Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

XVIII C 351/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2016-01-04

Data publikacji: 2016-05-09

trafność 18%

Istotność:

Podniósł, że od 2013 r. nastąpił spadek operacji lotniczych. (...)W 2000 r. skorzystało z niego 227.847 pasażerów, przy liczbie 13.225 operacji lotniczych. (...)Prawo ochrony środowiska (Dz. (...)Prawo ochrony środowiska (Dz.
Czytaj więcej»

VI ACa 1662/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-12-08

Data publikacji: 2016-05-09

trafność 25%

Istotność:

Prawo ochrony środowiska Dz.U.2008.25.150 (z późniejszymi zmianami). (...)Prawo ochrony środowiska . (...)Trudo bowiem porównywać zabudowę oraz częstotliwość lotów jakie odbywają się z portu lotniczego im. (...) w chwili obecnej i kilkadziesiąt lat temu. (...)Wpływ hałasu lotniczego na wartość nieruchomości wynosiłaby więc ok. 8 tyś zł (12% powyższego zakresu stanowi zdaniem biegłego wpływ hałasu samochodowego, a 25% wpływu hałasu samochodowego stanowi wpływ hałasu lotniczego, tj. 105 zł/ m2 lokalu o powierzchni 73,92 m2 daje kwotę 7760 zł).
Czytaj więcej»

II C 2709/15

uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-04-06

Data publikacji: 2016-05-06

trafność 31%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: . Niepodobna akceptować „przerzucania” ciężaru dowodu na pozwanego i dowodzenia przez niego wbrew własnym interesom w sytuacji, gdy notoryjność powszechna uzasadnia konkluzję, że roszczący powodowie – o ile lot w istocie odbyli - dysponowali miarodajnym dokumentem: kartą pokładową lub przynajmniej potwierdzoną rezerwacją, których to dowodów (...)
W uzasadnieniu powód wskazał, że w dniu 10 lipca 2012 roku podróżował liniami lotniczymi pozwanego z Teneryfy do W. . (...)Niemniej takie opóźnienie nie rodzi po stronie pasażerów prawa do odszkodowania, jeżeli przewoźnik lotniczy jest w stanie dowieść, że(...)poza zakresem skutecznej kontroli przewoźnika lotniczego”. (...)Nie można jednak uznać, że inicjatywa dowodowa co do wykazania zaistnienia obu tych wymagań ustawowych – spoczywała na pozwanym, pomimo treści przepisu art. 205b ust. 5 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze (Dz. (...)S. , S. S. sp.j. z siedzibą w R. i nie wynika z niej nawet nazwa przewoźnika lotniczego.
Czytaj więcej»

I C 1667/13

uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-07-10

Data publikacji: 2016-05-06

trafność 31%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Czas usprawnienia samolotu był niemożliwy do przewidzenia, z tego względu zdecydowano o przeniesieniu zaplanowanych na nim operacji lotniczych na dzień 5 maja 2013 roku na inny samolot tego samego typu o znakach SP- (...) , który był tego dnia dostępny od godziny 7:50 (...) w porcie lotniczym W. . (...)(...)sposób, że do celów stosowania prawa do odszkodowania pasażerów opóźnionych lotów można traktować jak pasażerów odwołanych lotów oraz że mogą oni powoływać się na prawo do odszkodowania przewidziane w art.(...)po pierwotnie przewidzianej przez przewoźnika lotniczego godzinie przylotu. Niemniej takie opóźnienie nie rodzi po stronie pasażerów prawa do odszkodowania, jeżeli przewoźnik lotniczy jest w stanie dowieść, że(...)poza zakresem skutecznej kontroli przewoźnika lotniczego”. (...)Jak zostało już zauważone, opóźnienie w przylocie nie rodzi po stronie pasażerów prawa do odszkodowania, jeżeli przewoźnik lotniczy jest w stanie dowieść, że(...)poza zakresem skutecznej kontroli przewoźnika lotniczego.
Czytaj więcej»

II C 2460/15

uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-04-20

Data publikacji: 2016-05-05

trafność 32%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Na gruncie niniejszej sprawy powódka dochodziła równowartości w złotych polskich odszkodowania za nienależyte wykonanie umowy przewozu lotniczego (opóźnienie lotu) wynikającego z Rozporządzenia nr 261/04, wyrażonego w kwocie euro, co stanowi złamanie dyspozycji art. 358 k.c., a naruszenie przepisów prawa materialnego Sąd uwzględnia z urzędu.
Niemniej takie opóźnienie nie rodzi po stronie pasażerów prawa do odszkodowania, jeżeli przewoźnik lotniczy jest w stanie dowieść, że(...)poza zakresem skutecznej kontroli przewoźnika lotniczego”. (...)Danie dłużnikowi prawa wyboru chroni go przed ryzykiem kursowym. (A. Gil - Rzetecka, Kodeks Cywilny. (...)(...)za nienależyte wykonanie umowy przewozu lotniczego (opóźnienie lotu) wynikającego z Rozporządzenia nr 261/04, wyrażonego w kwocie euro, co stanowi złamanie dyspozycji art. 358 k.c. , a naruszenie przepisów prawa materialnego Sąd uwzględnia z urzędu . (...)Sąd uznał, że powódka nie miała prawa wyboru waluty za stronę zobowiązaną (pozwanego dłużnika).
Czytaj więcej»

