Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

III RC 125/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Człuchowie

Data orzeczenia: 2020-07-21

Data publikacji: 2020-09-25

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej ma bowiem na celu wzmocnienie rodziny oraz zapewnienie jej ustabilizowanej bazy materialnej i najpełniej realizuje zasadę równych praw obojga małżonków w dziedzinie stosunków majątkowych, stanowiących materialną podstawę funkcjonowania rodziny. Przez ważne powody rozumie się najogólniej takie okoliczności, które sprawiają, że w konkretnej sytuacji faktycznej wspólność majątkowa nie służy dobru drugiego z małżonków oraz dobru założonej przez małżonków rodziny, a nawet prowadzi do sytuacji sprzecznej z zasadami prawa rodzinnego (por. (...)Jedynie do wymienionych enumeratywnie w art. 37 krio czynności potrzebna jest zgoda współmałżonka np. do odpłatnego nabycia nieruchomości, odpłatnego nabycia prawa rzeczowego . (...)W przedmiotowej sprawie powód złożył wniosek o odroczenie terminu rozprawy z uwagi na brak możliwości stawiennictwa na wyznaczony termin rozprawy ze względu na brak połączeń lotniczych pomiędzy Polską a Szwecją, spowodowany pandemią (...) 19.
Czytaj więcej»

II C 2650/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-07-21

Data publikacji: 2016-02-24

trafność 10%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Prawo przewozowe . (...)Jednocześnie wobec kwestionowania podstaw kontroli miała prawo wystąpienia o udostępnienie jej monitoringu, bądź też mogła wystąpić o zabezpieczenie dowodu w postaci przedmiotowego nagrania. (...)Szczegółowe zasady dotyczące przewozu osób i rzeczy, wykonywanego odpłatnie na podstawie umowy, przez uprawnionych do tego przewoźników, z wyjątkiem transportu morskiego, lotniczego i konnego reguluje ustawa z dnia 15 listopada 1984 r. Prawo przewozowe (Dz.U.2000, Nr 50, poz. 601 j.t. ze zm.).
Czytaj więcej»

VI U 1137/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2016-11-08

Data publikacji: 2021-12-09

trafność 10%

Istotność:

Przedłożone dowody przez odwołującego w postaci dokumentów zakupu, czy też biletów lotniczych (116-138 akt sprawy) mają na celu stworzenie fikcyjnej atmosfery przebywania na terenie Wielkiej Brytanii. (...)Zasadność odwołania pełniącego rolę pozwu ocenia się w tej sytuacji na podstawie właściwych przepisów prawa materialnego, a postępowanie sądowe w tych sprawach skupia się na wadach wynikających z naruszenia prawa materialnego, wobec czego kwestia wad(...)(...)Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego została oparta na czterech ogólnych zasadach: równego traktowania obywateli własnych i obcych, stosowania ustawodawstwa tylko jednego państwa członkowskiego, zachowania praw w trakcie nabywania i zachowania praw nabytych. (...)(...)elementu transgranicznego pozwalającego na stosowanie prawa unijnego słusznie organ rentowy ocenił sytuację prawną ubezpieczonego przy zastosowaniu prawa krajowego, ustawy systemowej.
Czytaj więcej»

I C 296/17

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Nowym Dworze Mazowieckim

Data orzeczenia: 2017-09-22

Data publikacji: 2017-12-04

trafność 41%

Istotność:

Teza orzeczenia: Awaria radaru na lotnisku jako nadzwyczajna okoliczność wyłączająca odpowiedzialność przewoźnika za opóźniony lot.
W uzasadnieniu swojego stanowiska pełnomocnik wskazał, że powodowie zawarli z pozwanym umowę transportu lotniczego, na podstawie której pozwany zobowiązał się do przewozu lotniczego powodów na trasie W. – lotnisko C. (...) w dniu 15 września 2016 r. (...)Chodzi o takie sytuacje, gdy kontrola ruchu lotniczego zawiesza operacje lotnicze lub wprowadza ograniczenia w operacjach lotniczych w portach lotniczych wylotu lub przylotu. (...)Zdarzenie to, nie wpisuje się w ramy normalnego wykonywania działalności przewoźnika lotniczego i pozostawało poza zakresem jego skutecznej kontroli. (...)Tym samym nie powstało prawo pasażerów do żądania odszkodowania.
Czytaj więcej»

II K 536/15

uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Legionowie

Data orzeczenia: 2020-02-05

Data publikacji: 2020-04-15

trafność 12%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Prawo farmaceutyczne ( t.j. (...)Prawo farmaceutyczne w zw. z art. 12 § 1 k.k. opisanego w pkt. 2 wyroku . (...)Prawo farmaceutyczne ( t.j. (...)Oskarżony naruszył bowiem dobro chronione prawem jakim jest mienie Skarbu Państwa , wiarygodność dokumentów oraz zdrowie człowieka.
Czytaj więcej»

