Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
8706

I C 1496/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2014-04-17

Data publikacji: 2014-09-22

trafność 29%

Istotność:

Jak podała strona powodowa, pozwana R. W. (1) weszła bezprawnie w posiadanie listy kontrahentów (...) sp. z o.o. , mając świadomość, że owa lista stanowi tajemnicę jej przedsiębiorstwa. (...)Strona powodowa podkreślała, że informacje, jakie przekazała R. W. (1) A. U. stanowiły tajemnicę przedsiębiorstwa powódki. (...)Uzasadniając swoje stanowisko pozwany ad 2 wskazywał, że ustawodawca wyklucza objęcie tajemnicą przedsiębiorstwa informacji, które osoba zainteresowana może uzyskać w zwykłej i dozwolonej drodze. (...)W dalszej kolejności pozwana ad 1 wskazywała, że dane kontrahentów, o którym mowa w treści pozwu, są ogólnodostępne w Internecie, stąd nie sposób uznać ich za tajemnicę przedsiębiorstwa.
Czytaj więcej»

I C 483/24

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Olsztynie

Data orzeczenia: 2024-09-18

Data publikacji: 2024-12-11

trafność 29%

Orzeczenie nieprawomocne

Tajemnica informacji to prawo chronione prawem cywilnym jako dobro osobiste człowieka. (...)Złamanie tej tajemnicy nastąpiłoby tylko wówczas, gdyby pozwany opinie dotyczące powoda udostępniał postronnym osobom spoza Sądu. (...)Złamanie tajemnicy lekarskiej nastąpiłoby tylko wówczas, gdyby biegły udostępnią opinię postronnym osobom spoza Sądu. (...)Nie można zatem zwolnić lekarza od obowiązku zachowania tajemnicy lekarskiej ( art. 180 § 2 KPK ) w zakresie, który pokrywałby się z dyspozycją tego przepisu.
Czytaj więcej»

VII AGa 92/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-03-02

Data publikacji: 2018-05-23

trafność 29%

(...)zobowiązał się zachować w bezwzględnej tajemnicy i nie przekazywać, nie ujawniać,(...)wykonywania umowy, a w szczególności tajemnic handlowych i tajemnic przedsiębiorstwa, a także powiązanych z nim klientów oraz innych podmiotów. (...)Pozwany zobowiązał się do zachowania i ochrony tajemnicy wszystkich informacji, danych, informacji poufnych oraz stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa, za wyjątkiem udzielenia informacji wynikających z wymogów określonych przepisami prawa. Za naruszenie tajemnicy lub poufności przez zleceniobiorcę uważano w szczególności ujawnienie, przekazanie, wykorzystanie, udostępnianie, zbywanie, publikację informacji poufnej lub tajemnicy spółki oraz jakiejkolwiek inne wykonywanie operacji podobnym charakterze. (...)Natomiast kara umowna za naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa należałaby się powodowi, gdyby(...)o współpracy, w szczególności zawierające tajemnicę handlową lub tajemnicę przedsiębiorstwa.
Czytaj więcej»

I ACa 696/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Data orzeczenia: 2014-12-03

Data publikacji: 2015-01-26

trafność 29%

Istotność:

Wolność osobista i związana z nią tajemnica komunikowania się są jednymi z najważniejszych wartości demokratycznego państwa prawa. (...)Nie może być zatem wątpliwości, ze pozwany naruszył dobro osobiste powoda w postaci tajemnicy korespondencji o jakim mowa w art. 23 k.c. i art. 8 Konwencji. (...)Standard ochrony wynikający z art. 8 EKPCz jest wysoki, lecz pozwala na ingerencję władzy publicznej w tajemnicę korespondencji. (...)Jest ustalonym w sprawie faktem, że powód cierpiał na zaburzenia dezadaptacyjne związane z naruszeniem tajemnicy korespondencji.
Czytaj więcej»

X K 806/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe w Gdańsku

Data orzeczenia: 2017-12-14

Data publikacji: 2020-02-28

trafność 29%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

(...)sp. z o.o. umowę o tajemnicy służbowej, zgodnie z którą zobowiązał(...)wygaśnięcia do zachowania w ścisłej tajemnicy wszelkich informacji technicznych, technologicznych, handlowych i organizacyjnych wynikających z pełnienia obowiązków służbowych. (...)Zakres prac na poszczególnych obiektach nie był tajemnicą przedsiębiorstwa pokrzywdzonego, był bowiem możliwy do ustalenia w każdym z obiektów. (...)Obowiązek dyskrecji w odniesieniu do tajemnicy przedsiębiorstwa może przy tym wynikać z dwojakiego rodzaju podstawy, tj. zarówno przepisu prawnego, jak i przyjęcia na siebie takiego zobowiązania. (...)Trudno też uznać za tajemnicę przedsiębiorstwa czcionkę lub układ dokumentu.
Czytaj więcej»

IV Kz 676/15

zarządzenie, postanowienie, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2015-12-01

