Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
3922

I C 384/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Łomży

Data orzeczenia: 2016-10-14

Data publikacji: 2017-04-27

trafność 18%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)z łazienkami, pokój socjalno-kuchenny, korytarz), instalacje elektryczną, instalację alarmową, instalację CO, instalacje wodno-kanalizacyjną, prace porządkowe. (...)Biegły wycenił zakres robót z branży ogólnobudowlanej, elektrycznej, sanitarnej i prac porządkowych. (...)Ponadto w kalkulacji napraw w części ogólnobudowlanej biegły przyjął koszty pośrednie 66,30%, koszty zakupy 8,90%, w części dotyczącej branży elektrycznej koszty pośrednie 65,50%, koszty zakupu 8,20%, w branży sanitarnej koszty pośrednie 65,20%, koszty zakupu 8,30%. (...)Zgodnie zaś z opisem technicznym projektu architektoniczno-budowanego budynku jednorodzinnego – domu powódki powierzchnia użytkowa wynosi 291,6 m, co oznacza że nie przekracza powierzchni 300m.
Czytaj więcej»

I ACa 625/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Białymstoku

Data orzeczenia: 2014-04-11

Data publikacji: 2014-05-13

trafność 21%

Przesłuchany w charakterze świadka zeznał, że powód nie wykonał części prac objętych kosztorysem ofertowym wewnątrz pomieszczeń, takich jak gładzie wewnętrzne, licowanie ścian płytkami, podłogi, montażu armatury sanitarnej, instalacji elektrycznej, grzejników oraz głowic. (...)Wykonano też rury spustowe o średnicy 9 cm, podczas gdy projekt przewidywał 10 cm. (...)Zaszła też konieczność skucia większej ilości tynków niż przewidywał projekt oraz powiększono połać dachową, nie wykonując przewidzianej w projekcie ściany ogniotrwałej. (...)Wykonano też rury spustowe o średnicy 9 cm, podczas gdy projekt przewidywał 10 cm.
Czytaj więcej»

I ACa 631/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Białymstoku

Data orzeczenia: 2013-05-29

Data publikacji: 2013-06-19

trafność 13%

Po wykonaniu fundamentów powód wykonał izolację przeciwwilgociową, zgodnie z projektem. (...)Tyle tylko, że w okolicznościach niniejszej sprawy wykonanie instancji przeciwwilgociowej przewidzianej w projekcie, choćby nastąpiło nawet z wadami, nie spowodowałoby należytej ochrony budynku przed wilgocią, ponieważ to mogła zapewnić jedynie instalacja przeciwwodna. (...)Biegły zwraca przy tym uwagę, że sam projekt powstał we wrześniu 2006 r. (...)W piśmie tym zgłoszono projektantowi 20 różnego rodzaju uwag dotyczących braków projektu.
Czytaj więcej»

I C 2121/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Kaliszu

Data orzeczenia: 2023-01-05

Data publikacji: 2023-12-07

trafność 8%

Podstawowym krokiem w kierunku uzyskania certyfikatu jest weryfikacja projektu architektonicznego. (...)Na tym etapie możliwe jest jeszcze dostosowanie projektu do wymagań stawianych budownictwu pasywnemu. Jeśli projekt jest już zgodny z normami (...) , inwestor może przystąpić do budowy domu. (...)Na tym etapie inwestor zobowiązany jest dostarczyć instytucji certyfikującej m.in. projekt budowalny i schematy instalacji, wyniki testów szczelności oraz dokumentację przeprowadzonych prac budowalnych.
Czytaj więcej»

II K 624/19

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Gorzowie Wielkopolskim

Data orzeczenia: 2020-09-22

Data publikacji: 2020-09-24

trafność 20%

Stwierdzono sprawność instalacji elektrycznej. (...)Przyczyną pożaru wieży katedralnej w dniu 01.07.2017 r. było zwarcie w instalacji elektrycznej. (...)Przedmiotowe badania są działaniem profilaktycznym i nie gwarantują w stu procentach sprawności instalacji elektrycznej pomiędzy kolejnymi badaniami. Stan awaryjny mógł zaistnieć lub się pogłębić w dowolnym czasie, nawet po przeprowadzonych pomiarach potwierdzających sprawność techniczną instalacji elektrycznej.
Czytaj więcej»

