Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4207

XVII AmE 279/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-12-07

Data publikacji: 2023-04-20

trafność 7%

Orzeczenie nieprawomocne

Prezes URE może odstąpić od wymierzenia kary, jeżeli stopień szkodliwości czynu jest znikomy, a podmiot zaprzestał naruszania prawa lub zrealizował obowiązek. (...)Ustawa prawo energetyczne nie sprecyzowała w jaki sposób należy oceniać stopień szkodliwości czynu, jednak uczyniło to orzecznictwo sądowe. (...)weryfikacji jego stopnia wypracowanego w prawie karnym, skoro prawodawca posłużył się w art. 56 ust. 6a prawa energetycznego instytucją prawa karnego, z uwagi na represyjny charakter kar pieniężnych przewidzianych w art. 56 prawa energetycznego . (...)Interpretacja przepisów prawnych należy do istoty władzy wykonawczej, która jak wskazuje sama jej nazwa, odpowiada za egzekwowanie prawa.
Czytaj więcej»

III APa 6/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2014-11-04

Data publikacji: 2015-06-18

trafność 6%

Istotność:

Miał również dostarczyć powodowi bilet lotniczy z Chin do Polski. (...)W przypadku gdyby strony uzgodniły, że nie przedłużają umowy o pracę powoda, pozwana miała zapewnić mu bilet lotniczy do Chin w jedną stronę. (...)Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. (...)Zarzuty apelacyjne dotyczące zarówno naruszenia prawa materialnego, jak i prawa procesowego, nie znalazły zatem uzasadnienia.
Czytaj więcej»

I C 767/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Toruniu

Data orzeczenia: 2017-11-13

Data publikacji: 2018-07-26

trafność 6%

Orzeczenie nieprawomocne

Prawo geologiczne i górnicze . (...)Dlatego oddalono pozostałe wnioski dowodowe powódki w tym m.in. z opinii biegłych z zakresu fotogrametrii i leśnictwa /k. 294/, zdjęć lotniczych /k.4 i 435/, opinii /k. 435/, zeznań świadka M. M. /k. 436/. (...)Prawo geologiczne i górnicze (tj. (...)Wydzierżawiający zrzekł się też umownie prawa wcześniejszego rozwiązania umowy dzierżawy, zaś powódka wstąpiła w całość praw i obowiązków swojego poprzednika prawnego.
Czytaj więcej»

I ACa 109/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Rzeszowie

Data orzeczenia: 2014-06-05

Data publikacji: 2014-10-07

trafność 6%

Teza orzeczenia: Wyraźne jest odróżnienie samego przyczynienia jako kategorii kauzualnej od przycyznienia uzasadniającego obniżenie odszkodowania.
Nie mniej, jednak powód posiadał wyuczony zawód mechanika lotniczego, był osobą w sile wieku, zdrową i sprawną fizycznie, pracował w gospodarstwie rolnym i w Austrii „na czarno” i posiadał możliwości zarobkowe, które wykorzystywał celem utrzymania swojej rodziny. (...)Stanowisko Sądu Okręgowego, jeśli idzie o 1 i 2 z wymienionych powyżej zagadnień, zostało zakwestionowane przez skarżącego, zarówno z punktu widzenia zgodności z prawem procesowym jak i prawem materialnym. (...)O skutkach cywilnoprawnych wynikających z czynu objętego prawomocnym wyrokiem skazującym decyduje cywilne prawo materialne. (...)Badając prawidłowość zaskarżonego wyroku także w tym aspekcie nie sposób doszukać się w tym wyroku naruszenia prawa.
Czytaj więcej»

I ACa 65/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2017-11-07

Data publikacji: 2018-06-27

trafność 6%

Istotność:

(...)że jest uprawniona do dysponowania prawem autorskim do wymienionego w umowie utworu (dzieła) i przeniesienia na zamawiającego (tj. powódkę) autorskiego prawa majątkowe do tego utworu, z zastrzeżeniem, że przeniesienie praw autorskich majątkowych nastąpi po dokonaniu(...)(...)W § 7 ust. 1 umowy określono, że utwór (dzieło), będące przedmiotem umowy, stanowi dzieło twórcze z zakresu urbanistyki, architektury, informatyki i jest chronione prawem autorskim. Zamawiający miał prawo do eksploatacji tego dzieła wyłącznie na potrzeby inwestycji będącej przedmiotem umowy, w tym kopiowania całości lub fragmentów utworu (dzieła), publikowania go w Internecie oraz w innych materiałach promocyjnych. (...)Koresponduje to z treścią § 7 umowy, w którym jednoznacznie wskazano, że „Utwór (dzieło), będące przedmiotem umowy, stanowi dzieło twórcze z zakresu urbanistyki, architektury, informatyki i jest chronione prawem autorskim” (k. 65).
Czytaj więcej»

VII AGa 178/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-08-27

Data publikacji: 2022-07-26

trafność 6%

Kary pieniężne, wymierzane na podstawie ustawy Prawo energetyczne , stanowią rodzaj sankcji administracyjnokarnej. (...)Powód powinien zatem w taki sposób prowadzić działalność gospodarczą, aby nie naruszać przepisów prawa. (...)Ustawa Prawo energetyczne rozróżnia przesyłanie i dystrybucję energii elektrycznej. (...)Wyodrębnienie operatorów systemów sieciowych ma swoje źródło w prawie wspólnotowym, które zmierza do zapewnienia warunków dla powstania konkurencyjnego europejskiego rynku energii elektrycznej i gazu.
Czytaj więcej»

I ACa 807/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2021-01-21

Data publikacji: 2021-05-12

trafność 6%

Istotność:

Prawo ochrony środowiska (t.j. (...)Z roszczeniem, tym można wystąpić w okresie 2 lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego powodującego ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości. (...)(...)nieruchomości położonych w sąsiedztwie portu lotniczego. (...)Brak także podstaw do uwzględnienia zarzutu naruszenia prawa materialnego przepisu art. 129 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r.
Czytaj więcej»

II AKa 440/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-06-28

Data publikacji: 2017-11-07

trafność 6%

Istotność:

Zaskarżonemu orzeczeniu zarzucił obrazę prawa procesowego mającą wpływ na treść(...)(...)W sytuacji, gdy zarzut rażącego naruszenia prawa procesowego z uwagi na zaniechanie(...)Należy też wziąć pod uwagę, że sąd korzystający bądź niekorzystający z inicjatywy dowodowej ma prawo samodzielnie ocenić, czy dany dowód(...)(...)Jeżeli obrońca miał wątpliwości czy rezerwacja biletu lotniczego na dzień 1 lipca 2010(...)
Czytaj więcej»

II K 10/22

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Olsztynie

Data orzeczenia: 2023-02-15

Data publikacji: 2023-04-11

trafność 6%

Istotność:

W szczególności A. była dzieckiem trudnym, była wychowawczo zaniedbana, nierozwinięta adekwatnie do wieku, prawie wcale nie mówiła, była nieposłuszna, wymuszająca i złością reagowała na zachowania matki, która sobie z nią nie radziła, kompensując to agresywnym nastawieniem. (...)Z uwagi na ciężki stan zdecydowano o transporcie dziecka pogotowiem lotniczym do Szpitala Wojewódzkiego w O. . (...)K. , gdzie przekazano pogotowiu lotniczemu. (...)(...)struktur linii pośrodkowej na stronę prawa (wgłobienie podsierpowe) na około 14(...)
Czytaj więcej»

XXV C 1429/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-09-28

Data publikacji: 2016-11-24

trafność 6%

Orzeczenie nieprawomocne

Teza orzeczenia: odpowiedzialność UFG
W wyniku zderzenia A. K. (1) został zabrany przez lotnicze pogotowie ratunkowe do szpitala w W. . (...)Wyprzedzanie tego pojazdu odbywało się na łagodnym zakręcie w prawo. (...)Zaś łuk drogi zjeżdżał w prawo. (...)Ponadto powód poruszał się z przekroczeniem dozwolonej prędkości prawie dwukrotnie.
Czytaj więcej»