Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
7703

V ACa 415/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-07-10

Data publikacji: 2019-10-14

trafność 29%

Użycie w artykule wizerunku przedstawionego na zdjęciu dotyczącym zawodowej działalności powoda jako osoby publicznej nie naruszało, zdaniem pozwanej, dóbr osobistych powoda. (...)Przedstawienie więc wizerunku powoda na tym zdjęciu oraz jego użycie na spornej okładce nie było bezprawne. (...)Tylko pośrednie nawiązanie w tym oświadczeniu do wizerunku powoda dotyczyło w istocie udzielenia(...)nie zaś za samo wykorzystanie wizerunku powoda przedstawionego na zdjęciu oddającym twarz i dłonie powoda. (...)Przebija bowiem z niego głównie groza sugerowanych informacji, a nie karykaturalne przedstawienie wizerunku powoda.
Czytaj więcej»

V ACz 1004/15

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Data orzeczenia: 2015-11-26

Data publikacji: 2015-12-09

trafność 29%

Istotność:

(...)obrocie gospodarczym oznaczenia graficznego zawierającego wizerunek cesarza F. J. I z(...)obrocie gospodarczym oznaczenia graficznego zawierającego wizerunek cesarza F. J. I z dynastii H. dla wody wydobywanej z ujęcia w M. . (...)Skarżąca wnioskowała także o nakazanie uczestnikowi postępowania sądowego zaniechania, do czasu zakończenia procesu sądowego, używania w jakikolwiek sposób w obrocie gospodarczym oznaczenia graficznego zawierającego wizerunek cesarza F. J. I z dynastii H. dla wody wydobywanej z ujęcia w R. . (...)Na opakowaniu wody gazowanej (...) nie pojawia się ani wizerunek gór, ani jakakolwiek informacja, która mogłaby nawiązywać do jej „górskiego” pochodzenia. (...)Z kolei wnioskodawczyni w żaden sposób nie wykazała, by wizerunek monarchy F. J. I z dynastii H. stanowił „oznaczenie geograficzne wskazujące pośrednio na pochodzenie towaru” i pełnił, obok funkcji znaku towarowego obowiązanej nr (...) , funkcję informacyjną o cechach czy właściwościach produktu.
Czytaj więcej»

II W 58/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim

Data orzeczenia: 2019-06-25

Data publikacji: 2019-08-21

trafność 29%

Istotność:

Powyższy stan faktyczny ustalono w oparciu o następujące dowody: Notatkę urzędową (k. 1, 17), zdjęcie z fotoradaru (k. 4, k. 28, k. 29), zdjęcie z wizerunkiem obwinionej (k. 26), świadectwo legalizacji (k. 30), wyjaśnienia obwinionej (k. 64v). (...)Niemniej jednak wizerunek obwinionej odpowiada wizerunkowi kierującej, utrwalonemu na zdjęciu z fotoradaru. (...)(...)do przetwarzania obrazu pojazdu i wizerunku kierującego to brak jest podstaw do uznania, iż dowód w postaci zdjęcia z fotoradaru nie może być wykorzystany w toku postępowania prowadzonego przeciwko obwinionej. (...)(...)postępowania zarejestrowanym obrazem samochodu i wizerunku.
Czytaj więcej»

III C 727/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-04-11

Data publikacji: 2023-08-26

trafność 29%

Powódka żądała od pozwanej zaprzestania naruszenia jej dóbr osobistych w postaci prawa do prywatności, ochrony wizerunku i nietykalności mieszkania a także żądała nakazania pozwanej usunięcia kamer zainstalowanych na elewacji północnej, wschodniej i zachodniej budynku pozwanej. Nie ulega żadnych wątpliwości, iż dobrem osobistym jest wizerunek człowieka i idące za tym prawo do ochrony tegoż wizerunku. (...)To z kolei narusza prawo do prywatności powódki, jej prawo do ochrony wizerunku i jej prawo do ochrony nietykalności mieszkania. (...)(...)naruszenia prawa do prywatności, ochrony wizerunku ( poprzez jego nieuprawnione i nieuzasadnione nagrywanie) i prawa nietykalności mieszkania ( domu).
Czytaj więcej»

XI W 6935/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-01-04

Data publikacji: 2019-12-04

trafność 29%

Orzeczenie nieprawomocne

Teza orzeczenia: Przesłanki odpowiedzialności za wykroczeniem z art. 92 a kw
(...)cechy morfologiczne głowy i twarzy wizerunku obwinionego A. G. oraz fotografii NN mężczyzny zza kierownicy marki H. o numerze rejestracyjnym (...) . Biegły antropolog określił podobieństwo tychże wizerunków na poziomie średnim. (...)Zdaniem Sądu pojedyncze rozbieżności, wynikające z porównania przez biegłego wizerunków, stanowią – jak wskazał biegły - jedynie niewielkie odmienności w ukształtowaniu linii owłosienia czołowego oraz barwie włosów, które wynikać mogą z progresji wiekowej lub warunków ekspozycji. (...)Sąd we własnym zakresie porównał wskazane wizerunki oraz osobę obwinionego, który uczestniczył(...)
Czytaj więcej»

