Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4201

II AKa 63/17

uzasadnienie

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2017-09-01

Data publikacji: 2017-12-05

trafność 3%

Istotność:

Teza orzeczenia: - czyny z art. 278§1 k.k. oraz z art. 279§1 k.k. nie należą do katalogu przestępstw wymienionych w art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, co oznacza, iż uzyskane materiały operacyjne w ramach kontroli operacyjnej o te przestępstwa, nie mogą zostać wykorzystane w postepowaniu karnym jako dowód. - Nadal (...) (po dniu 15 (...)
(...)zarzucając mu: 1. obrazę przepisów prawa materialnego, tj. art. 258§1 k.k.(...)treść orzeczenia, 3. obrazę przepisów prawa materialnego, tj. art. 278§1 k.k.(...)takiej kontroli, 7. obrazę przepisów prawa procesowego, tj. art. 5§2 k.p.k.(...)(...)Sąd I instancji słusznie uznał, iż zgodnie z zasadą „chwytania prawa w locie” od dnia wejścia(...)(...)(...)może ulegać wątpliwości, iż w prawie karnym regułą jest zastosowanie przepisów procesowych (a takim jest przecież przepis art. 168b k.p.k. ) obowiązujących w czasie trwania postępowania a więc przepisów, które aktualnie obowiązują. (...)Prawo o adwokaturze (tekst jednolity z 2016 r.
Czytaj więcej»

II K 30/15

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Toruniu

Data orzeczenia: 2016-04-11

Data publikacji: 2016-06-08

trafność 3%

Orzeczenie nieprawomocne

Trudności w zdaniu egzaminu praktycznego na prawo jazdy powodowały, iż oskarżony musiał(...)aby nie rozpoczynać kursu na prawo jazdy od początku, co oczywiście wiązało się z ponownym poniesieniem znacznych kosztów. (...)W styczniu 2014 roku w oskarżony zrezygnował z pracy na terenie Wielkiej Brytanii, aby dokończyć w Polsce kurs prawa jazdy. (...)Krótko po tym incydencie oskarżony wyjechał do Wielkiej Brytanii żądając od żony, aby go odwiozła ich samochodem na lotnisko, bowiem w przeciwnym razie zagroził jej, że zabierze jej samochód i pozostawi go w okolicy portu lotniczego w G. . (...)Jego cechą charakterystyczną jest powtarzalność naruszania przez sprawcę dobra chronionego prawem.
Czytaj więcej»

VII P 54/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie

Data orzeczenia: 2020-11-06

Data publikacji: 2021-12-03

trafność 3%

Orzeczenie nieprawomocne

Jednocześnie z uwagi na konieczność osobistego udziału S. L. w posiedzeniu komisji lekarskiej, zaproponowano powodowi transport lotniczy do S. , a następnie samochodowy do G. . (...)S. L. nie przysługiwało prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, jak wynika z pisma rozszerzającego powództwo, lecz prawo do zasiłku chorobowego. (...)S. L. przysługuje prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Prawo do ww. świadczenia nie zostało powodowi przyznane bezpośrednio po rozpatrzeniu wniosku o rentę, złożonego w styczniu 2016r., gdyż ZUS Oddział w R. wydał w tym przedmiocie decyzję z 6 kwietnia 2016r. odmawiającą mu prawa do tego świadczenia.
Czytaj więcej»

II AKa 61/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-06-06

Data publikacji: 2017-08-21

trafność 3%

Istotność:

Po utrwaleniu w prawie instytucji świadków koronnych bardzo rzadko zdarza się, by oskarżenie opierało na tym jednym dowodzie. (...)Obudowanie go art. 6 ust. 1 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności świadczy o niezrozumieniu tworzenia tak istotnych i zasadniczych aktów prawa międzynarodowego, które mają być tarczą(...)(...)Pominięcie tych dwóch faktów przez apelującego jest dyskwalifikujące dla jego argumentów o naruszeniu prawa procesowego, praw człowieka i błędu w ustaleniach faktycznych. (...)Założenie wychowawczego oddziaływania orzeczonej kary jest prawem Sądu orzekającego.
Czytaj więcej»

II K 9/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Częstochowie

Data orzeczenia: 2019-10-14

Data publikacji: 2021-02-24

trafność 3%

Istotność:

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki udzielił firmie (...) Sp. z o.o. koncesji na obrót paliwami ciekłymi czyli benzynami silnikowymi innymi niż lotnicze, olejami napędowymi i olejami opałowymi na okres do grudnia 2012 roku. (...)(...)działającej stacji benzynowej mieli oni prawo zakładać, że nabywane tam paliwo jest wyprodukowane w rafinerii i spełnia wszystkie określone przepisami wymagania techniczne. (...)Dodać należy, iż oskarżeni działali w normalnej sytuacji życiowej, jako osoby dojrzałe psychicznie, posiadające znaczny zasób doświadczenia życiowego i społecznego, mimo możliwości dochowania wierności prawu nie zachowali się zgodnie z prawem.
Czytaj więcej»

