Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4207

VII Pa 48/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Gdańsku

Data orzeczenia: 2014-05-09

Data publikacji: 2014-07-03

trafność 6%

Dotyczą one bowiem wszystkich pracowników spółki i związane są z przestrzeganiem przepisów prawa pracy. (...)Kwestia, czy przekazano powodowi zakres jego obowiązków na piśmie również należy do zagadnień związanych z przestrzeganiem prawa pracy. (...)Strona powoda jako przegrywająca jest obowiązana ponieść te koszty jako przegrywająca sprawę, biorąc pod uwagę, iż były one celowe i niezbędne dla obrony praw pozwanego. (...)Nie budzi wątpliwości, iż w sądach polskich językiem urzędowym jest język polski ( art. 5 § 1 prawa o ustroju sądów powszechnych – tj.
Czytaj więcej»

XXI Pa 388/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-09-20

Data publikacji: 2016-11-21

trafność 6%

Warszawy w Warszawie zasądził od pozwanego (...) S.A. z siedzibą w W. na rzecz powódki M. M. kwotę 24 640,08 zł tytułem odszkodowania za niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę (pkt(...)(...)Polegała ona na prawie pilotów do zgłaszania próśb o możliwość uczestniczenia w lotach odbywających się w konkretnych terminach, na określonych trasach, a także z udziałem konkretnych osób w składzie załogi. (...)Taka sytuacja jest sprzeczna z regułą postępowania
z zakresu prawa pracy, według której spór sądowy powstały w wyniku odwołania pracownika
od wypowiedzenia musi się ograniczać jedynie
do przyczyny wskazanej przez pracodawcę
w tym piśmie. (...)W tym stanie rzeczy wskazać należy, że przedstawione w apelacji pozwanego pracodawcy zarzuty zmierzające do podważenia zaskarżonego wyroku stanowią jedynie polemikę z prawidłowym rozstrzygnięciem Sądu I instancji, które w całości odpowiada prawu.
Czytaj więcej»

VIII Pa 164/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Gliwicach

Data orzeczenia: 2017-03-16

Data publikacji: 2017-05-11

trafność 6%

Ponadto wniosła o zasądzenie od pozwanego kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego według norm prawem przepisanych. (...)Zarówno dojazd na szkolenie i powrót ze szkolenia odbywał się transportem lotniczym na trasie lotu K. - R. , R. - K. . (...)Zastosowanie tej regulacji do odpowiedzialności pracowniczej za szkodę wyrządzoną z winy umyślnej nie narusza zasad prawa pracy. (...)W ocenie Sądu Okręgowego zaskarżony wyrok jest trafny albowiem odpowiada prawu.
Czytaj więcej»

I ACa 165/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2013-05-29

Data publikacji: 2014-01-20

trafność 6%

Bilety lotnicze zarezerwowała i opłaciła pozwana. (...)(...)i dowodów pod rygorem utraty prawa powoływania ich w toku dalszego postępowania. (...)(...)w niej zarzutami dotyczącymi naruszenia prawa materialnego, wiążą go natomiast zarzuty dotyczące naruszenia prawa procesowego; w granicach zaskarżenia bierze jednak z urzędu pod uwagę nieważność postępowania (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 31 stycznia 2008 r., o sygn. akt III CZP 49/07, opubl. (...)Z taką oceną nie zgodziła się powódka zarzucając Sądowi pierwszej instancji naruszenie przepisów prawa procesowego oraz prawa materialnego w postaci : art.(...)
Czytaj więcej»

I Ns 348/17

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Środzie Śląskiej

Data orzeczenia: 2018-10-23

Data publikacji: 2019-02-18

trafność 6%

Przez nieruchomość uczestników przebiega napowietrzna linia średniego napięcia 20 kV o numerze ruchowym L- 285, której przebieg wnioskodawca oznaczył na załączonej do wniosku mapie – wydruku ze strony (...) obrazującej widok lotniczy nieruchomości uczestników i jej najbliższej okolicy. (...)Prawo rzeczowe (Dz. (...)Zatem wnioskodawca, jako następca prawny tak powstałej spółki prawa handlowego Zakładu (...) S.A. nabył wszelkie prawa i obowiązki podmiotu przekształconego z przedsiębiorstwa państwowego w drodze sukcesji uniwersalnej. (...)Nr 79 poz 464 ze zm) przedsiębiorstwa państwowe z mocy samego prawa uzyskały prawo użytkowania wieczystego będących w ich zarządzie nieruchomości, a także własność budynków na nich posadowionych oraz własność wszelkich innych urządzeń i praw związanych z nieruchomością z dniem 5 grudnia 1990 r.
Czytaj więcej»

