Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4224

XVIII K 50/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2024-05-22

Data publikacji: 2024-06-25

trafność 6%

Orzeczenie nieprawomocne

Według umowy, jedynie Asset Manager ma prawo do określenia rodzaju transakcji i czasu ich przeprowadzenia. (...)Zgodnie z treścią art. 115 § 14 k.k. dokumentem jest każdy przedmiot lub inny zapisany nośnik informacji, z którym jest związane określone prawo, albo który ze względu na zawartą w nim treść stanowi dowód prawa, stosunku prawnego lub okoliczności mającej znaczenie prawne. (...)W związku z powyższym, W. Z. (1) nie potrzebował zgody swojej żony na udzielenie pełnomocnictwa do rachunku bankowego, bowiem przepisy ustawy Prawo bankowe oraz inne przepisy prawa nie wymagają dokonywania czynności dotyczących rachunków bankowych osobiście. (...)Ponadto, nie można uznać, że przedmiotowe zestawienia stanowiły dowód lub podstawę jakichkolwiek praw W. Z. (1) .
Czytaj więcej»

III APa 4/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Białymstoku

Data orzeczenia: 2013-09-04

Data publikacji: 2013-12-03

trafność 6%

Z miejsca wypadku M. G. został przewieziony karetką do Oddziału Ratunkowego Szpitala Wojewódzkiego w Ł. , skąd po wstępnej diagnostyce drogą lotniczą został przekazany do Wojewódzkiego Szpitala (...) w B. . (...)Powołując się na art. 19 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity: Dz. (...)Nadto zarzuty apelacyjne pozwanego dotyczące naruszenia prawa materialnego w istocie nie są adekwatne do ich uzasadnienia. (...)Natomiast nie istniały przesłanki uzasadniające przyznanie prawa do odsetek od daty zawezwania do próby ugodowej.
Czytaj więcej»

I ACa 368/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2020-10-02

Data publikacji: 2021-02-22

trafność 6%

Jak ustala dalej Sąd Okręgowy, nieprzytomnego powoda przetransportowano transportem lotniczym do SOR Szpitala (...) w K. . (...)Zdaniem Sądu urząd jest tylko jednostką organizacyjną pozwanej gminy, służącą do wykonywania jej zadań określonych w przepisach prawa. (...)Skutkuje on umorzeniem postępowania apelacyjnego w tym zakresie określonym przez stronę o którym Sad Apelacyjny orzekł w oparciu o wskazany wyżej przepis prawa procesowego / pkt 1 sentencji wyroku /. (...)Skoro żaden z zarzutów dotyczących sposobu zastosowania przez Sąd I instancji przepisów prawa materialnego także nie został uznany(...)
Czytaj więcej»

X P 907/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2019-02-18

Data publikacji: 2019-03-01

trafność 6%

W orzecznictwie i doktrynie prawa pracy przepisy o czasie pracy uważa się za bezwzględnie obowiązujące. (...)Pierwsza grupa przyczyn, obejmując takie zdarzenia jak powódź, pożar, trzęsienie ziemi, katastrofy ekologiczne, drogowe, kolejowe lub lotnicze, a także wszelkiego rodzaju awarie maszyn i urządzeń, nie budzi wątpliwości. (...)W sytuacji gdyby powód obiektywnie nie był w stanie wykonać przypisanych mu zadań w normalnym czasie pracy, to tym samym mimo zadaniowego czasu pracy nabył prawo do wynagrodzenia za pracę świadczoną w godzinach nadliczbowych. (...)Zdaniem Sądu pracodawca dopuścił się naruszenia przepisów prawa pracy tj. art. 18 3a § 1 k.p. poprzez nieuwzględnienie ograniczonej od lipca 2014 roku normy czasu pracy powoda.
Czytaj więcej»

III AUa 705/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2023-12-08

Data publikacji: 2024-07-29

trafność 6%

Nie można więc zasadnie twierdzić, iż prawa emerytalne nabyte przez ubezpieczonego zostały nabyte niesłusznie. (...)Zdaniem Trybunału zasada ochrony praw nabytych zakazuje arbitralnego znoszenia lub ograniczenia praw podmiotowych przysługujących jednostce lub innym podmiotom prywatnym występującym w obrocie prawnym. Ochrona praw nabytych nie oznacza przy tym nienaruszalności tych praw i nie wyklucza stanowienia regulacji mniej korzystnych, jeżeli przemawiają za tym inne zasady, normy lub wartości konstytucyjne. Zgodnie ze stanowiskiem Trybunału Konstytucyjnego zasada ochrony praw nabytych nie ma zastosowania do praw nabytych niesłusznie lub niegodziwie, a także praw nie mających oparcia w założeniach obowiązującego w dacie orzekania porządku konstytucyjnego.
Czytaj więcej»

