Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
15434

II Cz 483/13

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy

Data orzeczenia: 2013-10-23

Data publikacji: 2014-11-14

trafność 24%

Na to postanowienie zażalenie wniósł dłużnik, zarzucając naruszenie standardów międzynarodowych i art. 91 Konstytucji RP . (...)Skarżący zarzuca powyższemu postanowieniu naruszenie zapisów konwencji międzynarodowych, których jednak wyraźnie nie powołuje,(...)stosowania i skuteczności ratyfikowanych umów międzynarodowych w polskim porządku prawnym.
Czytaj więcej»

II AKa 187/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-10-07

Data publikacji: 2022-01-06

trafność 24%

Istotność:

Teza orzeczenia: Niesłuszność, a niewątpliwa niesłuszność umieszczenia w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców
Tego samego dnia R. M. złożyła wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej. (...)Ponowną procedurę związaną z udzieleniem ochrony międzynarodowej zainicjowała żona wnioskodawcy. (...)Rada do Spraw Uchodźców utrzymała powyższą decyzję w mocy, natomiast Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. w dniu 11.10.2018r. oddalił skargę R. M. na niedopuszczalność wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. (...)Niezaprzeczalnym jest, że we wstępnym okresie postępowania o udzielenie ochrony międzynarodowej R. M. z rodziną nie wykluczone było zbieranie informacji z udziałem wnioskodawcy.
Czytaj więcej»

I ACa 27/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Lublinie

Data orzeczenia: 2014-04-29

Data publikacji: 2014-06-12

trafność 24%

Istotność:

(...)Cywilnej Przewoźnika Drogowego w Ruchu Międzynarodowym przez błędną wykładnię; - błąd w ustaleniach faktycznych przez przyjęcie, że powód powierzył wykonanie przewozu (...) podczas gdy powód powierzył wykonanie przewozu osobom, z którymi kontaktował się telefonicznie przed załadunkiem towaru. (...)W ogólnych warunkach ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przewoźnika drogowego w ruchu międzynarodowym w § 5 pkt 1 postanowiono, iż ubezpieczyciel jest wolny od odpowiedzialności jeżeli ubezpieczający lub osoba, za którą ubezpieczający ponosi odpowiedzialność wyrządziła szkodę umyślnie. (...)Stosownie do § 4 ust. 1 ogólnych warunków ubezpieczenia przedmiotem ubezpieczenia jest odpowiedzialność cywilna przewoźnika za powstałe w okresie ubezpieczenia całkowite lub częściowe zaginiecie towaru w międzynarodowym transporcie.
Czytaj więcej»

I C 285/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-06-12

Data publikacji: 2014-07-21

trafność 24%

Orzeczenie nieprawomocne

Zgodnie z powołanym przepisem jeżeli szkoda została wyrządzona przez wydanie aktu normatywnego, jej naprawienia można żądać po stwierdzeniu we właściwym postępowaniu niezgodności tego aktu z Konstytucją , ratyfikowaną umową międzynarodową lub ustawą. Przesłankami odpowiedzialności z art. 417 1 § 1 k.c. są, obok stwierdzenia we właściwym postępowaniu niezgodności z prawem ( Konstytucją , ratyfikowaną umową międzynarodową, ustawą) aktu normatywnego, także wyrządzenie(...)(...)Proces odszkodowawczy musi być więc poprzedzony „przesądem", gdzie akt normatywny, będący źródłem szkody, zostanie oceniony jako niezgodny z Konstytucją , ratyfikowaną umową międzynarodową lub ustawą.” (por.: Rzetecka-Gil A., Komentarz do art.417(1) Kodeksu cywilnego [w:] Kodeks cywilny.
Czytaj więcej»

I C 406/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Gdyni

Data orzeczenia: 2024-10-31

Data publikacji: 2025-02-24

trafność 24%

(...)2011 r. – Prawo prywatne międzynarodowe ). (...)Natomiast skutki prawne likwidacji (wykreślenia z rejestru handlowego) spółki handlowej mającej siedzibę w Republice Cypryjskiej podlegają praw u państwa jej siedziby zgodnie z art. 17 ust. 1 i ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. – Prawo prywatne międzynarodowe ). (...)(...)kosztami wynikającymi z tzw. obrotu międzynarodowego (w tym – koszty tłumaczeń, opinii z zakresu prawa obcego) mają charakter niezależny od woli stron, w szczególności nie ponosi za to odpowiedzialności powodowa wspólnota mieszkaniowa ( punkt III . sentencji wyroku).
Czytaj więcej»

