Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

IV Ka 476/17

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim

Data orzeczenia: 2017-10-03

Data publikacji: 2018-01-16

trafność 8%

Istotność:

Nowelizacja prawa karnego 2015 r. (...)Na ujęty w tym przepisie kontratyp tzw. błędu co do prawa może powoływać się wyłącznie ten, kto nie uświadamia sobie bezprawności czynu (myli się co do jego prawnej oceny, sądząc, że jest zgodny z prawem). W doktrynie prawa karnego przeważa pogląd, iż usprawiedliwiony błąd to taki, którego sprawca nie mógł uniknąć. (...)W sprawie nie ustalono okoliczności wyłączających możliwość takiego zabezpieczenia się przez oskarżonego przed popadniecie w kolizję z prawem.
Czytaj więcej»

XVII AmE 19/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-10-19

Data publikacji: 2022-03-14

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

W każdym przypadku strona wniosła także o zasądzenie od pozwanego na rzecz powoda kosztów postępowania wg norm przepisanych prawem, w tym kosztów zastępstwa prawnego. (...)(...)się w granicach wyznaczonych przepisami prawa. (...)(...)i pod rządami relewantnych przepisów prawa, oznacza to brak możliwości oceny(...)obowiązków wynikających z ustawy - Prawo energetyczne , związanych z wprowadzeniem ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej. (...)Powód powinien zatem w taki sposób prowadzić działalność, aby nie naruszać przepisów prawa.
Czytaj więcej»

XVII AmE 321/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-03-16

Data publikacji: 2022-07-19

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Decyzji zarzucono naruszenie: a prawa procesowego art. 6, 7, 7a(...)znikomy, a podmiot zaprzestał naruszenia prawa. ( odwołanie, k. 14-17 ). (...)(...)się w granicach wyznaczonych przepisami prawa. (...)(...)i pod rządami relewantnych przepisów prawa, oznacza to brak możliwości oceny(...)obowiązków wynikających z ustawy - Prawo energetyczne , związanych z wprowadzeniem ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej. (...)Powinien on zatem w taki sposób prowadzić działalność, aby nie naruszać przepisów prawa.
Czytaj więcej»

XVII AmE 213/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-05-23

Data publikacji: 2019-09-05

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Sąd Okręgowy zważył, co następuje: Odwołanie powoda nie zasługuje na uwzględnienie, gdyż decyzja jest prawidłowa i znajduje oparcie w przepisach prawa. (...)To właśnie zasada spójności systemu prawnego i jego logiczności nie pozwala na taki kierunek wykładni analizowanych norm prawa. (...)Ponadto, według ust. 6a Prezes URE może odstąpić od wymierzenia kary, jeżeli stopień szkodliwości czynu jest znikomy, a podmiot zaprzestał naruszania prawa lub zrealizował obowiązek. (...)Tylko szczególne sektory gospodarki nie podlegają takim ograniczeniom i to właśnie ze względu na swoją istotną rolę lub funkcję, taką jak np. ochrona życia i zdrowia, komunikacja i transport lotniczy czy kolejowy.
Czytaj więcej»

XVII AmE 56/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2020-11-03

Data publikacji: 2021-03-25

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)wprowadzanych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i wówczas jest zobowiązany ograniczyć pobór mocy obciążeń dobowych, zgodnie z zaleceniami sprzedawcy i poleceniami (...) ( dowód : umowa, k. 13-32, 54-63 akt admin.). (...)(...)się w granicach wyznaczonych przepisami prawa. (...)(...)i pod rządami relewantnych przepisów prawa, oznacza to brak możliwości oceny(...)obowiązków wynikających z ustawy - Prawo energetyczne , związanych z wprowadzeniem ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej. (...)Powód powinien zaś w taki sposób prowadzić swoją działalność, aby nie naruszać przepisów prawa.
Czytaj więcej»

