Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

X Ga 480/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2014-10-09

Data publikacji: 2014-12-02

trafność 6%

Istotność:

(...)uzyskanych w sposób sprzeczny z prawem, zdobytych poprzez naruszenie prawa, tzw. dowodów – owoców zatrutego drzewa – art. 2 Konstytucji RP , stwierdzając w związku z tym, iż wniosek ten musiał być oddalony. (...)Mianowicie wskazał, że z ustalonego stanu faktycznego wynikało, iż strony łączyła umowa przewozu, do której mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 15 listopada 1984 roku – Prawo Prze­wozowe (t.j. (...)Jednocześnie podał, że zgodnie z art. 1 ust. 1 Prawa przewozowego ustawa ta reguluje przewóz osób i rzeczy, wykonywany odpłatnie na podstawie umowy, przez uprawnionych do tego przewoźników, z wyjątkiem transportu morskiego, lotniczego i konnego, zaznaczając przy tym,(...)(...)Poza tym wskazał, że z kolei z art. 90 Prawa przewozowe ­go wynika, iż w sprawach nie unormowanych w ustawie oraz w przepisach wydanych w jej wykonaniu i w przepisach szczególnych stosuje się przepisy kodeksu cywilnego .
Czytaj więcej»

XVII AmE 64/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-10-09

Data publikacji: 2016-04-25

trafność 13%

Orzeczenie nieprawomocne

W myśl art. 56 ust. 1 pkt 12 ustawy Prawo energetyczne (Dz. (...)(...)obrotu gazem płynnym oraz benzyną lotniczą, obowiązany jest posiadać stosowną koncesję Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. (...)Przedstawienie przez stronę dowodu w celu wykazania określonych twierdzeń o faktach, z których wywodzi ona korzystne dla siebie skutki, nie jest jej prawem czy obowiązkiem procesowym, lecz ciężarem procesowym, wynikającym i zagwarantowanym przepisami prawa, przede wszystkim w jej własnym interesie. (...)Co do zasady jest to bowiem odpowiedzialność obiektywna, która wynika z faktu samego naruszenia norm Praw energetycznego.
Czytaj więcej»

XV GC 1377/14

uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-10-08

Data publikacji: 2017-11-10

trafność 27%

Orzeczenie nieprawomocne

Przyczyną reklamacji było obciążenie M.M. (...) Serwis Sp. z o.o. wyższym wynagrodzeniem za przewóz, w związku z wykonaniem go drogą lotniczą, zamiast drogą lądową, zgodnie z umową. (...)Również przepisy Prawa przewozowego , mające zastosowanie do kwestii nieuregulowanych w Konwencji, nie stanowią expressis verbis o obowiązku nadawcy przesyłki zapłaty przewoźnikowi wynagrodzenia za wykonanie jej przewozu. (...)Bezsporne pomiędzy stronami było również, iż w liście przewozowym oznaczono, że przewóz zostanie wykonany drogą lądową, podczas gdy powód wykonał umowę drogą lotniczą. (...)Powód nie przedstawił żadnego dowodu przeciwnego celem wykazania, iż związał się z pozwanym umową, na podstawie której zobowiązany był do wykonania przewozu spornej przesyłki drogą lotniczą.
Czytaj więcej»

I ACa 876/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2014-10-07

Data publikacji: 2015-01-13

trafność 10%

Istotność:

Dla oceny zarzutów naruszenia prawa materialnego miarodajny jest stan faktyczny stanowiący podstawę wydania zaskarżonego wyroku. (...)Jest on zatem wiążący przy ocenie przez sąd zarzutów apelacji i dotyczących naruszenia prawa materialnego. (...)Stąd ujawnione w apelacji judykaty czy nieadekwatne dla ocenianej sprawy zdarzenia związane z opisaną katastrofą lotniczą (co łączy się z podstawą prawną świadczenia) nie są doniosłe dla ukształtowania wysokości należnego powódkom świadczenia. (...)Apelacja strony pozwanej pomimo, ze koncentruje się na zarzutach prawa materialnego przez niewłaściwe zastosowanie przepisów prawa materialnego w całości pomija cytowany przez Sąd I instancji dorobek orzeczniczy sądów powszechnych jak i Sądu Najwyższego.
Czytaj więcej»