I C 363/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2024-02-14

Data publikacji: 2024-04-18

trafność 6%

Orzeczenie nieprawomocne

Wnosił o zasądzenie kosztów procesu, w tym zastępstwa procesowego wedle norm prawem przepisanych. (...)Realizacja całej inwestycji podlega przepisom prawa budowlanego , a w szczególności ustawy – Prawo budowlane , ponieważ dopiero spełnienie(...)(...)Regulowany był przez obowiązujące w tamtym czasie szeroko pojęte prawo cywilne (w szczególności prawo zobowiązań) oraz prawo administracyjne (w szczególności prawo budowlane ). (...)Okoliczność, iż inni bądź niektórzy inwestorzy działają inaczej, nie oznacza, iż jest to postępowanie zgodne z prawem.
Czytaj więcej»

X P 1156/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2015-01-30

Data publikacji: 2015-03-19

trafność 6%

Powód nie wnikał, że wynagrodzenia różnią się kolosalnie, ale chciał mieć wypłacane wynagrodzenie zgodnie z przepisami prawa pracy. (...)Pierwsza grupa przyczyn nie budzi wątpliwości, obejmując takie zdarzenia jak powódź, pożar, trzęsienie ziemi, katastrofy ekologiczne, drogowe, kolejowe lub lotnicze, a także wszelkiego rodzaju awarie maszyn i urządzeń. (...)Z ustalonego stanu faktycznego wynika, iż strona pozwana nie zapewniła powodowi wymaganych przepisami prawa pracy zarówno tygodniowego jak i dobowego nieprzerwanego odpoczynku. (...)Natomiast prawo do nieprzerwanego odpoczynku dobowego i tygodniowego stanowi element prawa do ochrony zdrowia pracownika.
Czytaj więcej»

I ACa 112/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Łodzi

Data orzeczenia: 2017-11-06

Data publikacji: 2018-03-26

trafność 6%

Wykonawca nie miał prawa odmówić odbioru od podwykonawcy, wyjątkiem byłaby poważna wada prac (k 1103). (...)To, że wskazano w pismach na bilety lotnicze na konkretne dni nie zmieniało sytuacji wynikającej z prawidłowego wezwania sądowego na wiele miesięcy wcześniej. (...)Potrącenie jest przede wszystkim instytucją prawa materialnego. (...)(...)prowadziłoby do stwierdzenia stanu nadużycia prawa podmiotowego (zob. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 25 listopada 2016 r., V CSK 123/16, LEX nr 2165599).
Czytaj więcej»

II Ns 3785/13

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Białymstoku

Data orzeczenia: 2016-02-17

Data publikacji: 2016-05-25

trafność 6%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Bez tezy
Czwarte kryterium polega na łącznym zastosowaniu do omawianych sytuacji zarówno przepisów prawa rodzinnego , jak i przepisów prawa handlowego, a w szczególności ustalenia(...)(...)W przedmiotowej sprawie należało przyjąć, że prawa majątkowe związane z przedmiotową spółką wchodzą do majątku osobistego wnioskodawcy. (...)Dodatkowo wnioskodawca musiał wydatkować środki na życie w Anglii, bilety lotnicze do Polski. (...)Ten sposób podziału także pozwala zachować prawo do rzeczy którymi i tak strony już dysponują albo już rozdysponowały.
Czytaj więcej»

VI ACa 294/13

wyrok

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2013-11-29

Data publikacji: 2014-08-27

trafność 6%

Istotność:

Nie kolidowało to z wykonywanym zawodem – projektanta procedur lotniczych. (...)Przed wypadkiem była w trakcie odbywania kursu M. , który dawał powódce uprawnienia instruktora nurkowania i tym samym prawo do szkolenia innych adeptów. (...)Ze względu na krótszą kończynę przenosi swój ciężar ciała na prawa stronę, co powoduje bóle kręgosłupa i prawego biodra. (...)Za częściowo trafny należało uznać zarzut naruszenia prawa materialnego – art. 445 § 1 k.c. poprzez zasądzenie zadośćuczynienia w kwocie 600 000 zł.
Czytaj więcej»