Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
7978

II K 10/23

wyrok

Sąd Rejonowy w Giżycku

Data orzeczenia: 2024-04-18

Data publikacji: 2024-07-25

trafność 34%

Orzeczenie nieprawomocne

H. F. J. O. I. M. I. W dniu 01 czerwca 2022 r. w G. , działając wspólnie i w porozumieniu rozwieszały na słupach ogłoszeniowych i tablicy z nekrologami w G. plakaty zawierające wizerunek oskarżycielki prywatnej i nieprawdziwe informacje(...)(...)H. F. J. O. I. M. I. W dniu 01 czerwca 2022 r. w G. , działając wspólnie i w porozumieniu rozwieszały na słupach ogłoszeniowych i tablicy z nekrologami w G. plakaty zawierające wizerunek oskarżycielki prywatnej i nieprawdziwe informacje(...)W dniu 01 czerwca 2022 r. w G. , oskarżone działając wspólnie i w porozumieniu rozwieszały na tablicy z nekrologami w G. plakaty zawierające wizerunek oskarżycielki prywatnej i nieprawdziwe informacje(...)(...)Wizerunek pokrzywdzonej z racji powyższego był dostępny w mediach ( prasie, internecie).
Czytaj więcej»

IV Ka 217/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Świdnicy

Data orzeczenia: 2013-04-24

Data publikacji: 2013-08-01

trafność 34%

Tymczasem w protokole okazania wizerunku osoby widniejącej na zdjęciu z fotoradaru znajduje się stwierdzenie Przewodniczącej rozpoznającej sprawę, że chociaż wizerunek nie jest ostry to jednak twarz kierowcy pojazdu przypomina obwinionego. Rację ma skarżący, że takie stwierdzenie nie oznacza jednoznaczności i pewności co do tego, że na zdjęciu z fotoradaru znajduje się wizerunek obwinionego. (...)Pomimo, że nie było całkowitej pewności co do tego, że zdjęcie przedstawia obwinionego, to jednak wizerunek ze zdjęcia przypomina twarz kierowcy. (...)Kwestię tą wyjaśnił obrońcy obwinionego funkcjonariusz Straży Miejskiej A. B. już podczas czynności okazania wizerunku osoby widniejącej na zdjęciu z fotoradaru przeprowadzonej w dniu 11 października 2012 r.
Czytaj więcej»

XVII GW 36/23

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Gdańsku

Data orzeczenia: 2023-04-05

Data publikacji: 2023-09-26

trafność 34%

Orzeczenie nieprawomocne

Powódka wskazała, iż samodzielnie przygotowywała i stworzyła wskazane materiały oraz udostępniła w nich swój wizerunek. (...)Wskazał również, iż powódka wykonywała czynności związane z ujawnieniem wizerunku i rozpowszechnieniem utworów odpłatnie. (...)Pozwana ad. 1. zgodziła się z twierdzeniem powódki, iż zgodna na publikację wizerunku nie może być dorozumiana. (...)Wskazane samodzielne i dobrowolne działania powódki nie pozwalają na przyjęcie wniosku, iż nie wyrażała ona zgody na publikację swojego wizerunku.
Czytaj więcej»

I C 277/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2014-12-01

Data publikacji: 2015-03-20

trafność 34%

Istotność:

Powodowie nie otrzymali od pozwanego wynagrodzenia za wykorzystanie na plakacie ich wizerunku. (...)Jak stanowi przepis art. 81 ust. 1 tej ustawy, rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. (...)Z powołanych przepisów wynika, że ochroną prawną objęty jest zarówno sam wizerunek danej osoby, jak i jego rozpowszechnianie. (...)Na plakacie tym wykorzystano przy tym wizerunek osób niepełniących funkcji publicznych.
Czytaj więcej»

XI W 8027/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-03-27

Data publikacji: 2015-09-17

trafność 34%

Orzeczenie nieprawomocne

Teza orzeczenia: brak bezpośredniego kontaktu ze stroną postępowania w trakcie czynności wyjaśniających a kierowanie wniosku o ukaranie za wykroczenie
Zdjęcie wykonane przez urządzenie samoczynnie rejestrujące pomiar prędkości (...) w dniu 26 grudnia 2012 roku o godzinie 15 27 na ul. (...) nie zawiera wizerunku obwinionego. (...)Pogłębiona analiza obu zdjęć, nawet przy uwzględnieniu nieuniknionych zmian w wyglądzie człowieka na przestrzeni około 8 lat, prowadzi do wniosku, że zdjęcia te nie zawierają wizerunku tej samej osoby, co zdjęcie na k. 4. (...)Zauważyć trzeba, że osoba, której wizerunek utrwaliło urządzenie samoczynnie rejestrujące pomiar prędkości nosi okulary, zaś obwiniony z okularów nie korzysta. Ponadto obwiniony reprezentuje odmienny typ urody niż osoba, której wizerunek utrwalono na zdjęciu na k. 4.
Czytaj więcej»