XVII AmE 369/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2020-10-13

Data publikacji: 2021-06-23

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)się w granicach wyznaczonych przepisami prawa. (...)(...)i pod rządami relewantnych przepisów prawa, oznacza to brak możliwości oceny(...)obowiązków wynikających z ustawy - Prawo energetyczne , związanych z wprowadzeniem ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej. (...)(...)jak również znajomości obowiązujących przepisów prawa oraz konsekwencji wynikających z niego dla wykonywanej działalności gospodarczej. Powód powinien zatem w taki sposób prowadzić działalność, aby nie naruszać przepisów prawa.
Czytaj więcej»

I C 1079/10

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2015-10-12

Data publikacji: 2022-12-19

trafność 8%

W kolejnym piśmie z 07 sierpnia 2013 (k. 372) pozwana podniosła, że posiadanie przez darczyńcę praw do emerytury i pobieranie jej w chwili czynienia darowizny nie pozbawiają waloru umowy z następcą. (...)Od strony wschodniej graniczy z terenem portu lotniczego we W. , od strony północnej i zachodniej z polami uprawnymi a po stronie południowej znajduje się działka porośnięta drzewami i krzewami. (...)Nie ma również podstaw by przyjąć, iż cofnięcie pozwu zmierzało do obejścia prawa. (...)Prawo do zachowku i roszczenie o zachowek przysługują niezależnie od tego, czy spadkodawca pozostawił testament, czy też następuje dziedziczenie ustawowe.
Czytaj więcej»

I ACa 981/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2012-11-07

Data publikacji: 2013-03-29

trafność 8%

Takiego prawa nie można zwłaszcza wyprowadzić z samej tylko umowy przedwstępnej, skoro umowa sprzedaży nie doszła do skutku. (...)Wszystko to uzasadnia ocenę, iż podniesiony przez pozwanego zarzut przedawnienia stanowi nadużycie prawa. (...)Potwierdza jedynie, że pozwany świadomie i jawnie działał wbrew prawu i w poczuciu faktycznej bezkarności. (...)Z uwagi na znaczną odległość do siedziby Sądu możliwe jest skorzystanie z transportu lotniczego.
Czytaj więcej»

V ACa 521/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-06-07

Data publikacji: 2018-07-26

trafność 8%

W budynku znajdował się niewypał bomby lotniczej i nie było w nim lokali, które nadawałyby się do zamieszkania. (...)Konstrukcja nadużycia prawa podmiotowego obejmuje wszystkie typy i postacie praw podmiotowych i uprawnień, a więc zarówno prawa podmiotowe (uprawnienia) bezpośrednie, roszczenia (w(...)kształtujące, zarzuty oraz wynikające z prawa materialnego uprawnienia do żądania ukształtowania(...)(...)Wykonywanie prawa podmiotowego (uprawnienia) polega na podejmowaniu działań mieszczących się w sferze możności postępowania przyznanej tym prawem. Sfera ta obejmuje zarówno korzystanie z prawa, jak i dochodzenie prawa w drodze procesu i egzekucji.
Czytaj więcej»

XVII AmE 47/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-01-25

Data publikacji: 2022-06-13

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Teza orzeczenia: oddala odwołanie
U. 2019 r. poz. 1460 ze zm.), w związku z art. 30, art. 56 ust. 2, art. 56 ust. 1 pkt 3a i art. 56, art. 11 i art. lid ust. 3 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. (...)Niemniej jednak Prezes URE częściowo uwzględnił odwołanie w ramach samokontroli i zmniejszył wymierzoną powodowi karę przyjmując, że miał on prawo zakładać, że moc bezpieczna przy(...)(...)(...)i pod rządami relewantnych przepisów prawa, oznacza to brak możliwości oceny(...)obowiązków wynikających z ustawy - Prawo energetyczne , związanych z wprowadzeniem ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej. (...)Powód powinien zatem w taki sposób prowadzić działalność, aby nie naruszać przepisów prawa.
Czytaj więcej»