III K 131/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim

Data orzeczenia: 2014-10-23

Data publikacji: 2023-11-14

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Na miejsce katastrofy przybyły służby ratunkowe, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Straż Pożarna, Pogotowie Ratunkowe oraz Policja udzielając pomocy poszkodowanym pasażerom. (...)W postępowaniu sądowym oskarżony skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień i potwierdził wyjaśnienia złożone w śledztwie. (...)Tymczasem T. G. nie skontaktował się z dyżurnym ruchu i przejechał przy prawie maksymalnej prędkości semafor (...) , a hamowanie rozpoczął dopiero po dojechaniu do rozjazdu i zauważeniu ustawioną zmianę toru jazdy. (...)Z mocy prawa, na podstawie art. 63 § 1 kk , na poczet orzeczonej kary pozbawienia wolności zaliczono oskarżonemu okres rzeczywistego pozbawienia wolności w sprawie od dnia 12.08.2011r. do dnia 31.08.2011r.
Czytaj więcej»

II AKa 167/20

wyrok

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Data orzeczenia: 2020-10-26

Data publikacji: 2021-05-05

trafność 4%

Wykładnia ta wynika przede wszystkim z pierwszeństwa prawa wspólnotowego nad prawem krajowym. (...)Obowiązek wykładni prowspólnotowej dotyczy całego systemu prawa krajowego, w tym i prawa karnego (por. System Prawa Karnego, pod red. (...)Niezrozumiały był wywód skarżącego, iż warunki powrotu pokrzywdzonej do Polski zostały nieprawidłowo ocenione przez sąd I instancji, gdyż za bilet lotniczy miał zapłacić sam oskarżony.
Czytaj więcej»

XI K 342/15

uzasadnienie

Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku

Data orzeczenia: 2018-03-29

Data publikacji: 2018-11-28

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Ostatecznie siedzieli daleko od siebie, a z L. wróciłem już inną linią lotniczą do W. ponieważ się bał J. lub kogoś z jej znajomych czy bliskich. (...)Z listu nie mogę wywnioskować, czy doszło do stosunku L. powiedziała, ze prawie doszło do stosunku, ale w mojej ocenie mogło dojść do stosunku”, (vide: 80). (...)Zatem oskarżony, po pocałunku i wpuszczeniu go do pokoju miał prawo być przekonanym o pełnej aprobacie dla jego zachowań. (...)Zgodnie z obowiązującą w polskim prawie karnym procesową zasadą domniemania niewinności - stypizowaną w art. 5 § 1 k.p.k. - winę należy udowodnić, a nie tylko i wyłącznie uprawdopodobnić.
Czytaj więcej»

II K 214/14

uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Płocku

Data orzeczenia: 2018-09-24

Data publikacji: 2024-01-26

trafność 4%

Należy wskazać jednak na brzmienie art. 17 Prawa Zamówień Publicznych . (...)Oskarżyciel zarzucił szereg naruszeń prawa w związku korzyścią majątkową. (...)Art. 31 ust. 2 Prawa Zamówień Publicznych wskazywał, że jeżeli przedmiotem zamówienia jest zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo Budowlane , zamawiający opisuje przedmiot za pomocą programu funkcjonalno – użytkowego. (...)Bezspornym jest, że oskarżony T. C. (1) nie zastosował procedury określonej w art. 26 ust. 3 Prawa Zamówień Publicznych .
Czytaj więcej»

III K 70/19

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Kaliszu

Data orzeczenia: 2022-06-29

Data publikacji: 2023-06-09

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

M. O. (1) ( ps.(...) ) np. po naprawie samochodu V. (...) odwoził je A. C. do Holandii a A. C. opłacił mu lotniczy bilet powrotny. (...)Obowiązujące przepisy prawa nie określają co należy rozumieć przez „znaczną ilość środków odurzających”. (...)Z powyższego wynika, że „wprowadzenie do obrotu” dotyczy pierwszej czynności polegającej na niezgodnym z prawem przekazaniu innej osobie (odpłatnie lub nieodpłatnie) określonej porcji środków odurzających, substancji psychotropowych lub słomy makowej (np. pierwszej umowy kupna-sprzedaży). (...)Obowiązujące przepisy prawa nie określają co należy rozumieć przez „znaczną ilość środków odurzających”.
Czytaj więcej»