Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

III Ca 540/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Gliwicach

Data orzeczenia: 2017-07-06

Data publikacji: 2017-10-12

trafność 44%

Sąd Rejonowy ustalił, że w ramach umowy o świadczenie usługi turystycznej, dnia 5 sierpnia 2014 r. powódka miała zaplanowaną podróż lotniczą z F. do K. – P. . (...)(...)i funkcjonalnych oraz zasady efektywności prawa wspólnotowego, naruszenie art. 328 §(...)niektórych prawideł dotyczących międzynarodowego przewozu lotniczego o sporządzonej w M. z(...)art. 208 punkt 1,2 ustawy prawo lotnicze w związku z art. 87(...)(...)(...)Prawo lotnicze nie reguluje kwestii związanych z przedawnieniem roszczeń, zaś zgodnie z wyrokiem z dnia 22 listopada 2012 roku w sprawie nie można zastosować terminów przedawnienia określonych w powołanych konwencjach, a zatem w sprawie winny zostać zastosowane przepisy kodeksu cywilnego .
Czytaj więcej»

III Ca 777/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Gliwicach

Data orzeczenia: 2018-12-13

Data publikacji: 2019-03-06

trafność 29%

Niezależnie jednak od niewielkich rozbieżności pomiędzy pismami Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz zarządcy portu lotniczego z obu pism wynika jednoznacznie, iż lot z 1 lipca 2016 roku nie był opóźniony ponad 3 godziny. (...)Niemniej takie opóźnienie nie rodzi po stronie pasażerów prawa do odszkodowania, jeżeli przewoźnik lotniczy jest w stanie dowieść, że(...)poza zakresem skutecznej kontroli przewoźnika lotniczego”, a także wyrok Trybunału(...)(...)Zgodnie z art. 14 rozporządzenia obsługujący przewoźnik lotniczy dba o to, aby w(...)o tekst określający przysługujące Państwu prawa, w szczególności w odniesieniu do odszkodowania i należnej Państwu pomocy". 2. Obsługujący przewoźnik lotniczy, który odmawia przyjęcia na pokład lub odwołuje lot wręcza każdemu pasażerowi, którego to dotyczy pisemną informację o przepisach na temat odszkodowania i pomocy zgodnie z niniejszym rozporządzeniem.
Czytaj więcej»

III Ca 1762/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Gliwicach

Data orzeczenia: 2019-05-23

Data publikacji: 2019-06-28

trafność 35%

(...)sposób, że do celów stosowania prawa do odszkodowania pasażerów opóźnionych lotów można traktować jak pasażerów odwołanych lotów oraz że mogą oni powoływać się na prawo do odszkodowania przewidziane w art.(...)po pierwotnie przewidzianej przez przewoźnika lotniczego godzinie przylotu. Niemniej takie opóźnienie nie rodzi po stronie pasażerów prawa do odszkodowania, jeżeli przewoźnik lotniczy jest w stanie dowieść, że(...)poza zakresem skutecznej kontroli przewoźnika lotniczego”, a także wyrok Trybunału(...)(...)Zgodnie z art. 14 rozporządzenia obsługujący przewoźnik lotniczy dba o to, aby w(...)o tekst określający przysługujące Państwu prawa, w szczególności w odniesieniu do odszkodowania i należnej Państwu pomocy". 2. Obsługujący przewoźnik lotniczy, który odmawia przyjęcia na pokład lub odwołuje lot wręcza każdemu pasażerowi, którego to dotyczy pisemną informację o przepisach na temat odszkodowania i pomocy zgodnie z niniejszym rozporządzeniem.
Czytaj więcej»

III Ca 2007/18

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Gliwicach

Data orzeczenia: 2019-10-29

Data publikacji: 2020-01-10

trafność 10%

(...)cienie są widoczne na zdjęciu lotniczym z 1974 roku wykazała, że przebieg linii zmienił się – nowa linia przebiega bardziej na zachód od 1,4 do 6 metrów (bez uwzględniania błędu pomiarowego). (...)Prawo własności w 1988 roku było wpisane w KW na rzecz J. M. . (...)Dobra wiara polega na błędnym, ale w danych okolicznościach usprawiedliwionym przekonaniu posiadacza nieruchomości, że przysługuje mu wykonywane przez niego prawo. (...)II CSK 330/15 i V CSK 129/12 wskazał, że służebność obciąża nieruchomość jako rzecz, ale zawsze w określonym zakresie, nie tylko odnośnie do treści tego prawa, ale również w aspekcie obszaru, na jakim służebność może być wykonywana.
Czytaj więcej»

XXV C 1641/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2025-02-11

Data publikacji: 2025-04-24

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Zgodnie z art. 2 ustawy – Prawo przedsiębiorców podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest wolne dla każdego na równych prawach. (...)Każdy ma prawo do wynagrodzenia szkody, jaka została mu wyrządzona przez niezgodne z prawem działanie organu władzy publicznej (art. 77 ust. 1 Konstytucji). (...)Realizacja powyższych obowiązków musi się bowiem odbywać na podstawie przepisów prawa i w graniach prawa. (...)U. z 2025 r. poz. 112), dopuszczająca daleką ingerencję w prawa i wolności jednostki na podstawie przepisów prawa i w granicach prawa.
Czytaj więcej»