I C 329/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-12-03

Data publikacji: 2016-05-04

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

Ustawodawca wyczerpująco uregulował tę problematykę wśród przepisów prawa rzeczowego , przyznając właściwe roszczenie lub odrzucając je (jak w przypadku posiadania w dobrej wierze do czasu wytoczenia powództwa windykacyjnego). (...)W kwestii wysokości należnego wynagrodzenia można zaaprobować generalne założenie, że właściwą będzie kwota „którą posiadacz musiałby zapłacić właścicielowi, gdyby jego posiadanie opierało się na prawie” (zob. S. Rudnicki, Komentarz do Prawa rzeczowego). (...)Na tym zachowanie pozwanego i w tamtym czasie po ułożeniu chodnika zakończyło się, co oznacza, że pozwany nie naruszał w dalszym ciągu ani prawa własności powódki, ani jej posiadania i nie korzystał z jej gruntu w okresie późniejszym.
Czytaj więcej»

I ACa 1701/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2016-03-04

Data publikacji: 2016-05-04

trafność 23%

Istotność:

Sąd Okręgowy ustalił w szczególności, że matka powoda K. P. zmarła w wyniku katastrofy lotniczej samolotu, która miała miejsce dnia 13 listopada 2011 r. (...)Nadto, zdaniem skarżącego, Sąd Okręgowy pominął także i to, że katastrofa lotnicza, w której zginęła mama powoda, miała wymiar medialny. (...)Skarżący podniósł także zarzut mającego wpływ na treść wyroku naruszenia prawa procesowego – art. 100 k.p.c. poprzez wadliwe przyjęcie, iż powód wygrał sprawę jedynie w 7%. (...)Trudno natomiast uznać, że obraźliwe komentarze pod adresem ojca powoda publikowane w internecie stanowią normalne następstwo zaistnienia wypadku lotniczego.
Czytaj więcej»

II K 38/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Koszalinie

Data orzeczenia: 2016-01-08

Data publikacji: 2016-04-29

trafność 24%

Teza orzeczenia: ocena względności ustawy karnej, którą należy zastosować wobec sprawcy przestępstwa popełnionego w ramach zorganizowanej grupy przestępczej musi uwzględniać jego sytuację w jak najszerszym aspekcie odpowiedzialności, w tym środki związane z poddaniem sprawcy próbie
Zorganizowane grupy przestępcze ze swej istoty są niebezpieczne ponieważ naruszają porządek publiczny tworząc struktury, których celem jest działalność sprzeczna z prawem. (...)Oskarżony swoim zachowaniem okazał całkowite lekceważenie dobra chronionego prawem jakim jest mienie innych podmiotów. (...)Oskarżony swoim postępowaniem okazał brak poszanowania obowiązujących przepisów prawa. (...)Zdaniem Sądu ustalony okres probacji zagwarantuje przestrzeganie przez oskarżonego prawa w przyszłości.
Czytaj więcej»

XII C 1208/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2016-04-22

Data publikacji: 2016-04-28

trafność 17%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Powodowie nie mogą korzystać ze swojej nieruchomości wolnej od hałasu lotniczego, przekraczającego dopuszczalne przez obowiązujące prawo poziomy emisyjne. (...)Strona pozwana przytoczyła również fakt, iż planowane w niedalekim terminie oddanie do użytku lotniska B. - B. dodatkowo wpłynie na zmniejszenie operacji lotniczych w porcie lotniczym pozwanego. (...)Jak z kolei wynika z art. 4 pkt 6a ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami przez określanie wartości nieruchomości należy rozumieć określanie wartości nieruchomości jako przedmiotu prawa własności i innych praw do nieruchomości. (...)Nr 68, poz. 449) - stają się aktami prawa miejscowego.
Czytaj więcej»

I ACa 1404/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Łodzi

Data orzeczenia: 2016-03-23

Data publikacji: 2016-04-28

trafność 7%

Metodologię wyceny biegły przyjął mając na uwadze zasady przedstawione w zeszycie metodologicznym opracowanym przez Stowarzyszenie (...) specjalnie na potrzeby ustalania spadku wartości nieruchomości położonych w pobliżu lotnisk a spowodowanych hałasem lotniczym. (...)W zakresie rozważań prawnych Sąd Okręgowy wskazał na przepis art. 129 ust. 2 ustawy Prawo ochrony środowiska z dnia 27 kwietnia 2001 r. (Dz. (...)W zakresie zarzutu naruszenia prawa materialnego apelujący wskazał na niewłaściwie zastosowanie art. 129 ust. 2 ustawy - Prawo ochrony środowiska w zw. z art. 361 §1 k.c. (...)Tym samym podniesione w apelacji zarzuty naruszenia prawa materialnego pozostają całkowicie chybione.
Czytaj więcej»