Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

IV Ka 428/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2015-05-29

Data publikacji: 2015-06-30

trafność 9%

Istotność:

(...)negatywnie odbić się na ich prawach procesowych oraz doprowadzić do wydania nietrafnego rozstrzygnięcia przez Sąd I instancji. (...)Poza tym, co trafnie zaakcentował Sąd Rejonowy, oprócz pocisków zabezpieczonych u oskarżonego zostało zdetonowanych jeszcze kilkadziesiąt innych pocisków i kilkaset zapalników, w tym bomby lotnicze, które mogły zawierać materiał wybuchowy.
Czytaj więcej»

XII K 21/22

wyrok

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-05-16

Data publikacji: 2022-06-30

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

Z tego względu sąd uznał, iż oskarżony K. K. (1) wprowadzając do swojego organizmu specjalnie przygotowane kapsułki zawierające środek odurzający w postaci kokainy oraz organizując i realizując podróż lotniczą do W. , wypełnił znamiona(...)(...)(...)dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania(...)
Czytaj więcej»

III RC 189/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Piszu

Data orzeczenia: 2019-05-20

Data publikacji: 2019-06-24

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Rozstrzygnięcie oparte na podstawie art. 138 kro polega na porównaniu stanu istniejącego w dacie uprawomocnienia się wyroku zasądzającego alimenty ze stanem istniejącym w dacie orzekania o ich zmianie.
Powód wskazał, że 4-5 razy w roku przyjeżdża do Polski także po to, żeby utrzymać kontakt i więź emocjonalną z córkami, a koszt zakupu biletów lotniczych wacha się od 250 euro do nawet 400 euro. (...)(...)wraz z przynależną piwnicą oraz prawami z nim związanymi nabyła M. B. (1) bez obowiązku spłat na rzecz R. B. .
Czytaj więcej»

III Ca 398/15

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2015-07-15

Data publikacji: 2015-09-30

trafność 9%

Istotność:

(...)½ części każda z nich prawo własności nieruchomości położonej w J. , a stanowiącej dz. ewid nr (...) o pow. 0,0158 ha (pkt II). (...)Żadnych skutków nie może wreszcie osiągnąć apelująca powołując się na pominięcie przez Sąd Rejonowy dokumentacji ze zdjęć lotniczych.
Czytaj więcej»

I C 495/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Nidzicy

Data orzeczenia: 2018-02-09

Data publikacji: 2018-03-22

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: "podkreślić należy, że ustalenie kwoty zadośćuczynienia wymaga zbadania okoliczności konkretnego wypadku. Ustawodawca nie wskazując kryteriów kwoty odpowiedniej dał wyraz pozostawienia tej kwestii w ramach władzy sędziowskiej. Ta wymusza natomiast na Sądzie indywidualne zbadanie sprawy, wymagające uwzględnienia indywidualnych właściwości (...)
Powód F. B. został przetransportowany transportem lotniczym z miejsca zdarzenia do Wojewódzkiego Szpital (...) w O. . (...)W przedmiotowej prawie także nie można stawiać znaku równości między zachowaniem się podnoszącego i opuszczającego ładowacz w który wyposażony był ciągnik, a zachowaniem powoda który próbował pomoc synowi poprzez odłączenie przyczepy do ciągnika.
Czytaj więcej»

I1 C 647/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Gdyni

Data orzeczenia: 2016-12-29

Data publikacji: 2017-04-11

trafność 9%

Istotność:

Z uwagi na powyższe, w ocenie strony powodowej, pozwanej nie przysługiwało prawo odstąpienia od zawartej umowy. (...)Była to zatem umowa, w której pozwanej – co zasadnie podnosił pełnomocnik powoda – nie przysługiwało prawo odstąpienia od niej, nawet pomimo zawarcia tej umowy za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość. W art. 38 pkt. 12 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta uprawnienie to zostało bowiem wyłączone. Brak możliwości odstąpienia przez pozwaną od umowy zawartej z powodem nie pozbawiał ją jednak prawa do wypowiedzenia powodowi łączącej go z powodem umowy.
Czytaj więcej»

