Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

VI Ka 244/22

wyrok

Sąd Okręgowy w Elblągu

Data orzeczenia: 2022-09-23

Data publikacji: 2023-04-14

trafność 8%

Istotność:

(...)1 k.p.k. – obraza przepisów prawa materialnego w zakresie kwalifikacji prawnej czynu przypisanego oskarżonemu ☐ art. 438 pkt 1a k.p.k. – obraza przepisów prawa materialnego w innym wypadku niż(...)błędnej podstawy prawnej orzeczenie odpowiada prawu ☒ art. 438 pkt 2(...)(...)(...)czyli osobą zgłaszającą możliwe naruszenie prawa na tle wycinki drzew. (...)Co zaś do okoliczności iż M. K. jest myśliwym to należy zauważyć, że myśliwi parają się nie tylko zabijaniem zwierząt, gdyż z prawa łowieckiego wynika obowiązek troski o rozwój łowiectwa, ale w powiązaniu z ochroną środowiska przyrodniczego. (...)(...)K. P. - analizy zdjęć lotniczych.
Czytaj więcej»

II K 519/20

wyrok

Sąd Rejonowy w Raciborzu

Data orzeczenia: 2021-02-23

Data publikacji: 2022-04-11

trafność 8%

Teza orzeczenia: 1. Przepis art. 264§3 kk ma charakter blankietowy. 2. Przez pojęcie "ustawa nowa" oraz "ustawa obowiązująca poprzednio" rozumieć należy ogół przepisów subsumowanych pod zachowanie sprawcy czynu.
(...)portach i przystaniach oraz portach lotniczych i lotniskach. (...)Zasada określoności prawa karnego i zasada lex mitior agit wyklucza „rozciągnięcie” stosowania tych przepisów na okres po ich wygaśnięciu. (...)Ustęp 2 stanowi, że dokumenty, o których mowa w ust. 1, określają odrębne przepisy, w tym umowy międzynarodowe, których Rzeczpospolita Polska jest stroną, lub przepisy prawa Unii Europejskiej. (...)Prawo swobodnego przemieszczania się ustanowione w ust. 1 przysługuje także cudzoziemcom posiadającym ważną wizę długoterminową wydaną przez jedno z państw członkowskich jak przewidziano w art. 18.
Czytaj więcej»

I Ns 1202/21

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Koninie

Data orzeczenia: 2023-12-19

Data publikacji: 2024-11-14

trafność 8%

W toku postępowania rozgraniczeniowego ustala się, do jakich granic sięga prawo własności właściciela gruntu. (...)Organ prowadzący operat ewidencji gruntów i budynków nie może rozstrzygać sporów co do praw do gruntu ani nadawać tych praw. (...)Przez stan prawny nieruchomości należy rozumieć prawa i roszczenia wpisane w działach II–IV księgi wieczystej. (...)(...)idącym odstępstwem od zasady nienaruszalności prawa własności, wskazał, iż wszelkie wątpliwości powinny być tłumaczone na korzyść ochrony własności (innych praw majątkowych), bez względu na to, czy chodzi o własność (prawa majątkowe) osób fizycznych, jednostek samorządu(...)
Czytaj więcej»

XII C 712/18

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2020-11-23

Data publikacji: 2021-02-11

trafność 8%

Po stronie pozwanej występuje jednostka samorządu terytorialnego - Miasto P. (na prawach powiatu) reprezentowane przez Prezydenta Miasta P. , a zastępowane przez profesjonalnego pełnomocnika. (...)Przede wszystkim „potencjał” jest hipotezą, za którą w tym przypadku nie idą żadne działania faktyczne powodów. „Jakiś potencjał” zawsze istnieje, jednak prawo zabudowy nie jest vis absoluta. Istniejące ograniczenia wynikają nie tylko z planów miejscowych, ale również chociażby z prawa budowlanego i aktów wykonawczych określających parametry techniczne dla budynków. (...)Obszary te w doktrynie prawa administracyjnego zalicza się do tzw. obszarów specjalnych, charakteryzujących się odrębnym reżimem prawnym skutkującym ograniczeniami w stosowaniu prawa p różnorakim charakterze.
Czytaj więcej»

I C 285/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Olsztynie

Data orzeczenia: 2017-05-31

Data publikacji: 2017-07-13

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Ostatecznie umorzono przed Komisją postępowanie wobec faktu , iż błędna diagnoza nie stanowiła zdarzenia szpitalnego w rozumieniu Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta . (...)Młodszy syn powód M. B. przed śmiercią ojca przeniósł się do G. , gdzie podjął naukę w szkole policealnej w kierunku zawodu mechanika lotniczego. (...)Prawo zobowiązań - część ogólna system Prawa Prywatnego, tom 6, pod red. (...)(...)wynikającej z naruszenia więzi rodzinnej, prawa do życia w pełnej rodzinie, prawa do życia w związku małżeńskim i ta okoliczność z przyczyn oczywistych szerszego uzasadnienia nie wymaga.
Czytaj więcej»