III RC 332/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Toruniu

Data orzeczenia: 2022-06-02

Data publikacji: 2022-12-19

trafność 15%

Istotność:

Teza orzeczenia: Zasądzenie alimentów
Spółka pozwanego oferująca (...) od 2019r. nie posiada certyfikatu przewoźnika lotniczego ( (...) ) i pozwany nie uzyskuje z niej jakichkolwiek dochodów. (...)Jego przeciętny średni dochód wynosi ok. (...) zł netto miesięcznie. (...) spółkę cywilną (...) , która obecnie jest w fazie likwidacji – w 2019r. utraciła certyfikat (...) (...) , co wiążę się z utratą prawa do (...) zarobkowych. (...)(...)zabezpieczenia kontaktów z córką ma prawo do spotkań z małoletnią w(...)368-376, wykaz certyfikowanych ośrodków szkolenia lotniczego – k. 32, 268, wykaz(...)– k. 313-314, licencja załogi lotniczej – k. 315, skierowanie do(...)
Czytaj więcej»

IV K 206/13

uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-10-29

Data publikacji: 2016-01-28

trafność 14%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: - uznaje oskarżonego za winnego popełnienia zarzucanych czynów; - oskarżonego uniewinnia od popełnienia zarzucanego czynu
Sygn. akt IV K 206/13 UZASADNIENIE M. Z. (1) pracował na stanowisku funkcjonariusza Straży Granicznej na stanowisku kontroli bagażu rejestrowanego na terenie Portu Lotniczego (...) w W. . (...)W związku ze skorzystaniem przez D. Z. z prawa do odmowy składania wyjaśnień i odpowiedzi na pytania, jego wyjaśnienia nie stanowiły postawy ustaleń faktycznych w niniejszej sprawie. (...)W zakresie drugiego z zarzutów wyjaśnienia oskarżonego nie stanowiły podstawy ustaleń faktycznych z uwagi na skorzystanie przez niego z prawa do odmowy składania wyjaśnień i odpowiedzi na pytania. (...)W ocenie Sądu, dalsze zajmowanie stanowisk w Straży Granicznej zagraża także istotnym dobrom chronionym prawem, w szczególności zaufaniu do instytucji publicznych i bezpieczeństwu osób obsługiwanych przez te instytucje.
Czytaj więcej»

IV K 611/17

uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-10-22

Data publikacji: 2019-02-01

trafność 25%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

S. M. wyjaśnił także, iż pod koniec grudnia 2015 roku także dokonał rezerwacji biletów lotniczych dla cudzoziemca. (...)Bezspornym jest również, że osoby dla których oskarżony zakupił bilety lotnicze były obywatelami Syrii. (...)Popełnienie przestępstwa nastąpi, gdy sprawca nielegalnie przekroczy granice w miejscu niedozwolonym, ale także w sposób sprzeczny z prawem przekroczy ją w miejscu do tego przeznaczonym” (komentarz do Kodeksu Karnego pod red. (...)Nadto bilet lotniczy, jak i dokumenty greckie, zostały w/w cudzoziemcowi wręczone dopiero na L. .
Czytaj więcej»

VI P 118/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-12-06

Data publikacji: 2019-08-01

trafność 9%

Istotność:

Pozwany poniósł zaś dodatkowe koszty zakwaterowania, biletów lotniczych oraz koszty wykonania prac przez inne osoby. (...)Stanowi dla pracodawcy prawo do niezwłocznego odstąpienia od kontynuowania zawartej umowy o pracę, z którego może skorzystać, ale nie nakłada na niego takiego obowiązku. (...)Zgodnie z postanowieniami dyrektywy, warunki dotyczące praw pracownika oddelegowanego co do zasady podlegają prawu państwa oddelegowania, w tym w szczególności w zakresie stawek wynagrodzenia. Zatem pracownik oddelegowany do innego państwa członkowskiego ma prawo do uzyskania minimalnego wynagrodzenia obowiązującego(...)zachowaniu jednak względniejszości w stosowaniu prawa dla tego pracownika, tj. wyłącznie w przypadku, gdy prawo państwa oddelegowania ma wyższe minimalne(...)
Czytaj więcej»

VI P 7/19

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie

Data orzeczenia: 2020-07-30

Data publikacji: 2021-02-03

trafność 19%

Istotność:

Kwerenda zdjęć lotniczych wykonana przez podległych powódce pracowników w wyniku realizacji zlecenia E. Z. została wykonana prawidłowo. (...)W tej sytuacji powódka miała prawo podejrzewać, że A. G. również i tym razem chce zlecić jej pracę z własnej inicjatywy, a nie w wykonaniu polecenie dyrektora. (...)Warto również zauważyć, że z zeznań świadka M. Ż. wynika, że kwerenda zdjęć lotniczych była przeprowadzona prawidłowo. (...)Pozwany jednak nie wykazał, że doszło do nieprawidłowej realizacji zleconej kwerendy zdjęć lotniczych.
Czytaj więcej»