VII U 2449/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-09-10

Data publikacji: 2016-06-18

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

Ubezpieczony w dniu 31 lipca 2013r. złożył w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wniosek o przyznanie prawa do wcześniejszej emerytury (wniosek o emeryturę k. 1 – 6 a.e.). (...)W zakładzie produkowano materiały fotochemiczne – głównie błony rentgenowskie, ale również błony filmowe do aparatów amatorskich, błony lotnicze dla wojska, błony graficzne dla poligrafii, błony dla kinematografii. (...)Zawarcie przez ustawodawcę w zamkniętym katalogu wykazu pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wyłącza możliwość jego rozszerzenia w procesie stosowania prawa. (...)Nabycie prawa do wcześniejszej emerytury, następuje w przypadku spełnienia warunków określonych w art. 184 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.
Czytaj więcej»

I ACa 1165/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2019-11-05

Data publikacji: 2020-06-05

trafność 9%

Istotność:

Opłaty rocznej nie pobiera się za rok, w którym zostało ustanowione prawo użytkowania wieczystego. (...)Apelację od tego wyroku wniosła strona pozwana, zarzucając: 1/ naruszenie prawa materialnego to jest art. 77 ustawy o gospodarce nieruchomościami (tj. (...)Niezależnie od różnicy dat, w zdaniem Sądu Apelacyjnego biegłej chodziło raczej o zmianę przeznaczenia przedmiotowych gruntów położonych wszak w niedalekiej odległości od K. i Portu Lotniczego w B. a nie faktyczne ich użytkowanie przez powoda Instytut. (...)Wobec braku skutecznego podważenia zasadniczych faktów, nie mogą odnieść skutku zarzuty naruszenia prawa materialnego.
Czytaj więcej»

I ACa 392/20

wyrok

Sąd Apelacyjny w Lublinie

Data orzeczenia: 2020-06-08

Data publikacji: 2020-08-26

trafność 9%

Istotność:

Teza orzeczenia: 1. kwestia określenia zadośćuczynienia w określonej wysokości nie może być wiązana z zarzutem błędnej oceny dowodów, gdyż jest kwestią prawa, a nie ustaleń faktycznych w sprawie, 2. Dowód z opinii biegłego jest oceniany z zachowaniem następujących wskazań: czy biegły dysponuje wiadomościami specjalnymi, czy opinia jest logiczna, zgodna z (...)
Rolą postępowania dowodowego w sprawie, w tym opinii biegłego psychologa nie mogło być ustalenie kwot zadośćuczynień należnych powodom, gdyż kwestia ta pozostawiona jest Sądowi rozstrzygającemu merytorycznie spór w sprawie, w oparciu normy prawa materialnego. Kwestia określenia zadośćuczynienia w określonej wysokości nie może być, zatem w ogóle wiązana z zagadnieniem zarzutu błędnej oceny dowodów, gdyż jest kwestią prawa, a nie ustaleń faktycznych w sprawie. (...)Z przyjmowanym powszechnie stanowiskiem o szerszym zakresie kompetencji i swobody sądu orzekającego przy stosowaniu ogólnych pojęć prawa materialnego wiąże się ograniczony zakres kontroli i ingerencji w tę sferę ocenną. (...)Z treści uzasadnienia zaskarżonego wyroku wynika wprost, że stosownych ustaleń Sąd pierwszej instancji dokonał w oparciu o przepisy prawa materialnego odniesione do stanu faktycznego(...)do poglądów doktryny danej gałęzi prawa).
Czytaj więcej»

II Ca 2463/22

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2023-09-29

Data publikacji: 2024-06-19

trafność 9%

Przeczy temu długotrwałość tego korzystania - prawie 50 lat. (...)Postępowanie w sprawie stwierdzenia zasiedzenia służebności zasadniczo służy bowiem realizacji indywidualnych interesów poszczególnych podmiotów prawa cywilnego. (...)Podniesione w nim zarzuty błędnych ustaleń jak i zarzuty naruszenia przepisów prawa materialnego okazały się trafne. (...)Rozstrzygającego znaczenia w tym kontekście nie można przypisywać dowodom ze zdjęć lotniczych oraz opinii biegłego z zakresu(...)
Czytaj więcej»