I C 702/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Łomży

Data orzeczenia: 2017-03-01

Data publikacji: 2017-04-27

trafność 21%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)sanitariatów dla osób niepełnosprawnych, przeróbki instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej i wentylacyjnej. (...)Zdaniem pozwanego faktyczną przyczyną opóźnienia było prowadzenie pracy instalacyjnych basenu oraz czynności rozruchu technologicznego całej instalacji basenowej. (...)Dokumentacja projektowa basenu (projekt budowlany i projekt wykonawczy) została opracowana w drugiej połowie 2009 r. (...)Wykonawca poinformował, że wszystkie instalacje basenowe osiągnęły zakładane projektem parametry i od dnia 21.05.2015 r. rozpoczyna się końcowy okres rozruchu.
Czytaj więcej»

I C 582/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Łomży

Data orzeczenia: 2020-07-24

Data publikacji: 2020-09-24

trafność 19%

Orzeczenie nieprawomocne

Przedmiotem umowy było wybudowanie budynku obory wg projektu. (...)płytą warstwową, woda w budynku, instalacja elektryczna w budynku, pomieszczenia socjalne, rozbiórka części dachu wiaty, ściana silosu przy budynku obory, o dł. 35 mb., posadzka w silosie zacierana mechanicznie, wylanie podjazdów ok. 1200 m2, dorynnowanie dachu obory. (...)Pozwany wykonał umowne prace w szeregu zakresach w sposób nieprawidłowy, odbiegający od zatwierdzonego projektu. (...)Projekt zawierał decyzję o warunkach zabudowy i środowiskowych uwarunkowaniach, oświadczenia projektantów oraz potwierdzenia uprawnienia, projekt zagospodarowania działki, opis techniczny do projektu, oraz projekt budowlany, część konstrukcyjną oraz informację(...)
Czytaj więcej»

V AGa 237/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Data orzeczenia: 2022-07-29

Data publikacji: 2023-06-23

trafność 10%

Przedstawiona propozycja pozwanej nie została przyjęta przez powódkę i przedstawionego projektu powódka nie podpisała. (...)Kierownik budowy nie ma obowiązku wpisywania do dziennika budowy wykonania tymczasowych instalacji odwadniających, ponieważ nie jest to element robót podlegający odbiorowi. (...)Długości przewiertu biegły przyjął na podstawie danych z „projektu wodociągu i kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami do projektowanych budynków mieszkalnych przy ul. (...) w R. ” przekazanej przez przedstawiciela powoda na wizji lokalnej w dniu 6 października 2020r. (...)Na te okoliczność biegły K. R. sporządzi pisemną opinię w dniu 27 października 2020 r., szczegółowo cytowaną przez Sąd pierwszej instalacji.
Czytaj więcej»

V AGa 470/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Data orzeczenia: 2018-11-06

Data publikacji: 2021-01-25

trafność 20%

Po drugie, umowę techniczną, zgodnie z którą (...) S.A. zleciła (...) spółce z o.o. wykonanie instalacji chłodniczej w budynku powierzchniowej stacji(...)handlowej, oprócz urządzeń chłodniczych, dotyczył instalacji elektrycznej pomiędzy szafami automatyki i dostarczonymi urządzeniami. (...)W skład instalacji wchodziły elementy wsporcze, na których były montowane ciągi instalacyjne oraz urządzenia chłodnicze. (...) spółka z o.o. wykonała też instalację elektryczną łączącą automatykę kopalnianą z systemem automatyki centralnej stacji klimatyzacji. (...)Także w doktrynie nie uznaje się projektu za przedmiotowo istotny składnik umowy o roboty budowlane i wyrażane są poglądy, że wykonanie projektu może być powierzone wykonawcy. (...)Jej przedmiotem była bowiem dostawa urządzeń chłodniczych, ich montaż oraz wykonanie instalacji elektrycznej łączącej automatykę kopalnianą z systemem automatyki centralnej stacji klimatyzacji.
Czytaj więcej»

I ACa 476/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Białymstoku

Data orzeczenia: 2019-05-28

Data publikacji: 2019-09-26

trafność 19%

Powodowie wykonali swoje zobowiązanie opisane w projekcie w całości. (...)Opis robót, które zobowiązał się wykonać wykonawca, czyli (...) , wskazuje, że chodzi o roboty budowlane, elektryczne i wykończeniowe. (...)Powodowie, poza umową jako podwykonawcy Interwenienta, na mocy umowy z marca 2015 r. z interwenientem wykonali umowy dodatkowe w zakresie instalacji przeciwpożarowych, to jest doprowadzili hydranty i przerobili instalacje oddymiającą. (...)Inaczej mówiąc wynagrodzenie podwykonawcom należy się w całości, jeśli wynikający z projektu zakres robót wykonał.
Czytaj więcej»