II C 913/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-10-06

Data publikacji: 2014-11-20

trafność 15%

Orzeczenie nieprawomocne

W ocenie pozwanego, hałas lotniczy w żadnym stopniu nie wpływa na wartość nieruchomości powodów. Jest ona bowiem w większym stopniu poddana oddziaływaniu hałasu drogowego niż lotniczego. (...)Małżonkowie wskazywali, że powodem wystąpienia na drogę postępowania sądowego było uchwalenie przez Sejmik Województwa (...) w dniu 20 czerwca 2011 roku uchwały nr 76/11 w sprawie utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania dla portu Lotniczego im. (...)Przepis ten stosuje się przy tym odpowiednio, na podstawie § 143 wspomnianego rozporządzenia, do aktów prawa miejscowego.
Czytaj więcej»

VII Ns 1088/12

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Legnicy

Data orzeczenia: 2014-10-03

Data publikacji: 2015-12-03

trafność 14%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)czas nieokreślony, a polegającą na prawie korzystania z wyżej wymienionej nieruchomości(...)(...)(...)( art.49 KC ) , prawem polegającym na tym , że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej , zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń. (...)(...)czy napraw gazociągu potwierdza (obchody lotnicze) , ze bez zapoznawania się ze szczegółowymi mapami nie było możliwym nabycia wiedzy o położeniu gazociągu. (...)od osi gazociągu.Jako akt planistyczny prawa miejscowego ma moc powszechnie obowiązującą.Ustalenia(...)w planie).Ogranicza to swobodne wykonywanie prawa własności wnioskodawcy poprzez ograniczenie sposobu(...)
Czytaj więcej»

XII C 965/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2014-10-02

Data publikacji: 2015-02-09

trafność 19%

Orzeczenie nieprawomocne

Prawo ochrony środowiska (t.jedn. opubl. (...)Z kolei od 2008 r. lotnisko jest gotowe do obsługi ruchu lotniczego w strefie S. . (...)Prawo ochrony środowiska (t.jedn. opubl. (...)Nr 68, poz. 449) - stają się aktami prawa miejscowego.
Czytaj więcej»

III Ca 352/14

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2014-10-02

Data publikacji: 2014-10-30

trafność 16%

Istotność:

Okoliczności te zostały potwierdzone w treści zdjęć lotniczych oraz w opinii biegłej dotyczącej ich uczytelnienia. (...)Rolnik, który nabył własność nieruchomości, ponosi odpowiedzialność osobistą za ciążące na nieruchomości należności Państwa oraz za świadczenia objęte prawem dożywocia. (...)Gdyby było inaczej, z pewnością znalazłoby to swojej odzwierciedlenie w treści zdjęć lotniczych. (...)Współwłaściciel ma prawo posiadać i korzystać z całej rzeczy - co wynika z art. 206 k.c.
Czytaj więcej»

XVII AmE 91/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-10-02

Data publikacji: 2017-03-28

trafność 10%

Orzeczenie nieprawomocne

C. Kosikowski, Polskie publiczne prawo gospodarcze, Warszawa 2001, s. 214). (...)J. Nowacki, O przepisach zawierających klauzule generalne (w:) Studia z teorii prawa , Kraków 2004, s. 133 i n.). (...)Z. Muras, Komentarz do art. 33 Prawa energetycznego , System Informacji Prawnej LEX). (...)Zdaniem Sądu, zarzut powoda dotyczący naruszenia art. 50 ustawy Prawo energetyczne nie zasługuje na uwzględnienie.
Czytaj więcej»

II Ca 1194/14

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2014-10-01

Data publikacji: 2014-10-31

trafność 23%

Mało tego, dość wiarygodne dowody, jakimi są zdjęcia lotnicze, do których zresztą apelacja się odwołuje, zdają się takiemu twierdzeniu zadawać kłam. (...)Ponadto, jak wyjaśnił Sąd Najwyższy, wpisy w księdze wieczystej danych geodezyjnych ustalających stan prawny nieruchomości mają znaczenie ujawniające (deklaratoryjne) i same nie tworzą prawa ani nie sanują jego braku, chyba że co innego wynika z wyraźnych przepisów prawa. (...)Słusznie Sąd Rejonowy wywiódł, że nabycie własności nieruchomości na podstawie (...) jest tzw. nabyciem pierwotnym prawa podmiotowego, tj. takim, przy którym nabyte prawo podmiotowe nie jest uzależnione od jakiegokolwiek z już istniejących praw podmiotowych. (...)Konsekwencją pierwotnego nabycia prawa własności jest brak potrzeby wykazywania następstwa prawnego.
Czytaj więcej»