Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4240

I Ns 48/14

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Ostrowi Mazowieckiej

Data orzeczenia: 2016-03-02

Data publikacji: 2016-04-13

trafność 7%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Posiadanie samoistne polega na faktycznym wykonywaniu wszelkich uprawnień, które składają się na treść prawa własności. (...)Z odpowiedzi na wniosek wynika, że uczestnik postępowania pozostaje w błędnym przekonaniu, że o charakterze posiadania decyduje wiedza o rzeczywistym zakresie prawa własności. Wiedza co do tego, czy komuś przysługuje prawo własności jest okolicznością determinującą dobrą wiarę po stronie posiadacza, ale nie decyduje o samoistności posiadania. (...)Mapa ewidencyjna opracowana była w skali 1:5000, na podstawie uczytelnienia zdjęć lotniczych, uzupełnionych pomiarami na gruncie.
Czytaj więcej»

IX P 542/17

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie

Data orzeczenia: 2022-01-31

Data publikacji: 2022-02-09

trafność 7%

Chodzi więc o sytuację, w której zakładowe źródła prawa pracy nie regulują należności z tytułu podróży służbowej. (...)Prawo nakłada na pracodawcę obowiązek wypłaty pracownikowi ryczałtu na pokrycie kosztów noclegu w razie nieprzedłożenia rachunku hotelowego za nocleg. (...)Sąd Najwyższy porównał tu również treść przepisów obowiązujących w prawie krajowym z przepisami unijnymi. (...)Wyliczenia biegłego oceniono jako prawidłowe nie tylko w odniesieniu do zasad matematyki, ale również jako znajdujące oparcie w przepisach prawa.
Czytaj więcej»

VII U 1896/15

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-05-10

Data publikacji: 2017-10-27

trafność 7%

Orzeczenie nieprawomocne

Powyższe skutkowało odmową przyznania na rzecz ubezpieczonej prawa do zasiłku chorobowego za wskazany powyżej okres czasu. (...)Przedmiotem działalności (...) Sp. z o.o. z siedzibą w W. , zgodnie z (...) , jest działalność usługowa w zakresie organizowania transportu ładunków drobnicowych, jak i całokontenerowych (lotniczego, morskiego i drogowego), przygotowywania dokumentów oraz obsługi celnej i magazynowania. (...)Tak, więc według zasady wynikającej z regulacji prawa handlowego zarząd spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest głównym reprezentantem tej spółki nie tylko w odniesieniu do czynności z zakresu prawa materialnego, ale też w postępowaniach sądowych. (...)W takiej sytuacji niewątpliwie posiadała status pracownika, zaś zawarta w dniu 8 stycznia 2014 r. pomiędzy stronami umowa o pracę nie może być uznana za czyn-ność prawną pozorną, bądź też sprzeczną z prawem lub mającą na celu obejście prawa, co w konsekwencji powodowałoby jej nieważność.
Czytaj więcej»

I C 92/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2016-03-15

Data publikacji: 2022-08-26

trafność 7%

Istotność:

Stosownie do treści art. 129 ust. 2 ustawy Prawo ochrony środowiska z 27 kwietnia 2001 r. (Dz. (...)Przesłankami wynikającej z powyższej regulacji odpowiedzialności są: wejście w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego powodującego ograniczenie sposobu korzystania(...)wieczystego lub osobę, której przysługuje prawo rzeczowe do nieruchomości i związek(...)(...)Samo już zatem utworzenie obszaru ograniczonego użytkowania wskazuje na negatywne oddziaływanie lotniska na środowisko w stopniu wymagającym wprowadzenia ograniczeń w wykonywaniu prawa własności. (...)Zadania w tym zakresie winny być bowiem realizowane z poszanowaniem prawa własności.
Czytaj więcej»

X P 294/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2019-01-22

Data publikacji: 2019-03-01

trafność 7%

Orzeczenie nieprawomocne

M. Gersdorf-Giaro , Umowy przedwstępne w prawie pracy, PiP 1979, Nr 11; T. Zieliński , Glosa do uchw. SN z 22.10.1987 r., III CZP 55/87, PiP 1991, Nr 3; R. Sadlik , Umowa przedwstępna w stosunkach pracy, Prawo Pracy 1999, Nr 12; H. Szewczyk , Umowa przedwstępna w polskim prawie pracy, PN UŚ 2001, Nr 14; W. Cajsel , Glosa do wyr. (...)Poniesienie pozostałych kosztów, na które powódka się powoływała (np. bilety lotnicze do Albanii, opłaty wizowe), nie zostało w żaden sposób wykazane. (...)Powódka nadto podjęła pracę u nowego pracodawcy w lipcu 2017 r. choć miała prawo podjąć pracę od maja 2016 r.
Czytaj więcej»

