. 2 w zw. z art. 296 ust. 1a Prawa własności przemysłowej , dalej również jako „ p.w.p. ”. (...)Ochronę jego praw wyłącznych zapewniają przepisy rozporządzenia w sprawie wspólnotowych znaków towarowych i prawa własności przemysłowej .
Czytaj więcej»

III AUa 381/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2023-05-18

Data publikacji: 2023-11-21

trafność 6%

Istotność:

Musi natomiast respektować takie prawa człowieka i podstawowe swobody, jak prawo do należytego procesu, prawo do wysłuchania czy prawo do obrony, oraz stosować je także wobec tych osób, które same ich nie stosowały, gdy były u władzy”. (...)Wprowadzenie drastycznych rozwiązań w zakresie praw emerytalnych i rentowych godzi w zasadę ochrony praw nabytych, która zakazuje arbitralnego znoszenia lub ograniczania praw podmiotowych przysługujących jednostce”. (...)Ustanowienie odpowiedzialności tylko z przyczyn przynależności do określonych instytucji i formacji pozostaje w opozycji z zasadami rządów prawa, także do prawa do sądu bezstronnego i niezawisłego. (...)Zgodnie ze stanowiskiem Trybunału Konstytucyjnego zasada ochrony praw nabytych nie ma zastosowania do praw nabytych niesłusznie lub niegodziwie, a także praw nie mających oparcia w założeniach obowiązującego w dacie orzekania porządku konstytucyjnego.
Czytaj więcej»

II AKa 445/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-12-19

Data publikacji: 2022-08-19

trafność 6%

Istotność:

(...)pkt 2 k.p.k. obrazę przepisów prawa mającą wpływ na treść wyroku,(...)przygotowawczego, mimo skorzystania przezeń z prawa odmowy składania zeznań na podstawie(...)k.p.k. wyrokowi temu zarzucił obrazę prawa materialnego, a to art. 4(...)(...)(...)przez Sąd informacji z portu lotniczego o przekroczeniu granicy przez H. S. (rozprawa z 7 listopada 2012 r. k. 2722 i nast.). (...)Obrońca H. S. wskazuje szczegółowo w uzasadnieniu apelacji, w odniesieniu do każdego ze skazań oskarżonego, wszystkie błędy i pomyłki K. G. , których prawie w ogóle nie dostrzega Sąd Okręgowy. (...)Postanowienie to wino wzbudzić refleksję Sądu orzekającego w sprawie H. S. , nie tylko z powodu niezwykle rzadkiej sytuacji procesowej, gdy po prawie 3 latach od skierowania aktu(...)
Czytaj więcej»

I ACa 1625/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2018-07-25

Data publikacji: 2018-11-19

trafność 6%

Przedmiotem działalności spółki były m.in. transport usług technicznych do Niemiec, świadczenie usług spawalniczych, prowadzenie na własny rachunek najmu bazy magazynowej, sprzedaż usług turystycznych oraz biletów lotniczych. (...)(...)umowa ta była nieważna mocy prawa i to od pozwanego na rzecz spółki (...) należna jest kwota zasadzona w tym rozstrzygnięciu. (...)Na jego podstawie mogli również uchylić skutki przedawnienia roszczenia z tego tytułu wobec spółki , [ które jako argument przeciwko istnieniu tej wierzytelności wobec powódki , Sąd Okręgowy powołał jako dodatkowy ], - naruszenia prawa procesowego , w sposób mający(...)(...)(...), w zakresie zastosowania norm prawa materialnego, powołane przez skarżącego, nie są usprawiedliwione , ustalenia te Sąd II instancji aprobuje i przyjmuje za własne.
Czytaj więcej»