Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

I C 91/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2015-03-30

Data publikacji: 2015-05-08

trafność 9%

Istotność:

Stosownie do treści art. 129 ust. 2 ustawy Prawo ochrony środowiska z 27 kwietnia 2001 r. (Dz. (...)Przesłankami wynikającej z powyższej regulacji odpowiedzialności są: wejście w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego powodującego ograniczenie sposobu korzystania(...)wieczystego lub osobę, której przysługuje prawo rzeczowe do nieruchomości i związek(...)(...)Samo już zatem utworzenie obszaru ograniczonego użytkowania wskazuje na negatywne oddziaływanie lotniska na środowisko w stopniu wymagającym wprowadzenia ograniczeń w wykonywaniu prawa własności. (...)Zadania w tym zakresie winny być bowiem realizowane z poszanowaniem prawa własności.
Czytaj więcej»

I C 335/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2023-06-30

Data publikacji: 2023-08-01

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Zgodnie z treścią art. 129 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska, w związku z ograniczeniem sposobu korzystania z nieruchomości jej właściciel może żądać odszkodowania za poniesioną szkodę. (...)Przesłankami wynikającej z powyższej regulacji odpowiedzialności są: wejście w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego powodującego ograniczenie sposobu korzystania(...)wieczystego lub osobę, której przysługuje prawo rzeczowe do nieruchomości i związek(...)(...)Samo już zatem utworzenie obszaru ograniczonego użytkowania wskazuje na negatywne oddziaływanie lotniska na środowisko w stopniu wymagającym wprowadzenia ograniczeń w wykonywaniu prawa własności. (...)Strona powodowa nie może skutecznie dochodzić zaniechania imisji hałasu przez lotnisko, w związku z czym doszło do zawężenia przysługujących jej, wynikających z prawa własności, uprawnień związanych z podejmowaniem działań ochronnych wobec swojej własności.
Czytaj więcej»

VI ACa 1337/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-09-22

Data publikacji: 2016-01-25

trafność 9%

Istotność:

W sytuacji, gdy wykonawca gwarancji w ww. terminie nie dostarczy, zamawiający do czasu przedstawienia gwarancji lub upływu okresu, na jaki gwarancja miała obowiązywać, ma prawo zatrzymać z należnych wykonawcy płatności 10% ceny netto. (...)Brak było jednocześnie w takiej sytuacji jakichkolwiek podstaw do przyjęcia, iż korzystanie z tego zarzutu jest nadużyciem prawa podmiotowego w rozumieniu art. 5 kc. (...)W konsekwencji brak jest podstaw , by przyjąć , że pozwani , korzystając z zarzutu przedawnienia, nadużyli swojego prawa podmiotowego w rozumieniu art. 5 kc. (...)Prawo zamówień publicznych oraz pkt.3.2.3 umowy joint venture z dnia 11.11.2002 r./k-773 odwrót/, który tę kwestię precyzuje expressis verbis.
Czytaj więcej»

II Ca 276/13

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Szczecinie

Data orzeczenia: 2013-11-13

Data publikacji: 2016-02-15

trafność 9%

W trakcie trwania małżeństwa uczestnicy nabyli także motocykl, samochód F. (...) oraz własnościowe spółdzielcze prawo do garażu murowanego. (...)Nie można było natomiast uznać za uczestnikiem, że nie należy uwzględniać ich w podziale majątku, gdyż zostały zużyte w sposób odpowiadający prawu. (...)Nie można było w związku z tym podzielić stanowiska byłego męża wnioskodawczyni, że pieniądze zostały zużyte w sposób odpowiadający prawu. (...)W wyczerpującym i sporządzonym zgodnie z art. 328 § 2 k.p.c. uzasadnieniu wyroku, Sąd Rejonowy dokładnie określił dowody, na których się oparł, wyjaśnił podstawę prawną wyroku i przytoczył w tym zakresie przepisy prawa.
Czytaj więcej»

I ACa 196/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2019-08-28

Data publikacji: 2021-01-22

trafność 9%

Istotność:

Odmówiono jednak zwrotu wywłaszczonej nieruchomości, ponieważ zaszły nieodwracalne skutki prawne w postaci przeniesienia prawa jej własności, co uniemożliwia wydanie decyzji o jej zwrocie na rzecz wnioskodawcy. (...)(...)kwestie jednocześnie jako naruszenie przepisów prawa materialnego lub jako naruszenie przepisów prawa procesowego. (...)W związku z tym podkreślić trzeba, że pierwszeństwo powinno mieć wyjaśnienie prawidłowości podstawy faktycznej zaskarżonego wyroku, ponieważ dopiero po jej zweryfikowaniu można przejść do oceny prawnej w oparciu o właściwe przepisy prawa materialnego. (...)(...)przez pozwanego obowiązku wynikającego z prawa publicznego (administracyjnego), czyli wiążącego się(...)nie z wykonywaniem przysługującego im prawa własności (dominium), tym bardziej, że pozwanemu przysługiwały prawa właścicielskie do przedmiotowych działek, które(...)
Czytaj więcej»