XVIII K 268/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-07-17

Data publikacji: 2018-01-24

trafność 7%

Orzeczenie nieprawomocne

Ponadto odbywał podróże tanimi liniami lotniczymi. (...)Jedynie zaprzeczył by uczestniczył w sprzedaży 2 kilogramów amfetaminy wiosną 2013 r., stwierdzając, że na pewno nie leciał wówczas samolotem, co można sprawdzić w liniach lotniczych. (...)Odbycie podróży lotniczych do Holandii przez P. D. (1) i S. B. potwierdzają informacji uzyskane z linii lotniczych (...) . (...)Osoby te wcześniej wchodziły w konflikt z prawem i bywały w przeszłości pozbawione wolności.
Czytaj więcej»

I C 461/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Olsztynie

Data orzeczenia: 2018-03-28

Data publikacji: 2018-07-09

trafność 7%

Istotność:

Z. Radwański (w:) System prawa cywilnego , t. (...)Piątowski, H. Witczak, A. Kawałko (w:) System Prawa Prywatnego, t. 10. Prawo spadkowe, red. (...)Oznacza to, że w skład spadku wchodzą nie tylko prawa i obowiązki, lecz także uzasadnione prawnie nadzieje na nabycie prawa (ekspektatywy).
Czytaj więcej»

I ACa 1318/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Łodzi

Data orzeczenia: 2017-04-12

Data publikacji: 2017-05-17

trafność 7%

Po upadku A. R. została zabrana przez Lotnicze Pogotowie (...) i przetransportowana do Kliniki (...) , Ortopedii i Oddziału Zakażeń Narządu (...) Szpitala (...) Wojskowego Instytutu Medycznego, gdzie była hospitalizowana przez okres od dnia 4 lutego 2010 r. do dnia 10 lutego 2010 r. (...)Winna bowiem działać w ramach prawa i z zachowaniem należytej staranności. (...)Zaprezentowana w tym zakresie argumentacja sądu okręgowego jest przy tym logiczna, przekonywująca i znajduje oparcie w przepisach prawa i zasadach doświadczenia życiowego. (...)Istotą kierownictwa pracodawcy jest zaś prawo wydawania pracownikowi poleceń.
Czytaj więcej»

I ACa 27/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2012-08-24

Data publikacji: 2013-03-22

trafność 7%

Teza orzeczenia: Proces pracy dziennikarza można podzielić na dwa podstawowe etapy : pierwszy-zbierania informacji i ich weryfikacji oraz drugi ich wykorzystania. Na etapie zbierania materiałów najistotniejsze znaczenie ma rodzaj i wiarygodność źródła informacji.Dziennikarz nie powinien opierać sie na źródle ,którego obiektywizm budzi wątpliwości. Ma (...)
Jedynym kosztem Urząd Miasta był zakup dwóch biletów lotniczych z F. do K. dla G. O. i sekretarza miasta - E. D. . (...)Zważywszy na to, że publikacja w (...) posiadała rozmiar prawie całej 8 i 9 strony dziennika, zasadne było żądanie publikacji oświadczenia o rozmiarze 1/3 strony na ósmej stronie wskazanego dziennika w wydaniu regionalnym w K. . (...)Każda zatem z tych osób ponosi odpowiedzialność w granicach określonych w prawie prasowym , odrębnie dla każdej z nich. (...)W. Czachórski, Prawo zobowiązań w zarysie, Warszawa 1968, s. 335-336; J. Dąbrowa (w:) System prawa cywilnego, t.
Czytaj więcej»

X P 646/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2018-06-18

Data publikacji: 2018-07-20

trafność 7%

Dane zawarte w systemie L. (...) służyły także do ustalenia tzw. dni fakturowych pracy przy projekcie, co pozwalało na ustalenie prawa do premii ilościowej i jej wartości. (...)W orzecznictwie i doktrynie prawa pracy przepisy o czasie pracy uważa się za bezwzględnie obowiązujące. (...)Pierwsza grupa przyczyn, obejmując takie zdarzenia jak powódź, pożar, trzęsienie ziemi, katastrofy ekologiczne, drogowe, kolejowe lub lotnicze, a także wszelkiego rodzaju awarie maszyn i urządzeń, nie budzi wątpliwości. (...)Na marginesie wskazać należy, że zgłoszony przez stronę pozwaną zarzut nadużycia przez powoda prawa podmiotowego wydaje się słuszny.
Czytaj więcej»