Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

II Ca 943/14

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Lublinie

Data orzeczenia: 2015-06-11

Data publikacji: 2015-08-31

trafność 17%

Istotność:

(...)stają się z mocy samego prawa własnością tych rolników, jeżeli oni sami lub ich poprzednicy objęli te nieruchomości w posiadanie na podstawie zawartej bez prawem przewidzianej formy umowy sprzedaży, zamiany,(...)Natomiast według art. 1 ust. 2 cyt. ustawy rolnicy, którzy do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy posiadają nieruchomości jako samoistni posiadacze nieprzerwanie od lat pięciu, stają się z mocy samego prawa właścicielami tych nieruchomości. (...)Tym samym nabycie nieruchomości w tym trybie nastąpiło z mocy samego prawa w granicach posiadania w dniu 4 listopada 1971 roku. (...)Na mapie z 1982 roku i w protokole z 1987 roku są nowe numery działek, a powinny być stare, zaś mapa lotnicza nie jest dowodem własności.
Czytaj więcej»

I ACa 568/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Białymstoku

Data orzeczenia: 2017-02-16

Data publikacji: 2017-03-21

trafność 19%

Istotność:

Dokumentom przygotowanym przez pozwanych ograny nie zarzuciły niezgodności z prawem. (...)Powód, zgodnie z ustaleniami z dnia 19 stycznia 2011 r., zlecił opracowanie procedur startu i lądowania dla 3 wariantów lokalizacji lotniska specjaliście ds. lotniczych. (...)Organem, który określi braki w myśl przepisów prawa był (...) Dyrektor ochrony Środowiska w B. . (...)Prawo zamówień publicznych (tj.
Czytaj więcej»

I ACa 395/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2020-12-30

Data publikacji: 2022-09-21

trafność 32%

Istotność:

Każdego dnia może być inna intensywność ruchu lotniczego. (...)W przypadku działalności lotniska nie mamy do czynienia z czynem niedozwolonym, sprzecznym z prawem. (...)W odbiorze bowiem potencjalnych nabywców, akt prawa miejscowego otwierający, przynajmniej potencjalnie, legalną drogę do zwiększenia operacji lotniczych, wpływa na zmniejszenie wartości nieruchomości. (...)Akt prawa miejscowego prawnie sankcjonuje niekorzystną sytuację powodów otwierając jednocześnie pozwanemu drogę do legalnego, godzącego w ich prawa rozwoju ruchu lotniczego, a nieruchomości położone w okolicy lotniska są trwale dotknięte związanymi z tym niedogodnościami.
Czytaj więcej»

I ACa 25/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-07-25

Data publikacji: 2015-06-13

trafność 8%

Istotność:

Minister udzielił C. H. W. prawa do wyłączności negocjacyjnej do dnia 5 września 2005 r. (...)Zarzuty naruszenia prawa procesowego zmierzają do zakwestionowania podstawy faktycznej rozstrzygnięcia. (...)Zasadny okazał się natomiast zarzut naruszenia art. 32 ust. 2 Prawa wekslowego . (...)Przytoczone stanowisko zyskało aprobatę w nauce prawa i można już uznać je w orzecznictwie za utrwalone.
Czytaj więcej»

I ACa 288/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2019-02-12

Data publikacji: 2019-11-26

trafność 37%

Istotność:

Ponadto nie poinformował o braku uprawnień kontrolera ruchu lotniczego. 12 grudnia 2014 roku została zawarta umowa cesji wierzytelności – praw z umowy ubezpieczenia pomiędzy (...) S.A. w P. , a J. P. , A. P. (1) i A. P. (2) . (...)Badania Bezpieczeństwa Lotniczego. (...)Pierwsze z nich zostało nawet zamknięte dla operacji lotniczych. (...)Na wstępie odnieść się należy do zarzutów dotyczących naruszenia prawa procesowego bowiem tylko prawidłowo ustalony stan faktyczny daje możliwość oceny poprawności zastopowania prawa materialnego.
Czytaj więcej»

I ACa 1054/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2016-06-23

Data publikacji: 2016-11-25

trafność 8%

Istotność:

Posiadał natomiast umowne prawo do wystawienia końcowego rachunku, a to w przypadku, gdyby należności za wstępny raport pozostały nieuregulowane przez ponad 30 dni. (...)(...)), koszty paliwa, koszty transportu lotniczego, koszty najmu samochodu osobowego, koszty usług hotelowych, koszty usług przewoźników transportu drogowego, koszty wydruku. (...)Dlatego okoliczność, że wykonany przez powoda raport mógł być nieprzydatny dla pozwanego, nie pozbawia powoda prawa do domagania się wynagrodzenia za należyte wykonanie umowy. (...)Taka sytuacja nie pozbawia jednak powoda prawa do wynagrodzenia, gdyż wynika ono expressis verbis z postanowień umowy.
Czytaj więcej»

I ACa 54/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-04-13

Data publikacji: 2022-05-24

trafność 11%

Istotność:

W związku z tym Sąd Okręgowy stwierdził, że również ta decyzja jest zgodna z prawem. (...)Ponadto, wydane przez Ministra (...) decyzje były zgodne z prawem. (...)Poczucie pewności prawa zostałoby zachwiane, gdyby proces taki mógł służyć jako surogat kolejnej instancji weryfikującej prawomocne akty stosowania prawa albo gdyby mógł być instrumentem sprawdzającym legalność stanowionych norm. (...)Powodowi nie naruszono prawa do więzi rodzinnej, bowiem nie jest sporne, że relacje rodzinne zachował.
Czytaj więcej»

I C 1344/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim

Data orzeczenia: 2019-04-01

Data publikacji: 2019-07-11

trafność 6%

Istotność:

Zgodnie z zarządzeniem nr (...) z dnia 19 września 2012 roku Dyrektora pozwanego szpitala w sprawie zasad organizacji transportu sanitarnego pacjentów, „bezpłatny przejazd środkami transportu sanitarnego, w tym lotniczego, przysługuje na podstawie zlecenia lekarza(...)(...)Każdy pacjent ma prawo podjęcia innej niż zalecona decyzji, wówczas sam ponosi odpowiedzialność. (...)(...)a więc niezgodne z przepisami prawa lub też - w stosunku do lekarza - naruszenie obowiązujących reguł wynikających z zasad wiedzy medycznej, doświadczenia i deontologii zawodowej lub też zachowania się sprzecznego z powszechnie obowiązującymi zasadami współżycia. (...)Dla uzasadnienia stosowania zasady słuszności wskazuje się również precedensowy charakter sprawy, występujące w sprawie istotne wątpliwości co do wykładni lub stosowania prawa czy też niejednolitą praktykę różnych organów i instytucji stosujących prawo.
Czytaj więcej»

I ACa 1591/15

wyrok

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2016-02-12

Data publikacji: 2016-03-21

trafność 10%

Istotność:

Okoliczność tę potwierdza zresztą wydruk elektroniczny biletu lotniczego (k. 319, 320). (...)W konkluzji powyższych rozważań dojść należało do przekonania o bezskuteczności podniesionych zarzutów obrazy prawa procesowego. (...)Przepisem szczególnym, który daje posiadaczowi rachunku bankowego prawo swobodnego dysponowania środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku jest art. 50 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (t. jedn. (...)Powód swoje prawo do dochodzenia od pozwanej zwrotu pieniędzy przekazanych przez O. S. wywodził z cesji wierzytelności.
Czytaj więcej»

II AKa 238/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-01-30

Data publikacji: 2015-03-10

trafność 4%

Istotność:

(...)innych dowodów rejestracyjnych, dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu, kart bankomatowych i(...)(...) , kart kredytowych, biletu lotniczego, laptopa marki M. z uszkodzonym twardym dyskiem, palmtopa H. (...) . (...)(...)jest wykazanie, że obraza przepisu prawa procesowego mogła mieć wpływ na treść orzeczenia. (...)Odnosząc się natomiast do tych zarzutów apelacji, w których skarżący podnoszą obrazę norm prawa procesowego przy czynieniu ustaleń co(...)(...)I tak, co do zarzutu z punktu IV aktu oskarżenia (rozbój na obywatelu T. M. B. ) słusznie sąd pierwszej instancji zauważył, że pokrzywdzony na rozprawie, prawie 4 lata po zdarzeniu, wskazał(...)
Czytaj więcej»