Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4195

XI W 4296/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-03-18

Data publikacji: 2014-06-18

trafność 6%

Orzeczenie nieprawomocne

Teza orzeczenia: obowiązek zachowania należytej ostrożności w czasie postoju pojazdu
M. K. (1) w chwili popełnienia czynu miał 59 lat, żonaty, ma dwoje dorosłych dzieci, które nie pozostają już na jego utrzymaniu, z zawodu inżynier, specjalność lotnicza; jest przedsiębiorcą- właściciel firmy (...)(...)(...)Prawo o ruchu drogowym (Dz. (...)Jednym z przepisów przewidujących taki obowiązek jest art. 46 ust. 1 pkt 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym , zgodnie(...)(...)W przekonaniu Sądu orzeczona kara w swojej dolegliwości nie przekracza stopnia winy obwinionego, jest adekwatna do stopnia wymagalności zachowania zgodnego z prawem w odniesieniu do okoliczności tej konkretnej sprawy.
Czytaj więcej»

X P 35/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2013-06-07

Data publikacji: 2015-10-13

trafność 6%

Dla niniejszej sprawy ma to doniosłe znaczenie, gdyż w ocenie Sądu oznacza, że strona pozwana miała prawo oczekiwać od powodów – jako koordynujących pracę zespołu wydającego animację japońską – inicjatywy i kreatywności w realizowaniu obowiązków. W szczególności miała prawo oczekiwać od nich pełnej współpracy z tymi działami, które były kluczowe dla produkcji i promocji tytułów wydawanych w ramach działu anime . (...)Pracodawca ma prawo zmieniać zasady kontrolowania pracy podwładnych, jeśli uzna, że pozostawiana im wcześniej swoboda została nadużyta i doprowadziła do niewłaściwego wykonywania pracy. (...)Do zwolnienia A. B. i likwidacji działu anime w dotychczasowym kształcie doszło dopiero w 2011 r., a więc prawie dwa lata po zwolnieniu powodów.
Czytaj więcej»

VI Nsm 1987/20

uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-02-24

Data publikacji: 2022-03-02

trafność 6%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: 1) pozbawić K.K. władzy rodzicielskiej na jego małoletnimi dziećmi : -synem M.M.K. ur. (...) r., i -córką Ł.M.K. ur. (...)r., 2) orzec zakaz osobistej styczności K.K. z jego małoletnimi dziećmi : M.M.K i Ł.M.K., 3) ustalić, że miejscem pobytu małoletnich M.M.K. i Ł.M.K. jest miejsce zamieszkania ich matki E.M., 4) przyznać (...)
W dniu 21.09.2020r K. K. (1) upoważnił adwokat A. S. do jednorazowego przeglądania akt tej sprawy, z prawem do udzielenia substytucji (k.94). (...)Aktualnie uczestnik nie jest już członkiem personelu lotniczego w P. bowiem w czerwcu 2019 r. zmienił kraj administracji swojej licencji pilota samolotowego na I. (k.597 pismo z Urzędu Lotnictwa Cywilnego). (...)Jako akt prawa wspólnotowego stosuje je się bezpośrednio i ma ono pierwszeństwo przed prawem polskim. (...)Władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw ( art. 95 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ).
Czytaj więcej»

I Ns 626/14

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Brzesku

Data orzeczenia: 2017-06-12

Data publikacji: 2018-06-18

trafność 6%

Istotność:

(...)dożywotnią służebność osobistą polegającą na prawie korzystania z jednego pokoju we wschodniej części budynku położonego na działce nr (...) oraz bezpłatne dożywotnie prawo użytkowania 3000 m 2 południowej części działki nr (...) . (...)W KW nr (...) prowadzonej dla tej nieruchomości ujawnione jest prawo własności na rzecz S. P. (1) i B. P. (1) na prawach małżeńskiej wspólności ustawowej. (...)Każdemu z małżonków przysługuje w takim wypadku prawo żądania podziału majątku wspólnego, o czym stanowi art. 210 kc w zw. z art. 42 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w brzmieniu sprzed nowelizacji. (...)(...)§ 1 k.r.o. regułą nabywania praw do tego majątku ( tak przywołana powyżej uchwała SN ).
Czytaj więcej»

I ACa 1451/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-04-24

Data publikacji: 2014-06-12

trafność 6%

Zaprzeczyła naruszaniu praw wyłącznych i dopuszczeniu się czynów nieuczciwej konkurencji. (...)Swe rozstrzygnięcie Sąd Okręgowy oparł na następujących ustaleniach faktycznych i następujących ocenach prawnych: (...) z siedzibą w F. w USA należy do grupy (...) – amerykańskiego producenta wyrobów dla przemysłu lotniczego, energetycznego i budowlanego. (...)Zdaniem Sądu Okręgowegożądania z pkt 3 i 5 znajdują uzasadnienie w przepisach prawa krajowego - art. 286 i art. 287 ust. 2 w zw. z art. 296 ust. 1a Prawa własności przemysłowej , dalej również jako „ p.w.p. ”. (...)Ochronę jego praw wyłącznych zapewniają przepisy rozporządzenia w sprawie wspólnotowych znaków towarowych i prawa własności przemysłowej .
Czytaj więcej»