VI Ka 860/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Gliwicach

Data orzeczenia: 2015-04-17

Data publikacji: 2015-06-16

trafność 24%

Nie posiadają jednak uprawnienia, by samodzielnie stwierdzić niezgodność przepisu ustawy z umową międzynarodową lub z Konstytucją RP . (...)Następstwem powyższego pozostaje kompetencja Trybunału Konstytucyjnego do badania zgodności umów międzynarodowych z tymże najwyższym aktem prawnym. (...)(...)między stosowanym bezpośrednio prawem organizacji międzynarodowej lub wynikającym z ratyfikowanej umowy międzynarodowej, a prawem krajowym, pierwszeństwo ma prawo stanowione przez tę organizację międzynarodową lub wynikające z ratyfikowanej umowy międzynarodowej. (...)Zasada pierwszeństwa równa się zastąpieniu treści normatywnych wynikających z ustawy regulacją prawną ustanowioną przez organizację międzynarodową.
Czytaj więcej»

I ACa 1305/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2013-01-23

Data publikacji: 2013-07-12

trafność 24%

Strona pozwana wniosła o oddalenie powództwa, kwestionując swą odpowiedzialność i zarzucając, że strona powodowa nie zawarła umowy przewozu w ruchu międzynarodowym stosownie do przepisów Konwencji o umowie międzynarodowej przewozu drogowego towarów (CMR) z 19 maja 1956 r. (Dz. (...)Prowadzi ona także działalność gospodarczą w zakresie międzynarodowego transportu towarów. (...)Otóż w myśl § ogólnych warunków ubezpieczenia OC przewoźnika drogowego w ruchu międzynarodowym (dalej o.w.u.), przedmiotem ubezpieczenia jest(...)umowy przewozu towarów w transporcie międzynarodowym. (...)Nie stanowiło to przeszkody by przewoźnikiem była również strona powodowa, która prowadzi działalność gospodarczą polegającej na międzynarodowym transporcie towarów.
Czytaj więcej»

VIII Ga 180/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Szczecinie

Data orzeczenia: 2013-07-12

Data publikacji: 2013-09-11

trafność 24%

W uzasadnieniu wskazano, że powódka wykonała dla pozwanej przewóz międzynarodowy, za co pozwana zapłaciła wyłącznie umówioną kwotę netto, odmawiając zapłaty podatku VAT. W dniu 23 marca 2012 r. został wydany w sprawie nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. (...)Stawka ta ma zastosowanie także do usług wewnątrzwspólnotowych, jeśli transport stanowi cześć usługi transportu międzynarodowego. (...)Wykazano, ze umowa między stornami była zawarta w wykonaniu transportu na jednym z odcinków transportu międzynarodowego w rozumieniu przepisu art. 83 ustawy o podatku od towarów i usług . (...)Zgodnie z tym przepisem, za przewóz międzynarodowy uważa się między innymi również przewóz z miejsca nadania na terytorium innego członka UE do miejsca poza terytorium UE, jeżeli trasa przewozu przeżega przez terytorium Polski.
Czytaj więcej»

II AKz 160/18

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2018-06-27

Data publikacji: 2019-01-16

trafność 24%

Istotność:

Teza orzeczenia: przepisy art. 6 ust. 2, art. 11, 16 i 18 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym - zdaniem Sadu Apelacyjnego w Gdańsku - pozostają w kolizji z obowiązującymi na terenie RP i mającymi przed nimi pierwszeństwo uregulowaniami prawa międzynarodowego, w tym art. 8 Europejskiej Konwencji o (...)
Nota bene tak właśnie stanowi art. 9 Konstytucji RP – „Rzeczpospolita Polska przestrzega wiążącego ją prawa międzynarodowego”. (...)Reguły te oznaczają, że norma prawa międzynarodowego (unijnego) może stanowić podstawę rozstrzygnięcia sprawy wówczas, gdy przepis prawa międzynarodowego (unijnego) bezpośrednio obowiązujący wywołuje skutek(...)(...)(...)2 Konstytucji RP ), prawa międzynarodowego - stanowi także o możliwości bezpośredniego zastosowania prawa międzynarodowego. (...)Na ich gruncie jednostka - jako podmiot prawa międzynarodowego - zyskała prawo do zaskarżania Państwa na forum międzynarodowym, kiedy to swymi działaniami wkracza w sferę jej prywatności.
Czytaj więcej»

I ACz 339/17

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2017-03-27

Data publikacji: 2017-06-19

trafność 24%

Istotność:

W uzasadnieniu postanowienia Sąd Okręgowy wskazał, że wnioskodawca na uzasadnienie wniosku podał, że nie zna prawa międzynarodowego ani polskiego, w związku z czym niezbędna jest mu pomoc pełnomocnika profesjonalnego. (...)(...)skargi przed organy należące do międzynarodowego systemu ochrony prawnej, a tym samym ustanowienia pełnomocnika z urzędu w postępowaniu przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. (...)Europejski Trybunał Praw Człowieka jest bowiem międzynarodowym organem ochrony prawnej i funkcjonuje(...)
Czytaj więcej»