Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

I C 2584/13

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-05-07

Data publikacji: 2015-11-09

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Transport lotniczy stanowił dla powodów jeden z elementów wycieczki decydujących o udanym wypoczynku. (...)Przepis ten nie wskazuje wprawdzie wprost możliwości żądania zadośćuczynienia za utratę przyjemności z wakacji, jednakże zgodnie z unijnym prawem turysta ma prawo żądać od organizatora wyjazdu wynagrodzenia za naruszenie prawa do niezakłóconego wypoczynku. (...)zasadami panującymi w Unii Europejskiej, prawo krajowe powinno być interpretowane zgodnie z celem jaki przyświeca dyrektywie, regulującej dane stosunki prawne, to klientom biur podróży przysługuje prawo do zadośćuczynienia z tytułu zmarnowanego urlopu. (...)Nie ulega więc wątpliwości, iż powodowie którzy mieli prawo oczekiwać w związku z zawarciem(...)odczuwać stres i dyskomfort podczas prawie dwugodzinnego oczekiwania na autokar zastępczy i kilkugodzinnej podróży autokarem do W. .
Czytaj więcej»

IV P 115/14

wyrok

Sąd Rejonowy w Dzierżoniowie

Data orzeczenia: 2015-11-04

Data publikacji: 2015-12-22

trafność 8%

Istotność:

(...)transport do pracy oraz bilety lotnicze z kraju zamieszkania do kraju pracy. (...)W uzasadnionych przypadkach pracownik składa pisemne oświadczenie o okolicznościach mających wpływ na prawo do diet, ryczałtów, zwrot innych kosztów podróży lub ich wysokość. (...)W szczególności ich stosowanie na obszarze prawa pracy nie może prowadzić do podważenia lub przekreślenia sensu ochronnych regulacji prawa pracy, które mają na celu(...)(...)Zgodnie z dyspozycją tego przepisu strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony.
Czytaj więcej»

XII C 712/18

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2020-11-23

Data publikacji: 2021-02-11

trafność 8%

Po stronie pozwanej występuje jednostka samorządu terytorialnego - Miasto P. (na prawach powiatu) reprezentowane przez Prezydenta Miasta P. , a zastępowane przez profesjonalnego pełnomocnika. (...)Przede wszystkim „potencjał” jest hipotezą, za którą w tym przypadku nie idą żadne działania faktyczne powodów. „Jakiś potencjał” zawsze istnieje, jednak prawo zabudowy nie jest vis absoluta. Istniejące ograniczenia wynikają nie tylko z planów miejscowych, ale również chociażby z prawa budowlanego i aktów wykonawczych określających parametry techniczne dla budynków. (...)Obszary te w doktrynie prawa administracyjnego zalicza się do tzw. obszarów specjalnych, charakteryzujących się odrębnym reżimem prawnym skutkującym ograniczeniami w stosowaniu prawa p różnorakim charakterze.
Czytaj więcej»

XXIV C 1131/13

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-07-23

Data publikacji: 2014-11-21

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Dlatego też powódka uprawniona jest do żądania odszkodowania bowiem zarówno przepisy prawa, jak i państwo ingeruje w sferą podstawowych praw człowieka do nieskrępowanego korzystania z własności, ochrony zdrowia, czy też do wypoczynku. (...)W odpowiedzi na powyższe pismo strona pozwana podniosła, że port lotniczy nie jest przedsiębiorstwem wprawianym w ruch za pomocą sił przyrody zgodnie z art. 435 k.c. , a ponadto ustawodawca w art. 129-136 ustawy Prawo ochrony środowiska uregulował samodzielne podstawy(...)(...)Prawo ochrony środowiska, jest terminem zawitym, a nie terminem przedawnienia”. (...)Jednakże wskazać należy, że prawo do wystąpienia z roszczeniem z art. 129 p.o.ś. jest prawem związanym z nieruchomością, a precyzyjniej z własnością, prawem użytkowania wieczystego, czy prawem rzeczowym na nieruchomości, której dotyczą ograniczenia wymienione w art. 129 ust. 1 p.o.ś.
Czytaj więcej»

I C 455/20

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim

Data orzeczenia: 2024-10-31

Data publikacji: 2025-04-14

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Może to wyjaśniać fakt, że osoby mieszkające na wsi oczekują, że poziom hałasu będzie tam niższy od dopuszczalnego na podstawie przepisów prawa i wydanych na ich podstawie przepisów administracyjnych. (...)Poziom tego zapylenia można bardzo wyraźnie dostrzec na zdjęciach lotniczych wykonanych zimą. (...)Co więcej załączone do akt sprawy zdjęcia dotyczą przypadkowych okresów i nie zostały wykonane na potrzeby niniejszej sprawy, ale są zdjęciami lotniczymi dostępnymi na komercjalnych platformach obrazujących zmiany krajobrazu na przestrzeni lat. (...)Takie ograniczenie prawa własności nie narusza praw właściciela bowiem zmierza jedynie do zmniejszenia szkodliwości oddziaływania tej działalności na nieruchomości sąsiednie.
Czytaj więcej»

III APa 9/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2017-02-23

Data publikacji: 2017-07-04

trafność 8%

Istotność:

Twierdził, iż pozwana w trakcie podróży służbowych powoda nie zapewniała mu noclegów, jak również nie wypłaciła na jego rzecz diet i ryczałtów za noclegi w wymaganej prawem wysokości. (...)Nadto, w ocenie powoda brak jest podstaw do stwierdzenia przez pozwaną naruszenia prawa materialnego – rozporządzeń Ministra Pracy i Polityki Społecznej, w omawianym zakresie. (...)W ocenie powoda regulamin obowiązujący u pozwanej jest niezgodny z prawem. (...)Ustawodawca pozostawił nadmierną swobodę organom stosującym prawo przy ustalaniu zakresu normowania uprawnień kierowców zatrudnionych w transporcie międzynarodowym i związanych z nimi obowiązków pracodawców.
Czytaj więcej»

I ACa 1510/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Łodzi

Data orzeczenia: 2014-05-23

Data publikacji: 2014-06-26

trafność 8%

Jednocześnie ustalono, że powód, w przypadku zawarcia ostatecznych umów nabycia prawa własności mieszkań przez inwestorów włoskich otrzyma od pozwanego prowizję, w wysokości 15% ceny każdego mieszkania. (...)W związku z tym powodowi została wyrządzona szkoda, ponieważ utracił on prawo do zrealizowania czeków i nie mógł w tym zakresie spełnić również świadczenia na rzecz pozwanej. (...)(...)pkt 1-3, mających za przedmiot prawa do nieruchomości lub ich części. 1a. (...)Nawet gdyby w jakiejś części zaginęły czy nie były możliwe do uzyskania, to profesjonalni pełnomocnicy bez trudu byli w stanie uzyskać takie informacje od konkretnych hoteli, czy też linii lotniczych.
Czytaj więcej»

I ACa 437/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2014-07-03

Data publikacji: 2014-08-20

trafność 8%

Co do podstawy prawnej żądania zadośćuczynienia Sąd Okręgowy wskazał, że prawo do życia w rodzinie oraz związanego z nim utrzymywania więzi osobistych i emocjonalnych z członkami rodziny należy zaliczyć do kategorii podlegających ochronie dóbr osobistych w rozumieniu przepisu art. 23 k.c. (...)Oznacza to także prawo do żądania przez osoby bliskie zmarłemu przyznania zadośćuczynienia na podstawie przepisów art. 24 § 1 zd. 3 k.c. w zw. z art. 448 k.c. (...)Z punktu widzenia praw poszkodowanych, uprawnionych do alimentacji, istotna(...)(...)Akcentowana przez skarżące wysokość świadczeń pieniężnych otrzymywanych przez rodziny ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiej, czy kwot przyznawanych(...)
Czytaj więcej»

I ACa 270/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2022-07-29

Data publikacji: 2022-12-29

trafność 8%

(...)ponadnormatywnym hałasem, generowanym przez ruch lotniczy przy lotnisku wojskowym (...) oraz autostradę, za co Miasto P. nie może ponosić odpowiedzialności. (...)Sąd Okręgowy nietrafnie powołał się także na art. 36 ust. 1a w/w ustawy, albowiem obowiązuje on od 1 stycznia 2018 r. w związku z wejściem w życie art. 497 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne (t.j. (...)Mimo powyższych uchybień Sądu Okręgowego powództwo i podlegało oddaleniu, a zaskarżony wyrok należało uznać za odpowiadający prawu. Skarżący wskazywał na naruszenie art. 36 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym poprzez jego błędną wykładnię, polegającą na przyjęciu, że właścicielowi nieruchomości przysługuje prawo wyboru i dochodzenia tylko jednego z roszczeń wymienionych w nim roszczeń.
Czytaj więcej»

II Ca 414/18

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Kielcach

Data orzeczenia: 2018-12-06

Data publikacji: 2019-11-08

trafność 8%

Istotność:

W apelacji od tego orzeczenia wnioskodawcy zarzucili naruszenie przepisów prawa materialnego, polegające na uporczywym naruszaniu(...)J. O. (1) oraz naruszenie prawa procesowego, polegające na lekceważeniu wniosków i powiadomień składanych do Sądu przez skarżących. (...)U. nr 27, poz. 250 z późn. zm.), to należało w pierwszej kolejności podjąć próbę ustalenia granicy prawnej, stosownie do zakresu posiadania nieruchomości w dniu 4 listopada 1971 r., kiedy nastąpiło nabycie z mocy prawa ich własności ( art. 1 w zw. z art. 21 tej ustawy). (...)(...)1,7645 m 2 i jest prawie zgodna z powierzchnią działki nr (...) , powstałej po wywłaszczeniu pasa drogi Z. - J. w operacie pomiarowym nr. ewid. 247/2/311/77, wynoszącą 1,7652 ha (1,7782 ha – 0,0130 ha). (...)Tylko na marginesie należy zauważyć, że wniosek o dopuszczenie dowodu ze zdjęć lotniczych wpłynął po zamknięciu rozprawy (k.446-448), a uwzględniając dotychczasowy czas trwania postępowania w sprawie, należałoby uznać, że jest spóźniony ( art. 381 k.p.c. ).
Czytaj więcej»