I ACa 2019/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-08-12

Data publikacji: 2015-10-21

trafność 8%

Z prawem własności tego lokalu związany jest udział w nieruchomości wspólnej. (...)Pozostałe trzy lokale użytkowe wykorzystywane są jako apteka, punkt sprzedaży biletów lotniczych i punkt świadczenia usług weterynaryjnych. (...)Na terenie posesji jest możliwość zaparkowania na przykład wzdłuż budynku przez osoby niemające prawa do miejsca parkingowego. (...)Uchwała w zaskarżonej części nie naruszała przepisu prawa (w szczególności art. 12 ust. 3 u.w.l.) Od wyroku tego w całości apelację wniosły powódki.
Czytaj więcej»

I ACa 1086/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-02-03

Data publikacji: 2015-03-03

trafność 8%

W zakresie zarzutów prawa materialnego, pozwana zarzuciła niewłaściwe zastosowanie art. 499 k.c. , polegające na uznaniu potrącenia za skuteczne mimo braku oświadczenia o potrąceniu złożonego zgodnie z wymogami prawidłowej reprezentacji. (...)Na gruncie prawa cywilnego, przyjęcie tej dychotomii prowadziłoby do wniosku, że premia nigdy nie może być uznana za opłatę półkową. (...)Tymczasem na gruncie prawa cywilnego, realny/fikcyjny charakter premii jest wtórny wobec podstawowego ustalenia, jaki był zgodny zamiar stron i cel umowy (postanowienia umownego, art. 65 § 2 k.c. ). (...)Koszt biletu lotniczego Sąd uznał za niecelowy, uwzględniwszy dostępność tańszych biletów na przejazd koleją.
Czytaj więcej»

III AUa 3120/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-04-29

Data publikacji: 2015-08-26

trafność 8%

W uzasadnieniu apelujący wskazał, że odwołujący się przedstawił szereg dowodów potwierdzających faktyczne wykonywanie przez zainteresowanego jego obowiązków pracowniczych, w tym np. bilety lotnicze potwierdzające odbywanie podróży służbowych, a(...)(...)W powołanym wyroku wskazano w szczególności, że nie ma zasadniczej kolizji pomiędzy prawem pracy, a przepisami k.s.h. co do pracowniczego zatrudnienia członków zarządu. (...)Wobec powyższego, nawet przy przyjęciu poglądu dopuszczającego zawarcie z członkiem zarządu spółki prawa handlowego umowy o pracę w(...)Należy również wskazać, że przepisy Kodeksu pracy nie zawierają uregulowań dotyczących czynności prawnych, stąd też do ich oceny stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego , pod warunkiem jedynie, że nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy.
Czytaj więcej»

V ACa 55/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-06-01

Data publikacji: 2022-07-27

trafność 8%

Autorzy artykułu podali też informację, że wcześniej powód zasiał w radach nadzorczych wojskowych zakładów lotniczych nr (...) i (...) . (...)Odnosząc się do żądania publikacji sprostowania, wskazał na fakt niespełnienia wymogów ustawy Prawo prasowe . (...)Prawo prasowe (t.j. (...)Zdaniem Sądu materiał prasowy zawiera sprzeczne informacje w tym zakresie, tym samym powód ma prawo do negacji tej części treści artykułu, którą uważa za nieprawdziwą.
Czytaj więcej»

I C 41/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2014-12-23

Data publikacji: 2015-01-27

trafność 8%

Stosownie do treści art. 129 ust. 2 ustawy Prawo ochrony środowiska z 27 kwietnia 2001r. (Dz. (...)Przesłankami wynikającej z powyższej regulacji odpowiedzialności są: wejście w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego powodującego ograniczenie sposobu korzystania(...)wieczystego lub osobę, której przysługuje prawo rzeczowe do nieruchomości i związek(...)(...)Trzeba też pamiętać, że ogólnie obowiązujące przepisy prawa budowlanego nie przewidują wobec inwestorów żadnych obowiązków i sankcji w razie niezapewnienia właściwego klimatu akustycznego budynku mieszkalnego. (...)Żaden przepis ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku prawo o ochronie środowiska, ( art. 129 – 136 ), która stanowi podstawę odpowiedzialności pozwanego, nie przewiduje konieczności ustalenia przez sąd wysokości odszkodowania.
Czytaj więcej»