XII C 877/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2021-05-11

Data publikacji: 2022-01-17

trafność 34%

Istotność:

Żadne z pozostałych zdjęć nie pozwala na identyfikację wizerunku powoda i nie jest on widoczny także na filmach w poście. (...)Naruszono natomiast trzecie ze wskazanych dóbr osobistych powoda, mianowicie wizerunek, ale nie bezprawnie. (...)Nie byłoby to zależne od kontekstu jego przedstawienia, tego czy towarzyszyłaby prezentacji wizerunku przychylna, czy negatywna ocena działań osoby. (...)Jeśli rozpowszechnianie wizerunku jest w podobnej skali, do(...)w której doszło do upowszechnienia wizerunku powoda przez pozwanego.
Czytaj więcej»

VI W 5703/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2014-04-28

Data publikacji: 2014-06-10

trafność 34%

Teza orzeczenia: skazujący
(...)dokumentacja fotograficzna k. 4, 32; wizerunek k. 8; świadectwo legalizacji k. 18; rozpoznanie k. 40; K. K. , mimo iż został zidentyfikowany przez Straż Miejską W. jako osoba, której wizerunek jest zbliżony do ujętego na(...)(...)Niewątpliwym, z przyczyn oczywistych, jest także wizerunek K. K. zawarty w dokumentacji przesłanej z Urzędu Miasta W. . (...)Wręcz przeciwnie, porównanie przedmiotowego zdjęcia z wizerunkiem K. K. , zawartym w dokumentacji Urzędu Miasta W. , uprawdopodabnia konkluzję Straży Miejskiej W. , utrwaloną w notatce urzędowej (k. 3) w zakresie identyfikacji K. K. . Ostatecznym potwierdzeniem tego stanowiska stało się porównanie wizerunku K. K. , dostępnego również w formie elektronicznej, z bezpośrednim oglądem jego osoby w toku rozprawy w dniu 28 kwietnia 2014 r.
Czytaj więcej»

IV Ka 102/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2014-03-13

Data publikacji: 2014-05-26

trafność 33%

W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd Rejonowy wyraźnie przyznał, że wizerunek A. J. , utrwalony na znajdujących się w aktach zdjęciach, istotnie przypomina wizerunek oskarżonego, a w konsekwencji okazanie(...)Niezrozumiałe pozostawało przy tym oparcie się przez Sąd I instancji na zdjęciach A. J. , ukazujących jego wizerunek z 2002 r. i 2004 r. (...)Jeśli więc w związku z zatrzymaniem A. J. utrwalano jego wizerunek, to niewątpliwie jego uzyskanie mogłoby dawać o wiele dokładniejszą podstawę do ustalenia, czy w maju 2011 r. mężczyzna ten był rzeczywiście podobny do oskarżonego Ł. S. . (...)Jednocześnie w razie uzyskania wizerunku A. J. , Sąd Rejonowy winien ponownie przesłuchać świadka S. , okazując mu otrzymane zdjęcia.
Czytaj więcej»

VI ACa 528/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-09-19

Data publikacji: 2019-02-07

trafność 33%

Istotność:

Powódka oraz jej najbliższa rodzina – mąż, matka, babcia i siostra czuli się upokorzeni w związku z tak przedstawionym przez pozwaną wizerunkiem powódki. (...)Wizerunek w sensie prawnym nie jest więc tożsamy z wyglądem fizycznym człowieka, stanowi przedstawienie i konkretyzację tego wyglądu. (...)W szczególności, zgodnie z art. 81 ust. 2 pkt 1 Prawa autorskiego, nie jest bezprawne rozpowszechnianie wizerunku osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych. (...)Kreowany wizerunek artystyczny i komercyjny stanowi dobro prawne o charakterze wprawdzie niematerialnym, ale zarazem majątkowym.
Czytaj więcej»

XXV C 1727/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-01-19

Data publikacji: 2022-03-08

trafność 33%

Orzeczenie nieprawomocne

Opublikowanie wizerunku powoda w materiale prasowym nastąpiło na skutek dalszego udostępniania informacji i wizerunku poszukiwanej osoby, zamieszczonego na stronie(...)(...)Poniżej tej informacji umieszczono wizerunek twarzy powoda, pozyskany z komunikatu policji o poszukiwaniu niezidentyfikowanego mężczyzny. (...)Reżim ochronny prawa do wizerunku określa art. 81 ust. 1 prawa autorskiego, zgodnie z którym rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. (...)W przypadku prawa do wizerunku dobrem chronionym jest autonomia każdej osoby w zakresie swobodnego rozstrzygania, czy i w jakich okolicznościach jej wizerunek może być rozpowszechniony" (wyrok SA w Krakowie z dnia 19 grudnia 2002 r., I ACa 957/01, Lex nr 82415) .
Czytaj więcej»