Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4195

IV P 66/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Inowrocławiu

Data orzeczenia: 2022-01-10

Data publikacji: 2022-04-05

trafność 6%

Istotność:

Pierwsza grupa przyczyn, obejmując takie zdarzenia jak powódź, pożar, trzęsienie ziemi, katastrofy ekologiczne, drogowe, kolejowe lub lotnicze, a także wszelkiego rodzaju awarie maszyn i urządzeń, nie budzi wątpliwości. (...)Sąd nie mógł jednak uwzględnić tego powództwa z przyczyn wyżej zaprezentowanych, a dodatkowo także dlatego, że pozostawało ono w sprzeczność z zasadami współżycia społecznego, w szczególności z prawem do uczciwego wynagrodzenia za wykonaną pracę. (...)(...)tym zakresie uznał za dopuszczalny prawem. (...)Koszty celowe pozwanego związane z obroną swoich praw w części dotyczącej ustalenia i(...)
Czytaj więcej»

II AKa 448/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Data orzeczenia: 2018-12-27

Data publikacji: 2019-02-27

trafność 6%

Istotność:

Teza orzeczenia: Organ uprawniony do złożenia wniosku o ściganie w trybie art. 305 par. 3 k.k.
(...)na korzyść oskarżonego; 5 obrazę prawa materialnego w postaci art. 296(...)3 k.k. prezentowanej w nauce prawa wynika, iż zrealizować znamiona tego(...)(...)wyłącznie na intuicyjnym zakwalifikowaniu spółek prawa handlowego, w których firmie zawarty(...)(...)Wyrok w odniesieniu do oskarżonych J. M. i J. P. zaskarżył także Prokurator Okręgowy w Katowicach i powołując się na przepis art. 438 pkt 1 i 3 kpk wyrokowi zarzucił: I Obrazę prawa materialnego, a to art. 12(...)(...)To wolą oskarżonego było prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki jawnej, zaś błędy w zarządzaniu spółką przez drugiego wspólnika nie dawały oskarżonemu prawa do drenowania finansów spółki.
Czytaj więcej»

I ACa 1625/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2018-07-25

Data publikacji: 2018-11-19

trafność 6%

Przedmiotem działalności spółki były m.in. transport usług technicznych do Niemiec, świadczenie usług spawalniczych, prowadzenie na własny rachunek najmu bazy magazynowej, sprzedaż usług turystycznych oraz biletów lotniczych. (...)(...)umowa ta była nieważna mocy prawa i to od pozwanego na rzecz spółki (...) należna jest kwota zasadzona w tym rozstrzygnięciu. (...)Na jego podstawie mogli również uchylić skutki przedawnienia roszczenia z tego tytułu wobec spółki , [ które jako argument przeciwko istnieniu tej wierzytelności wobec powódki , Sąd Okręgowy powołał jako dodatkowy ], - naruszenia prawa procesowego , w sposób mający(...)(...)(...), w zakresie zastosowania norm prawa materialnego, powołane przez skarżącego, nie są usprawiedliwione , ustalenia te Sąd II instancji aprobuje i przyjmuje za własne.
Czytaj więcej»

II AKa 445/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-12-19

Data publikacji: 2022-08-19

trafność 6%

Istotność:

(...)pkt 2 k.p.k. obrazę przepisów prawa mającą wpływ na treść wyroku,(...)przygotowawczego, mimo skorzystania przezeń z prawa odmowy składania zeznań na podstawie(...)k.p.k. wyrokowi temu zarzucił obrazę prawa materialnego, a to art. 4(...)(...)(...)przez Sąd informacji z portu lotniczego o przekroczeniu granicy przez H. S. (rozprawa z 7 listopada 2012 r. k. 2722 i nast.). (...)Obrońca H. S. wskazuje szczegółowo w uzasadnieniu apelacji, w odniesieniu do każdego ze skazań oskarżonego, wszystkie błędy i pomyłki K. G. , których prawie w ogóle nie dostrzega Sąd Okręgowy. (...)Postanowienie to wino wzbudzić refleksję Sądu orzekającego w sprawie H. S. , nie tylko z powodu niezwykle rzadkiej sytuacji procesowej, gdy po prawie 3 latach od skierowania aktu(...)
Czytaj więcej»

I C 444/11

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Lublinie

Data orzeczenia: 2015-01-05

Data publikacji: 2015-01-26

trafność 6%

Orzeczenie nieprawomocne

W ciągu ostatnich lat przed wypadkiem M. K. (1) wykorzystywał transport lotniczy do komunikacji z Belgią, co skracało jego wyjazdy do 2-3 dni, przez pozostałe dni tygodnia przebywał w miejscu zamieszkania (zeznania N. K. k. 304 i 539, T. K. j.w.). (...)Wysunięcie tych żądań pod koniec okresu z art. 34 ust. 1 ustawy nakazywało przyznać ubezpieczycielowi prawo do dokonania ustaleń w zakresie zasadności żądań i przedłużyć termin likwidacji szkody o okres z ust. 2 przepisu. (...)Poza sporem pozostaje kwestia, że strona powodowa w sposób legalny realizowała swoje prawa procesowe i jej zachowanie w toku procesu nie budzi żadnych zastrzeżeń, w świetle zasad współżycia społecznego. (...)Zaprezentowana wykładnia przepisów regulujących problematykę zwrotu kosztów procesu jest także aprobowana w doktrynie prawa, negatywnie oceniającej odmienne, przywołane stanowisko Sądu Najwyższego (por.
Czytaj więcej»

