Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
15442

I AGa 443/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2022-09-19

Data publikacji: 2022-11-29

trafność 23%

W uzasadnieniu pozwu powód wskazał, że z pozwanym łączyła go umowa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przewoźnika drogowego w ruchu krajowym i międzynarodowym z okresem ubezpieczenia od 1 grudnia 2014r. do 30 października 2015r. (...)W dniu 21 listopada 2014r. strony zawarły umowę ubezpieczenia odpowiedzialności przewoźnika w ruchu krajowym i międzynarodowym, która potwierdzona została wystawioną przez pozwanego polisą nr (...) . (...)Roszczenie dochodzone niniejszą sprawą powód wywodził z tego, że w związku z zaginięciem towaru podczas międzynarodowego przewozu został on obciążony przez ubezpieczyciela swojego kontrahenta tj. spółki, która zleciła mu przewóz. (...)(...)lub uszkodzenie przesyłki towarowej w międzynarodowym transporcie samochodowym, którą ubezpieczający ponosi zgodnie z postanowieniami Konwencji o Umowie Międzynarodowego P. (...) (...) , zwaną dalej (...) (§2 ust. 1).
Czytaj więcej»

III AUa 312/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2021-03-16

Data publikacji: 2021-05-10

trafność 23%

Istotność:

Wynika to wprost ze znajdującego się w aktach rentowych świadectwa pracy z dnia 27.08.1996 r., w którym pracodawca ubezpieczonego wskazał, że w okresie zatrudnienia od 1.07.1989 r. do 31.08.1996 r. wykonywał pracę kierowcy w przewozach międzynarodowych. Również w zaświadczeniu o zatrudnieniu i wynagrodzeniu za ten okres wskazano, że W. B. (1) ostatnio zatrudniony był na stanowisku kierowcy przewozów międzynarodowych. (...)Całokształt materiału dowodowego zgromadzonego w aktach sprawy pozwolił na ustalenie, że ubezpieczony w całym spornym okresie wykonywał pracę kierowcy w przewozach międzynarodowych. (...)Również z zeznań słuchanych w sprawie świadków wynika, iż w całym okresie zatrudnienia w (...) ubezpieczony wykonywał pracę kierowcy przewozów międzynarodowych.
Czytaj więcej»

VIII Ga 267/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Szczecinie

Data orzeczenia: 2013-10-04

Data publikacji: 2013-11-20

trafność 23%

Powyższe rozstrzygnięcie zostało oparte na następującym stanie faktycznym: Powódka jako przedsiębiorca transportowy zawarła z pozwaną umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przewoźnika drogowego w ruchu międzynarodowym na okres od 23 kwietnia 2010 r. do 22 kwietnia 2011 r. (...)Firma (...) zawarła z firmą (...) umowę przewozu międzynarodowego według konwencji CMR, której przedmiotem było przewiezienie 9 rol papieru o wadze 23444 kg i wartości 13.627,36 EUR do odbiorcy firmy (...) w B. . (...)Wystarczy więc, że przewóz odbywał się zgodnie z przepisami międzynarodowego transportu drogowego, a to jest bezsporne. (...)(...)CMR. Regułą jest, że przewóz międzynarodowy odbywa się na podstawie tego dokumentu, jednakże jego brak nie może automatycznie przesądzać o niezawarciu umowy przewozu w transporcie międzynarodowym, w sytuacji gdy istnieją inne dowody o tym przesądzające.
Czytaj więcej»

I C 1047/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-03-31

Data publikacji: 2025-01-13

trafność 23%

Orzeczenie nieprawomocne

Stwierdzenie we właściwym postępowaniu niezgodności tego aktu z Konstytucją , ratyfikowaną umową międzynarodową lub ustawą. (...)W przypadku odpowiedzialności z tytułu tzw. bezprawia normatywnego ( art. 417 1 § 1 KC ) naprawienia szkody można żądać po stwierdzeniu we właściwym postępowaniu niezgodności aktu normatywnego z Konstytucją , ratyfikowaną umową międzynarodową lub ustawą. (...)sprawach zgodności ustaw i umów międzynarodowych z Konstytucją , zgodności ustaw z ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi, których ratyfikacja wymagała uprzedniej zgody wyrażonej w ustawie." (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 9 lutego 2017 r., I ACa 2286/15, (...) numer 1720100). (...)Tym samym wykładnia wskazanego przepisu, która pomija wymóg konieczności stwierdzenia sprzeczności aktu normatywnego z Konstytucją , ratyfikowaną umową międzynarodową lub ustawą „we właściwym postępowaniu” jest wykładnią contra legem .
Czytaj więcej»

VIII U 2898/20

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2022-08-01

Data publikacji: 2022-10-10

trafność 23%

Istotność:

Przy ustalaniu prawa i wysokości świadczeń emerytalno-rentowych uwzględniane są okresy ubezpieczenia za granicą, jeżeli tak stanowią umowy międzynarodowe (art. 8 ustawy emerytalnej). (...)Zgodnie z art. 8 ustawy emerytalnej przy ustalaniu prawa do emerytury i renty oraz przy obliczaniu ich wysokości uwzględnia się okresy ubezpieczenia za granicą, jeżeli tak stanowią umowy międzynarodowe. W odniesieniu do sytuacji uregulowanych stosownymi umowami międzynarodowymi przepis ten nakazuje uwzględnianie zagranicznych okresów ubezpieczenia, mimo że okresy te przypadały za granicą (w ramach systemów zagranicznych), a składka była odprowadzana na rzecz instytucji zagranicznej. (...)Przepis ten dotyczy w pierwszym rzędzie rozporządzenia (EWG) nr 1408/71, a dla państw przystępujących do UE ma on to znaczenie, że skutkuje zastąpieniem dotychczasowych umów międzynarodowych przepisami wspólnotowej koordynacji. (por.
Czytaj więcej»

IV Ka 320/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Świdnicy

Data orzeczenia: 2015-06-09

Data publikacji: 2016-02-08

trafność 23%

Istotność:

(...)państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa i art.(...)państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa i art.(...)(...)(...)państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa i art.(...)państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa i art.(...)państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa i art.(...)(...)(...)państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa i art.(...)państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa i art.(...)(...)państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa , są urządzeniami na obrót którymi potrzebna jest koncesja, czy też dla możliwości dokonania obrotu tymi urządzenia posiadanie koncesji nie jest konieczne.
Czytaj więcej»

I ACa 811/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-02-14

Data publikacji: 2014-06-04

trafność 23%

Do umowy ubezpieczenia zastosowanie miały nadto Ogólne Warunki Ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej przewoźnika drogowego w ruchu międzynarodowym. (...)Przenosząc powyższe na grunt badanej sprawy Sąd pierwszej instancji wskazał ,iż zaistniała szkoda nie powstała także wskutek przyczyn wymienionych w §5 pkt.1 OWU odpowiedzialności cywilnej przewoźnika drogowego w ruchu międzynarodowym wobec powyższego powództwo podlegało uwzględnieniu. (...)Zgodnie z art. 17 ust.1 Konwencji o Umowie Międzynarodowego Przewozu Drogowego CMR z 1956r. (Dz. (...)Przedmiotem niniejszego sporu było roszczenie regresowe powoda z tytułu zapłaconego poszkodowanemu w wyniku pożaru odszkodowania w ramach zawartej umowy ubezpieczenia w transporcie międzynarodowym lądowym na zasadzie polisy obrotowej zawartej z F. sp.zo.o. w G. .
Czytaj więcej»

VI GC 625/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Tychach

Data orzeczenia: 2017-05-11

Data publikacji: 2017-07-04

trafność 23%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: zasądza
W uzasadnieniu pozwana wskazała, że zawarła z powodem w dniu 21 sierpnia 2014 r. kontrakt o współpracy gospodarczej w zakresie przewozów krajowych i międzynarodowych. (...)Sąd ustalił: Strony łączył kontrakt o współpracy gospodarczej w zakresie przewozów krajowych i międzynarodowych nr (...) z dnia 21 sierpnia 2014 r. Umowa określała zasady współpracy w zakresie wykonywania przewozów krajowych i międzynarodowych ciągnikiem siodłowym przewoźnika. (...)Przy czym zlecenie przewozów na trasach krajowych w miesięcznej wysokości 7000 km zwalnia zleceniodawcę ze zlecenia ich na trasach międzynarodowych.
Czytaj więcej»

II K 918/21

uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Bełchatowie

Data orzeczenia: 2022-07-22

Data publikacji: 2022-08-11

trafność 23%

Wykonaniem powyższego rozporządzenia na gruncie prawa krajowego jest ustawa z dnia 27 czerwca 2007 r. o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1792). (...)UE L 190 z 12.07.2006, str. 1) oraz kary pieniężne za naruszanie obowiązków w zakresie międzynarodowego przemieszczania odpadów. (...)Jerzmański J., Radecki W., Ustawa o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów. (...)Rozróżnienie takie występuje również na gruncie przepisów ustawy o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów .
Czytaj więcej»

IV Pa 29/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2017-06-12

Data publikacji: 2017-08-07

trafność 23%

Istotność:

Sąd podniósł, że powód zatrudniony był u pozwanego w charakterze kierowcy transportu międzynarodowego i podczas wyjazdów w trasy poza granice kraju nie korzystał z noclegów w hotelach, tylko spał w samochodzie wyposażonym w leżankę do spania. (...)W odniesieniu jednak do kierowców zatrudnionych w transporcie międzynarodowym, wywołało radykalne rozbieżności i niepewność co do sposobu jego stosowania. (...)Ustawodawca pozostawił nadmierną swobodę organom stosującym prawo przy ustalaniu zakresu normowania uprawnień kierowców zatrudnionych w transporcie międzynarodowym i związanych z nimi obowiązków pracodawców. (...)W uchwale tej przyjęto, że kierowcy transportu międzynarodowego odbywający podróże w ramach wykonywania umówionej pracy i na określonym w umowie obszarze jako miejsce świadczenia pracy nie są w podróży służbowej w rozumieniu art. 77 § 1 k.p.
Czytaj więcej»