II Ca 15/15

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Lublinie

Data orzeczenia: 2015-03-31

Data publikacji: 2015-05-19

trafność 6%

W dniu 4 listopada 1971 roku w trybie wymienionej ustawy z dnia z dnia 26 października 1971 roku B. M. (1) , syn W. i jego małżonka P. M. nabyli prawo własności nieruchomości rolnej składającej się m.in. z działki nr (...) , położonej w C. , powiat O. . (...)W dniu 4 listopada 1971 roku w trybie powołanej wyżej ustawy S. S. (2) , syn A. i jego małżonka S. S. (3) nabyli prawo własności nieruchomości rolnej składającej się z działek oznaczonych w ewidencji nr (...) , położonych w C. powiat O. . (...)Umową darowizny z dnia 17 września 2001 roku zawartą w formie aktu notarialnego K. S. (1) z powrotem przeniósł na rzecz ojca M. S. (1) prawo własności powyższych nieruchomości. (...)W 1965 roku dla obszaru C. została założona ewidencja gruntów na podkładzie fotogrametrycznym, w ramach którego odtworzono kształty, rozmiary i wzajemne położenie obiektów, w tym działek w oparciu o uczytelnione zdjęcia lotnicze.
Czytaj więcej»

I C 209/10

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Olsztynie

Data orzeczenia: 2014-10-15

Data publikacji: 2014-12-15

trafność 6%

Orzeczenie nieprawomocne

Całkowicie bezwładna pozostawała prawa ręka powódki. (...)Dodatkowo koszt wyjazdu i zabiegu w klinice w P. wyniósł łącznie 6.838,31 euro i składały się na niego koszty biletów lotniczych, koszt pobyt w ośrodku, opłata za operację, leki i opatrunki oraz pomoc tłumacza. (...)Sąd Okręgowy nie podziela tego stanowiska, gdyż jest ono sprzeczne z obowiązującym prawem, orzecznictwem i doktryną. (...)Istnienie interesu prawnego jest kwestionowane w tych sytuacjach, w których występuje równocześnie inna forma ochrony praw strony powodowej.
Czytaj więcej»

II K 490/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Giżycku

Data orzeczenia: 2018-12-10

Data publikacji: 2019-03-05

trafność 6%

Orzeczenie nieprawomocne

Prawo budowlane (Dz. (...)Tego samego dnia o godz. 08:41 M. L. zgodnie ze zleceniem wystawionym przez (...) w G. przetransportowano lotniczym transportem sanitarnym do (...) Centrum (...) w G. , gdzie kontynuowano jego leczenie do dnia 24 marca 2015 roku. (...)Prawo budowlane (Dz. (...)Prawo budowlane (Dz.
Czytaj więcej»

VIII Pa 59/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Gliwicach

Data orzeczenia: 2018-11-08

Data publikacji: 2019-03-12

trafność 6%

Wcześniej do dnia 1 lipca 2013r. powódka była zatrudniona w (...) Spółka z o.o. w R. , tj. spółce wchodzącej wraz z pozwaną spółką do wspólnej grupy kapitałowej zajmującej się usługami transportowymi (np. transportem lotniczym, morskim, intermodalnym itd.) na rynku krajowym i międzynarodowym. (...)W oparciu o przeprowadzone postępowanie dowodowe Sąd doszedł do przekonania, że roszczenie powódki o odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem nie zasługuje na uwzględnienie. (...)W ocenie Sądu drugiej instancji wymienione powyżej i nałożone na powódkę cele stanowiły sprzeczną z prawem modyfikację łączącej strony umowy o pracę. (...)Sąd drugiej instancji zmienił zaskarżony wyrok i (punkt I.1.) zasądził na rzecz powódki odszkodowanie za niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę.
Czytaj więcej»

X P 812/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2018-10-24

Data publikacji: 2018-11-26

trafność 6%

Pracownikowi przysługiwało prawo do nagrody (§ 6 ust. 2 umowy). W zakresie nieuregulowanym umową zastosowanie miało prawo polskie, w szczególności Kodeks pracy (§ 9 ust. 1 umowy). (...)Kontrola objęła swoim zakresem m.in. przestrzeganie przepisów prawa pracy przy zatrudnieniu powoda. (...)W orzecznictwie i doktrynie prawa pracy przepisy o czasie pracy uważa się za bezwzględnie obowiązujące.
Czytaj więcej»