V K 122/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-07-03

Data publikacji: 2023-07-31

trafność 6%

Orzeczenie nieprawomocne

Później kupolowane były u ww. bilety lotnicze za symboliczne pieniądze. (...)P. w Polsce, a O. na Ukrainie rościli sobie prawo do wyłączności. (...)Grupa ta, po otrzymaniu podrobionych zaświadczeń i biletów lotniczych, które następnie zwrócono, złożyła wnioski w Ambasadzie Belgii w W. . (...)Dowód Osobisty, Paszport i Prawo Jazdy.
Czytaj więcej»

VIII P 2/14

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2017-05-08

Data publikacji: 2017-05-22

trafność 6%

Istotność:

Następnie w związku z rozległymi oparzeniami, J. O. (1) przewieziono drogą lotniczą do Centrum (...) w S. gdzie w dniu 08 marca 2011 roku zmarł. (...)Zgodność z prawem zachowania prowadzącego przedsiębiorstwo lub zakład(...)spełnienie wymagań stawianych przez przepisy prawa administracyjnego, pozostaje jednak bez związku z odpowiedzialnością za szkody wynikłe z ruchu tego zakładu. (...)Bowiem to prawo stara się podążać i opisać istniejące już działania człowieka. (...)W przekonaniu Sądu w odniesieniu do zadośćuczynienia określonego w przepisie art. 446 § 4 k.c. aktualność posiadają wypracowane przez orzecznictwo i doktrynę prawa cywilnego poglądy dotyczące instytucji zadośćuczynienia za doznaną krzywdę przewidzianej w art. 445 k.c.
Czytaj więcej»

I C 179/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2016-10-20

Data publikacji: 2016-11-10

trafność 6%

Istotność:

Z miejsca wypadku powód drogą lotniczą został przetransportowany do Szpitala w P. . (...)Wobec tego, że pozwany uczynił zadośćuczynił temu obowiązkowi, roszczenie powoda stało się wymagalne z dniem 13 kwietnia 2012 roku, a więc ma prawo dochodzić odsetek ustawowych od 15 kwietnia 2012 r. (...)Należy w tym miejscu jeszcze dodać, że prawo poszkodowanego w wypadku do ekwiwalentu z tytułu zwiększonych potrzeb, polegających na konieczności korzystania z opieki osoby trzeciej, nie jest uzależnione od wykazania, iż poszkodowany efektywnie wydał odpowiednie kwoty na koszty opieki. Okoliczność zaś, że opiekę nad poszkodowanym sprawowali domownicy nie pozbawia go prawa do żądania odszkodowania, nawet wtedy, gdy poszkodowany pozostawał na utrzymaniu rodziny.
Czytaj więcej»

III Ca 379/14

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2015-03-12

Data publikacji: 2015-04-02

trafność 6%

Istotność:

Wnioskodawcy wykonują prawa wynikające z ustanowionej służebności poprzez przejazdy samochodami osobowymi i ciągnikami, jak również przejeżdżają tam samochody do wywozu szamba i przewozu węgla oraz materiałów budowlanych. (...)W konsekwencji wnioskodawcy nie uzyskali zakładanej w sprawie I Ns 83/08 szerokości szlaku 3 metrów na całej długości szlaku. ( dowód: zeznania A. L. k. 459 , zdjęcia k. 21, 56 i 301, zdjęcia stanu skarpy i drogi z 2004r. k. 45 akt I Ns 83/08, zdjęcie lotnicze z 2012r. k. 138 oraz(...)(...)W KW nr (...) figurują działki nr: (...) o łącznej pow. 1,8742 ha, - współwłasności J. K. (2) , I. K. , R. K. . ( wykreślono J. K. (2) ) We wszystkich w/w księgach dział I. pt. „Spis praw związanych z własnością” jest wolny(...)(...)(...)przejazdy, ponieważ dopuściliby się naruszenia prawa służebności nabytej przez zasiedzenie przez(...)
Czytaj więcej»

I ACa 234/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Białymstoku

Data orzeczenia: 2015-07-07

Data publikacji: 2015-10-12

trafność 6%

Istotność:

Dodatkowo koszt wyjazdu i zabiegu w klinice w P. wyniósł łącznie 6.838,31 euro i składały się na niego koszty biletów lotniczych, koszt pobyt w ośrodku, opłata za operację, leki i opatrunki oraz pomoc tłumacza. (...)Środki te zostały zebrane staraniem rodziców powódki w celu pokrycia kosztów leczenia i rehabilitacji córki i były początkowo przez nich pokrywane, a następnie refundowane przez Fundację, lecz nie były ich, lecz Fundacji, a zatem odrębnego podmiotu prawa. (...)Sąd Okręgowy nie podzielił tego poglądu, uznając, iż jest on sprzeczny z obowiązującym prawem, orzecznictwem i doktryną. (...)Dochodzenie wyrównanego uszczerbku majątkowego, niezależnie od tego za pomocą jakich środków ochrony prawnej następuje, można też oceniać w kontekście nadużycia prawa ( art. 5 k.c. ).
Czytaj więcej»