Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

III Ca 540/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Gliwicach

Data orzeczenia: 2017-07-06

Data publikacji: 2017-10-12

trafność 44%

Sąd Rejonowy ustalił, że w ramach umowy o świadczenie usługi turystycznej, dnia 5 sierpnia 2014 r. powódka miała zaplanowaną podróż lotniczą z F. do K. – P. . (...)(...)i funkcjonalnych oraz zasady efektywności prawa wspólnotowego, naruszenie art. 328 §(...)niektórych prawideł dotyczących międzynarodowego przewozu lotniczego o sporządzonej w M. z(...)art. 208 punkt 1,2 ustawy prawo lotnicze w związku z art. 87(...)(...)(...)Prawo lotnicze nie reguluje kwestii związanych z przedawnieniem roszczeń, zaś zgodnie z wyrokiem z dnia 22 listopada 2012 roku w sprawie nie można zastosować terminów przedawnienia określonych w powołanych konwencjach, a zatem w sprawie winny zostać zastosowane przepisy kodeksu cywilnego .
Czytaj więcej»

III Ca 777/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Gliwicach

Data orzeczenia: 2018-12-13

Data publikacji: 2019-03-06

trafność 29%

Niezależnie jednak od niewielkich rozbieżności pomiędzy pismami Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz zarządcy portu lotniczego z obu pism wynika jednoznacznie, iż lot z 1 lipca 2016 roku nie był opóźniony ponad 3 godziny. (...)Niemniej takie opóźnienie nie rodzi po stronie pasażerów prawa do odszkodowania, jeżeli przewoźnik lotniczy jest w stanie dowieść, że(...)poza zakresem skutecznej kontroli przewoźnika lotniczego”, a także wyrok Trybunału(...)(...)Zgodnie z art. 14 rozporządzenia obsługujący przewoźnik lotniczy dba o to, aby w(...)o tekst określający przysługujące Państwu prawa, w szczególności w odniesieniu do odszkodowania i należnej Państwu pomocy". 2. Obsługujący przewoźnik lotniczy, który odmawia przyjęcia na pokład lub odwołuje lot wręcza każdemu pasażerowi, którego to dotyczy pisemną informację o przepisach na temat odszkodowania i pomocy zgodnie z niniejszym rozporządzeniem.
Czytaj więcej»

III Ca 1762/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Gliwicach

Data orzeczenia: 2019-05-23

Data publikacji: 2019-06-28

trafność 35%

(...)sposób, że do celów stosowania prawa do odszkodowania pasażerów opóźnionych lotów można traktować jak pasażerów odwołanych lotów oraz że mogą oni powoływać się na prawo do odszkodowania przewidziane w art.(...)po pierwotnie przewidzianej przez przewoźnika lotniczego godzinie przylotu. Niemniej takie opóźnienie nie rodzi po stronie pasażerów prawa do odszkodowania, jeżeli przewoźnik lotniczy jest w stanie dowieść, że(...)poza zakresem skutecznej kontroli przewoźnika lotniczego”, a także wyrok Trybunału(...)(...)Zgodnie z art. 14 rozporządzenia obsługujący przewoźnik lotniczy dba o to, aby w(...)o tekst określający przysługujące Państwu prawa, w szczególności w odniesieniu do odszkodowania i należnej Państwu pomocy". 2. Obsługujący przewoźnik lotniczy, który odmawia przyjęcia na pokład lub odwołuje lot wręcza każdemu pasażerowi, którego to dotyczy pisemną informację o przepisach na temat odszkodowania i pomocy zgodnie z niniejszym rozporządzeniem.
Czytaj więcej»

III Ca 2007/18

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Gliwicach

Data orzeczenia: 2019-10-29

Data publikacji: 2020-01-10

trafność 10%

(...)cienie są widoczne na zdjęciu lotniczym z 1974 roku wykazała, że przebieg linii zmienił się – nowa linia przebiega bardziej na zachód od 1,4 do 6 metrów (bez uwzględniania błędu pomiarowego). (...)Prawo własności w 1988 roku było wpisane w KW na rzecz J. M. . (...)Dobra wiara polega na błędnym, ale w danych okolicznościach usprawiedliwionym przekonaniu posiadacza nieruchomości, że przysługuje mu wykonywane przez niego prawo. (...)II CSK 330/15 i V CSK 129/12 wskazał, że służebność obciąża nieruchomość jako rzecz, ale zawsze w określonym zakresie, nie tylko odnośnie do treści tego prawa, ale również w aspekcie obszaru, na jakim służebność może być wykonywana.
Czytaj więcej»