III AUa 381/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2023-05-18

Data publikacji: 2023-11-21

trafność 6%

Istotność:

Musi natomiast respektować takie prawa człowieka i podstawowe swobody, jak prawo do należytego procesu, prawo do wysłuchania czy prawo do obrony, oraz stosować je także wobec tych osób, które same ich nie stosowały, gdy były u władzy”. (...)Wprowadzenie drastycznych rozwiązań w zakresie praw emerytalnych i rentowych godzi w zasadę ochrony praw nabytych, która zakazuje arbitralnego znoszenia lub ograniczania praw podmiotowych przysługujących jednostce”. (...)Ustanowienie odpowiedzialności tylko z przyczyn przynależności do określonych instytucji i formacji pozostaje w opozycji z zasadami rządów prawa, także do prawa do sądu bezstronnego i niezawisłego. (...)Zgodnie ze stanowiskiem Trybunału Konstytucyjnego zasada ochrony praw nabytych nie ma zastosowania do praw nabytych niesłusznie lub niegodziwie, a także praw nie mających oparcia w założeniach obowiązującego w dacie orzekania porządku konstytucyjnego.
Czytaj więcej»

I C 1270/15

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2018-12-20

Data publikacji: 2021-01-15

trafność 6%

Istotność:

Tylko zmarły posiadał prawo jazdy, co ułatwiało np. robienie zakupów. (...)Jeszcze w listopadzie 2013 roku zrobiła prawo jazdy. (...)Zgodnie z art. 3 ust 1 ustawy prawo o ruchu drogowym był zobligowany zachować ostrożność i unikać wszelkiego działania mogącego spowodować zagrożenie dla bezpieczeństwa lub porządku drogowego. (...)Dzięki temu, że posiadał prawo jazdy, powódka mogła w łatwiejszy sposób robić zakupy.
Czytaj więcej»

IV P 66/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Inowrocławiu

Data orzeczenia: 2022-01-10

Data publikacji: 2022-04-05

trafność 6%

Istotność:

Pierwsza grupa przyczyn, obejmując takie zdarzenia jak powódź, pożar, trzęsienie ziemi, katastrofy ekologiczne, drogowe, kolejowe lub lotnicze, a także wszelkiego rodzaju awarie maszyn i urządzeń, nie budzi wątpliwości. (...)Sąd nie mógł jednak uwzględnić tego powództwa z przyczyn wyżej zaprezentowanych, a dodatkowo także dlatego, że pozostawało ono w sprzeczność z zasadami współżycia społecznego, w szczególności z prawem do uczciwego wynagrodzenia za wykonaną pracę. (...)(...)tym zakresie uznał za dopuszczalny prawem. (...)Koszty celowe pozwanego związane z obroną swoich praw w części dotyczącej ustalenia i(...)
Czytaj więcej»

XXI Pa 330/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-10-18

Data publikacji: 2017-01-26

trafność 6%

Dyrektor M. obiecał, że wymieni D. Z. i pana S. jako współautorów tej analizy, ale na konferencji w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej ta praca została zaprezentowana przez pana M. jako jego dzieło. (...)W ocenie Sądu Rejonowego w niniejszej sprawie brak jest dowodów na to, aby wobec powódki stosowano mobbing w rozumieniu przepisów kodeksu prawa pracy. (...)Reasumując, zarzuty powódki dotyczące naruszenia przepisów prawa procesowego okazały się w całości nieuzasadnione. (...)Zgodnie z art. 98 § 1 k.p.c. strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony (koszty procesu).
Czytaj więcej»

I C 139/11

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2014-02-26

Data publikacji: 2014-03-20

trafność 6%

Istotność:

Powód J. M. bezpośrednio po wypadku w stanie krytycznym został przewieziony na Oddział (...) w W. , gdzie po stwierdzeniu urazu śródczaszkowego i licznych złamań kończyn wykonano kraniotomię i transportem lotniczym przetransportowano go do Centrum (...) w Ł. . (...)Zgodnie z dominującym poglądem, wykładni art. 362 k.c. nie można dokonywać w oderwaniu od innych przepisów obowiązującego prawa. (...)Okoliczność zaś, że opiekę nad niedołężnym poszkodowanym sprawowali jego domownicy (żona lub córka) nie pozbawia go prawa żądania zwiększonej z tego tytułu renty uzupełniającej opartej na przepisie art. 161 § 2 k.z. - podobnie jak nie powoduje utraty prawa do renty uzupełniającej za okres(...)(...)Jako całkowicie niezasadne w zakresie ustalania prawa do renty i miarkowania jej(...)
Czytaj więcej»