Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4207

I C 641/21

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Suwałkach

Data orzeczenia: 2022-12-19

Data publikacji: 2022-12-27

trafność 6%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Należy zatem uznać, że powodowi Z. S. wobec spadkobierców T. S. przysługują prawa analogiczne do praw, jakie miałby bezpośrednio wobec zmarłego, a zatem również prawo do żądania natychmiastowego zwrotu przedmiotu depozytu nieprawidłowego. (...)Sąd ponadto na rozprawie z dnia 07 października 2022 r. dopuścił dowód z przesłuchania w charakterze świadka A. S. (2) , która to – pouczona o prawie do odmowy składania zeznań – oświadczyła, że korzysta z przysługującego jej prawa (k. 222-222v). (...)Zgodnie bowiem z art. 5 k.c. nie można czynić ze swego prawa użytku, który byłby sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia społecznego. (...)Oczywistym jest przy tym, że domniemywać należy korzystanie przez osobę uprawnioną z przysługującego jej prawa w sposób legalny i zasługujący na ochronę prawną.
Czytaj więcej»

I ACa 109/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Rzeszowie

Data orzeczenia: 2014-06-05

Data publikacji: 2014-10-07

trafność 6%

Teza orzeczenia: Wyraźne jest odróżnienie samego przyczynienia jako kategorii kauzualnej od przycyznienia uzasadniającego obniżenie odszkodowania.
Nie mniej, jednak powód posiadał wyuczony zawód mechanika lotniczego, był osobą w sile wieku, zdrową i sprawną fizycznie, pracował w gospodarstwie rolnym i w Austrii „na czarno” i posiadał możliwości zarobkowe, które wykorzystywał celem utrzymania swojej rodziny. (...)Stanowisko Sądu Okręgowego, jeśli idzie o 1 i 2 z wymienionych powyżej zagadnień, zostało zakwestionowane przez skarżącego, zarówno z punktu widzenia zgodności z prawem procesowym jak i prawem materialnym. (...)O skutkach cywilnoprawnych wynikających z czynu objętego prawomocnym wyrokiem skazującym decyduje cywilne prawo materialne. (...)Badając prawidłowość zaskarżonego wyroku także w tym aspekcie nie sposób doszukać się w tym wyroku naruszenia prawa.
Czytaj więcej»

I ACa 65/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2017-11-07

Data publikacji: 2018-06-27

trafność 6%

Istotność:

(...)że jest uprawniona do dysponowania prawem autorskim do wymienionego w umowie utworu (dzieła) i przeniesienia na zamawiającego (tj. powódkę) autorskiego prawa majątkowe do tego utworu, z zastrzeżeniem, że przeniesienie praw autorskich majątkowych nastąpi po dokonaniu(...)(...)W § 7 ust. 1 umowy określono, że utwór (dzieło), będące przedmiotem umowy, stanowi dzieło twórcze z zakresu urbanistyki, architektury, informatyki i jest chronione prawem autorskim. Zamawiający miał prawo do eksploatacji tego dzieła wyłącznie na potrzeby inwestycji będącej przedmiotem umowy, w tym kopiowania całości lub fragmentów utworu (dzieła), publikowania go w Internecie oraz w innych materiałach promocyjnych. (...)Koresponduje to z treścią § 7 umowy, w którym jednoznacznie wskazano, że „Utwór (dzieło), będące przedmiotem umowy, stanowi dzieło twórcze z zakresu urbanistyki, architektury, informatyki i jest chronione prawem autorskim” (k. 65).
Czytaj więcej»

VII AGa 178/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-08-27

Data publikacji: 2022-07-26

trafność 6%

Kary pieniężne, wymierzane na podstawie ustawy Prawo energetyczne , stanowią rodzaj sankcji administracyjnokarnej. (...)Powód powinien zatem w taki sposób prowadzić działalność gospodarczą, aby nie naruszać przepisów prawa. (...)Ustawa Prawo energetyczne rozróżnia przesyłanie i dystrybucję energii elektrycznej. (...)Wyodrębnienie operatorów systemów sieciowych ma swoje źródło w prawie wspólnotowym, które zmierza do zapewnienia warunków dla powstania konkurencyjnego europejskiego rynku energii elektrycznej i gazu.
Czytaj więcej»

III APa 6/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2014-11-04

Data publikacji: 2015-06-18

trafność 6%

Istotność:

Miał również dostarczyć powodowi bilet lotniczy z Chin do Polski. (...)W przypadku gdyby strony uzgodniły, że nie przedłużają umowy o pracę powoda, pozwana miała zapewnić mu bilet lotniczy do Chin w jedną stronę. (...)Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. (...)Zarzuty apelacyjne dotyczące zarówno naruszenia prawa materialnego, jak i prawa procesowego, nie znalazły zatem uzasadnienia.
Czytaj więcej»

I C 767/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Toruniu

Data orzeczenia: 2017-11-13

Data publikacji: 2018-07-26

trafność 6%

Orzeczenie nieprawomocne

Prawo geologiczne i górnicze . (...)Dlatego oddalono pozostałe wnioski dowodowe powódki w tym m.in. z opinii biegłych z zakresu fotogrametrii i leśnictwa /k. 294/, zdjęć lotniczych /k.4 i 435/, opinii /k. 435/, zeznań świadka M. M. /k. 436/. (...)Prawo geologiczne i górnicze (tj. (...)Wydzierżawiający zrzekł się też umownie prawa wcześniejszego rozwiązania umowy dzierżawy, zaś powódka wstąpiła w całość praw i obowiązków swojego poprzednika prawnego.
Czytaj więcej»

III AUa 16/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2023-03-27

Data publikacji: 2024-03-22

trafność 6%

Istotność:

Decyzją z 9 czerwca 2006 roku. organ ustalił prawo do policyjnej renty inwalidzkiej od 24 lutego 2006. (...)Służba na rzecz tzw. totalitarnego państwa to prawie 8 lat. (...)Ubezpieczony pełnił służbę w Straży Granicznej do 24.02.2005 roku, czyli przez prawie 15 lat, kiedy to przeszedł na emeryturę i nabył prawo do policyjnej renty inwalidzkiej. (...)(...)sprawy wynika, że ubezpieczony przez prawie 15 lat kalendarzowych służył wolnej Polsce i ma prawo do wypracowanej przez siebie emerytury(...)Konstytucji , jak też ma prawo majątkowe w postaci realizowanej emerytury,(...)jakim nie narusza istoty tego prawa, art. 64 ust.1 i 3 Konstytucji .
Czytaj więcej»

I ACa 807/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2021-01-21

Data publikacji: 2021-05-12

trafność 6%

Istotność:

Prawo ochrony środowiska (t.j. (...)Z roszczeniem, tym można wystąpić w okresie 2 lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego powodującego ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości. (...)(...)nieruchomości położonych w sąsiedztwie portu lotniczego. (...)Brak także podstaw do uwzględnienia zarzutu naruszenia prawa materialnego przepisu art. 129 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r.
Czytaj więcej»

III AUa 49/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2022-09-08

Data publikacji: 2022-12-06

trafność 6%

Istotność:

Decyzją z dnia 06.05.1998 roku ubezpieczona nabyła prawo do emerytury policyjnej, zaś decyzją z dnia 06.10.1998 roku nabyła prawo do policyjnej renty inwalidzkiej. (...)Musi natomiast respektować takie prawa człowieka i podstawowe swobody, jak prawo do należytego procesu, prawo do wysłuchania czy prawo do obrony, oraz stosować je także wobec tych osób, które same ich nie stosowały, gdy były u władzy”. (...)Wprowadzenie drastycznych rozwiązań w zakresie praw emerytalnych i rentowych godzi w zasadę ochrony praw nabytych, która zakazuje arbitralnego znoszenia lub ograniczania praw podmiotowych przysługujących jednostce”. (...)Przypomnieć bowiem trzeba, że uprawnienie sądu do wykładni prawa kończy się tam, gdzie zaczyna się tworzenie nowej normy prawnej w toku stosowania prawa.
Czytaj więcej»

I ACa 20/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2018-05-23

Data publikacji: 2018-08-09

trafność 6%

Działalność miała dotyczyć obrotu hurtowego benzynami silnikowymi innymi niż benzyny lotnicze; olejami napędowymi i olejami opałowymi. Decyzje z 18 marca 1999r. i 7 czerwca 2000r. rozszerzały zakres koncesji o odpowiednio paliwa lotnicze, w tym benzyny lotnicze i naftę oraz gaz płynny. (...)Prawo upadłościowe (tj. (...)Z kolei art. 64 Konstytucji stanowi o prawie do własności i innych praw majątkowych i ich równej dla wszystkich ochronie.
Czytaj więcej»