Data publikacji: 2016-01-25

trafność 29%

(...)ma dokumentów, które objęte byłyby tajemnicą, związaną z wykonywaniem funkcji obrońcy. (...)nigdzie nie ma mowy o tajemnicy obrońcy a wyłącznie o dokumentach objętych tajemnicą adwokacką (co nie jest tożsame z tajemnicą obrońcy) oraz mających charakter osobisty. (...)Prokurator, choć w swoim wniosku (zapewne omyłkowo) powoływał się na art. 225 § 3 kpk – w jego uzasadnieniu jednak wskazywał już wyłącznie na osobisty charakter korespondencji lub tajemnicę zawodową. (...)SO) nie obowiązuje w stosunku do pism lub innych dokumentów, które zawierają informacje niejawne o klauzuli "zastrzeżone" lub "poufne" albo dotyczą tajemnicy zawodowej lub innej tajemnicy prawnie chronionej, jeżeli ich posiadaczem(...)
Czytaj więcej»

V P 62/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Rybniku

Data orzeczenia: 2023-02-24

Data publikacji: 2023-05-18

trafność 29%

Istotność:

Teza orzeczenia: nietezowane
Wskazał, że jest jednym z nielicznych producentów opakowań z zamknięciem strunowym, których skład i konstrukcja jest objętą tajemnicą przedsiębiorstwa. (...)Pozwana spółka produkuje zamknięcia strunowe, których proces wytwarzania, skład chemiczny oraz nadzór jakościowy stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa (w tym mam zgłoszone patenty). (...)Jednym z podstawowych obowiązków pracowniczych jest lojalność wobec pracodawcy przejawiająca się w dbaniu o jego interesy finansowe , tajemnicę przedsiębiorstwa. (...)Pracownik nie ma uprawnienia do samodzielnego decydowania o tym co będzie robił z rzeczami pracodawcy czy z danymi stanowiącymi tajemnicę przedsiębiorstwa.
Czytaj więcej»

I ACa 6/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Łodzi

Data orzeczenia: 2019-12-13

Data publikacji: 2021-01-19

trafność 29%

Tym samym za zgodną z przepisami prawa należy uznać każdą technikę sporządzenia przesyłki, o ile odpowiada ona wymogom z § 8 ust. 1 powołanego rozporządzenia i umożliwia doręczenie przesyłki osobie skazanej z poszanowaniem tajemnicy korespondencji. (...)Prawo do ochrony tajemnicy korespondencji wynika z art. 49 Konstytucji RP i jest wymienione jako jedno z przykładowych dóbr osobistych w przepisie art. 23 k.c. (...)(...)przez pozwanego warunków do naruszenia tajemnicy korespondencji, nie można zasadnie wywodzić, że ujawnienie objętych tajemnicą korespondencji treści istotnie mogło wywołać u powoda poczucie krzywdy wymagającej rekompensaty w żądanej formie. (...)(...)zapoznać się z danymi chronionymi tajemnicą korespondencji, w żadnym razie nie(...)jedynie warunki dla potencjalnego naruszenia tajemnicy korespondencji przez osoby trzecie, a zatem wyłącznie zagrażało naruszeniem dobra osobistego skarżącego.
Czytaj więcej»

I ACa 203/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Data orzeczenia: 2015-07-09

Data publikacji: 2015-08-10

trafność 29%

Istotność:

(...)w postaci wykorzystania informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa powoda dotyczących produktu w(...)ust. 2 porozumienia o zachowaniu tajemnicy informacji poufnych z dnia 16(...)(...)Przed zawarciem umowy w dniu 16 maja 2012 r. strony zawarły porozumienie o zachowaniu tajemnicy wszelkich informacji przekazanych przez powoda(...)(...)W uzasadnieniu swego stanowiska podała, że nie dopuściła się złamania porozumienia o zachowaniu w tajemnicy informacji poufnych, wskutek ujawnienia tychże informacji osobom nieuprawnionym, czy osobom trzecim. (...)Jednakże celem zawarcia tejże klauzuli (odnośnie kary umownej) było dodatkowe obwarowanie karą czynu złamania tajemnicy, co wiązało się z naruszeniem zasad ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, a to naruszenie – co zostało wyżej omówione – nie zostało w ogóle rozpoznane.
Czytaj więcej»

V ACa 159/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Data orzeczenia: 2020-10-19

Data publikacji: 2021-05-14

trafność 29%

Wskazał, że dochodzona kwota stanowi zadośćuczynienie w związku z naruszeniem jego dóbr osobistych w postaci tajemnicy korespondencji. (...)Różne mogą być postacie naruszenia tajemnicy korespondencji, co częściowo zależy od rodzaju (formy) korespondencji. (...)W toku postępowania pozwany nie zdołał obalić domniemania bezprawności naruszenia dobra osobistego powoda, w postaci tajemnicy korespondencji. (...)W odniesieniu do postępowania karnego przepis art. 128 § 2 k.p.k. stanowi realizację gwarantowanej w art. 49 Konstytucji RP tajemnicy komunikowania się.
Czytaj więcej»