XXIII Ga 667/19

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-06-26

Data publikacji: 2019-09-10

trafność 28%

Sąd Rejonowy ustalił, że statut fundacji w § 2 pkt 1.1. określał cele fundacji jako promocja i ochrona wizerunku RP oraz polskiej gospodarki. (...)Sąd Rejonowy wywiódł, że przedstawianie jedynie negatywnego wizerunku wymiaru sprawiedliwości - sądownictwa w Polsce, trudno uznać za realizację celu fundacji polegającego „na promocji i ochronie wizerunku Rzeczypospolitej Polskiej oraz polskiej gospodarki”. (...)W stanie faktycznym niniejszej sprawy fundator w statucie zdecydował, że celem fundacji będzie m.in. promocja i ochrona wizerunku RP oraz polskiej gospodarki. (...)Prezydent (...) W. uzasadniał wniosek, że kampania „Sprawiedliwe Sądy” kreowała negatywny wizerunek wymiaru sprawiedliwości.
Czytaj więcej»

II AKa 147/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Białymstoku

Data orzeczenia: 2015-09-17

Data publikacji: 2015-12-10

trafność 28%

Trzeba bowiem pamiętać, że okazanie wizerunku osoby stanowi samodzielną, istotną czynność procesowo-kryminalistyczną warunkującą skuteczność procesu wykrywczego i posiadającą określoną wartość dowodową. W tym kontekście wypada przypomnieć, że pokrzywdzona N. B. , nim doszło do czynności okazania wizerunku, dość szczegółowo opisała wygląd obu(...)a następnie w toku okazania wizerunku Ł. S. rozpoznała go jednoznacznie jako tego ostatniego napastnika, właśnie na podstawie w/w cech. (...)Nie sposób przy tym nie zauważyć, że z uzasadnienia zaskarżonego wyroku wynika, że Sąd meriti rozważał problem okazania wizerunku oskarżonego przed okazaniem jego osoby. (...)Dostrzegał również, że okazanie wizerunku nie pozostawało bez wpływu na czynność okazania bezpośredniego.
Czytaj więcej»

VI ACa 668/12

wyrok

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2012-11-20

Data publikacji: 2013-02-01

trafność 28%

W opinii Sądu I instancji opublikowanie zdjęcia powódki stanowi naruszenie jej prawa do wizerunku. (...)Świadek W. G. zeznał, że powódka nie udzielała zgody na wykonanie i rozpowszechnienie jej wizerunku utrwalonego na fotografii. (...)Prawidłowe jest także stanowisko Sądu Okręgowego, że w spornym materiale prasowym bezprawnie ujawniony został wizerunek I. G. . (...)Strona pozwana nie wykazała przy tym, aby na publikację wizerunku uzyskała zgodę powódki.
Czytaj więcej»

I ACa 137/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-07-25

Data publikacji: 2019-09-18

trafność 28%

Istotność:

Oznacza to, że "osoba jej udzielająca musi mieć pełną świadomość nie tylko formy przedstawienia jej wizerunku, ale także miejsca i czasu publikacji, zestawienia z innymi wizerunkami i towarzyszącego komentarza". Zgoda dotyczy nie samego "abstrakcyjnego" rozpowszechniania wizerunku, lecz odnosi się do znanych udzielającemu zgodę, konkretnych warunków rozpowszechniania wizerunku; chodzi tu np. o osobę(...)jej komentarz, zestawienie z innymi wizerunkami itd. (...)Powódka nie aprobowała publikacji swojego wizerunku, a zgoda w tym zakresie musiała być wyraźna. (...)Takimi dobrami są cześć, godność, wizerunek, dobre imię, itd.
Czytaj więcej»

I C 1704/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2017-10-18

Data publikacji: 2017-12-22

trafność 28%

Istotność:

Sporne w doktrynie i orzecznictwie jest zagadnienie czy osobie prawnej przysługuje dobro osobiste w postaci wizerunku. (...)Nie jest bowiem wizerunkiem osoby prawnej w szczególności wizerunek miejsca jej siedziby (por. także wyrok SN z 7.03.2003 r., I CKN 100/01, Legalis 58171, wyrok SA w Warszawie z 20.10.2014 r., I ACa 456/14, Legalis 1163301, wyrok SA w Krakowie z 5.12.2012 r., I ACa 1224/12, Legalis 1025557). (...)Oczywistym jest przy tym, że wizerunek osoby prawnej nie jest prostym odpowiednikiem wizerunku człowieka. (...)Ta część miasta ma zatem szczególne znaczenie dla budowania wizerunku miasta w oczach turystów, ale i samych poznaniaków.
Czytaj więcej»