I ACa 391/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Lublinie

Data orzeczenia: 2013-10-16

Data publikacji: 2013-11-29

trafność 10%

W judykaturze uznano, że do katalogu dóbr osobistych niewymienionych wprost w art. 23 k.c. należy np. pamięć o osobie zmarłej, prawo do intymności i prywatności życia, prawo do planowania rodziny lub płeć człowieka. Nie ulega wątpliwości, że rodzina jako związek najbliższych osób, które łączy szczególna więź wynikająca najczęściej z pokrewieństwa i zawarcia małżeństwa, podlega ochronie prawa. Dotyczy to odpowiednio ochrony prawa do życia rodzinnego obejmującego istnienie różnego rodzaju więzi rodzinnych. (...)(...)ich dobra osobistego w postaci prawa do życia w pełnej rodzinie, prawa do utrzymania więzi rodzinnych.
Czytaj więcej»

I ACa 432/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Lublinie

Data orzeczenia: 2013-10-24

Data publikacji: 2013-12-20

trafność 12%

(...)6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta , który to przepis przewiduje możliwość przyznania w ramach pozasądowego systemu dochodzenia roszczeń kwoty do 300.000 zł z tytułu śmierci osoby bliskiej. (...)Prawidłowa jest również ocena stanu faktycznego pod kątem prawa materialnego co do przysługujących powodowi(...)(...)Jakkolwiek cierpienie z powodu utraty osoby bliskiej trudno mierzyć wartością pieniądza, ale skoro przewidziane w prawie cywilnym zadośćuczynienie dla osób pośrednio(...)(...)(...)kwot wypłaconych rodzinom ofiar katastrof lotniczych.
Czytaj więcej»

I ACa 602/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Lublinie

Data orzeczenia: 2012-12-20

Data publikacji: 2013-03-15

trafność 7%

Bezpośrednio z miejsca wypadku został przetransportowany przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe do (...) Publicznego Szpitala (...) w L. . (...)Apelujący zarzucał wyrokowi Sądu I instancji: I Naruszenie prawa materialnego, a to: 1 1(...)27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych poprzez(...)w sytuacji gdy powołany przepis prawa materialnego wskazuje, iż ustanowienie biegłym(...)(...)Reasumując nie są uzasadnione zarzuty apelacji dotyczące naruszenia przez Sąd Okręgowy przepisów prawa procesowego, które skutkowałyby dokonaniem ustaleń przez ten Sąd w sposób sprzeczny z art. 233 § 1 kpc , bądź też skutkowały wadliwością wydanego w sprawie wyroku. (...)W tym stanie sprawy zarzuty naruszenia przez Sąd Okręgowy przepisów prawa materialnego – art. 415kc , art. 445kc i art. 361§ 1 kc były oczywiście bezzasadne.
Czytaj więcej»

I ACa 273/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2013-06-26

Data publikacji: 2014-01-31

trafność 5%

(...)wprost wpływały władczo na sferę praw i obowiązków powoda, obligując go(...)rygorom służby i korzystania z praw obywatelskich, w tym prawa do ochrony zdrowia wyłącznie w ramach służb dostępnych na terenie pobytu. (...)Brak jest jednak ku temu podstaw w obowiązujących przepisach prawa. (...)Podkreślić należy, że przepis art. 417 2 k.c. określa obowiązek naprawienia szkody wyrządzonej zgodnym z prawem wykonywaniem władzy publicznej. (...)Na wysokość należnego powodowi świadczenia nie mogą mieć wpływu również kwoty zadośćuczynień przyznanych osobom bliskim ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku, czy odszkodowań zasądzanych z tytułu niesłusznego tymczasowego aresztowania, na co powołuje się apelujący powód.
Czytaj więcej»

I C 115/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Lublinie

Data orzeczenia: 2015-07-27

Data publikacji: 2015-09-16

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

Zgodnie z art. 2 ust.1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych opracowanie cudzego utworu, w szczególności tłumaczenie, przeróbka, adaptacja, jest przedmiotem prawa autorskiego bez uszczerbku dla prawa do utworu pierwotnego. Prawo autorskie rozróżnia utwory samoistne i zależne. (...)T. C. (1) i są one utworami w rozumieniu prawa autorskiego. (...)Nie każde naruszenie autorskich praw osobistych rodzi zatem prawo do żądania zadośćuczynienia na podstawie art. 78 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych .
Czytaj więcej»

II Ca 413/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Lublinie

Data orzeczenia: 2013-09-05

Data publikacji: 2013-12-03

trafność 24%

Sąd wskazał, że pozwany został zwolniony ze służby kandydackiej z uwagi na niezaliczenie praktyk lotniczych, na które został skierowany w dniu 28 lutego 2011 roku. (...)Sąd uznał, że w tej sytuacji powód nadużył swojego prawa podmiotowego. (...)Przepis art. 5 k.c. stanowi, że nie można czynić ze swego prawa użytku, który by był sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony.
Czytaj więcej»