XXV C 2318/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-12-19

Data publikacji: 2020-04-09

trafność 16%

Orzeczenie nieprawomocne

Wprowadzono ogólne kryteria oceny cech odróżniających nieruchomości podobnych oraz nieruchomości uniemożliwiają ustalenie faktycznej rynkowej wartości prawa własności nieruchomości. (...)Podniosła, że nie zgadza się z rozstrzygnięciem Kolegium dlatego, że nie zostały zbadane podniesione przez nią zarzuty, odnoszące się do objęcia nieruchomości strefą ograniczonego użytkowania związaną z działalnością portu lotniczego. Objęcie nieruchomości strefą ograniczonego użytkowania oznacza, że prowadzone przedsiębiorstwo w postaci portu lotniczego oddziaływuje na nieruchomość, powodując zmniejszenie jej wartości. (...)(...)rozstrzygnięcie o istnieniu lub nieistnieniu prawa organu do podwyższonej opłaty rocznej, lecz ukształtowanie opłaty rocznej na określonym poziomie.
Czytaj więcej»

XXV C 2389/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-04-11

Data publikacji: 2023-10-10

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)hoteli, zakup towarów, zakup biletów lotniczych). (...)Powódka wskazała, że w szeroko pojętym prawie do prywatności mieszczą się m.in. dane osobowe. Ujawnienie nieprawdziwych informacji na temat powódki - powódka jako niesolidny dłużnik - w Bankowym Rejestrze i ich udostępnianie innym podmiotom, w tym danych dotyczących numeru PESEL, numeru dowodu osobistego, adresu, niewątpliwie stanowi naruszenie prawa do prywatności. (...)Okolicznościami wyłączającymi bezprawność naruszenia dóbr osobistych są: 1 działanie w ramach porządku prawnego, tj. działanie dozwolone przez obowiązujące przepisy prawa; 2 wykonywanie prawa podmiotowego; 3 zgodę pokrzywdzonego; 4 działanie w ochronie uzasadnionego interesu.
Czytaj więcej»

XXV C 359/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-03-29

Data publikacji: 2022-06-30

trafność 6%

Orzeczenie nieprawomocne

M. J. w dacie składania wniosku o kredyt i zawierania umowy kredytu był zatrudniony jako specjalista w Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych, natomiast K. W. w (...) menager. (...)Powyższa umowa spełnia zatem wymagania określone w art. 69 ust. 1 Prawa bankowego . (...)Ten obowiązek dokonywania wykładni prawa krajowego zgodnej z prawem Unii jest w istocie nierozerwalnie związany z systemem Traktatu, gdyż zezwala sądom krajowym na zapewnienie, w ramach ich właściwości, pełnej skuteczności prawa Unii przy rozpoznawaniu zawisłych przed nimi sporów. (...)Przepis ten daje prawo wyboru waluty wyłącznie dłużnikowi.
Czytaj więcej»

XXIV C 1118/13

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-09-04

Data publikacji: 2014-11-21

trafność 12%

Orzeczenie nieprawomocne

Sytuacja ta niekorzystnie wpływa na ceny znajdujących się na tym terenie nieruchomości, a ich właściciele nie mogą z nich korzystać w pełnym zakresie oraz zmuszeni są do znoszenia immisji powodowanych przez ruch lotniczy. (...)Przepis ten stosuje się przy tym odpowiednio, na podstawie § 143 wspomnianego rozporządzenia, do aktów prawa miejscowego. (...)Zgodnie z art. 47 ust. 2 tej ustawy, akty prawa miejscowego wydane na podstawie przepisów(...)do czasu wydania nowych aktów prawa miejscowego przez organy przejmujące zadania i kompetencje (k. 29-32 - uzasadnienie). (...)(...)art. 129 ust. 4 ustawy Prawo ochrony środowiska stanowi termin zawity, w którym żądania z art. 129 ust. 1 - 3 ustawy Prawo ochrony środowiska muszą zostać zgłoszone obowiązanemu do ich realizacji w celu zachowania prawa dochodzenia tych roszczeń przed sądem”.
Czytaj więcej»

XXIV C 1126/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-10-05

Data publikacji: 2018-08-09

trafność 10%

Orzeczenie nieprawomocne

Zdaniem pozwanego natężenie hałasu drogowego na nieruchomości powodów jest wyższe niż hałasu związanego z ruchem lotniczym. (...)Rozporządzenie to zostało wydane w oparciu o art. 135 ust. 2 ustawy z 27 kwietnia 2001 r. prawo ochrony środowiska (Dz. (...)Sąd stwierdził, że z okoliczności sprawy nie wynikało, by było ono sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierzało do obejścia prawa. (...)Roszczenie powodów znajduje materialnoprawne oparcie w art. 129 ustawy z 27 kwietnia 2001 r. , Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2008 roku, Nr 25, poz. 150 ze zm.).
Czytaj więcej»