IV P 115/14

wyrok

Sąd Rejonowy w Dzierżoniowie

Data orzeczenia: 2015-11-04

Data publikacji: 2015-12-22

trafność 9%

Istotność:

(...)transport do pracy oraz bilety lotnicze z kraju zamieszkania do kraju pracy. (...)W uzasadnionych przypadkach pracownik składa pisemne oświadczenie o okolicznościach mających wpływ na prawo do diet, ryczałtów, zwrot innych kosztów podróży lub ich wysokość. (...)W szczególności ich stosowanie na obszarze prawa pracy nie może prowadzić do podważenia lub przekreślenia sensu ochronnych regulacji prawa pracy, które mają na celu(...)(...)Zgodnie z dyspozycją tego przepisu strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony.
Czytaj więcej»

I ACa 1106/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2016-07-14

Data publikacji: 2017-02-22

trafność 9%

Istotność:

Mając na uwadze powyższe, Sąd Okręgowy na podstawie przepisu art. 774 k.c. w zw. z art. 775 k.c. i wskazanych przepisów Prawa przewozowego oraz Konwencji w zw. z przepisem art. 58 § 1 i § 3 k.c. w zw. z art. 353(1) k.c. , orzekł jak w punkcie I wyroku. (...)Wręcz przeciwnie, zarówno w kodeksie cywilnym , jak i w prawie przewozowym (Dz. (...)Analogiczną treść ma przepis art. 5 ustawy prawo przewozowe , który stanowi, że przewoźnik może powierzać wykonanie przewozu innym przewoźnikom na całej przestrzeni przewozu lub jej części. (...)U. 2016 r. poz. 66 j.t.) frachtem, w transporcie lotniczym opłatą za przewóz, zaś w transporcie pocztowym opłatą pocztową.
Czytaj więcej»

I ACa 965/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2012-12-05

Data publikacji: 2012-12-19

trafność 9%

Na wysokość należnego powódce świadczenia nie mogą mieć wpływu kwoty zadośćuczynień przyznanych osobom bliskim ofiar katastrof lotniczych w S. i M. . (...)Według skarżącej Sąd Apelacyjny dopuścił się również naruszenia przepisów prawa materialnego tj. art. 5 k.c. oraz art. 446 § 2 i 3 k.c. (...)Wymagało jedynie zachowania odpowiednich procedur legalizujących zatrudnienie, pod rygorem zastosowania sankcji właściwych prawu karnoskarbowemu. (...)Nie sposób jednak przyjąć, aby uzyskane w takich warunkach wynagrodzenie było świadczeniem nienależnym czy sprzecznym z prawem.
Czytaj więcej»

I C 2584/13

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-05-07

Data publikacji: 2015-11-09

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

Transport lotniczy stanowił dla powodów jeden z elementów wycieczki decydujących o udanym wypoczynku. (...)Przepis ten nie wskazuje wprawdzie wprost możliwości żądania zadośćuczynienia za utratę przyjemności z wakacji, jednakże zgodnie z unijnym prawem turysta ma prawo żądać od organizatora wyjazdu wynagrodzenia za naruszenie prawa do niezakłóconego wypoczynku. (...)zasadami panującymi w Unii Europejskiej, prawo krajowe powinno być interpretowane zgodnie z celem jaki przyświeca dyrektywie, regulującej dane stosunki prawne, to klientom biur podróży przysługuje prawo do zadośćuczynienia z tytułu zmarnowanego urlopu. (...)Nie ulega więc wątpliwości, iż powodowie którzy mieli prawo oczekiwać w związku z zawarciem(...)odczuwać stres i dyskomfort podczas prawie dwugodzinnego oczekiwania na autokar zastępczy i kilkugodzinnej podróży autokarem do W. .
Czytaj więcej»

XVII AmE 86/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-02-24

Data publikacji: 2021-08-04

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

U. z 2017 r., poz. 2168 ze zm.) i art. 198 ust. 6 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Przepisy wprowadzające ustawę- Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej (Dz. (...)Zgodnie zaś z art. 35 ust. 3 p.e., Prezes URE odmawia udzielenia koncesji, gdy wnioskodawca nie spełnia wymaganych przepisami prawa warunków. (...)Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że odwołanie nie zasługiwało na uwzględnienie a zaskarżona Decyzja, którą Prezes URE odmówił udzielenia powódce koncesji odpowiada prawu. (...)O kosztach procesu Sąd orzekł na podstawie art. 98 k.p.c. , zgodnie z którym strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony (koszty procesu).
Czytaj więcej»